Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Óvodák » Más ovodákba is együtt van a...

Más ovodákba is együtt van a fiu-lány wc?

Figyelt kérdés
Jó,nem arra gondolok,hogy legyen külön mosdó/bár lehet jó lenne/,de legalább lennének a wc-k valahogy leválasztva,legalább egy függönnyel.
2014. febr. 10. 13:33
1 2 3 4
 21/32 anonim ***** válasza:

Kultúrafüggő. Youtube-on látni Japánból olyan óvodai mellékhelyiségeket, melyekben láthatóan nincsenek szeparálva a gyermekek illemhelyei, sőt, a pedagógusok fel alá járkálnak, várva, kinek kell segítség a törlésben.


Azonban meg lehet érteni a kedves kérdező igényét, mivel a magyar kultúrában, társadalmi hatásra megjelenik a testi szégyenlősség 5-6 évesen, általában. Ahogy a kérdező is írta, vannak kisgyermekek, akinek ürítését zavarja, ha látják őt eközben. Ennél fogva teljesen megértem a függöny igényét.


Ennek ellenére számos magyar óvodai mellékhelyiségből hiányzik a függöny.


3-4 éves korban általában még nem jelent problémát a gyermekeknek a szeparálás hiánya. Akinek mégis, számos megoldás áll rendelkezésre, a pedagógus kreativitására, fantáziájára, szervezőképességére van bízva. Fentebb volt, aki említette a nemenkénti wc-ztetést: nem árt, de általában felesleges, még 5-6 évesek esetén is. A probléma lényege inkább korosztályfüggő. A kisebbek többségét még nem zavarja, a nagyobbakét igen, ha látják őket wc-zés közben. Ezen felül 4-5 éves korig segíteni kell a törlésben.

Ebből következően külön célszerű vonulni a kisebbekkel wc-re, és külön időpontban (pl egymást időben követve) a nagyobbakkal; pontosabban külön időpontban a nem szégyenlősekkel , és külön a szégyenlősebbekkel.


Kisebbek esetén már csak amiatt is fontos, hogy ne legyen függöny elhúzva, mivel 3-4 éves korig jóval fokozottabb felügyeletre van szükség. A 3-4 évesen jelentős része hajlamos pl ábrándozni, akár wc-zés előtt, alatt, ill ha végzett, hajlamos mellőzni, hogy szóljon ha végzett (popsitörlés). (Nem beszélve a mosdói felügyelésről, amikor is hajlamosak a -főleg kisebb- ovisok hosszasan játszani a vízzel, és/vagy mellőzni a szappanos kézmosást.) Tehát a "kisebb gyerekek szekció" esetén muszáj kitárni a függönyt, a fentebb jelzett okokból, a nagyobbacskák esetén meg egyéni igény szerint ha behúzható, azt tartom ideálisnak.


Épp ezért tartom én is ideálisnak, ha van függöny.


Ennek ellenére úgy vélem, a függöny hiánya általában legfeljebb enyhe problémát okoz még nagycsoportban is.


_________________________


Szeretnék kitérni a kedves kérdező aggodalmára a "fogdosásról". Nyilvánvaló, h ez bizonyos szinten túl káros a gyermekek pszichéjére (pszichoszexuális fejlődésére), ha bántalmazás, kényszerítés keretében teszik egymással a gyerekek, pl lefogja egyik a másik gyermeket.


Evvel szemben nagyon is szükséges a kisgyermeki kíváncsiságnak teret adni, szexuális vonatkozásban is! Ennek hiányában igen komoly pszichés problémák léphetnek fel, idővel, főleg a kamaszkorra, akár felnőtt korra nézve: a meztelenség látványának tiltása extrém kíváncsiságot, és/vagy bűntudatot kelt a gyermekekben gyakorta.


