Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Miért ekkora a "homály" a...

Miért ekkora a "homály" a lisztérzékenységgel kapcsolatban?

Figyelt kérdés

sziasztok! lisztérzékeny vagyok.

nem értem, miért nem tájékozottabbak a háziorvosok, védőnők ezzel kapcsolatban. ma ugyanis már nem az az irányadó, hogy a babák 1 éves kor alatt ne kapjanak glutént. erről a héten beszélt nekem egy lisztérzékenységgel foglalkozó orvos (Heim Pál, coeliákia centrum).

hihetetlen, hogy anyukák fizetnek a drága gluténmentes kekszekért, pedig nem is kellene...

de ami még bosszantóbb, hogy a háziorvosok is annyira "satuk", hogy a legtöbb képtelen felismerni a lisztrézékenység gyanúját egy kicsinél! pedig tényleg nem különleges dolog már ez, sajnos... viszont nagyon fontos, hogy addig felismerjék, míg komolyabb bajokat nem okoz.

tudom, hogy több dolgot is említettem, de érdekelne a véleményetek! azoké is, akik rendszeresen lepontoznak értelmes válaszokat a lisztérzékenységgel kapcsolatban ezen az oldalon (nem csak az én válaszaimra gondolok).

köszi!


2009. febr. 8. 18:06
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Köszönöm a tájékoztatást.
2009. febr. 8. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

honnan lehet észrevenni ha lisztérzékeny a baba? mire figyeljünk?

minket sem tájékoztatnak kellőképpen- sajnos

2009. febr. 8. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

http://www.gyakorikerdesek.hu/gyerekvallalas-neveles__babak_..


ez a kérdés épp erre vonatkozott. gyakorlatilag mindegyik válaszolónak igaza volt.


ami lényeges, hogy hasmenésnél, fejlődés lassulásánál, fogyásnál, vas- és vitaminhiánynál mindenképp felmerül a gyanu.

van ma már egy vérvételi tesztje, amivel szűrik és nem csak a fővárosban lehet megcsináltatni (mint régen).


de a gluténmentes ételek bevezetése előtt nem lehet ilyen. volt aki kérdezte ma, hogy az anyatejbe kerül-e glutén. nem!!!


a tünetek csak egy bizonyos idő eltelte után jelentkeznek (miután kap a baba glutént), a leggyakoribb a 3-4 éves kor. mivel előbb a bélbolyhok lekopnak, aztán jönnek a tüneteket mutató felszívódási zavarok.

remélem segítettem. kívánom, hogy sose kelljen ezzel a betegségel közelebbről megismerkednetek. ugyanis egy életre szól.

2009. febr. 8. 18:35
 4/11 anonim ***** válasza:
91%

Lehet hogy hülyeséget kérdezek de akkor bocsi.

Ha 1 éves kor elött túl sok gluténtartalmú dolgot eszik a gyerek attól kialakulhat. Mert én pl. maximálisan betartok minden szabályt 11 hónaposan még szopizunk semmi babapiskota meg tészta stb csak ami elő van irva azokat az ételeket adom.

2009. febr. 8. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Én voltam a liszté. kérdező,és nekem is CSAK ennyit mondott a doki,hogy ne adjak semmi féle glutént tart.ételt 1 éves kor előtt mert baj lehet,mellesleg 10hós volt amikor rákérdeztem hogy egy kis kiflit se?A védőnőmet meg 4hónapja nem láttam tehát ő aztán végképp felvilágosult lehet.Arra jutottam hogy adok neki,remélem nem lesz gond.Ha nincs a családban mekkora esély rá, hogy az lesz?Ezt is csak olyantól tudom megkérdezni aki otthon van a témában.Az aki meg lepontozza válaszokat legyen szives akkor tájékoztatóbbat írni a témáról.
2009. febr. 8. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

én is nagyon köszönöm. Hol lehet az okoknak utánanézni alaposabban? itt mindenkivel vitatkozom, hogy miért nem eszik kekszet a baba s nem is kellene?

Egyébként emlékszem a kérdésre, nagyon felháborodtam a dilettáns olvasókra, hogy egy szakszerű véleményt hogy mernek lepontozni, de sokszor van ilyen sajnos.

2009. febr. 8. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

sziasztok! ha egy babának hajlama van a lisztérzékenységre, akkor sem attól fog kialakulni a betegsége, hogy túl sok glutén tartalmú ételt eszik.

akinek meg nincs hajlama, egyszerűen nem lesz beteg. ha sokat, ha keveset eszik, sehogysem.


az én kisfiam pl. örökölte a hajlamot tőlem, genetikai vizsgálat igazolta. ő legkésőbb fél évesen már kapni fog glutént, mert így van esély arra, hogy ne alakuljon ki a betegség.

a dokinő, akinél voltunk azt mondta, hogy azt már 100 %-osan tudják, hogy jobb hamarabb kapni a glutént, mint 1 évesen.


szóval, tegyük fel, hogy egy baba hajlammal születik, de nem tud róla senki, mert nem volt ismert lisztérzékeny a családban. neki is az a jó, ha hamarabb kap glutént. akinek meg nincs hajlama mindegy.

ebből egyértelműen következik, hogy minden babának jobb hamarabb glutént kapni. szerintem 8 hónapos korban mindenki bátran adhatja. a mennyiség pedig nem számít!

egy lisztrézékeny betegnek (akinél már kialakult) egy kis mennyiség is árt - de ez a babákat ugye nem érinti. a már diagnosztizált beteg kisgyerekeknél viszont nem szabad diétahibát ejteni.

2009. febr. 8. 21:34
 8/11 A kérdező kommentje:

az okok. hát annyi már ismert, hogy genetikai eredetű dologról van szó. de hogy miért lesz a hajlamból betegség, nem ismert. van olyan vélemény, hogy környezeti hatás, vagy vírusos betegség hozza elő.

sok még a kérdőjel a lisztérzékenységgel kapcsolatban, de ami már szintén ismert, hogy nem lehet kinőni. egy életre szól :( 15 éve még reménykedtünk....

2009. febr. 8. 21:49
 9/11 anonim ***** válasza:
87%
Végre valaki, akinek a mondataiban tartalom is van. Köszönjük az infót, rendes tőled! :)
2009. febr. 9. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Köszönöm én is a válaszaidat. 7 hós kora óta kap kiflicsücsköt a babám, tegnap meg elrágcsálta ez első kekszet :) Megnyugtattál, adni fogom neki. A védőnőm is említette, hogy a továbbképzésen azt tanították nekik, hogy előbb kell bevezetni a glutént, mert jobb, ha hamarabb derül ki a lisztérzékenység!
2010. jún. 8. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!