Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » "hiszti"kezeléssel kapcsolatba...

"hiszti"kezeléssel kapcsolatban valami jó ötlet? Mostanában kicsit el vagyok keseredve.

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Mostanában kicsit el vagyok keseredve és úgy érzem kezd a gyeplő igen csúszkálni a kezemben, szóval tanácsra lenne szükségem. Lehet, hogy sok teher van most a vállamon és azért is fogom fel negatívabban a dolgokat, de a napokban rengeteget agyalok. Először megpróbálom nagyjából körbeírni milyen gyermekről van szó, aztán, hogy mi a probléma.

Szóval kisfiam 20 hónapos. Kb másfél éves koráig jól ment minden. Etetőszékben evett, sikerült már sokszor egyedül is ennie, szerette is, le is kötötte. Ha valamit nem volt szabad csinálnia megértette, elfogadta "hiszti" nélkül. Sikerült szépen megtanítani neki, hogy ha lent sétálunk fogja a kezemet, csak az elkerített játszótéren lehet szaladgálni. Ezt is szépen megértette, nem volt gond.Egyébként mindenki a környezetemben azt mondta rá, hogy álom jó gyerek, én is így gondoltam, de aztán már nekem kicsit furcsa volt az is, hogy tényleg ennyire jó gyerek. Nagyon a saját világában játszós, de ami mostanában egyre jobban aggaszt, hogy annyira a megszokások és a rend híve hogy az már nem is tudom...fura :) Ha meglátja bárhol, hogy kicsit ki van nyitva a szekrény ajtó, vagy a fiók vagy bármi ami nem úgy van ahogy kéne, akkor ő megigazítja. A játékára szintén az a jellemző, hogy mindent ugyanabban a sorrendben csinál. Nagyon sokszor elpakol maga után! :) Na de rengeteg olyan cselekedete van, amire konkrétan nem tanítottuk és mégis megcsinálja (persze tudom látja és utánozza de nemtudom...mindenesetre érdekes : ) Ha lent sétálunk a parkban előre tudom, hogy mikor hova megy és mit csinál. Már videóra is vettem ezeket az apró szokásait itthon is mert elképesztő :)(volt hogy bújócskázás közben elbújtam a fürdőszobában és ő onnan tudta hogy ott vagyok hogy nem bezárva van az ajtó hanem behajtva...mert megjegyezte hogy az nem úgy szokott lenni) Lényeg h Kb másfél éves kora óta szinte egyik pillanatról a másikra már nem volt hajlandó egyedül enni, aztán már az etetőszékben sem szeretett enni. Ha valamit nem szabad vagy nem lehet már sokkal nehezebben fogadja el. Eljött az önállósodás...ezt értem,elfogadom. Nagyjából 3 hete van meggajdulva szegénykém. Amit eddig elfogadott, most már hiszti van érte. Ezzel önmagában nincsen problémám, mert az esetek döntő többségében kezelhető a kiborulása. Egy kezemen meg tudom számolni, hogy hányszor volt olyan eset, amikor a végletekig elment. Ilyenkor nála az a megoldás jön be, hogy hagyom hogy kivergődje magát aztán mikor látom hogy kész arra hogy elfogadja a segítséget akkor felveszem és csendben ölelem vagy mondom neki hogy anya szeret vagy hasonlók és utána már nincs gond. De őt nem lehet elbódítani, elterelni a figyelmét, nyugtatni, ölelgetni mert csak jobban ideges lesz. Na a lényeg, hogy még otthon tudom is tartani a dolgokat de ha lent sétálunk...az valami borzalom lett. Egy ideig jó minden...eljutunk a szokásos körünk végére, majd mikor visszafelé megyünk ölbe szeretne jönni. És eljátszottuk már párszor, hogy nem...most anya nem vesz fel! de elengedi magát, nem tartja magát a földre fektetem le. Oké...első alkalommal vártam....gondoltam ezért sem veszem fel...de akkor ugye ugyanazt csinálja mint otthon teljesen behergeli magát és csak sír ordít...de nem áll fel és indul el vagy iesmi. Múltkor kipróbáltam hogy elbújtam egy fa mögé és nem érdekli...annyira önkívületi állapotban sír, hogy nem veszi észre mi van körülötte. Ez azért történt egyszer mert nem arra mentünk amerre ő akart. Oké, felvettem, de azért sem mentünk oda amerre akart. A lényeg hogy most már mindig ez van, hogy visszafelé ölben jön. Már nem hajlandó fogni a kezem, ha meg akarom fogni, akkor kifordul elém és szintén kéredzkedik ölbe. Félek, hogy mivel annyira a megszokások kisembere, hogy ezt szokta meg, hogy visszafelé ölbe jön. (Egyébként sosem volt ölben levős babának sem, annak ellenére hogy sokat ringattam) Szóval kicsit tanácstalan vagyok, hogy hogyan szoktassam vissza arra hogy fogja a kezemet? Ha kéredzkedik vegyem-e fel? Ha nem veszem fel meddig várjak? A hiszti végéig oké...csak utána megint az van hogy felveszem megnyugtatni és utána ha leteszem kezdődik elölről. Volt hogy szépen elmagyaráztam neki, hogy anya most le fog tenni és sétálunk stb...és nem. Van erre valami jó praktika vagy csak túl kell élni? Az időjárás sem engedi mindig hogy hagyjam vergődni a földön...múltkor még üvegszilánkok is voltak a földön. Oké, hogy otthon hagyom de lent ezek miatt nem merem.

