Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Óvodák » Így kell bánni az ovisokkal...

Így kell bánni az ovisokkal (óvónőként)?

Figyelt kérdés

Én is óvónő szeretnék lenni. Én nem vagyok az a kiabálós típus, de fel tudom emelni a hangom, ha kell. Én nagyon rosszul éltem meg, amikor gyerekként minden apró dologért le voltam szidva. Szerintem nem is jó módszer, ahogy az se, ha fenyegeted a gyereket.


Gyakorlaton voltam és ahogy láttam, az a szokás, hogy az óvónő mindenkivel kiabál, nem kedvesen beszél, hibáztat, szidalmaz.


Példa: egy kislány elég vékonyan volt öltözve, feltételezem a szülei adták rá ezeket a ruhákat. Kimentek az udvarra és az óvónő lecseszte, hogy mit gondolt milyen időjárás van, hogy így kell öltözni, így biztosan beteg lesz. A dadus meg mondta hogy megérdemli ha beteg lesz ha nem tud rendesen felöltözni.


Leejtette a kenyerét az egyik kisfiú. Én erre azt mondanám, hogy semmi gond, szedje össze és dobja ki. De olyan leb.aszást kapott, hogy csak lestem...


Kezet mosott egy kisfiú és folyatta a vizet tovább mint kellett volna. Én megkértem volna, hogy zárja el a csapot. De az óvónő inkább azt mondta, hogy az anyja fogja kifizetni a vízszámlát, ha nem zárja el azonnal.


Egyedül maradtam az alvó gyerekekkel, amíg mosdóba ment az óvónő. Közben egy gyerek szólt hogy pisilnie kell és mondtam hogy menjen. Visszajött az óvónő, mondtam hogy xy mosdóba ment. Mondta, hogy ő mehet is mert ő aludt. Mivan? Ha nem tud aludni valaki éppen akkor őt nem engedik ki mosdóba?


Azt megértem, ha néha kiabálni kell, mert túl hangosak, meg határozottnak kell lenni, de szerintem ez elég mérgező, így azt tanulják csak meg, hogy nem szabad hibázni, mert akkor kiabálás meg bántás lesz.


2023. ápr. 26. 12:54
1 2 3
 21/30 anonim ***** válasza:
92%

Szerintem ez ugyanaz, mint a többi munkakörrel is (pl orvosok, akik csak "a következőt" látják az emberben, nem az embert, a személyt). Ez a fásultság, az, hogy beleuntak az egészbe és elegük van.

Látszik itt a válaszok között is a "te majd meglátod X év után", de ez a baj. Ha valaki eljut erre a szintre, akkor ott kéne azt mondani, hogy ezt nem csinálja tovább. Mert amúgy egyszer feljött szóba baráti társaságban, hogy kinek milyen óvodai élményei vannak, és totál ledöbbentett, hogy két dologról számolt be szinte mindenki: 1. kvázi traumatikus élménye van mindenkinek az óvónőkkel 2. a pozitív óvónős élmények mindenkinél fiatal, kezdő óvónővel voltak.

A társadalom sajnos rosszul van kiépítve, mert belebetonozza az embereket abba a munkába, amit mindig is csináltak. Tehát pl aki 20 éve csinálja ugyanazt, annak piszok nehéz váltani, mert mindenhol azt nézik, hogy nincs tapasztalata, de hát ugye miért nem megy óvónőnek, ha 20 évig azt csinálta?... Szóval eleve nem kapnak teret arra, hogy valami másba fogjanak, pedig szükségük lenne rá.

Ez pedig már gyerekkortól bele van kondícionálva az emberekbe, mert mindig a nagybetűs karriert és munkát kérdezgetik a gyerektől, majd a továbbtanulásnál is hangsúlyozzák, hogy mi akarsz lenni, de noha nincs kimondva, ez mindig arra utal, hogy válassz EGYET. És nem úgy, hogy válassz, hogy most mihez kezdenél, így első körben. Értem persze, hogy a tanulmányok sok ágazathoz több évet kitesznek és ezért problémás lehet a váltás, de így lesznek ilyen óvónők is...

2023. ápr. 26. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/30 A kérdező kommentje:

Én már felnőtt vagyok mégis van olyan, hogy elmegyek pisilni és fél óra múlva megint kell. Kicsi hólyag, egy orvos sem tudott rá mit mondani.


Akik belefásulnak a munkába, Pesten (és ez egy pesti ovi volt) bármikor elmehetnének egy irodába adminisztrálni, olyanokat is felvesznek néha aki jóformán bekapcsolni sem tudja a gépet, de kell a munkaerő ezért türelmesek vele. Ott legalább nem kell emberekkel foglalkozni és 60 ezerrel többet is visz haza :D Persze tudom, az idősebb generációban nem alap a munkahely/szakmaváltás, ha valahol rosszul érzik magukat.

