Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Ez megoldható lenne? Vagy mit...

Ez megoldható lenne? Vagy mit kellene tennem?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Álláskeresési segéllyel kapcsolatban kérnék segítséget.

34 hetes kismama vagyok, és nem vagyok jogosult se TGYÁS-ra, se GYED-re, mivel az elmúlt évben csak 278 biztosított napom volt.

Viszont ma hazajött anyósom, és mondta, hogy az egyik munkatársának a férje szintén nem volt jogosult a járadékra, ellenben az álláskeresési segélyre igen.

Utánanéztem, és ezt találtam róla:


"Az álláskeresési segély a nyugdíj előtti munkanélküli segély, illetve 1998. előtt létezett előnyugdíj jogintézménye helyére került 2005. november 1-jétől.

Ki jogosult az álláskeresési segélyre?


Az álláskeresési segélynek három speciális típusa van.


Az álláskeresési segély első típusa annak az álláskeresőnek jár, aki legalább 180 napig álláskeresési járadékra volt jogosult, de a járadék folyósítási idejét kimerítette. Ebben az esetben az álláskeresési segély folyósítása iránti kérelmét az álláskeresési járadék megszüntetésétől számított 30 napon belül kell benyújtania.


Az álláskeresési segély második típusa azon álláskereső részére állapítható meg, aki álláskeresési járadékra nem jogosult, de az álláskeresővé válását megelőző négy évben legalább 200 nap jogosultsági idővel rendelkezik.


Az álláskeresési segély harmadik típusára jogosult az az álláskereső, akinek maximum 5 éve hiányzik a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséhez a segély iránti kérelem benyújtásának időpontjában. További feltételei, hogy az álláskeresési járadékban legalább 140 napig részesüljön, és a járadék folyósítási idejének kimerítését követő három éven belül betölti a rá vonatkozó öregségi nyugdíjkorhatárt, továbbá rendelkezzen az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel §.


Az álláskeresési segély megállapításának előfeltétele, hogy az álláskereső


1. rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjra nem jogosult, táppénzben nem részesül,

2. munkát akar vállalni, de önálló álláskeresése nem vezetett eredményre, és számára az illetékes munkaügyi központ sem tud megfelelő munkahelyet felajánlani §.


Milyen időtartamra állapítható meg az álláskeresési segély?


Az első és második típusú álláskeresési segély folyósítási időtartama 90 nap. Amennyiben az álláskereső a kérelem benyújtásának időpontjában az 50. életévét betöltötte, az álláskeresési segély első típusának folyósítása 90 nappal meghosszabbodik, így 180 napra válik jogosulttá. Az álláskeresési segély harmadik típusa az öregségi, rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíj jogosultságának megszerzéséig folyósítható.


Ha az álláskeresési segély folyósítása a következő okok miatt a folyósítási idő kimerítését megelőzően megszüntetésre kerül,


1. az álláskereső a megszüntetést kéri

2. törlik a nyilvántartásból

3. olyan képzési lehetőséget fogad el, amelynek során a mindenkori kötelező legkisebb munkabér összegét elérő rendszeres támogatásban részesül,

4. oktatási intézmény nappali tagozatán folytat tanulmányokat"


Valamint, még ezt:


"Milyen esetben szüneteltethetik a segély folyósítását?


Ha az álláskereső:


1. a terhességi gyermekágyi segélyre, gyermekgondozási díjra, illetőleg gyermekgondozási segélyre való jogosultságának megállapítását jelenti be,

2. előzetes letartóztatásban van, szabadságvesztés, elzárás büntetését tölti, kivéve, ha a szabadságvesztés-büntetést pénzbüntetés átváltoztatása miatt állapították meg,

3. közhasznú munkavégzése alatt,

4. rövid időtartamú, legfeljebb 90 napig tartó kereső tevékenységet folytat, feltéve, hogy ezt bejelentette a munkaügyi központnak,

5. keresetpótló juttatásban részesül.

6. A 3. típus esetén az alábbi esetekben is:

7. kereső tevékenység idejére, függetlenül annak időtartamára - csak a 3. típus esetén,

8. az álláskeresési segély folyósításának szüneteltetése alatt kereső tevékenységet folytatott, és ennek eredményeként álláskeresési járadékra szerzett jogosultságot,

9. 90 napra, ha az álláskereső az általa folytatott kereső tevékenységhez kapcsolódó bejelentési kötelezettségét elmulasztja §.


Mikor szüntetik meg az álláskeresési segélyt?


