Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Újabb "hiszti" kérdés. Mit...

Újabb "hiszti" kérdés. Mit csináljak?

Figyelt kérdés
Kislányom mostanában (15 hónapos) eszméletlen hisztiket vág le, ha azonnal nem kapja meg, amit akar, vagy azonnal nem az van, amit akar. 1 másodpercet nem bír vérni semmire, Én meg nem tudom, hogy ez még a normális kategória, vagy aggódnom kéne. Pl.: tegnap este vacsi közben úgymond elunta magát, és mászkálni kezdett, Én meg mentem utána a bundáskenyérrel, és szépen eszegett is, csak meguntam az utána mászkálást, és visszavittem a nappaliba, kértem, hogy üljünk le, amíg eszünk. Erre olyan cirkuszt csinált, hogy ihaj. Földhöz csapta magát, forgolászott körbe körbe, kezével lábával csapkodott, és üveghangon visított. Betettem a kiságyába, és próbáltam hatni rá, nyugodtan (nem vagyok egy ideges típus szerencsére) elmondtam neki többször, hogy így nem viselkedünk, és hogy nem tárgyalok vele, amíg abba nem hagyja a hisztit. Ez így ment kb. fél órán át, mire szerintem elfáradt az éktelen ordításban, és abbahagyta, de persze akkor az evésnek már annyi volt. Ez nem az első eset volt, csak egy példa, napok óta rendszeresen ezt csinálja (játszótéren, ha hazaindulunk, boltban, ha kell valami neki, de nem kapja meg stb.), hihetetlen, mintha pikk-pakk kicserélték volna a gyerekemet egy kis boszira. Tudom, hogy az ignorálás a legjobb technika, de nem működik nála, egyenlőre, egyszerűen nem hagyja abba az ordítást, mint ahogy tegnap is képes volt fél órán át cirkuszolni. Szóval nem pár percig hisztizik, és ha észreveszi, hogy nem foglalkozom vele, abbahagyja, mert nem, nem hagyja abba. Addig csinálja, amíg vagy el nem fárad, de ez nem 5 perc, vagy amíg fel nem veszem, és vagy megkapja, amit akar, vagy egyszerűen végre meghallja, hogy beszélek hozzá a nagy hüppögések közepette. Nem tudom, hogyan kezeljem ezt, egyáltalán normális, hogy egy ennyi idős gyermek nem hagyja abba a hisztit akár ennyi ideig sem? Tanácstalan vagyok, de mellette szerencsére türelmes is, és rossz, hogy nem tudok mit kezdeni a helyzettel. Tudom, hogy a határokat próbálgatja, de hiába nem engedek neki, nem adja fel....
2010. máj. 3. 09:23
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:

Igen, van ilyen, hogy ennyire be tudnak pörögni, már annyira belemélyülnek a hisztibe, hogy azt sem veszik észre, ha leszakad az ég... Ismewrős, lányomnak is volt ilyen periódusa. Szerintem ezért nem hat nálatok az ignorálás, mert annyira magával van elfoglalva. Nálunk ilyen hisztik esetében az arcmosás vált be. Nem kell durván, veszekedve, egyszerűen beviszed a mosdóba, hűvös vizzel megmosod az arcát, ettől picit észhez tér, és akkor elmondod neki, hogy ez csúnya viselkedés, nem tetszik neked, hagyja abba. Lehet, hogy ennyitől lenyugszik, de valószínű, hogy újra kezdi, csak már kisebb intenzitással... Ez bizony türelemjáték. Egyébként nagyon jól csinálod, kitartás, az a fontos, hogy tényleg ne engedj neki.

A földre fekvéses hisztit a lányom 2 éves kora után csinálta. Olyankor szépen közöltem vele, hogy én akkor most tovább megyek, és el is indultam. Mikor látta, hogy tényleg otthagyom, egyből felpattant, és loholt utánam, a hisztizésről megfeledkezve.

2010. máj. 3. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Az enyém még csak 2 hónapos, úgyhogy nálunk még nem jellemző az ilyen hiszti, de el tudom képzelni...

azért én úgy látom abból amit írtál, hogy nem teljesen igaz, hogy nem engedsz, talán próbálsz nem engedni, de közben mégis engedsz :)

