Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Hogyan néz ki az a szakértői...

Hogyan néz ki az a szakértői vizsgálat, ami alapján kiosztják az SNI kódot a vizsgált gyereknek?

Figyelt kérdés
Ott vizsgálják az IQ-t is? Mi van akkor ha pl. ott nem repked a kezével, de otthon meg igen? Figyelembe veszik az óvodai véleményt is?
2023. máj. 31. 23:37
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
100%

Értem, hát akkor valóban nem egy intézményben jártunk. 3 éves kora óta hordom a gyerekeket, nem számoltam, de szerintem legalább 12-szer voltunk ott, nem 3-szor.

Engem megkérdeztek, hogy mit szólok a diagnózishoz, és ismerek olyat is, aki fellebbezett, és neki lett igaza.


"Szülő kérésére SNI-t nem veszünk le, ez nem egy szolgáltatás, hogyha előnyös akkor kérjük, ha nem előnyös, akkor nem kérjük."

Ezt kicsit másképp látjuk.

Amint már írtam, ha a gyerek valóban fogyatékos, akkor nincs miről beszélni, mivel kód nélkül nem járhat speciális iskolába. Akkor nyilván nem kérdés a kód.

Viszont egy diszlexia, adhd, enyhe autizmus esetében mégis minek a kód? Ki jár jól vele? Az iskola, mert előre látja, hogy gond van a gyerekkel, tehát nem veszi fel. A gyerek nem jár jól vele. Nem kell itt a rizsa a fejlesztésekről, tudjuk, hogy állami iskolában nem létezik. Az én fiamról levették a kódot, amikor kértem. Simán, probléma nélkül.


"Nálunk veszünk fel 2,5 évessel pl. SON tesztet.Nyilván az értelmesebbekkel, nem az értelmi fogyatékosokkal."

Nyilván süt rólad a szakértelem, hogy így lefogyatékosozod a gyerekem, látatlanban. Ha egy gyerek ilyen helyre keveredik, akkor azért megy oda, mert valami gond van vele. Autizmus, adhd, beszédértési zavar, bármi más zavar esetén már ennyi idősen is tele vannak gátlásokkal a gyerekek, ilyenkor jön az ODD, az ellenkezés. Ráadásul a 2,5 éves kor, az pont az az időszak, amikor nem fog a gyerek úgy táncolni, ahogy a felnőtt fütyül.

Szóval tényleg, őszintén megnézem én azt a 2,5 éves, problémás gyereket, akivel te bármilyen tesztet képes vagy megcsinálni. Ha megcsinálja, nyilván semmi keresnivalója a vizsgálaton.

Szerintem elég nagy kamu, hogy te ott dolgozol. Van ebben tapasztalatom, elég sokszor jártam ott, és a baráti körömben is nagyon sok szülőnek van tapasztalata, akivel beszélgetek.

A gyerek érdekét nézik, alapvetően nekem nem voltak negatívak a tapasztalataim. Nem fognak semmiféle diagnózist rásütni a gyerekre, ha a szülő nem akarja.

2023. jún. 8. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
0%
Lehet más megyében máshogy működik, nálunk így. Egy beszédfogyatékoa gyerek simán megcsinál egy SON-t akár 2,5 évesen is, ha jó értelmi képességekkel rendelkezik (itt nem kell beszélni, gyakorlatilag játszik). Senki nem mondta, hogy a Te gyereked fogyatékos! Én azt mondtam, ha valaki értelmi fogyatékos gyanuval árkezik, annak valószínű, hogy nem tudunk IQ-t mérni kis korában. Amúgy mostanában épp az a bajuk a szülőknek, hogy miért nem kap SNI-t, mert kell pl. a továbbtanuláshoz a pont. De mi nem osztogatunk azért SNI-t, sőt 90-es IQ alatt nem is lesz nálunk tanulási zavar diagnózis, mert ahhoz kell a jó IQ. S nyilván a gyerek érdekeit nézzük, de a gyereknek az az érdeke, hogy ha problémája van, kapjon diagnózist, ha nincs ne kapjon. Elég összetett dolog ez, de nyilván Te laikusként látsz valamit, ami a Te gyerekedre igaz. De én 23 éve napi 2 gyereket vizsgálok. Ha szerinted kamu, akkor kamu, attól én még elmondom, hogy nálunk hogy zajlik, hátha tudok segíteni valakinek. S attól még, hogy nyilván rózsaszín csomagolásban adják elő, hogy a gyermeked átlag alatti képességekkel rendelkezik, attól még az tény. Mi is próbáljuk a lehető legbájosabban közölni azt is a szülővel, ha értelmi fogyatékos a gyereke. De itt ezen a fórumon, teljesen felesleges a rózsaszín csomagolás.
2023. jún. 9. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 A kérdező kommentje:
6-os, épp ez az, hogy nem szeretnék sni kódot, mert borzasztóan nehéz lesz iskolát találni. Egyébként a logopédushoz, akihez minden héten járunk és egyben gyógypedagógus is azt mondta, hogy a fiam egyáltalán nem autista. Igazából itthon sem mutatja semmi jelét, más mint oviban, szerintem ott az óvónő amúgy sem szereti, meg az a baja, hogy 28 gyerekre csak ő van óvónő.
2023. jún. 9. 10:23
 14/16 A kérdező kommentje:

