Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » A 17,5 hónapos lányomnál a...

A 17,5 hónapos lányomnál a napokban diagnosztizáltak autizmusra utaló tüneteket. Hogyha tb alapon indítjuk meg a fejlesztést, akkor már ilyen pici korban kódot kap?

Figyelt kérdés

Illetve érdemes tb alapon járni, úgy mennyi fejlesztést kaphat? Heti hány alkalmat? Vagy induljunk magánúton?

Hogyha kódot kap már most, ha kell a tb-s fejlesztéshez, akkor azt le tudják venni idővel vagy óriási macera az egész? Illetve erre tudom nehéz válaszolni, de milyen kilátásaink lehetnek, ovikezdésig (1,5 év) célzott fejlesztéssel meddig lehet eljutni? Jelenleg a legnagyobb probléma, hogy a figyelme nehezen felkelthető és rövid ideig megtartható, illetve csak ciklizál, még semmi szava nincs.



2022. febr. 12. 16:54
1 2 3
 21/29 A kérdező kommentje:
Persze az előző kérdésem arra vonatkozik, ha mégiscsak az igazolódik be, hogy autista. Persze reménykedem én is a legjobban és mindent megteszek, hogy segítsek a gyereknek, viszont elméleti síkon azért szeretnék minden lehetőséget végigjárni.
2022. febr. 13. 11:44
 22/29 anonim ***** válasza:

17-es vagyok.

22 hónapos koráig nem mutogatott. Nem volt egy értelmes szava sem és nem is ciklizált. A nevére inkább nem figyelt. A beszédértése is problémásnak tűnt, de amit értett kevéske kérést, azt végrehajtotta. Mindemellett borzasztó ügyetlenke volt. A játéka sem olyan volt mint a korabelieké. Én is láttam, hogy nem úgy fejlődik, ezért kerestem szakembert. Sajnos pont nem a megfelelőt találtuk meg.

Mi próbálkoztunk itthon TSMT-vel, meg járt fejlesztésre magánban, de annyira kevés és drága volt a heti 1 alkalom is, hogy inkább megvettem az ott látott mozgásfejlesztő és egyéb dolgokat, és itthon napi szinten használtuk, ahogy ott láttam. Ezek mellett elkezdünk egy beszédindító logopédiát 2 évesen.

Most egy nagyon szenzitív időszakban van a gyerkőc, rengeteget fog fejlődni. Csak segíteni kell neki. Bízz benne!

2022. febr. 13. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/29 anonim ***** válasza:
Utolso megkerdezhetem mikor kezdett el beszelni? Szvakat mondani?
2022. febr. 13. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 anonim ***** válasza:
100%

1-es és 18-as voltam:

10 hónaposan ciklizált, tapsolt, integetett, de 18 hónaposan se mutogatott, ciklizalast elhagyta, nem mondott helyette semmit. Éhséget, szomjúsagot nem jelzett. Idegenek elől menekült, de még a saját gyakran látott nagymamája is alig tudta magához édesgetni. Szemkontaktust nem tartott, csak sírva kommunikalt.

Szenzoros volt, taktilisen érzékeny: üvöltött a víztől, de attól is ha koszos lett, homokozóba nem lehetett becsalogatni; túlhallasa volt és ezzel kapcsolatos meltdown-jai.

Mozgása megkésett volt (20 hónaposan indult el), születése óta kapta a fejlesztést, 3 havonta látta neurológus, pszichológus.


Most is "problémás" gyerek és csöppet elvarázsolt, de nem auti. A szenzorosságot is kinőtte.

Figyelemzavara van és képtelen kezelni az érzelmeit, gyakoriak a dühkitörések (de nem agresszív, nem bánt senkit). 7 éves.

2022. febr. 13. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/29 anonim ***** válasza:

17 és 22 vagyok.

23 hónaposan kezdett első szótagot mondani, és vagy 3 hónapig így bővült a szókincse. A logopédus a beszédfejlődés legelejéről kezde a foglalkozásokat. Egy hónapig csak a ciklizálást gyakoroltuk, én meg itthon gőzerővel a passzív szókincsét próbáltam bővíteni, plusz mozgásfejlesztés minden nap. 23 hónapos kora előtt nem tudtam mesét olvasni neki, mert nem érdekelte. Aztán egyszer találtam egy olyan könyvet, ami tetszett neki. Az egyszerűt is leegyszerűsítve, mutogatva meséltem. És egyszer csak nyitott lett rá. Az elmúlt közel másfél év nagyon megterhelő volt. Amellett, hogy a fejlesztés volt mindenek elé helyezve, hónapokig abban a tudatban éltem, hogy valószínűleg auti a gyerekem.

