Kezdőoldal » Felnőtt párkapcsolatok » Esküvő » Valaki elárulná, hogy miért...

Figyelem! A Felnőtt párkapcsolatok kategória kérdései kizárólag felnőtt látogatóinknak szólnak!
Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.

Valaki elárulná, hogy miért terjed ez a kötőjeles, névváltoztatós agymenés a házasságokkal? Pl. Fekete-Fehér Magdolna.

Figyelt kérdés
Értem én, hogy a nő nem tulajdon és ezért ne „né”-zzük, meg ne cserélje le a vezetéknevét a férje vezetéknevére, de ez a „kötőjellel felveszem a faszim családnevét” olyannyira gyalázatos, hogy nem találok szavakat. Az amúgy nem zavarja a „jogvédőket”, hogy miután jól megkötőjelezték a nőt, a férfi neve szerepel elől, dominálva ez által a nőt? Mint a többszerzős cikkeknél. :D Az abszolút kedvencem, amikor a balfőőőőbüszke férj is felveszi a feleség nevét szolidaritása jeléül. Hargitai-Kalányos László Albert. De gyönyörű. :DDD Óriási ötletem van: mi lenne, ha mindenki megtartaná a születéskori nevét? Na? Mi szükség van ilyen idétlen szokásokra, ami ráadásul nem kevés papírmunkát is igényel? Csordaszellem…
2016. okt. 3. 23:58
1 2 3 4 5 6
 11/53 A kérdező kommentje:

Először is kérlek benneteket, hagyjátok meg nekem a lehetőséget, hogy abba szóljak bele, amibe akarok. Ez egy ilyen oldal, és az élet is ilyen. Nézzük szép sorjában.

Legyen már meg az a privilégiumom, hogy én hadd ne tarthassam szép dolognak azt, hogy valakinek félig az a neve, mint a férjének és a leendő gyerekeinek. Ha mindenki maga döntené el, hogy mi tetszik neki, akkor az lenne, hogy bárki odakötőjelezhetné a férje vezetéknevét a sajátjához. Ez szembe megy a valósággal? Másrészről pedig nem felhúzom magam a jelenségen, hanem röhögök rajta. A nevetés pedig, mint azt tudjuk, egészséges. Állításod szerint - javíts ki ha félreértem - a kötőjelezés a családod egységességét kifejezi, hozzájárul a te és a férjed öröméhez. Ezzel együtt írod, hogy nem lett túl hosszú a neved. Ez miért fontos? Mi köze a karakterek számának az összetartozás ily magasfokú voltát érzékeltető szimbólumhoz? Remélem, hogy egy 38 karakteressé duzzadt név esetén sem inog meg a formaiság fontossága.

De hagyjuk a formaiságot. Én azért ítélem el a név felveszegetés minden formáját, mert szerintem egy totálisan felesleges, merev, buta konzervatív szokás, ami sérti a nők önrendelkezését leginkább azzal, hogy nem feledteti azoknak a letűnt koroknak az emlékét, amikor a nők igenis tulajdonszámba mentek.


Ellenvéleményt elfogadok, legfeljebb nem értek egyet vele, de racionális érvekkel bármiről meg lehet győzni. Hajrá! A bencézésről annyit, hogy keresztnevet is muszáj adnunk a gyerekeknek, ez egy teljesen értelmes és megalapozott szokás, ami eléggé „megkönnyíti” az életet. Hogy Bence vagy nem Bence az meg ízlés dolga. Egyébként nekem nem tetszik ez a név.

Én őszintén sajnálom, hogy van olyan férfi, aki elvárja/szeretné, ha a nője felvenné a nevét. Nekem nincs szükségem efféle mesterkélt visszaigazolásra a szerelemről, a hűségről. Bár igazából nem is tudom mit fejez ki ez a tulajdonláson kívül, a férjedet kéne erről megkérdezni.