És amiatt aggódok inkább, hogy emögött több van mint kellene. Még nem beszél, persze a fiúk később kezdik azt mondják. De egyébként is vannak fura szokásai, amikről még mástól nem hallottam vagy ha igen, azoknál később kiderült, hogy valami gikszer van. Neten töltött tesztek alapján a kisfiam már autista...szóval érdekelne az is ha valaki tud jó tanáccsal szolgálni illetve az is ha valakinek a gyerekének voltak ilyen furcsaságai (rendmánia, megszokások) és mi lett a vége. Előre is köszönöm a tanácsaitokat!



2016. dec. 1. 15:42
 1/7 anonim ***** válasza:

dehogy autista, őpont ilyenek ahogy leírtad :)

kb 20-24 hónapos korig angyalok, utána jön a dackorszak :) mindig az ellenkezőjét akarják annak, amit anya.

néha én is kiborulok, múltkor a mikulás mentett meg :)


módszerek:

1.elterelés

2.utánzás

3.hirtelen megleped

a negyediket mindig elfelejtem


Szóval én nemrég belecsempésztem a csizmájába egy mini mikulás kabalát, 2 szaloncukrot, mert kapta a szomszédtól és gondoltam így aom majd át, hogy majd észreveszi, ha kijön a szobából. de bementem és mindenen összevesztünk, el is felejtettem mit akartam. (a laptoppal babrált, meg direkt mindent szétdobált, meg mindig síróhangon kér, ha szeretne valamit, amit egyszerűen már nem birok, mindig mondom neki, hogy ne sipákoljon, mint kismalac a pocsolyában, hanem szóljon, anya ezt meg azt szeretném, eleinte játszottam vele, próbáltam terelni, jókedvre deríteni, de csak addig addig nyarvogott, hisztizett, míg ideges nem lettem. kiabáltam, kijöttem ajtót becsaptam. ő meg sír. nagynehezen kijön, megint csak a balhé, már majdnem bőgtem én is, de pont mellette megláttam a mikulását a csizmában .. így terelgettem arra a figylmét. a könnyes szemeivel végre ézrevette é nag kérdőn rámnézett, én meg elkezdtem vele bábozni, ő meg nézte mit rjt még a csizma :) hát úúúgy megölelt, olyan szeretettel! :) és ezután csak báboztam és játszottunk, azóta is vele alszik :)

2016. dec. 1. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
42%

Próbáld kizökkenteni akkor a jól megszokott köreiből, találj ki új dolgokat, új útvonalakat, másik játszótér, stb. Lehet a dackorszakba kezd átmenni a gyerkőc, az meg többeknél egy horror.


Az is lehet, hogy tesztel téged, hol vannak a határok. Lehet ha lekevernél neki egy taslit, akkor meglepődne. Vagy beleállítanád a zuhany alá.


Valamivel ki kellene zökkenteni a rutinjaiból, vagy pedig neked kell kicsit a gyeplőn szorítani. Esetleg lehet nem árt felkeresni egy gyermekpszichológust.


Mi gyerekünk 1 éves, ő is néha csak úgy elsírja magát, bár ez általában akkor van, amikor már fáradt, és igényel egy kis cicit. Neki a cici igazából a nyugtatószer.


Bár érdekes, mert nálam pl. elaludt ölben. Vagyis sétálgattam vele, meg dudorásztam valamit. Otthon sem volt az anyukája. De ha anyát lát, akkor begerjed néha és extázisba kerül.