Szerintem eleve nem kellene utánamenni a bundáskenyérrel, hanem már azzal kezdeni, hogy "ha most visszaülsz ide és befejezed a reggelit/vacsorát, akkor utána körülnézhetünk itt/ott, ahol szeretnél, vagy csinálhatjuk, amit szeretnél, stb." Tudom, hogy a nagy üvöltés közben úgy érzed, hogy nem sokat ér, de gugolj le hozzá, és mondd el neki szép nyugodtan, hogy miért kell így és így csinálni a dolgokat. Azt írod, hogy türelmes és nyugodt vagy, így szerintem meg tudod csinálni. Ha viszont ez nem használ, akkor "szuperdadus módszer"! Büntisarok/szék/párna/akármi... 3perc/6perc, mindegy, csak előre mondd el neki, hogy "amiért nem figyeltél rám/nem úgy csináltad, ezért most itt kell ülnöd ennyi ideig". Ezután már ne magyarázd tovább se 5 percig, semeddig, ne mondd neki, hogy nem tárgyalsz vele, miközben továbbra is ott vagy és beszélsz hozzá! Hagyd ott. Persze, nem fog ottmaradni, de ilyenkor szó nélkül vissza kell vinni, annyiszor, amíg ott nem marad.

Biztos hosszú lesz először, lehet, hogy többször fél óra, de szerintem megéri, mert hosszútávon kell most megalapoznod, hogy tudja, hogy amit te mondasz, az "törvény"! :-)

2010. máj. 3. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:
Igen, ezzel próbálkoztam tegnap is, azért a kiságyat választottam, mert onnan nem tud eljönni, kimászni még. De nem vezetett sokra a dolog, mert egyszerűen elfáradt fél óra üvöltés után, elfeküdt, és inkább ezért hagyta abba a hisztit. Ekkor odamentem, beszéltem hozzá, és csak ezután vettem fel, együtt még egy kis gyümipürét is megettünk. Azt nehéz csak eldöntenem, hogy egy ilyen esetben megérti-e, hogy mi miért történik, nem csak azt látja-e, hogy ez a mumus anya már megint megríkatott. Emiatt azért aggódom.
2010. máj. 3. 10:03
 4/18 anonim ***** válasza:
53%

Teljesen egyetértek a 9.39-es Anyukával! 2 hónapos a Gyermeked és már sokkal többet tudsz, mint jópár Anyuka itt. Gratulálok!

A kérdezőnek: vacsora az asztalnál van, nem a lakás különböző pontjain. Ha nagyobb lesz, akkor mivel magyarázod, hogy ne egyen a nappaliban?! Ha nem kell a bundáskenyér az asztalnál, ne kelljen máshol sem.

A kiságyba meg, hogy belerakod, hogy ne tudjon onnan kijönni, nagy butaság (már bocs). Így azt fogja gondolni, hogy ezzel bünteted és előbb-utóbb meg fogja utálni az ágyát, aztán majd csodálkozol, hogy miért nem akar benne aludni.

Szóval nyugi és következetesen próbáld csinálni a dolgokat! Sok sikert!

2010. máj. 3. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:
Azért kíváncsi leszek majd 9:39-es anyukára, hogy ha majd élőben szembesül ugyanezzel, akkor is ilyen simán fog-e menni, mint gondolja. Emlékszem még, mikor kislányom is ilyen pici volt, azért több időm volt, mert egy angyali kis eszik-alszik bébi volt. Volt sokkal több időm TV-t nézni, sok részét megnéztem a szuperdadusnak is, és Én is rengeteg tanácsot adtam {:-)} nagyobb gyerekek anyukáinak az alapján, ahogy Ő. Én is nagyon magabiztos voltam, hogy nekem aztán ilyen gondom nem lesz, az Én gyerekem nem lesz hisztis, mert Én egy magabiztos, türelmes, józan ember vagyok, aki bármilyen helyzetet tud kezelni. Na, ez így is volt eddig. Életem első helyzete, amit nem tudok kezelni, az a 15 hónapos lányom hisztirohamai. Akár büntetem, akár finoman próbálok rá hatni, akár ignorálom, akár engedek-akár nem, nem működik semmi egyenlőre. De majd rájöttök.... mindenesetre köszönöm az eddigi hozzászólásokat, és várnék még többet is, leginkább olyanoktól, akik már túlestek ezen, és vannak tuti, kirpóbált módszereik, amik beváltak.
2010. máj. 3. 11:16
 6/18 anonim ***** válasza:

hát igen...könnyű okosnak lenni egy 2 hónapossal. elméletben annyi minden működik, az ember elképzeli hogy na ő majd aztán ezt meg az t meg amazt sose fogja megengedni/megtenni...haha, aztán jön a reálitás.

a kérdésedre visszatérve, az egy dolog, hogy szerintem nem kellene úgy etetni, hogy ideoda mászkál, te meg rohangálzs utáéna a kajával, és könyörögsz hogy egyen. ha éhes, eszik az asztalnál is és punktum. niylván éesz belőle egypár óriási balhé, de meglátod, hogyha nem engedsz ebbpl, akkor hamar megtanulja az új módit.