2023. ápr. 26. 16:07
 23/30 anonim ***** válasza:
100%

A fiam 3 különböző csoportba járt sajnos 1 intézményen belül. Mind a három csoport más hangulatú volt. Voltak akik beletiportak a gyerekbe, de volt olyan csoport, ahol egy húzós nap után tartott programon is higgadtan szépen kezelték a rosszalkodó gyerekeket. A saját példámat nézve én úgy látom, hogy ez személyiség függő. Nálunk is van friss óvónő és idősebb, de az idős sokkal empatikusabb.

A múltkor olyat is hallottam, hogy egy óvónő leszidta a gyereket, hogy miért kell kakilnia, hiszen azt otthon kell…..

2023. ápr. 26. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/30 anonim ***** válasza:
100%

A rossz fizetésről nem a gyerek tehet. A másik pedig, hogy ha nem bírják az idegei, akkor nem ezt a munkát kell választani. Herótom van, amikor valaki ezeket mondja.

Gyerekek, jó peldat kéne tanítani, nem pedig azt, hogy a kiabálással meglehet oldani mindent. Persze van amikor már 20x elmondja, de amikor még 1x sem hajlandó...

2023. ápr. 26. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/30 A kérdező kommentje:

Azt otthon kell jól van😂


Igen azt megértem ha sokszor elmondja és muszáj már hangosan szólni, de hogy egyből üvölt egyet és szétalázza a kislányt mert vékonyan öltöztették a szülei...


Nem ezt nem fogom 20 év után sem megérteni.

2023. ápr. 26. 17:28
 26/30 anonim ***** válasza:
100%
Abszolút megértem, ha valaki nem bírja idegekkel X év után, csak akkor ne csinálja. Olyan traumákat tudnak hagyni egy gyerekben, hogy hihetetlen. Aztán csodálkozunk ugye, hogy miért van ennyi mentális problémákkal küszködő ember, hisz aki nem bírja, az kb menjen a fenébe, hát mit nem bír egy "kis" beszóláson... Meg ugye a pszichológus még napjainkban is sokaknak tabu, meg nem megy el, mert mit szólnak. Szóval nem, nem kéne így bánni a gyerekekkel, mikor éppen alakul, fejlődik az idegrendszerük. És erre nem mentség a befásultság sem. Örülök, hogy nálunk normálisak az óvónők, még sok év után is. Egyébként meg nem a gyerekek, de nem is a szülők tehetnek róla, hogy kötelező az ovi. Ráadásul 3 évesen még sok gyerek nem elég érett rá, de elvárások vannak bőven feléjük...
2023. ápr. 26. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/30 anonim ***** válasza:
100%

Nem, nem így kell bánni az ovisokkal. Egyszerűen szar óvodában voltál gyakorlaton.

A mi ovink szuper hely. Önkormányzati, nem magán. De (majdnem) minden óvónő tündér. A vezető is normális, baráti a viszonyunk, második gyerekem jár oda. Nem üvöltöznek a gyerekekkel, tanítják, szeretik, nevelik őket.

Egyetlen egy rossz tapasztalatom volt. Az egyik pedaszisztens egyszer több gyereket se engedett ki pisilni alvásidő alatt, s volt aki bepisilt emiatt. De tanult belőle.

2023. ápr. 26. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/30 anonim ***** válasza:
100%
Leszidni, kiabálni nem szabad a gyerekkel. Határozottan lehet magasabb hangnemben beszélni vele, ha muszáj (mert van ilyen), de durván megszidni, főleg olyan miatt, amiről nem tehet (pl ahogy a szülő felöltöztette) nem helyén való.
2023. ápr. 26. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/30 anonim ***** válasza:
100%
Ezen én is de tudok mosolyogni,hogy majd meglátod X év után. Nos, ők alapjáraton is sajnos ilyen emberek, sőt ha meglennének fizetve,akkor is maradna a stílus,ezt gondolom. Eü-ben dolgozom(még),el lehet képzelni mennyi kiégett kolléganőm van,pedig gyerekrészleg,ahol azért maximálisan kellene(máshol is) az empátia. Valóban több év után nehéz már mentálisan,de erről nem ők tehetnek. Aki nem bírja idegekkel X év után el lehet menni. Engem a rendszer,a covid alatti áthelyezés,stb. tett padlóra és utáltatta meg velem sajnos a munkám. Viszont soha de soha (pedig X évek óta benne vagyok)nem beszéltem úgy bent senkivel, még akkor sem amikor a 3. zsinórba éjszakát vittem, majd másnap újra vissza és a műszak alatt 6x beszólt 1-1 személy. Ennek ellenére érzem,hogy nem vagyok ökör és ezt nem folytatom tovább,így a váltásba vagyok egy teljesen más munkakörre. Sokan nem teszik, folytatják,megy a hiszti meg a beszólogatás. Úgyhogy nagyon nem ez a normális kérdező. Én amúgy tudom magamról,hogy hamar kibuknék óvonőként,fel is nézek,nem bírnám DE ezért nem is csinálom. Bölcsődébe voltam,nos én azt se vállalnám. Így messziről kerülöm is ezeket munka szempontjából. Az ilyen személyek pedig ha meglennének fizetve is kretének maradnának.
2023. ápr. 26. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/30 anonim ***** válasza:
100%

