Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Ilyen esetben te mit tennel?...

Ilyen esetben te mit tennel? Bovebben lent

Figyelt kérdés

19 Honapos lesz a kisfiam nemsokara, es olyan bajban vagyunk, hogy: roviden Angliaban elunk, es itt a "bolcsi,ovi" hihetetlenul draga igy hivatalos regisztralt bebiszittert valasztottunk. Sajnos en is es parom is dolgozik, nekem vissza kellett menni. Ugyhogy ez volt a legjobb megoldas, baratsagos otthonias kornyezetben plusz 2 masik gyerekkel van a fiam. Szeret is ott lenni, de a problema itt kezdodik.

Amikor bebiszittert kerestunk akkor sajnos 3 elerheto volt a kornyekunkon, ebbol egy lengyel volt, egy angol aki nagyon koszos, es egy portugal aki rendezett volt.

Na a lengyelt kihuztuk mert egy szot sem tudott angolul. Az angol jo lett volna nyelv teren, de a haza az valami borzaszto volt, sem biztonsagos, sem tiszta nem volt. Na megneztuk a portugal not, akinel tisztasag volt, biztonsag es angolul is nagyon jol beszel a no. Mivel surgetett az ido minket, igy a portugalt valasztottuk. Es igen, jott hogy sajnos azota nem angolul hanem portugalul beszel a fiamhoz aki nagyon szepen tud mar sok szot portogulalul, es minden utasitast megert ezen a nyelven.(De sem en sem a parom nem tudunk, bar en mar tanulom.) Mostanaban viszont en es az apja hiaba beszelunk hozza magyarul, mint mindig rank sem figyel. Mindenhol mashol az angolt hallja. Eddig csak angolul es portugalul volt hajlando megszolalni, de en szeretnem ha magyarul beszelne, hisz az apja es en is magyarok vagyunk.

Mit tegyunk, csereljunk bebiszittert aki csak angol? igy angol es magyar lesz a nyelv amit majd beszelni fog, vagy hagyjam es itthon magyar, mashol angol, a bebiszitternel portugal? Vagy szoljak ra a bebiszitterre hogy nem ezt beszeltuk meg, es hogy csak angolul beszeljen vele?

Kinek mi a velemenye a kialakult helyzetrol?

Ja 3 honapja van bebiszitternel.


2013. okt. 10. 15:42
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Én hagynám a bébiszitternél,tanulja csak a portugált,ilyenkor még tapad rá.

Angol szintén ráragad.

Tőletek meg a magyar fog idővel.

Nem lesz baja ha 3 nyelvet beszél majd.

2013. okt. 10. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

En valoszinu mondanam a szitternek, hogy mi volt a megallapodas de oszinten: orulnek ha a gyerekem ingyen tanulhatna egy harmadik nyelvet! ...en is gondoltam ra, hogy kinai napkozibe kellene beadnom a fiam ha elkezdi az iskolat....most az angollal birkozik az oviban. Itthon mindenfele gibberish nyelven beszel "angolul". A "hazifeladatot" angolul csinaljuk...de itthon csak magyarul beszelek hozza kiveve az elobbit.

Szerintem ne aggodj a Kisfiad miatt! Meg fog tanulni magyarul!

2013. okt. 10. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Koszonom a valaszokat.

Vegul is orulok is meg nem is hogy egy plusz nyelv ragad majd ra, csak annak nem hogy itthon hiaba szolunk ra magyarul semmit nem ert belole es mintha meg sem hallana.

Par szot mar en is tudok portugalul es kiprobaltam hogy ha portugalul vagy epp angolul szolok hozza akkor figyel, de ha magyarul mondok valamit akkor semmi. Ezert aggodom picit. Az hogy angol az nem baj, mert azt en es az apja is ertjuk de portogulul azert nem beszelunk, es fura helyzet lenne itthon hogy ha a fiunk ker valamit de portugalul mi meg csak lesunk hogy most mit is szeretne.

