Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Iskolák » Beszédhiba, óvodai évismétlés?

Beszédhiba, óvodai évismétlés?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Kislányom szeptembertől lesz nagycsoportos, 6 éves. Az óvodájában ekkor van logopédiai fejlesztés, szűrés. Sajnos sok betűt téveszt, 5-6ot is, nem beszél olyan szépen. Mit gondoltok, ezért fent áll az esélye, hogy még egy évet óvodában kell majd maradnia, vagy lesz esély arra, hogy 1 év alatt a logopédiai fejlesztéssel addigra szépen beszéljen? Ez mikor dől el, mivel általában április körül már iskolai beiratások vannak.

Ezért javasolni fogják a visszatartást, vagy nem indokolt? Van aki ezért nem kezdhette az iskolát?



2023. máj. 16. 10:45
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
93%

Mikor tölti/töltötte a 6-ot?


Egyébként már nincs ilyen, hogy az óvoda visszatartja.

A visszatartást csak te kezdeményezheted az oktatási hivataltóp, ha iskolaköteles.

Egyéb esetben akkor is kezdenie kell, ha teljesen éretlen.

2023. máj. 16. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Szeptemberben fogja tölteni a 6-ot is. Értelmileg minden rendben van vele, úgy gondolom, hogy ilyen szempontból nem lenne gond az iskolával, de egyre több ismerős ijesztget azzal, hogy ennyi beszéd hibával nem kezdheti majd az iskolát, vagy ha igen akkor nehézségei lesznek és az első osztályt kell majd ismételnie mivel nem fog tudni megtanulni rendesen írni és olvasni. Tényleg így van? Van aki ezért ismételt évet akár iskolában, vagy tartották vissza óvodában?
2023. máj. 16. 11:13
 3/15 anonim ***** válasza:
81%
Nálunk is logopédia miatt maradt a fiam egy évet - pluszban én is emellett voltam, mint szülő. (határeset volt ugyanis). A legjobb döntés volt, sokkal jobban megy neki a suli, így hogy egy évet maradt még, minden szépen helyrejött a beszédében. (És nem volt olyan sem ugye, hogy cikizték volna az osztálytársak.)
2023. máj. 16. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
86%

5,5 éves gyerekkel nem kellene a babérjaitokon ücsörögni és várni a nagy óvodai logopédiai felmérést és fejlesztést, mert

se a szűrés, se az ottani fejlesztés szart sem ér. Annak használ, aki max. 1-2 hangot téveszt. 5-6 hibát nem fognak heti egy csoportos foglalkozás keretében 1 éven belül kijavítani. Még magánban se feltétlenül elég ennyi idő.

Igen, beszédhibával sokkal nehezebb az olvasás-írás elsajátítása.

De egy szeptemberben 6-ot töltő gyereket nehéz lesz halasztatni, mert akkor már majdnem 8 évesként kezdene. Ehhez erősebb indok kell.

2023. máj. 16. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
89%

Az enyémet az óvónő a nagycsoport végére kezdte el úgyahogy érteni, 10 betűtévesztéssel kezdte azt az évet, az egész hanglejtése is teljesen más volt, mint lennie kellett volna. Logopédus nem foglalkozott vele korábban, hiába akartam (nagycsoportban is heti 1x volt (ha volt) és négyen voltak nála egyszerre). Sokat javult év végére, az óvónők, védőnő, orvos sem mondta, hogy tartsuk vissza, minden másban jól teljesített.

Az elsőt az osztálya nagyrésze beszédhibával kezdte, ő kb 1 hónapja tudja az "r"-t kimondani (magától tanulta, nincs logopédus az iskolában, de nemrég felmérték az őket, azt mondta a gyerek, hogy azt mondták, hogy a hallásával van baj (minden hallásvizságaton jól teljesített előtte), de még mindig nem úgy beszél, mint egy átlagos 7 éves.

Ha anyagilag megtehetitek el tudjátok hordani magán logopédushoz már mostantól és akkor méggyorsabban fejlődik.