Miért nem tetszik, ha valaki nem veszi fel a férje nevét? Mit sugall az? Mire lehet abból következtetni?


Van egy olyan szükséges és elkerülhetetlen eljárás, hogy a gyereket el kell nevezni. Engem különösebben nem érdekel, hogy milyen „logika” alapján. Eddig úgy működik, hogy a férfi neve öröklődik át a gyerekre. Ez egy íratlan megállapodás, bármiféle tulajdonlási vágy nélkül. Felőlem dobhatnánk fel egy érmét is.

2016. okt. 4. 11:13
 12/53 anonim ***** válasza:
89%

Én alapjáraton egyetértek a kérdezővel.. Olyan férfihoz biztos nem mennék hozz, aki elvárja, hogy felvegyem a nevét. A pármnak ez természetesen abszolút nem nem prioritás. Mondtam neki, hogy max a kötőjeles forma jöhet szóba (Kis-Szabó Éva, de csak akkor, ha ő is felveszi és belőle meg Kis-Szabó Ádám lesz).


Viszont ha valakinek ez ennyire nagyon fontos, engem nem zavar, felőlem akár felvehetnek minden nevet :)

2016. okt. 4. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/53 anonim ***** válasza:
100%

Újságíró vagyok. A születési nevemmel már volt újságíró a szakmában. Mindenképpen nevet kellett volna változtatnom, ezért teljesen logikus lépés volt, hogy felvettem a férjem nevét kötőjeles formában, ezzel megkülönböztetve magam a másik szakmabélitől. (Nem divatból: abban az évben házasodtam, amikor lehetővé vált a kötőjeles forma, tehát az elsők között voltam, akik így vették fel.)

Elváltam, de a nevem megtartottam kötőjeles formában (erre a jog lehetőséget ad), mivel ezen a néven publikálok.

Szerencsére a jogi környezet lehetőséget biztosít arra, hogy mindenki úgy használja a nevét, ahogy akarja. Megjegyzem, már gyerekkoromban volt olyan osztálytársam, akinek kötőjeles neve volt, mivel a családja az egyébként "tucatnév" mellé hivatalosan felvett egy másik (a családjukban előforduló) nevet is. Erre mindig is volt lehetőség, csak most egyszerűbbé vált.

2016. okt. 4. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/53 A kérdező kommentje:

Mit jelent az, hogy „ez valakinek ennyire fontos”? Azt jelenti, hogy az ember, mint társadalmi lény, a legtöbb szokástól, morális elvárásoktól aligha tudja magát függetleníteni, hiszen a társadalmi környezet meglévő értékrendjébe születik bele és viseli azt magán élete végéig (valamelyest módosulhat/módosíthatja). Ezért felül kell vizsgálni mindenféle szokást és racionális keretek között értékelni kell. Ha megtesszük ezt a névfelvevés esetében, akkor én azt látom, hogy ez a viselkedés szembemegy a józan ésszel. Nem fejez ki összetartozást, hiszen nem kölcsönös, csupán hozzátartozást fejez ki. Számomra rossz azt hallani, ha valakiről Tóth Józsefnéként beszélnek. Az is rossz lenne, ha ennek a férfi verzióját hallanám, de persze ilyenről soha szó nem esett. Hogy is hangzana Horvát Márta férje a szokásos becsicskítással? :D Horvát Mártá…? :D Hagyjuk is… Ennek enyhítésére jött ez a kötőjeles agyrém, ami mentőöv a magamhoz érzett identitásom megtartásához, de még mindig nem kölcsönös. Az nem megoldás, ha a férj is hasonlóan jár el, hiszen csak az egymás feletti dominanciát passzolgatjuk ide-oda (még ha ez nem is tudatos, hiszen én még egyetlen kötőjelestől sem hallottam észérveket a döntése mellett). A megoldás, ha mindenki megmarad annak, akinek született és valódi tettekkel, szavakkal bizonyítja a hozzátartozást, ami aztán válaszra is lel.