Hat remenykedem hogy idovel azert a magyar is elojon nala, es beszelni fogja.

2013. okt. 10. 16:41
 4/13 anonim ***** válasza:
Még csak 19 hónapos, nem is kéne tudnia beszélni. Az hogy jobban érti a portugált, lehet azért mert többet van a bébiszitterrel, ő foglalkozik vele többet jelenleg. Ne aggódj, érteni fogja a magyart is idővel. Én örülnék ennek.
2013. okt. 10. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Döntő jelentőségű, hogy kinél mennyi időt tartózkodik! Nem tudom ,h a sitterrel tölt-e több időt, vagy veletek? Ha csak 19 hós, "akkor még bármi lehet", a beszédfejlődés terén elegendő csak a 3 életév betöltése körül pár szavas mondatokban beszélnie az anyanyelvén, de ha 2-3 nyelvet hall maga körül, akkor 3 és fél évesen is elegendő elérni ezt a szintet, minimum az egyik nyelven.


A problémát tehát én csak abban látom, hogy ha veletek kevesebbet van, akkor félő, hogy a magyar esetleg kevésbé ragad rá! Kettőnél több nyelvet soknak tartok, bár pici korban képes akár 5-öt is megtanulni a gyermek, de minél többféle nyelvet hall maga körül, ezeket egyesével lassabban sajátítja elé értelemszerűen, mint ha kevesebbet sajátítana el, és annál bizonytalanabb, melyeket fogja ezek körül előnyben részesíteni!


Az én meglátásom tehát az, hogy legyél határozott, és kösd ki a sitterrel, hogy portugálul NEM beszélhet hozzá, CSAK angolul! Az angol hasznos nektek, mert Angliában éltek, a magyar legalább ennyire!


Két nyelvet, vagy egy nyelvet tartok ideálisnak tanulnia egy csecsemőnek/kisgyermeknek, a fenti okokból.


(Pláne, ha hasonló nyelvekről lenne szó, tehát ha pl szlovákul, szlovénül és oroszul hall maga körül beszélni embereket egyforma/hasonló gyakorisággal egy csecsemő/kisgyermek, akkor esélyesebben "keverni" fogja ezeket idővel, mintha egymástól lényegesebben eltérő lenne az a 2-3 (vagy több) nyelv.)

2013. okt. 10. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

Még valami:

a következetességhez hozzátartozik, hogy egy bizonyos személy MINDIG UGYANAZON a nyelven beszéljen adott gyermekhez!!

Pl ha ti úgy döntetek, magyarul beszéltek hozzá, akkor mindig magyarul, sose angolul és sose portugálul! (Nyilván nem nagy baj, ha néha idegen szót is mondatok,

de NE legyen cél más nyelven beszélnetek!)


A sitter is mindig ugyanazon a nyelven beszéljen hozzá! A kisgyermek/csecsemő emberhez köti a nyelvet, alapvetően! (Ezért nevezzük pl az anya nyelvet anyanyelven, mert az anyánk (és apánk) nyelve, a szülő személyéhez kötjük pici korunktól.)


Kivételt képez szükséghelyzet, tehát esetleg még nem okoz keveredést a gyermekben, ha ezentúl sose hall többet attól a portugál nőtől portugál szót, csak pl angolt, de akkor onnantól tőle csak angolt halljon! Ezt a sitterrel meg kell értetni! Vagy keressetek más sittert....