kérdező, értelek egyébként, csak azt nem, miért írtad ki a kérdést, ha egyszer tudod a választ. Gondolom, beszélgetni akartál, és tapasztalatokat cserélni, hát jó, akkor írok erről én magam is.


Alapvetően jól látod, te is írtad, fel tudod emelni a hangodat, ha kell, de a konkrét példák, melyeket említettél, nem pedagógusnak valókról szólnak. Én tehát jogosnak vélem felháborodásod. Aki kigéett, ne a gyereken töltse ki...


Sajnos vannak olyanok is... Dolgoztam már suliban is. Óvodában volt dolgom türelmes, hozzáértő óvónőkkel, és bunkókkal is, beleértve az egyik óvodavezetőt ráadásul.


Mindenesetre biztos, hogy lesz mit tapasztalnod, a kisgyermekek okosabbak, mint sokan hiszik, és 4 éves kortól már bepróbálkoznak trükkökkel is (2-3 évesen legfeljebb ösztönösen éreznek rá különféle "lehetőségekre", 4 éveskortól viszont már tudatosan is, ami inkább már kemány dió). Elsősorban ezért önmagad kell fejleszd, különös tekntettel önismereted mélyítésére. Az empátiád viszont dícséretes, ha valóban így is jársz el.


Láttam olyan óvónőt, aki maszturbáló gyerek kezére csapott rá, és megszégyenítette. Ilyenért ki is lehet rúgni óvónőt. Volt óvónő, aki a szemem láttára agresszívan taposott össze méhecskét, mondván, ő fél tőle és "különben is, csúnya rossz méhecske"... Micsoda példamutatás ez?! Na igen, utána meg cukin elmesélte a szorgos méhecskékről a mesét a gyerekeknek... Csak én érzek ebben némi önellentmondást...? Biztos nem csak én.


Ugyanakkor vannak fiatal és idős óvónők között is türelmesek, empatikusak, akik egyúttal nem hagyják fejükre nőni a gyerekeket, de utóbbihoz már tapasztalat is kell.


Ha lehet egy javaslatom: amiatt is fejleszd önismerted és jellemed még tovább (ez kimeleten fontos), mivel, gondolj csak bele, nem mindig tündibündi kollégáid lesznek majd... Volt olyan ovi, ahol gyakszi végén úgy hazudott nekem a szemembe durván vezető óvónő, hogy szinte nyekkentem... Mindez azért, mert valamit TÚL JÓL csináltam, és b@szta a csőrét. Utólag elmeséltem egy óvónő isemrősömnek, azt mondta, "nyugi, fogsz még belebotlani ilyenbe, ezt úgy hívják: szakmai féltékenység." Először leesett az álla az óvónőknek, hogy egy gyereknél elértem pár nap alatt, amit minden újonnan érkezett óvónő csak hónapok alatt tudott. Azaz őszinteségi rohamot kaptak. Majd kerestek ürügyeket, hogyan távolíthatnak el gyaksziról, na mert már mégis... Egy tanonc bármiben is überelni meri a 20 éve praktizáló óvónőket? Ez mégiscsak "felháborító"... Az ürügyek ellen meg nem nagyon lehet mit tenni, amíg nincs meg a diplomád. Ha azt mondja a vezető óvónő és a gyakvezetőd, hogy náluk nincs tovább, akkor a fejed tetejére se állhatsz, hogy ez igazságtalan... Kereshetsz másik ovit.


Én a jó oldalát is nézem a problémáknak. Aztáltal, hogy 1-2 oviban belém kötöttek, volt szerencsém a változatosságra, többféle oviból, többféle gyermekről tapasztalatot szereznem, sőt, a vegyes életkorú csopiktól, a kis-, középső és nagycsopin át mindenról lett némi tapasztalatom. Más ovi, más gerekek, más kihívás.


Ja, és más kollégák. :D Legalább amikor nem vettek vissza gyakszizni, kibújt a szög a zsákból, hogy na de én se kívánok együttmüködni infantilis, beképzelt óvónőkkel. Jobb is volt más ovikban utána gyakorlatoznom. :) Máshol már jobb pedagógusokkal találkoztam, többségében.

2023. ápr. 30. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!