Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Iskolák » Iskolaérettség. Menjen iskoláb...

Iskolaérettség. Menjen iskolába vagy ne?

Figyelt kérdés
Kisfiam jövő nyáron lesz hat éves, tehát szeptemberben kezdhetné az iskolát, és lassan el kéne kezdenünk feltérképezni a környékbeli sulikat. Viszont elég sok pro és kontra érvem van a témával kapcsolatban. Sokáig úgy gondoltam, hogy várunk még egy évet a sulival, de tavaly karácsonykor 4.5 évesen elkezdett olvasni, összefüggően, szépen, bonyolult szavakat is (nem erőltettük, egyszerűen nagyon kicsi kora óta érdekelték a betűk és megtanulta). Most bejöttek a képbe a számok is, állandóan azt kérdezgeti, hogy mennyi 8+8, a kivonás is kezd körvonalazódni neki. Jópár betűt is le tud írni, de nagyon csúnyán - és itt jön az ellenérv: nagyon, nagyon csúnyán rajzol (és nem is szeret), legtöbbször csak felsimerhetetlen irkafirkákat (ha nagyon muszáj, rajzol embert, megvan minden tetsrésze, felismerhető, de csúnya). Magától viszont csak firkál, színezni nem tud, nem marad a vonalon belül. Tegnap kaptuk meg a szokásos ovis jellemzést róla, az ovónénik is írták, hogy ebben el van maradva, a finommotorikája énszerintem is ...khm... hagy némi kiívánnivalót. Azt is írták, hogy könnyen elterelhető a figyelme - ez sem túl jó az iskolakezdéshez. Viszont ha marad még egy évet az oviban, attól félek, hogy mire elkezdni a sulit, az olvasás, számolás totál unalmas lesz neki, és ezért nem fog figyelni órán. Mit tanácsoltok? Feküdjünk rá a finommotorikus fejlesztésre (játékosan), hogy szeptemberig "megfelelő" szintre hozzuk, vagy ne akarjam betuszkolni abba a kockába, amit az iskola előír(na) és hagyjam a maga tempójában fejlődni?
2016. nov. 3. 09:37
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
82%
Szerintem a hiányosságok nem tragédiak. Amúgy pedig iskolai környezetben ezek sokkal gyorsabban fognak fejlődni egyrészt a tanár másrészt a többi gyerek miatt. A leírtakbol adódik, hogy intelligens a gyerek és szerintem még egy év óvoda csak időpazarlás. Az óvónők jellemzesere meg ne adj semmit. Ha úgy érzed elég érett akkor menjen ha meg nem akkor maradjon egy évet de a rajzolás nem mérvadó indok egy ilyen okos fiúnál.
2016. nov. 3. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
74%

Szerintem egyszerűen nincs kézügyessége. Ez a készség van megvan valakiben vagy nincs. Olyan, mint az énekhang, vagy van, vagy nincs.

Ettől nem tenném függővé az iskolába járást. Ha képes koncentrálni, képes egy feladatot végigcsinálni, együttműködni, akkor mehet. A kézügyesség nem szempont, maximum borítékolhatjátok, hogy nem lesz belőle festőművész vagy grafikus.

2016. nov. 3. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Az a baj, hogy magam sem vagyok biztos abban, hogy mi lenne a jobb. Bizonyos szempontból iskolaérettnek gondolom, a kézügyessége sem zavarna, ha nem úgy kéne az iskolában írni tanulniuk, hogy szépen a sorok között maradva kanyarítság a betűket. Nem bánom, ha nem lesz szuper rajzos, festőművész - abból már így is van elég a családban :)