2013. okt. 10. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Szia. Nagyon koszonom a valaszod. Szerintem mindekepp valtal lesz belole, hisz hiaba mondja a sitterunk hogy angolul beszel hozza, nem teszi. Az unokahugara vigyaz aki szinten portugal, igy o hozza portugalul beszel, plusz van neki 2 sajat. Igy szerintem valtas lesz belole, hisz rossz hogy a fiam elso szavait nem ertem. En viszont hiaba akarok magyarul beszelni hozza, egyszeruen ram sem figyel. Igazabol fel napot van nala, felet itthon, de abbol 2-3 orat alszik. Szoval donto tobbsegben a portugalt hallja. Azert mindenkepp teszek egy probat, a sitternel, hatha. De ha nem akkor valtanunk kell, hisz 4 evesen kezdi majd a sulit, es hogyan ha sem magyarul, sem angolul de portugalul tudni fog. Sajnos az hatrany lenne neki a suliban.
2013. okt. 12. 11:50
 8/13 anonim ***** válasza:

Megint én vagyok. Annyit teszek hozzá, egyrészt katasztrófa a nyugat, pl hogy 4 évesen sulikezdés. Az 7 évesen ideális, de nyugaton az ovi is részben iskolás jellegű... :( A pénz orientált világ miatt van egyrészt, és hogy minél inkább tönkre tegyék ,neurotizálják az embereket, már gyerekkortól, mert akkor könnyebb uralkodni rajtu(n)k. A pénzközpontúságot meg az támasztja alá sajnos, hogy 7 év alatt tilos kellene legyen a direkt fejlesztés (szerencsére a legtöbb MAGYARORSZÁGI oviban erre ügyelnek is), nyugaton meg agyba főbe el tudják így adni a fejlesztő füzeteket, és miegymást, már ovisok szüleinek és óvodapedagógusoknak is... Sajnos hazánkba is begyűrűzött részben ez a szemlélet, és ezen ártó termékek.


A nyelv téma: kiegészítem múltkori soraimat annyiból, h fontos része a megfelelő hozzáállásnak, amit korábban itt más hozzászólók hangsúlyoztak: ha a kétnyelvűséget KÜLFÖLDÖN szeretnék a szülők kialakítani, akkor jobb, ha mindkét szülő azon a nyelven beszél a gyerekhez, ami NEM a külföldi közeg nyelve (vagy pedig a külföldi közeg leggyakrabban alkalmazott nyelve), tehát NE ezen a nyelven beszélteket hozzá, hanem esetetekben mindketten magyarul, ezt javaslom, mivel a tágabb környezetében meg szinte csak angolt hall. Ezen felül más nyelv meg más zavaró lehet, két nyelvet még nem fog keverni, ha kellően eltérő nyelvek ezek, bőven képes rá, esetleg 3-ra, is ,de ügyelni kell, hogy a nyelveket nagyjából egyforma gyakorisággal és súllyal hallja. Tehát a tágabb környezet nagyon erősen nyomja esetetekben az angolt, hiszen az országban, ahol éltek, túlnyomó részt ezt beszélik.... viszont egyéni szinten a szülők hatnak legjobban a saját gyerekükre. Így kb azonos súly esik az angolra és a magyarra gyereketekre nézve.

De a 3 nyelv zavaró lehet, ha nem azonos súllyal hallja mindhárom nyelvet! Sajnos per pill a portugált hallja leggyakrabban, másodsorban meg a magyart és angolt. Ez így nem nyerő, főleg h az anyanyelv kellene első legyen, tehát a magyar; másodsorban az angol, mivel a tágabb környezet beszéli. A 3. nyelv meg csak akkor oké, ha nem nyomná el a másik kettőt, tehát jobb, ha nem hall mást az angolon és magyaron kívül, és értelemszerűen mindkettőtöktől a magyar kell hallja! Javaslom kivonni a portugál nyelvet a gyermeketek életéből, ez esetben, mivel elnyomja a másik kettő, ez esetben fontosabb nyelvet.

2013. okt. 13. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Még valami, erre is reagálok:

"En viszont hiaba akarok magyarul beszelni hozza, egyszeruen ram sem figyel."


Na most, ha önmagában nézzük e dolgot, ez kevésbé baj. Ugyanis a kisgyermek alapvetően LÁTENS módon tanul. Ezért is ár egyébként 7 év alatt a direkt tanítás, direkt fejlesztés. Tehát ne zavarjon, h LÁTSZÓLAG nem figyel rád.