Bárcsak tudtam volna amit most már tudok. Gyógypedagógus nem diagnosztizál, hanem fejleszt. A diagnózis egy gyógyped., gyerekpszichológus és gyerekpszichiáter együttes, alapos vizsgálata majd szakvéleménye alapján születik meg.

Engedd el a félemeid és ezerrel kezdjétek a fejlesztést! Nagyon kicsi még, most nagyon jól fejleszthető. Kitartás! Minden rendben lesz, majd meglátod.

2022. febr. 13. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/29 anonim ***** válasza:

Szia kérdező, látom már régebbi kérdés, de írok pár tanácsot:

Nem tudom hol élsz, de én pl vidéken. Meg magán úton is nagyon messze kell mennem hogy fejlesztésre vigyem a gyerekem. Az állami pedig heti egy alkalom, ami gondolhatod hogy milyen kevés.

Nálunk az állami amúgy nagyon jó nálunk, (szakszolgálat) és sok gyakorlati tanácsot is kaptunk: pl ne kérjünk vizsgálatot, mert akkor nem tudjuk majd a környéken oviba íratni (2 és fél éves ). (Nyilván ha olyan magatartási problémák vannak akkor mindegy de nálunk nagy fejlődés van hála Istennek)

Szóval én utanaolvastam a neten hogy hogyan kell fejleszteni az autizmusban. Nem beszélt meg 20 hónaposan, 22 hónapos korára két hónap alatt megtanitottam azt hogy "apa".

Utána elkezdtem vele kártyás szotanulast (PECS), és két éves kora után elkezdett szavakat mondani.

Közben elkezdtük a TSMT-t de a gyerek utálta, én is utáltam, semmi hatását nem láttam abban a 2 hónapban, és a terapeutaval se voltam elegedett. És hát célzott kommunikacio fejlesztéssel sokkal többet értem el.

Szerintem fontos hogy beoszd az energiádat, és maradjon időd a foglalkozások mellett otthon is foglalkozni vele, mert nem az a heti 1-5 óra számít ami a fejlesztés, hanem inkább amit te tudsz vele csinálni. Mindig figyelj mit csinálnak a fejlesztésen, én sokmindent ellestem ott is.

Hogy meddig lehet eljutni? Mi már egy ideje a covid miatt nem tudunk járni fejlesztésre, mégis szárnyal magához képest az utóbbi időben. Egyre jobban szót fogad, jobban kifejezi magát. Én például nem reménykedtem egy fél éve, hogy lehet majd vele beszélgetni, de valamennyire lehet már - szóval szerintem sokszor a gyereken múlik, nem annyira a fejlesztésen. Ez jó is, rossz is.l, mert kisebb a kontroll felette, de ne legyen buntudatod hogy nem fejleszted 0-24.

Én aztán olyan depressziós is voltam sokszor, hogy csak tuleltem a napokat, a gyerek meg meset nézett miközben bogve takaritottam. Aztán újra és újra összeszedtem magam, és foglalkoztam vele. Sokszor van persze nehéz napunk most is.

A fiamnal felvetették az ADHDt is, de a figyelme is sokat fejlődött ahhoz képest hogy másfél évesen semmi se kötötte le. Most is inkább a mozgásos játékok kötik le persze :) de most ennek is örülök!

Remélem segítettem kicsit. Én nagyon nehezen viseltem a masfel-ket éves kora közti időszakot, kívánom hogy mihamarabb kerüljetek jó irányba, sok puszi nektek én lélekben ott vagyok minden kis auti-anyukaval mert tudom milyen nehéz tud lenni!

2022. febr. 24. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/29 A kérdező kommentje:

26-os válaszolónak:


Szia, köszi, hogy írtál!

A leírásod alapján nagyon hasonló cipőben járunk...

Mi most mentünk vissza a konduktorhoz (mert még volt 1 lefoglalt időpontunk hetekkel korábbról), ő volt az aki neurológushoz küldött, aki ugye autizmus gyanút állapított meg. Tudtam, hogy ő már nem fog nekem tudni érdemben segíteni, de kicsit beszélgettünk arról, hogy mi lenne a jó irány. Ő nagyon a Korai fejlesztő központba küldene, mert ott jó a szakembergárda, többen és alaposan vizsgálják a gyereket, majd megmondják milyen fejlesztés kell. Azt mondta ez félig tb, félig magán ez a korai fejlesztő. Ránéztem a honlapjukra, azt mondják írásos szakvéleményt adnak, ami hivatalos orvosi dokumentumnak felel meg.