Kicsit a figyelem elterelhetőség bizonytalanított még el, ő nem az az egyedül játszó típus, aki 20-30-iksz percig elszöszmög egyedül. Inkább kommunikatív, beszélgetős, kérdezgetős. Simán kibír 2-3 órás autóutat is, ha közben beszélgetünk, szóláncozunk, barkóbázunk, találós kérdésezünk. de egyedül leülni játszani rövid ideig szokott. "Feladatot" megoldani is csak akkor, ha muszáj - oviban az iskolaelőkészítőn, itthon nyilván nem pakolok elé feladatlapokat. Vannak foglalkoztató füzetei, de az is csak akkor érdekli, ha együtt oldjuk meg. Például ez sem biztos, hogy iskolaéretté teszi. Egyelőre totál tanácstalan vagyok, mondjuk még van egy kis időnk, szerintem bejelentkezem egy nevelési tanácsadóba, hogy megnézzék. Szívem szerint hagynám a maga tempójában fejlődni, de sajnos az iskolarendszer, a tapasztalataim szerint, elég kevéssé rugalmas...

2016. nov. 3. 09:57
 4/11 aHermann ***** válasza:

Szia!

Most kezdődnek mindenhol a nyílt napok, előkészítők. Menj el, nézelődj, érdeklődj a szóba jöhető iskoláknál. Esetleg nézz meg néhány alternatívabb iskolát is (vannak nem fizetősök is, pl. egyházi, gyerekközpontú).

Látod az elvárásokat, nevelési metódust

A nyári gyerkőcöket úgy tudom mindig nevtanba küldik.

Sokat fejlődhet addig, de áprilisig (ha nagy a túljelentkezés januárig) látni fogod, hogy érdemes-e a suli.


Mi most hasonló helyzetben vagyunk, ráadásul a kisfiam SNI-s is és most lesz 6 éves. Iskoláról iskolára járok, hogy a számára legmegfelelőbbet megtaláljam, és legyen helye.

Nálunk majd bizottság dönti el, hogy mehet-e suliba, és ő is jelöli ki, de kell hely.

2016. nov. 3. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
57%

Az iskolaérettség egy nagyon komplex dolog, és nem egyenlő azzal, hogy a gyerek okos-e vagy nem. Az én középső gyerekem is nyáron lesz 6 éves. Neki fantasztikus a memóriája, egy hallás után megtanul egy egyszerűbb verset. A logikai képességei is teljesen rendben vannak, és tud már nagyjából összeadni. Viszont a grafomotoros képessége nagyon el van maradva, és - mivel folyamatosan szerepjátékozik - sokszor elkalandozik, és nem tud olyan egyszerű feladatokra sem koncentrálni pl., hogy vegye fel a cipőjét. Nálunk az óvónők egybehanzó határozott véleménye az, hogy semmiképp ne menjen még iskolába. Mert hiába okos, ha ott nem tud figyelni, nem tud az írásban teljesíteni, akkor sok kudarc fogja érni, és sokkal nehezebben tudja majd kamatoztatni a tehetségét. Mert persze, vannak ügyesebb meg ügyetlenebb emberek (én is egy 5 éves szintjén rajzolok), de iskolára egy minimum szintet el kell érni.

Nagyobbik lányom most első osztályos. Ő úgy ment, hogy összeadni és kivonni már tudott, mégsem unatkozik matekon, sőt, nagyon szereti. Az osztálytársai között meg vannak olyanok, akik már tudnak olvasni. Úgy adják nekik az olvasás házi feladatot, hogy a tanítónéni elmondja, melyik feladatot kell olvasni, meg megad egy nehezebb feladatot is, amit azok olvashatnak, akiknek már jól megy.

Egyébként nálunk a tanítónénik is azt javasolják, hogy iskolaérettségben hallgassunk az óvónénikre. Ha pedig nem tudsz dönteni, akkor érdemes szakértői bizottsághoz fordulni, ők komplexen felmérik, de ezt időben kell kérni, nálunk október vége volt a határidő.