Apukával mennyit van a gyerek? Akár egy másik személy is hatásos lehet, hogy nem mindig te mész vele játszótérre meg ilyenek. Egy idő után sok egymásból, páromon meg a gyereken is érzem, néha szét kell őket ültetni, mert csak agyf/szt kapnak mind a ketten. :)

2016. dec. 1. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

szóval annyit akartam ebből kihozni(első vagyok)hogy én azóta mindig próbálok neki bábozni úgy, mintha lenne egy társa. pl az alvósmacija sem akar soha lefeküdni aludni, az ő cinkosa. azt játszom, hogy az alvós maci is még autózni akar. szóval sorstársakat "teremtek" neki, akik vele játszanak és az ő pártján vannak :). valahogy az ilyen játékok végén már rávezethető a gyermek azokra a dolokra, amiket én szerenék, mintha elfogadóbbá válna, hogy igen értem, aludni kell mostmár.



illetve beiktattam olyan játékokat is, amikben levezetheti a dühét. kb mint a tekézés. úgy dobálhatja a műanyag labdáka, hogy mindennek borulnia kell :)


szóval valahog alakítom az életet úg, hogy beleférjen az is, hogy levezesse a feszültségeit, érvényesülhessen az ő saját hatalma akarata is és kialakulhasson kompromisszumképszség is benne, mert az empátia készség csak később lesz. szóval azt tuti nem érti még, hogy aludjunk, mert anya fáradt. de azt már igen, hogy ezt azt játszunk még, de utána tente :)

2016. dec. 1. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a tanácsaitokat!:)

Ma elvittük délelőtt a csekkeket befizetni és ott sem tudott megmaradni mellettem, menni akart kifelé, szóval kénytelen voltam ölbe venni. Aztán hazafelé gondoltam másfelé megyünk haza és akkor hátha jön a lábán. Mivel a postán ölbe vettem, ezért már utána kint nem akarta, hogy letegyem. Szerencsémre odarepült 3 galamb a járdára és azzal el tudtam vonni a figyelmét, szaladgált utánuk stb :) Azt hittem sínen leszek innentől :) Na még akkor elmentünk hinta-palintázni, na de utána már ahogy onnan kivettem szintén nem akarta hogy letegyem és ölbe kellett hazahoznom. Közben kb 5x próbáltam letenni :D de nem ment...a végére már ahogyan a második válaszoló írta agyfszt kaptam :D ez a szó lebegett az én fejemben is :) Az uccsó métereken már csak szinte vonszoltam szegényt magammal, a lépcsőházban meg már a földre is letettem és ott hisztizett. Alig vártam, hogy beérjünk a lakásba. És tudom, hogy gáz, de a testem minden porcikája azt kívánta volna, hogy jól verjem el a fenekét :D De nem bántottam...viszont ahogy beértünk utána azért csak kijött belőlem is a kiabálás...

Aztán mint akit elvágtak abbahagyta. Szerintem megszeppent, mert nem szokta meg hogy ez van...nem látott még ilyen idegesnek. Persze van hogy felemelem a hangom máskor is, de szerintem most kifejezetten látta, hogy mérges vagyok. Elég volt csak egy mondatot szólnom...utána én is csöndben maradtam az idegességtől. Aztán leöltöztettem, és úgy játszott mint a kisangyal. Tuti érezte, hogy mérges vagyok.

A lényeg, hogy az otthoni hisztikkel nem is lenne gondom, mert azt tudom kezelni vagy legalábbis könnyebb, mint a kintit. Mert jelenleg ha ugyanazt a módszert választom mint otthon...hagyom hogy kihisztizze magából, aztán megnyugtatom...annak is az a vége hogy ölbe veszem. Szóval a lenti dolgot sem fogom megúszni anélkül, hogy ne vegyem fel. És még ezzel talán nem is lenne probléma, a baj az, hogy utána már nem tudom letenni és akkor egész úton akárhányszor megpróbálom letenni akkor mindig ez lesz? mert most kb ez van.

Az elterelés nála nem jön be sajnos, még jobban felidegesíti magát, kivéve ha nem ilyen nagyon kirívó dolgok, mint pl. a galambok, de mikor olyan állapotában van, akkor semmi. Utánozással már itthon próbálkoztam, az szintén csak akkor jön be ha az elején vagyunk. A meglepődés sztem ma megtörtént, mert a hangomtól úgy meglepődhetett, hogy abbahagyta :) de ez sem jön be mindig.


