Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Kétnyelvű nevelésről kérdeznék...

Kétnyelvű nevelésről kérdeznék, talán van ilyenben is tapasztalt Anyuka itt?

Figyelt kérdés

Olyan Anyukától vagy Apukától kérnék tanácsot, kérdezném tapasztalatáról,aki a beszélni tanuló kisgyerekét, az anyanyelvén kívül egy idegen nyelvre is meg tudta tanítani!

Én nagyon jól beszélem a németet, és szívesen átadnám ezt, 1 éves, beszélni tanuló kisfiamnak! Azt hallottam, ha a két szülő külömbőző nyelvű, akkor egyszerre tanulja meg a kicsi a két nyelvet!Vajon így is érdemes sokat németül beszélni hozzá? Később, 4-5-6 évesen tényleg tud aztán az idegen nyelven is beszélni a gyerek? Ki, hogy csinálta, milyen módszerrel próbálta tanítani a gyermekét ilyen kicsi korban, hogy az sikeres is volt? Köszönöm a válaszokat, és tippeket!


2011. máj. 28. 14:02
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
bocs, de én nem javaslom ezt. Kétnyelvű (ami anyanyelvi szintű használatát jelenti 2 nyelvnek) akkor lesz a gyermek, ha egyik szülő az egyik nyelven, a másik szülő a másik nyelven beszél hozzá, csak és kizárólag, és mindkettőnek anyanyelvének kell lenni amin beszél a gyerekhez. Tehát ha a párod pl magyar lenne, és te német, akkor következetesen meg lehetne csinálni, hogy te németül szólsz hozzá CSAK, a párod CSAK magyarul.
2011. máj. 28. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Így van, ahogy előttem leírták. A párom nem magyar, így mi következetesen tudjuk a gyerekeket két nyelvre tanítani, én - bár nagyon jól beszélem a párom anyanyelvét - soha nem szólok hozzájuk, csak magyarul, a párom pedig csak a saját nyelvén (magyarul nem is tud). Ha mindketten ott vagyunk, akkor beszélek velük én is úgy, hogy a párom értse. Így működik, máshogy csak zavart okozhat.


De persze ezt neked kell eldöntened.

2011. máj. 28. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Értem. Nem akarok neki véletlen se ártani, ezért is kérdezek itt véleményeket, és főleg tapasztalatokat!


Kérlek írjatok még, aki ebben jártas, vagy próbálkozott a nyelvekkel a kicsinél! Köszönöm!

2011. máj. 28. 14:23
 4/10 anonim válasza:
100%

Ez nem lenne kétnyelvű nevelés, ahogy már előttem írták.


Olvastam egy anyukáról, aki hasonlóképpen hozzád, nagyon jó tudott angolul, angol tanár volt, és ő kétnyelvűnek próbálta felnevelni a gyerekét. És rádöbbent, hogy a nyelv valami egészen más, mint szavak és nyelvtani szabályok tömkelege. Soha nem tudott egy jót beszélgetni, kommunikálni a gyerekével, valójában igazán közel sem került hozzá. A másodiknál már nem is próbálkozott és azt mondta megtapasztalta teljesen más elmondani a boci, boci tarkát magyarul, amihez érzelmileg kötödik, akármi, mint angolul egy gyerekverset. És azt mondta nagyon megbánta az elsőnél és helyrehozhatatlan lett, mert mire rádöbbent hibázott valahogy késő volt.


A másik pedig nagyon sok magyarról tudni, hogy két nyelvű családban nőtt fel és tanították a magyar nyelvre is egyebek mellett és a gyerek nem tanulta meg. Ez a "nyelveket beszéljen a gyerek" kb az a szint, ha valaki azt akarja, hogy orvos legyen a gyerek. Ha akar úgyis megtanul, akár több nyelvet is, de ha nincs affiniítása hozzá, felnőhet akárhány nyelvű családban, környezetben, soha nem fog tudni egy szót sem. (lásd példa az USA rengeteg nem angol nyelvű született ott, él ott és semmit nem tudnak angolul, egy szót sem) Egyik tanítványomnak nagyon nagy pofára esés volt Ausztráliába ment a bátyjához aki 1975 óta kint él, és gondolta, majd milyen jól megtanulja az angolt és kiderült sem a bátyja de még a környezetében élő magyarok sem beszélik alapszinten sem az angolt.