Meg kell szüntetni az álláskeresési segély folyósítását,


1. ha az álláskereső kéri,

2. az álláskeresési megállapodásban foglaltakat neki felróható okból nem teljesíti,

3. olyan képzési lehetőséget fogad el, amelynek során a mindenkori kötelező legkisebb munkabér összegét elérő rendszeres támogatásban részesül,

4. oktatási intézmény nappali tagozatán folytat tanulmányokat,

5. meghalt,

6. az álláskeresési segély folyósítási idejét kimerítette,

7. kereső tevékenységet folytat, kivéve az alkalmi foglalkoztatásnak minősülő munkaviszonyt - csak az első két típus esetében §."


Na most, az volna a kérdésem, hogy ha én holnap bemegyek a munkaügyi hivatalba, és megigényelhetem még ezt a segélyt? (Mint írtam, 34 hetes terhes vagyok, tehát ha ez a része nem okoz fennakadást, akkor egy hónapig még kaphatnám)

A másik kérdésem, hogy ha valóban jogosult vagyok erre a segélyre, akkor megtehetem azt, hogy csak a 180 (6 hónap) folyósítási idő lejárjon, és csak utána igénylem meg a GYES-t? Tehát ezt a segélyt kapnám a családi pótlékkal együtt (magasabb az összege, mint a GYES-nek, ezért kérdezem).

Ez kivitelezhető így? Mit gondoltok? Van valakinek tapasztalata esetleg?


2011. szept. 21. 19:42
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

Nem kaphatod 180 napig, mert nem múltál még el 50 éves.

Csak 90 napig kaphatod. És feltétele, hogy 4 éven belül legyen 365 nap munkaviszonyod.


És a biztosítotti napok a szülés előtti két évben számítanak, úgy sincs meg a 365?

2011. szept. 21. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:

Oh, igen, valóban 90 nap! Bocsi, ezt elnéztem, de még az is sokat számítana!

De itt:

"Az álláskeresési segély második típusa azon álláskereső részére állapítható meg, aki álláskeresési járadékra nem jogosult, de az álláskeresővé válását megelőző négy évben legalább 200 nap jogosultsági idővel rendelkezik."

Akkor miért csak 200 napot ír?


Az a baj, hogy összesen az elmúlt két évben is csupán 316 biztosított napom van.

2011. szept. 21. 19:56
 3/16 anonim ***** válasza:

Szia!

A párom is ezt kapta még régebben.Valóban jogosult vagy rá.

A munkanélkülibe megigényled és addig kapod,amíg meg nem születik a baba.De ha voltál bent a munkanélkülibe,akkor miért nem mondták ezt?Vagy még nem voltál?

2011. szept. 21. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
Utolsó vagyok.Ennek az összege 28.000 ft körül van,tehát ha meglesz a baba,teljesen mindegy,hogy ,melyiket kapod,mert a gyes is ennyi.
2011. szept. 21. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a választ! Holnap bemegyek a munkaügyibe, és elintézem! Oh, ez a pénz most nagyon jól jönne nekünk!

Köszi még egyszer!

2011. szept. 21. 20:10
 6/16 anonim ***** válasza:
Nagyon szívesen!Örülök,hogy segíthettem!
2011. szept. 21. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

Kérdezz rá, hogy mennyi ideig kaphatod, mert ha legalább 54 napig kapnád, akkor meglenne a 365 nap, és ha az álláskeresési támogatás fennállása alatt szülsz, kapni fogsz tgyást, és ha marad pár napod, és a tgyás lejárta után újra kapod az álláskeresésit, akkor a gyed is járni fog.

Érdemes számolnod, szülést közvetlenül megelőző 2 év (pl. november 3-n szülsz, akkor 2009. november 3-tól).

Hozzákapod a támogatást, ami szintén biztosítotti időnek számít, azzal meglehet a szükséges idő.

2011. szept. 21. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

Igen, köszönöm!

Épp azt számolgatom, hogy ha a TGYÁS-t (mert ugye nem tudni biztosan, mikor szülök) nem is, de a GYED-et kaphatom.

Feltéve persze, hogy megtehetem azt, hogy a szülést követően is kapom a segélyt, és amint letelik a szükséges idő (nap), kérvényezem a GYED-et.

Tehát, ha a szülés, mint olyan, nem kizáró ok, akkor GYED-et mindenképpen kapnék 3 hónap elteltével, mert azt nem a szülés napjától számolják, hanem a megigénylés napjától.

2011. szept. 21. 22:12
 9/16 A kérdező kommentje:

Ha valakit érdekel a fejlemény az ügyben:

Beszéltem a munkaügyivel... állítólag szeptember 1-től ezt is megszigorították, így minimum 365 nap kell ehhez is. Hát kapják be. Pedig ez a leírás, amit bemásoltam, még mindig elérhető a magyarorszag.hu oldalon...

2011. szept. 22. 11:48
 10/16 anonim ***** válasza:

A járadékhoz az elmúlt 5 évből kell 360 nap. Úgy sincs meg?


[link]

2011. szept. 22. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!