De ugye írtad, hogy neked külön felhívták a figyelmed, hogy ne kérj vizsgálatot, mert akkor ovit nehéz találni. a kérdésem az, hogy vizsgálat nélkül hogy kaphattatok fejlesztést? Illetve a szakszolgálat = korai fejlesztő? A konduktor amúgy nagyon azt hajtotta, hogy jó, ha van írásos

hivatalos szakvéleményem a gyerekről, csak tudnám mért jó ez nekünk :) Ha fél-1 év múlva is gáz a gyerek, akkor az úgyis nagyon hamar ki fog bukni, de oviban legkésőbb és akkor ugyse kerülhetünk el hivatalos véleményt...de szóval egyelőre nem látom az előnyét. Kapunk akkor ingyen heti 1 vagy 2 fejlesztést talán, de már most meg is van bélyegezve a gyerek.

Hogyan sikerült megtanítanod neki hogy mondja azt, hogy apa? Rengeteget ismételted vagy volt még valami plusz? Én is ismételek neki dolgokat, de nem fogékony (egyelőre) rá. A kártyás szótanulónak utánanézek, eddig csak felületesen hallottam róla, azt hittem az abszolut a beszédet helyettesíti, azaz előveszi azt a kártyát amit szeretne és igy nem szükséges beszélnie. Viszont írtad nektek ezután lett még több szavatok.

Azt is írtad, hogy ADHD-t is belebegtettek, tulajdonképp nektek leírva bárhová bármi van a gyerekkel kapcsolatban? Bármiféle megjegyzés, mégha nem is konkrét diagnózis és nem is hivatalos?

Jelenleg egyébként több magán fejlesztőt felhívtam, de sehol se jártam sikerrel. Mindenhová túljelentkezés van, várólista van, illetve kicsit húzzák a szájukat, hogy 1,5 éves gyereket akarok fejleszteni. Pedig a korai fejlesztésnek ez a lényege, hogy mielőbb foglalkozva legyen a kicsikkel.

Az én lányom nagyon hullámzó mindenben. A halandzsázás néha beindul, néha napokig nem mond semmit. Sokszor alig akar tudomást venni rólam, beszélhetek neki, aztán meg most olyan napokat élünk, hogy gyakran odajön és bújik, valamint sokkal nyugisabb lett, nem futkorászik egyfolytában, mint a mérgezett egér, hanem tud nyugisan ücsörögni is. Csütörtökön a konduktort levegőnek nézte végig az 1 óra alatt, délután meg a szomszéd kislányt folyton tapogatni akarta és a közelében lenni. És még sorolhatnám, sok ilyesmi dolga van.

Most 1,5 éves, egyértelmű, hogy kell neki segítség tőlem, szakembertől,de amit írtál te is, én is azt tapasztalom, hogy a gyereken is nagyon sok múlik. Azt látom, hogy sok mindenben okos, jó a logikája, de frusztrálja már most, hogy nem értjük meg egymást jól, illetve nógatni akarom számomra fontos dolgokkal kapcsolatban (beszéd, mutogatás, érzelmek kifejezése), ami őt most egyáltalán nem érdekli.

2022. febr. 25. 19:16
 28/29 anonim ***** válasza:

Szia! Ne haragudj nem láttam hogy írtál mert nem jöttem gyakorira!


Mizu veletek azóta?


Nálunk úgy volt a fejlesztes, hogy mást írt a vizsgálati lapra a felmereskor a gyogyped, s nem azt hogy autizmus miatt kérem

Én tőlük írásban csak jellemzést kaptam de az is úgy volt megírva hogy nem ordít belőle a dolog. Az adhd-t maganban vetették fel egyébként, egy felmérés során.


Nem tudom aktuális e még a többi kérdésed, majd írj privatot nyugodtan!

2022. ápr. 30. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/29 anonim ***** válasza:
Megkerdezhetem kedves kerdezo, vannak cselekvesek amit utanoz a gyerek? Erti pl ha mondod neki dobd ki a szemetesbe vagy hozd ide a labdat? Illetve ha kezebe adsz fesut tudja mit kell vele csinalni? Elkezd fesulkodni? Poharbol tud egyedul inni? Keped egyedul enni villaval kanallal?
2022. máj. 1. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!