a másik, hogy nem hagyja abba: vannak ilyen típusú gyerekek, ráadásul még az is bejátszhat, hogy ennyi idősen még nem tudja magát lehiggasztani. tehát, lehet hogy ő már abbahagynaá, de nem tudja. ilyenkor tényleg jól jöhet az arclemosás, vagy hogy felveszed vele a kontaktust, mondjuk felveszed, és ha nem tol el magától dühösen, akkor jöhet a békülés, magyarázás. az ágyba sem tenném bele, mert tényleg megutálhatja, mert összeköti a büntivel. én ilyenkor ott szoktam hagyni ahol épp fetreng (nálunk mostanában kerültek napirendre a lefekvős hisztik), és akkor ott elvan magának. van hogy ő sem tudja abbahagyni, akkor afentieket alkalmazom.az is beválik, hogy adok neki valamit, valami érdekeset, amit szabad csinálni, és azzal lenyugszik. persze ezt csak huzamosabb hiszti után- és utána megbeszéljük, hogy mi is volt ez az egész. 15 hónaposnál meg aztán abszolút nem működik a büntisarok meg párna meg satöbbi. ott se maradna, meg se értené....

sok sikert mindenkinek a hisztikezeléshez! :)

16 hós ördögkislány anyukája

2010. máj. 3. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:
Szia utolsó válaszoló, köszönöm neked is a hozzászólást. Ezen eset után megfogadtam, hogy ha fekete hó esik, sem fogok mászkálni utána a kajával. Csak dűlőre jutunk egyszer. A mai ebéd úgy zajlott, hogy beleültettem az etetőszékbe, jött a főzelék, aztán az ordítás (pedig éhes volt szerintem, mert a reggeli 1 deci junior italon és egy fél kiflin kívül ma még semmit nem evett). Hagytam dühöngeni egy darabig, aztán kötöttünk egy "megállapodást". Elővettem a kölesgolyót (imádja), és megegyeztünk, hogy két kanál főzelék, egy golyó. Ez az első pár körnél kisebb hisztivel ment csak, aztán már hiszti nélkül, végül kölesgolyó nélkül is ment a főzelék nyugodtan. Ez már haladás számomra.... :-))
2010. máj. 3. 12:52
 8/18 anonim ***** válasza:

Szerintem nyugodtan szálljatok le rólam!

Először is azért írtam le az elején, hogy az enyém két hónapos, és nincs még ilyen gondunk, hogy ez tiszta legyen! Nem mondtam egy szóval sem, hogy nálunk nem fog ez előfordulni.

Jóindulatúan próbáltam segíteni, de ha nem kell a segítség, akkor ne írj ki kérdést!


A többi válaszoló meg inkább a saját tanácsaival legyen elfoglalva, attól, hogy nekem estek még nem oldódik meg a kérdező problémája! Aki tud, adjon jobb tanácsot!

További sok sikert a gyerekneveléshez mindenkinek! Csináljátok, ahogy akarjátok!

2010. máj. 3. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:
Ne haragudj 9:39, egyáltalán nem akartalak betámadni, ne értsd félre, az utánad válaszolóval próbáltam megértetni, hogy ez azért nem ilyen egyszerű, az Ő válasza bosszantott kissé. Nem a Tiéd. Neked köszönöm a segítséget, mert minden tanács jól jön. Ne akadj már ki, légyszi. :-)
2010. máj. 3. 15:28
 10/18 anonim ***** válasza:
Én vagyok a 9.39 utáni válaszoló. Nem bosszantani akartalak! Segíteni próbáltam a saját tapasztalataim alapján. Az enyém lassan 14 hós és igen, szokott hisztizni, de egyre kevesebbszer próbálkozik már. És én nem álltam sosem úgy hozzá, hogy türelmes vagyok, meg majd az enyém nem fog hisztizni - elég magamból kiindulnom. Nagyon hisztis vagyok és a türelmesség abszolút nem tartozik a tulajdonságaim közé. Ezért nekem marad a következetesség. Amit megtiltok Neki, azt sosem szabad és úgy nevelem, hogy ne kelljen magamnak ellent mondani majd 2 év múlva. Ha most megengedem pl., hogy "kunyeráljon" a kajámból, később is meg fogom. Ha bent ehetne a szobában, nem tiltanám később sem Neki, mert akkor nem lennék HITELES az Ő szemében. És kitől mástól tanulhatna példát, mint a szüleitől???
2010. máj. 3. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!