Apa téma. Ezzel úgy vagyok, hogy a csapból is az folyik, hogy anya csak egy van és hogy az anya a gyerek számára a minden. Ami egy részről érthető is, de szerintem apa is csak egy van. Legalábbis tartom ugyanolyan fontosnak, hogy jelen legyen a gyerek életében, mint az anya. Nálunk szerencsére ezzel nincs gond, még ha férjem sokat dolgozik is, ha itthon van minőségi időt azért tölt a gyerekkel. Sok mindent megbeszélünk együtt, hogy mit hogy és bízom benne és ez lényeges. Tudom, hogy ha el kell mennem valahová, akkor biztonsággal nyugodt szívvel ráhagyhatom.


Egyébként ne nevessetek ki, de jelenleg pont ilyen jellegű tanulmányokat folytatok.(mindig a kertész kertje a legelhanyagoltabb, az ablakos ablaka a leggázabb, meg a tetőfedő tetője :D szóval ez már csak ilyen :) ) Tehát akár én is el tudom látni magam tanáccsal és tudom kívülről látni a helyzetet, csak mindenki tudja hogy más az elmélet és más a gyakorlat. Nekem konkrét szülői tapasztalatokra van szükségem...és nem csak konkrétan hiszti kezeléssel kapcsolatban, mert az otthoni körülmények között megy.

Az nagyobb fejfájást okoz, hogy kezeljem ezt idegen környezetben...például ott a postán ha levágja magát földre nem tudom megtenni, hogy ráordítok...

Ha hagyom hogy kihisztizze magát, mint otthon, akkor meg megszólnak, hogy miért nem veszem fel azt a gyereket...szerintem sok szülőt ez befolyásol.

Csak éppen nem mindegy, hogy a hiszti után megkapja.e amit akar.

Nekem azzal van gondom, hogy ha ölbe akar jönni a hazafelé sétánál akkor vegyem ölbe vagy sem.

Anyukám szerint addigra elfárad...sok a cucc, kabát, sapka, csizma, kimelegszik, elfárad és lehet azért akar ölbe jönni. Nem mondom, hogy nincs benne igazság...de ez már megszokás is nála.

Arra figyelünk, hogy ha hiszti is van, akkor se kapja meg azt amit akar és ne legyen utána jutalommal elterelve a dolog. Szóval sokszor megérti ő ha valamit nem szabad...10 esetből 8szor biztos. De amikor nem, akkor idáig elmegy és teljes önkívület. És ez a hazafelé ölben akarok lenni ez pont ilyen téma. Csak nekem hosszútávon nem bírja a karom :D

2016. dec. 1. 21:11
 5/7 anonim ***** válasza:

Tényleg lehet vele valami gond, de lehet simán dackorszak is. Figyeld a fejlődését! Ha valamiben elmaradást látsz, akkor keress fel egy korai fejlesztőt felmérésre!

(Egy auti kisfiú anyukája)

2016. dec. 1. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
járjatok kismotorral, azt imádná
2016. dec. 1. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm, hogy te is írtál kedves "auti kisfiú anyukája" :) Mert kérdeztem én már kifejezetten ezzel kapcsolatban is itt a gyakorin, hogy kiknél mik voltak a gyanús jelek. De ugye annyira széles spektrumú ez a dolog, hogy nem mindenkinél egyforma "tünetek" jönnek elő. Én kb 2 hónappal ezelőtt olvasgattam erről többet és akkor nagyon sok olyan dolog volt, ami igaz volt rá, de azért ellene is szólt több minden. Azóta változott a helyzet, mert már legalább a szemünkbe néz és keresi a kontaktot, de például amellett hogy ennyire a megszokottság híve, sokszor olyan mintha nem szeretné, hogy hozzá érjünk. Kocsiban ha utazunk löki el a kezemet ha hozzáérek és itthon is sokszor van ez. Nem csak az enyémet, apáét is. De csókolkázni azt bezzeg szeret :) De azt is csak akkor amikor ő akarja. Ha jön hozzánk valaki, olyan mintha frusztrált lenne, akkor is ha ismerős, egy darabig elviseli, de aztán mintha már zavarná a jelenléte. Közömbös másokkal, gyerekek sem nagyon érdeklik. Játszótéren nem fél másoktól, mert szívesen megy oda ahol mások vannak, de nagyon megfigyelő és úgy egyébként nem keresi a társaságukat. Szóval ilyen téren is fura nekem kicsit.


Motorozás...Hát nyáron nagy téma volt...nagyon ügyesen hajtja, semmi gond nincs ezzel, csak aztán mikor bejött a nagy kabát és megunta már a motorozást, akkor cipelhettem őt is az ölemben haza meg a motort is :D

2016. dec. 2. 16:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!