De ha jól teljesít egyébként akkor simán mehet iskolába majd.

2023. máj. 16. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
92%
Magán logopédushoz érdemes vinni.
2023. máj. 16. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, régebben jeleztem az óvónőknek, hogy élni szeretnénk a logopédiai fejlesztéssel, ők mondták, hogy nagycsoportban foglalkoznak ezzel először nálunk, és hogy ne aggódjak, nyáron még sok minden változhat, és javulhat, és különben sem biztos, hogy be fog kerülni a fejlesztő csoportba óvodában is, mert nagyon sok a kisgyerek akik logopédiai fejlesztésre szorulnak. A környéken magán logopédusról nem tudok, csak szakszolgálaton belülit, de ott is telítettek a csoportok ahogy elkezdtem utána érdeklődni már.

Itthon szoktunk gyakorolni, az interneten kerestem feladatokat, tanácsokat, nem tudom mennyire lesz elég, vannak olyan hangok amiken érzek javulást, és nyárra talán szépen ejti, de aggódom egy kicsit.

Természetesen ha az lesz a javaslat, hogy maradjon oviban mert neki úgy jobb lesz, akkor nem vagyok ellene, csak bosszantó, hogy egy helyben toporgunk mert nincs lehetőségünk a fejlesztésre csak ősztől, mert még nem számít iskolás korúnak. Sajnálnám ezért visszatartani, mikor pedig simán iskola érett lenne...

2023. máj. 16. 13:35
 8/15 anonim ***** válasza:
79%

Én annyira dadogtam,hogy csak kisegítő iskolába javasolt a gyógypedagógus.

Ehhez képest a város legerősebb iskolájában kezdtem.

A dadogásom kitisztult,pedig azt mondták,sosem fogok rendesen beszélni.

Tanárképzőt végeztem magyar-könyvtár szakon.


Ehhez képest 5-6 hang tévesztése nem olyan durva beszédhiba. Simán mehet iskolába.

2023. máj. 16. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
A szakszolgálatos logopédusok nagy része vállal magánba is, egy ilyenhez vittük magánba a gyereket. Ingyenesen csak csoportos foglalkozás lett volna, hétköznap délelőtt heti 2x, és nekünk kellett volna a város másik részébe vinni, nem tudom kinek van erre ideje munka mellett. Meg a hatásosságát is kétlem, ha több gyerek különböző problémával van ott. Így meg heti 1x mentünk, kb 2 hónapot járt, célirányos feladatok + otthonra gyakorlás.
2023. máj. 16. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
89%

5-6 hang tévesztés még nem felétlenül katasztrófa, ki lehet javítani ennyi idő alatt. Van egy fontos szempont, amit szerintem sokszor nem hangsúlyoznak: csak a kiejtése hibás a gyereknek, vagy nem tudja megkülönböztetni a szóban forgó hangokat?


Úgy lehet tesztelni, hogy - csak a próba kedveéért - hibásan mondod te is, amit ő. Pl. ha l helyett j-t ejt, ami egy gyakori hiba, akkor a "jabda" szót nem javítod ki labdára, hanem visszakérdezel, hogy "jabda?"


Ha kijavít, hogy "nem jabda, azt mondtam, jabda" akkor hallja a különbséget, csak nem tudja a megfelelő hangot kiejteni. Ez a könnyebb eset.


Ha van anyagi keret, akkor semmiképp sem javasolnám, hogy az állami felmérésre és fejlesztésre bízzátok magatokat. Nem véletlen sztrájkolnak a pedagógusok, tényleg katasztrofális a helyzet ezen a téren is.


Ha nincs pénz, akkor pedig mozgass meg minden követ, hogy az oviban maradhasson +1 évet ha a beiratkozáskor még nem látszik, hogy nagyjából rendbe jött (mondjuk egy r-j tévesztés ha marad, nem katasztrófa), és az ovis logopédián kapott gyakorló feladatokat pedig csináljátok minden nap, mert sokat számít.

2023. máj. 16. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!