Újságíró vagy, teljesen megértem, logikus lépés, nem kommentálom, a tucat nevet meg megint nem...

2016. okt. 4. 12:11
 15/53 anonim ***** válasza:
100%

Tudod, kérdező, véleményed lehet, viszont jogod elítélni vadidegen embereket pusztán azért, mert kötőjeles a házas nevük, nincsen. Ugyanis ahhoz semmi közöd, ez egyedül a pár dolga, és sokan egyáltalán nem divatból választják ezt a verziót.

Persze, senkinek nem kötelező a névváltoztatás. Viszont ez egyrészt tradíció, másrészt vannak férfiak, akiknek igenis jelent valamit az, hogy a párjuk felveszi a nevüket, akármilyen formában. Mint ahogy a nőnek is jelenthet ez valamit. Onnantól kezdve pedig az ő remélhetőleg egyetértő döntésük, hogy ez a -né verzió, vagy a kötőjeles lesz-e.


Egy érdekesség: 80 éves édesanyám mondta nekem, hogy ő annak idején, mikor házasodott, örült volna a kötőjeles lehetőségnek, és azt választotta volna. Ennyit a "csordaszellem"-ről, ami akkoriban pont nem ezt diktálta volna.

2016. okt. 4. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/53 anonim ***** válasza:
0%

Látod kérdező ez a modern liberális világ: Használjunk konzervatívnak ható "nemesinek tűnő" neveket, mert az menő. Tök fajaság mikor az a szénlapátoló munkás takarító feleségének neve, hogy Váradi-Szabó-Kiskunhalasi Izabella Izidóra. Hát ez színpopás, menő név!


Ja! Mint az Orsós Marlonbrando Tirion meg a Kalányos Ikszboksz Engribördsz.

2016. okt. 4. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/53 icu75 ***** válasza:
7%
Nem vagy egyedül kérdező,én is úgy gondolom hogy van nevem,kaptam a szüleimtől,nem változtattam meg akkor se amikor férjhez mentem. Aki megváltoztatja az vagy a szüleivel nincs túl jó kapcsolatban vagy megfelelési kényszer(párja felé) vagy saját magán akar változtatni... Aki öntudatos és éntudatos is (vagy dominánsabb,karakánabb)az megtartja a saját nevét
2016. okt. 4. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/53 A kérdező kommentje:
Miért nincs jogom elítélni? Miért nem ítélhetem a mákot jobbnak a lekvárnál, miért nem ítélhetem jobbnak a fel nem vételt a felvételnél? Személyes vélemény, értékítéletet tartalmaz de nem próbálom rákényszeríteni senkire. És ha tradíció, akkor mi van? A csikló kivágás is az. Nem lehet megtörni? A dolog magunknak érzett fontosságáról fentebb már írtam, újból nem teszem meg. A csordaszellem nem egy statisztikai fogalom és pláne nem jelent 100%-os homogenitást. Gratulálok édesanyádhoz, példaértékű, haladó gondolkodású asszony!
2016. okt. 4. 12:34
 19/53 anonim ***** válasza:
100%
Inkább menjél dolgozni te szuperintelligens haladó szellemű gyökér, ahelyett, hogy itt okoskodsz a hülyeségeidről.
2016. okt. 4. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/53 anonim ***** válasza:
86%
Jézusom ennyire nem lehetsz buta. Azért írtam hogy rövid mindkét név, hogy még az sem hátrány hogy egy baromi hosszú nevem lett (főleg hogy a kérdésben példának olyan nevet hoztál fel ahol még keresztnévből is kettő van). Belemagyarázol dolgokat ebbe az egészbe. Semmi nem kényszerített hogy felvegyem, én akartam. Mi vagy te valami feminista élharcos? Fárasztó vagy nagyon. Nyugodtan kinevethetsz minket, de te vagy a legnevetségesebb.
2016. okt. 4. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!