Meg kell találni a gyermeknevelésben is tehát az ideálist, az "arany középutat", ami részben helyzetfüggő, egyénfüggő, de van, ami általánosan is alkalmazható. Nagyon fontos tehát, hogy a gyermekek -szocializálás okán bár nem társaságban, nem sok gyermek / felnőtt társaságában, legyen szó akár az óvodai életről- kettesben, bokorba bújva, stb megnézhessék egymás testét, fiúk a lányokét, és megfordítva, és akár meg is foghassák egymás nemi szervét! Ugyanakkor meg kell tanítani a gyermekeket arra, hogy tisztelni kell egymás testét, kényszert, erőszakot szigorúan tilos alkalmazni! Óvodás korban amúgy is hajlamosak a gyerekek megfelelni a felnőttnek, akiben megbíznak, pl pedagógus, szülő, ennél fogva meg fogják érteni, hogy nem örülünk, ha erőszakkal fogdosnák egymást. Ki kell hangsúlyozni a gyerekeket előtt ugyanakkor ,hogy nagyon is szabad és TERMÉSZETES(!!) megnézni egymást testét, ellentétes neműek is, és hozzáérni egymáshoz, intim területeken is, de mindezt óvatosan és tisztelettel! Aki gyermeknek ezt megtiltják, káros pszichés következményekkel számolhat a gyermekre nézve, akár kamasz, vagy felnőttkorára nézve is kihathat!!

Ugyan ez vonatkozik arra nézve is, h a gyermeknek JOGA VAN a saját nemi szervével játszania!! Meg kell tanítani kb 4 éves kortól, hogy azonban ez is magánügy, magányosan azonban nagyon is szabad és természetes dolog! Nem kell, hogy más lássa, tehát takaró alatt szabad, wc-n, ha van függöny, szabad, ezt ki kell hangsúlyozni előttük! Megértik az ovisok, 4 éves kortól. A 3-4 évesek többsége azonban egyrészt kevésbé tudja még értelmezni ezt a kérést, másrészt meg NEM ELVÁRÁS, hogy 4 éves kor alatt magányosan maszturbáljanak, sem az, hogy kettesben vonuljanak el doktorosdit játszani meztelenül pl egy bokorba. Nyilván a pedagógusnak kell rálátása legyen az összes gyermekre, hol tartózkodnak pl az udvari foglalkozások, udvari játék esetén is, de ha látjuk, hogy leguggol a bokornál két-három fő ovis, az elegendő a felügyelethez. Viszont ezáltal is tanulják, mi számít intim, páros dolognak, és mi nem, ami a szocializálás része kell legyen.


Hangsúlyozom: a pszichés elfojtás nem része a szocializálásnak, sőt, komoly lelki károkat okoz!!

2014. febr. 11. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 anonim ***** válasza:
nálunk is együt van de elvan választva minden wc egy falal,és fügöny is van elötte amit elhuzhatnak.
2014. febr. 11. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 anonim ***** válasza:
Én is tisztán emlékszem 20 évvel ezelőttre. A fal mellett volt kb. 8 wc semmivel se volt elválasztva. Felnőttem, és rajtam kívül rengeteg gyerek felnőtt azóta és legjobb tudomásom szerint egyiket se vetette vissza a lelkifejlődésben. Ne haragudj, de szerintem kicsit eltúlzod :S
2014. febr. 11. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 A kérdező kommentje:
Kedves utolsó!lEHET,HOGY TÉGED NEM VISELT MEG,DE HA VÉGIG OLVASOD A VÁLASZOKAT,SOK válaszolóra nemjó hatással volt.Mint írtam az én egyik kislányom még előttünk sem akar kakilni...azért ahogy látom a legtöbb válaszoló úgy írta,hogy el vannak választva,és függöny is van...mindegy remélem azért az én lánykáimra nem lesz rossz hatással.Köszönöm a válaszokat,és bocsánat a nagybetűkért későn vettem észre.
2014. febr. 12. 19:27
 25/32 anonim ***** válasza:

OFF: Csak egy vélemény arról, hogy van, akinek bizony 4 év előtt is zárt ajtónál pisil a gyereke :D Lányom most lesz 2,5, 2 éves kora óta szoba tiszta és már hónapok óta csak úgy hajlandó pisilni itthon, hogy egyedül intézi a dolgot és behajtja maga mögött az ajtót (azért nem csukja be, mert nem éri fel rendesen a kilincset...). Lámpát kapcsol magának, felmászik a nagyWC-re, pisil majd kiabál, hogy kész (azt is csak azért, mert mondtam neki, hogy egyedül nem törölheti, mindent nem lehet).