2016. nov. 3. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
29%
Az én kisfiam decemberben lesz 6 éves. De nem engedem iskolába szeptemberben mert öbb területen le van maradva. De ha be is hozza a lemaradást nyárig, akkor sem engedném. A ped. Szakszolgálaton megnyugtattak, hogy a mai világban ha valaki halaszt 1 évet az nem évvesztes, hanem év nyertes. És ha valaki teheti, akkor minnél később engedjük a gyereket iskolába.
2016. nov. 3. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Az enyém áprilisba volt 6 éves. Az oviba szeptemberbe csináltak felmérést, nem igazán remekelt,de megnyugtattak,hogy oh a szeptemberi sulikezdésig nagyon sokat fog változni. A finommotorika fejlesztésre szorult,de ezt az oviba megoldották mert hetente járt fejlesztő hozzájuk.Sulikezdésre minden teljesen rendbe volt. Most már a másodikat kezdte és nagyon jól megy neki és még mindig szereti az iskolát.
2016. nov. 3. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Az én nyár végi fiam 6 évesen ment suliba, most elsős. Hát nem mondom, hogy nem izgultam, de most úgy látom, hogy jó döntés volt, mert nagyon érdekli minden és szereti, bírja. Ami szerintem a legjobb felkészítő volt: a logopédiai foglalkozás a sima kerületi nevtanban - ahová csak a beszédhiba miatt járt, de kb. most ugyanezek a feladatok kerülnek elő elsősként is (tapsold le a szótagokat, melyik hangot hol hallod, színezd ki logika szerint...). Egyrészt rászoktatta a napi gyakorlásra, könyvből való egyedüli feladatvégzésre is, másrészt sok volt a rajzos-mondókás feladat. Lehet, ha nincs beszédhibája és nem járunk a logopédushoz, nem ment volna suliba. Ő is egyébként elég társaságkedvelő, ami azért jó, mert könnyen beilleszkedett, viszont csak valakivel együtt csinálna meg bármit is, különben unja. És a finom motorikája sem a legszebb - pedig eljártam vele kb. bölcsis korától rajzolni (együtt :)), mert én szeretek), így elég magabiztosan és kreatívan használ mindenféle rajzeszközt, de eddig nem tűnt nagy tehetségnek, csak most a hónapban vettem észre, hogy már általában felismerhetőek az autókon túl is a rajzai és a betűi is lassan beleférnek a vonalas füzet vonalai közé :) Szóval az első hónap elég nehéz volt, mire beszokott és többször mondta, hogy inkább játszana még az oviban, de mostanra úgy néz ki, lettek végre barátai, a feladatokat élvezi és úgy gondolom (persze biztosra sosem fogom tudni), unatkozott és elkanászodott volna még egy évet az óvódában.
2016. nov. 3. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
26%
Egy értelmes 6 évesnek már iskolában a helye. Nem fogd őt direkt vissza. 19-20 évesen érettségizzen ? Én ezért haragudtam volna a szüleimre.
2016. nov. 3. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Ha rám hallgatsz, nagyon megfontolod, hogy elkezdjed az iskolát.Tapasztalatból írom.


Kislányom júliusban töltötte a 6-ot, elkezdte a sulit. Nem kellett volna. Mi is szerettük volna, hogy kezdje, de az iskolaérettségi tesztre vártunk, hogy döntsünk. Az óvónők azt mondták, ne hagyjuk oviban, mindent tud, amit kell, a csoportjában 2-3 legokosabb gyerek között volt az óvónők szerint. Elkezdte a sulit, a sok 7,5 éves között, és az én okos lánykám, akivel a 3 év alatt egyszer sem kellett külön foglalkozni, aki mindent megértett elsőre, most külön kell foglalkozni, mert elfárad. Hiába okos, de a szülők többsége nem engedi a 6 évesét - sőt, a 6,5 évesét sem - suliba, a 7-7,5-majdnem 8 évesek között esélye sincs. Megkapom, hogy okos, de kicsi. Nem, nem kéne hogy kicsi legyen, mert 6 éves az iskolaérettség. De korából adódóan lemaradásban van a nála 1-1,5 évesekhez képest. Ezt nem gondoltam, hogy ennyire kevés 6 éves gyerek lesz, ha tudtuk volna, maradt volna egy évet még az oviban. Nagyon megbántuk, hogy engedtük suliba.

2016. nov. 4. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!