"Szülő kérésére SNI-t nem veszünk le, ez nem egy szolgáltatás, hogyha előnyös akkor kérjük, ha nem előnyös, akkor nem kérjük."


Aha, értem. Tehát az rendben van, hogy amúgy teljesen ép értelmű, integrálható gyereket egy egész életre megbélyegeznek, kiközösítenek. Biztos jót tesz a pszichés állapotuknak. A pszichopata, antipatikus gyerekek valójában mennyire integrálhatóak? Ők miért nem kapnak kódot? Sokszor veszélybe sodorják a társaikat, vagy épp miattuk lesznek öngyilkosok, de az rendben van?

2023. jún. 9. 10:29
 15/16 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, én veled értek egyet, és ezért is mondom, hogy amennyire lehet el kell kerülni ezt a vizsgálatot. Általában az iskolák sem erőltetik, mert tudják, hogy úgysem kap a gyerek érdemi segítséget.

12-es: "S attól még, hogy nyilván rózsaszín csomagolásban adják elő, hogy a gyermeked átlag alatti képességekkel rendelkezik, attól még az tény."

Hát, nem tudom milyen képességei vannak a gyerekemnek, de normál iskolában alsóban végig kitűnő volt, most felsőben nem hajlandó semmit tanulni, így van 4-es átlaga. Nekem azt mondták, hogy a 88 a teljesen jó. De nyilván te jobban tudod, ha ott dolgozol.

Kb. ennyi értelme van ennek a vizsgálatnak.

Amikor bementem beíratni a gyereket az iskolába, nem akarták felvenni, mert hogy nem tudnak neki megfelelő körülményeket nyújtani. És mégis hol tudnak? Sehol! Akkor ne járjon iskolába?

Aztán felvették, mert muszáj volt nekik, de speciális tantervet akartak, mert le volt írva, hogy IQ 88. Aztán kiderült, hogy simán hozza a kitűnőt alsóban. Amikor a Szakértőiben mondtam következő évben, azt mondták, hogy hülye az az igazgatónő, nem tudja, hogy a 88-as IQ az teljesen jó?! Akkor most szerinted sem az? Hogy is van ez? Érdekes.

És kiírtak neki heti 4 óra fejlesztést, amiből heti 20 perc valósult meg. Amikor felhívtam a Szakértőit, hogy nem fejlesztik a gyereket! A hölgy annyit mondott, hogy én emiatt miért aggódnom, az iskola dolga, nem az enyém! Hát, köszönöm, végülis, persze, én megtettem, ami az én dolgom, elvittem kivizsgáltatni. Aztán hogy az iskola nem teszi, ami az ő dolga, amiatt meg miért is aggódjak?! De azért meg kellett bélyegezni a gyereket.

Ne vigyétek kivizsgáltatni a gyereket, ha lehet.

Igazad van kérdező. Az iskola tele van magatartászavaros, pszichopata gyerekekkel, akiknek semmi kódjuk nincs. Ők simán járhatnak oda. Aki meg ki van vizsgáltatva, azzal szórakoznak.

2023. jún. 9. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 A kérdező kommentje:
12-es szakértő! Az a probléma, hogy nincsenek meg a feltételek ahhoz, hogy a legtöbb sni-s gyereket fejlesszék államiban. Továbbá Magyarország egyik legnagyobb fogyatékossága a szakemberhiány, ami az állami szférában tetőzik. Ha a 88-as IQ-val rendelkező gyerek kitűnő tanuló, akkor felvetődik a kérdés, hogy mennyire megbízható a szakemberek által összeállított bizottsági, szakszolgálati vizsgálat? Tehát adott egy átlag, vagy más által átlag alatti IQ-jú gyerek, aki nem kap esélyt arra, hogy normál iskolában tanulhasson azért, mert van sni kódja.
2023. jún. 12. 14:34
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!