És nem azért ilyen, mert erre lett szoktatva, sokszor bejött engem is megnézni wc közben, nem volt kizárva, sőt, van egy 4,5 éves bátyja is, őt is figyelte mindig, hogyan intézi a dolgokat. Hiába, ő valószínűleg ilyen kis önálló fajta :) Kakilni is egyedül jár, csak a wc-ből kiabál, ha kész. Előtte nem is szól, csak felkel és megy :D

ON: Az oviban fiaméknál nagyon kevés wc van, 2 csoportra jut 2-2, középen 2 mosdó, onnan 2 felé 2-2 wc. Külön a lányoké, külön a fiúké, előtte függöny van. Most van a felújítás, most 3 csoportra jut ennyi... Kész káosz, de remélem, ha kész lesz, jobb lesz a helyzet :)

2014. febr. 13. 05:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 anonim ***** válasza:

" Csak egy vélemény arról, hogy van, akinek bizony 4 év előtt is zárt ajtónál pisil a gyereke :D Lányom most lesz 2,5, 2 éves kora óta szoba tiszta és már hónapok óta csak úgy hajlandó pisilni itthon, hogy egyedül intézi a dolgot és behajtja maga mögött az ajtót "


Lehet, h a szakmám miatt túlzó az aggodalmam, de 4 év alatti gyermeket soha nem engedek ki a látókörömből. Ergo ha egy ilyen korú magára húzz az ajtót, akkor nem látom őt, tehát részben felügyelet nélkül van. Az pedig számomra felelőtlenség lenne. Legalábbis én úgy vagyok nyugodt, ha látom a 2-3 évest is foylton, h hol van, mit csinál, mivel még különösen kiszolgáltatottak, átlagban nem is várható el tőlük még olyan önállóság ÉS BIZTONSÁGOS VISELKEDÉSMÓD, ami által akár csak 5 percekre magukra merném hagyni őket. Elhiszem, h a kedves beíró gyermeke két évesen is ennyire önálló volt, esetleg még vigyázni is tud magára 100%-ig, ha 5 percig nem látsz rá, de ez 4 éves kor alatt ritka.


Remélem, 24 hós alatti esetén senki nem gondolja, hogy legalább néha szem elől szabad téveszteni... az mér végképp túlzás...

2014. febr. 15. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/32 A kérdező kommentje:
Ez nekem is fura.Nekem a kislányom igaz,hogy csak egyedül tud kakilni,de ő még bilibe kakil.Sajnos vele nagyon megszenvedtünk,sőt a mai napig is.Mióta levettük a pelust visszatartja a kakit,és azt vettem észre,hogy ha nem figyelünk rá,akkor kakil,de így is kb 3 naponta.Na ez egy másik téma.....de én sem hagynám őt felügyelet nélkül,mindig benézek rá,hogy mit csinál,pedig ő már 4 éves,wc-vel ezért nem is próbálkozunk,mert ott egy pillanatra sem hagynám egyedül.
2014. febr. 16. 13:13
 28/32 anonim ***** válasza:
Az ikertesója is szégyenlős a bilizéskor? Neki is csak 3 naponta sikerül? Azért érdekel, mert az ikraek gyakran hasonlóan viselkednek, bár van, amiben ellentétesen.
2014. febr. 16. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/32 anonim ***** válasza:

Én vagyok az önálló kislány Anyukája. Nem tudom, nálunk egy pisilés nem öt perc, hanem 1 vagy annyi sem. Hallom, hogy megy a Wc-re, lámpát kapcsol, pisil és kiabál, hogy kész. Nem tudom, miért nem lehet ennyi időre egyedül hagyni :D Kakilni se megy be 1,5 percnél tovább, akkor megy, ha tényleg kell neki. Bilizni talán 1 hónapig bilizett, mivel a 4 évesem wc-t használt, neki is az tetszett jobban.

Másik: amig sütök vagy főzök, addig pl. be szokott menni a szobájába játszani is. Ti nem engeditek be egyedül játszani sehova? Vagy amig pl. főztök, addig csak mellettetek lehet a kisgyerek? Mert nekem elég sok időmet veszi el a főzés, magamnak kell sütnöm kenyeret is, mert lisztérzékeny vagyok.

Amúgy 2,5 évesen beveszik őket az oviba is, ott sem állnak velük bent a wc-ben a függöny mögött, csak kinn, a mosdónál figyel a dadus, hogy mindenki kijön-e és nincs -e benn gyanúsan sokáig.

2014. febr. 16. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/32 A kérdező kommentje:
A tesója nem szégyenlős,és ő nem is tartja vissza a kakit,kakil is szinte minden nap.Amúgy,de én is szoktam őket egyedül játszani,úgy hogy közbe mindig nézek rájuk.A wc-be nem hagynám őket egyedül,mert akkor tuti a wc-be nyúlkálnak,meg a wc kefével játszanának,meg fel se tudnak egyedül ülni szűktővel együtt magas nekik a wc
2014. febr. 16. 21:45
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!