Én bevallom semennyire nem tanítom őket, pedig angol tanár vagyok, jól is beszélem az angolt. Egyszer próbáltam de csak összezavartam vele őket. Úgyhogy mi hagytuk. Majd később, ha ők is akarják.Én azt vallom, tanuljanak meg kiválóan magyarul. Nekem az is bőven elég lesz.

2011. máj. 28. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim válasza:
88%

Én beszélek a kislányomhoz angolul is a születése óta. Most már két és fél éves, és elég jól tud angolul is. Magyarul jobban tud, de egyáltalán nem sérült a magyar tudása, mert magyarul is beszéltem hozzá, és azt sokkal többet.


Igen, szerintem feltétlenül beszélj hozzá németül is. Énekelj dalokat, olvassatok mesekönyveket,és minél gyakrabban. Akár naponta több órán át is beszélhetsz hozzá németül. Lehet olyat is hogy délelőtt németül, délután magyarul, semmi baja nem lesz tőle a gyermekednek, csak sokkal okosabb lesz mint az átlag, mivel többet foglalkozol vele, és a kiejtése is sokkal jobb lesz. A lényeg meg, hogy könnyebben fog tudni később beszélni, mint a többi, aki már iskolában tanulja.


És igen, ovis korában már a maga tudásszintjén fog tudni németül is beszélni. Nem voltam ebben én sem biztos, de a nyelvbirodalom.hu oldalon sok ötletet kaptam, és a ketnyelvugyerek oldalon is nagyon biztattak erre. Most már magam is tapasztalom, hogy tényleg igazuk van.

2011. máj. 28. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Kb. 6 éves korig bármiféle tanulási folyamat során az egyik döntő momentum az érzelmi töltés. Nagyon tetszett a bizonyos egyik válasz, mely utal erre ("boci boci"-s példa).


(Csak mellesleg, zárójelben jegyzem meg, inkább egyéb tanulási folyamatok kapcsán:

6 éves korig TILOS tanítani bármire is a gyermeket, kivéve a konkrét veszélyforrásokat, pl. zebrán átkelés, stb. A kisgyermek látens ("rejtett") módon tanul, azaz ÖNMAGÁTÓL megérik; a direkt tanítás többet árt, mint használ, 6-7 év alatt. A beszédtanulás némileg más eset, mivel a kommunikáció helyzetfüggő, eleve az élet velejárója az anyanyelvhasználat,

az nem oktatás útján kerül átadásra (általában), ezért annak kapcsán tehát csak azt emelem ki, hogy az érzelmi töltés döntő, így nem vagyok biztos ,hogy jót tesz a gyermek fejlődésének, ha pl. egy angoltanár, aki magyar anyanyelvű, magyar ÉRZÜLETŰ, magyar kultúrkörben nőtt fel, mégis angolul beszél a gyermekéhez.)

2011. máj. 28. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
... előbbi válaszomhoz hozzáteszem (eszembe jutottak ismerőseim), ahol pontosan evvel próbálkoznak a gyermek születése óta; a kisfiú akkoriban 6 éves volt ,amikor a családban vendégeskedtem, és bár eléggé jól értette apját (aki csak angolul beszélt hozzá, de amúgy magyar anyanyelvű angoltanár), de mindig magyarul válaszolt neki a gyermek. Ez elgondolkodtató számomra...
2011. máj. 28. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkinek, hogy válaszolt! Meg fogom gondolni! A 22:46 -os válaszolónak is köszönöm az internetcím tippeket, azokat is meg fogom nézni, és a kedves szavakat!Igazából akit eddig személyesen kérdeztem ilyesmiről, mind azt mondta, hogy baja nem lehet belőle ha németül is beszélek hozzá.. most is több volt az ellenző válasz, nem tudom.. kicsit bizonytalan lettem, de meglátjuk! Szép napot mindenkinek!
2011. máj. 29. 14:58
 9/10 A kérdező kommentje:
További tapasztalatok megosztásának is örülnék, kérlek írjatok! Köszönöm!
2011. máj. 29. 16:48
 10/10 anonim ***** válasza:

Na mi lett végül ebből a történetből? Megtanítottad vagy sem

?

Ártani nem árt, többet használ, az egyik exem is anyanyelvi szinten tud németül meg magyarul, mert bár mindig is itt éltek, az apja is, anyja is magyar, de az apja már csak azért is csak németül beszélt hozzá, és ő tökéletesen tudja mindkét nyelvet

2013. aug. 11. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!