! Valójában az is hat, sőt ,általában az JOBBAN hat a kisgyermekre, de a felnőttre és minden korosztályra, amit tudatosan NEM érzékel!

Én óvodapedagógus vagyok, léteznek felmérések, megfigyelések arra nézve, hogy aki gyerekek NINCSENEK RÁERŐLTETVE adott tevékenységre, viszont az adott tevékenységhez hallótávolságon belül vannak, akkor megjegyzik! Mivel "szivacsként" szívja magába a kisgyermek, amiket érzékel, pláne, ha nem tudatosan érzékeli. Pl. ha körjáték folyik, akkor azon gyerekek is megtanulják az oviban, akik nem akarnak részt venni benne, mert egyrészt HAGYTÁK tenni neki, amit épp szeretne (pl babázni, építő játékozni), másrészt meg mert a csoportszobában engedték nekik, ahol hallják A TÖBBIEK körjátékozását. Megfigyelték több kísérletben is (és a hétköznapi pedag.életben is), hogy az ilyen gyermekek napokkal, de akár hónapokkal később is, amikor épp meg körjátékozni volt kedvük, kívülről tudták a játék dallamát, szövegét, és az eljátszás módját is, holott addig részt se vettek benne! Tehát amikor elsőre beálltak, már tudták, az esetben, ha párszor ott voltak MÁS GYEREKEK körjátékozása KÖZELÉBEN!


Evvel szemben direkt tanítás, fejlesztés neurotizálja őket, mert kényszer, így bár rövid távon megtaníthatók oly módon is sok mindenre, azonban hosszú távon el is felejtik, sőt, intellektuális képességeik is romlanak, vagy stagnálnak, ha közvetlen módon, iskolásan (pl játékos tanítással, de) tanítják a 7 év alattiakat!


Na most, miért írok erről? Azért, h lásd, ha LÁTSZÓLAG nem figyel a gyermek, attól még magába szívja a környezete hangjait, részben képeit (perifériás látáson át), stb, sőt, okkal inkább, mintha kérnék, h figyeljen!

Hát kérem szépen, hogyan tanulja meg anyanyelv(ei)t a gyermek?? Úgy, hogy "figyelj, gyermekem! eeeeeez áááááágy ... ééérttteeed?? eez meeg szóóóbaaaaa!!" :))

Hát nem így... hanem attól, ha JÓL ÉRZI MAGÁÉT, HAGYJÁK élni, játszani, felszabadultak lenni, és hallja maga körül a beszédet ÉS KEDVÉRE akkor mond ki szavakat, mondatokat, amikor csak akar!! Ha csak 3 évesek kezd tőmondatokat mondai, az még bőven jó!!


Javaslom, hallgassátok csak Vekerdy Tamás, sok évtizedes kutató gyermekpszichológust, aki a magyar óvodareform egyik úttörője (volt) 1985-től. :) És gyermekcsoportokban tevékenykedett, tehát gyakorlati ember egyben!


http://www.youtube.com/watch?v=NiMO7n1kKRk&list=PL3E9814F23C..


Arról meg, hogy a felnőttre is, de különösen a kisgyermekre az hat MÉG INKÁBB, amire nem tudatosan figyel, de mégis ellazultan, arra pszichológiai kísérletek:


http://www.youtube.com/watch?v=k5bGRbCiU4c


http://www.youtube.com/watch?v=6lNdD7jT044

2013. okt. 13. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

! FIGYELEM, MOST LÁTOM, A VEKERDY FÉLE LEJÁTSZÁSI LISTÁBÓL

(lásd: első link az előző beírásomban)

HIÁNYZIK A 3. RÉSZ!


Külön itt megnézhető:

http://www.youtube.com/watch?v=Pq6Z5e_25DQ

2013. okt. 13. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!