Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » SNI-kódos óvodásotok milyen...

SNI-kódos óvodásotok milyen fejlesztést kap az óvodában? Heti hány órában? És használ?

Figyelt kérdés

A kisfiamat tavaly kivizsgálták a Nevtanban, BTM-et kapott, heti 2 logopédiát kap, meg sok más fejlesztést is felírtak neki egyébként, de az óvodavezető mind elintézte azzal, hogy ah, azt a logopédus meg tudja csinálni (figyelemfejlesztés, feladattudat fejlesztése stb.)

Én szeptemberben elvittem a Vadaskertbe, ahol azt mondták, hogy igenis SNI, és logopédiát, tsmt-t, fejlesztő pedagógust és állandó pedagógiai asszisztenset javasoltak mellé.

Beszédpercepciós zavara van, emellé szorongásos tünetek alakultak ki, emiatt nagyon kezelhetetlen. Még a Vadaskertben sem foglaltak nyíltan állást amellett, hogy ez csak a beszédpercepciós zavar, vagy más is van mögötte. Nekem szóban azt mondták, hogy ADHD, de a szakvéleménybe már nem írták le.

A Szakértői Bizottságnak beküldtük a Vadaskert szakvéleményét, de azt mondták, hogy van egy nevtanos határozatunk, és azt nem lehet felülbírálni, csak 1 év múlva, szóval nem adnak SNI-t.

Az óvodában azt mondták, hogy a ped. asszisztenst felejtsem el, 1 darab van az óvodában, az nem az én gyerekemmel fog foglalkozni. A logopédus az SNI-s gyerekekkel nem foglalkozhat. Viszont a Szakértői Bizottságnak nincs logopédusa (ez egy joghézag, elfelejtették megoldani). Ezért a logopédus belátó, és ha szépen megkérjük, akkor fog azért foglalkozni a gyerekkel. Na, és ha mégsem? Értem én, hogy ő nagyon kedves, de ha nem tudja elszámolni, ki fog ingyen dolgozni?

Mindamellett azt is hallottam, hogy heti 2 órában ha küldenek utazó gyógypedagógust, annak már örülhetek.

Most magánúton viszem heti 2 óra tsmt-re és egy óra fejlesztésre, meg heti 2 órában kap logopédiát az oviban.

Én azt gondoltam, hogy nem küzdök én ezekkel a fafejű bürokrata intézetekkel, már nem tudom hova fellebbezzek, inkább hagyom, belefáradtam. Ennél több fejlesztést akkor sem kapna, sőt a logopédus a legfontosabb neki. A fejlesztőpedagógus szerint a gyerekpszichológus még kéne neki, de azt nem szoktak küldeni.

Mit gondoltok?


2015. nov. 7. 19:06
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Fiam beszédfogyatékos. Másfél évbe telt, mire a nev. tan. elküldte a papírjait a szakértői bizottsághoz. Először ő is BTM kategóriát kapott. Felülvizsgálatkor én kértem, hogy hívják be a szakértőibe. Ez meg is történt idén szeptemberben. SNI kategóriát kapott mint beszédfogyatékos. Nálunk diszfázia van, ADHD nincs.

Heti 4 óra fejlesztés van kiírva. 3 óra logopédia, 1 óra szenzoros integrációs torna. Eddig vele is az óvodai logopédus foglalkozott és a korai fejlesztőbe vittem és magánúton TSMT. Most ezeket az utazó gyógypedagógustól fogja kapni. Őszi szünet előtt kaptam meg a szakvéleményt, így nem tudok nyilatkozni, hogy használ-e, még az utazó gyógypedagógusra várunk, hogy kinek fér bele az órarendjébe. Én kiharcoltam a nev.tanban, hogy elküldjék a szakértőibe, mivel fiam már 5 és fél éves és a heti 2 óra csoportos logopédia és 1 óra korai fejlesztő kevés volt, mivel csoportban kb. 15 perc jut rá. Utazó gyógypedagógus csak vele fog foglalkozni.

Ped. asszisztensre ne számíts, ő nem tud fejleszteni, nem pedagógus, nem is ez a dolga, csupán figyel a gyerekedre, segíti az óvónők munkáját. Az utazó gyógypedagógus a legjobb megoldás. Olyan nincs, hogy nem tudnak küldeni, amit a szakértői bizottság kirendel, azt a gyereknek meg kell kapnia. Másik óvodát is kijelölhetnek, ha arról van szó.

Nálunk nem a szakértői bizottság küldi a logopédust, hanem az EGYMi, nálatok nincs?

Vadaskertbe nem kellett volna elvinni, csak ha erős az autizmus gyanúja. Valóban meg kell várni az 1 évet.

Én 2014 áprilisában voltam a nev. tanban először, majd 2015 tavaszán a felülvizsgálaton a fiammal és idén szeptemberben hívott be a szakértői bizottság. Én azért erőltettem, mert a csoportos logopédia nem sokat ért, az 1 óra egyéni fejlesztés meg kevés volt, lassan fejlödött a fiam. Most bízok az utazó gyógypedagógusban, ha megérkezik valaha. Ha az óvodai logopédus csak a fiaddal foglalkozik az oviban heti 2 órában, akkor az nagyon jó, de ha csak csoportban viszi el, akkor csak pösze terápiát tart neki is és az kevés a beszédhibás kisgyerekeknek. Nekem a korai fejlesztőben is mindig azt mondta a gyógypedagógus, hogy beszédhibás gyereknek min. heti 3 óra logopédia.

2015. nov. 7. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Az oviban azt mondták, hogy szerintük autista, azért is vittem a Vadaskertbe, mert a Nevtanban nem tudtak semmit megállapítani.

A logopédus nem csak vele van, hanem 3 fős csoportban vannak, mert az oviban másik beszédfogyatékos gyerek is van. Szóval velük nem pösze terápiát tart. De hogy konkrétan mennyi idő jut rá, azt nem tudom. Itt azt mondták, hogy a Beszédfejlesztő Központ jelöli ki BTM-eseknek a logopédiát, de a Szakértői Bizottság nem tud kit kirendelni, viszont a Beszéfejlesztő Központtól elveszik. Én sem akartam elhinni, de mondták, hogy sajnos ez egy olyan szitu, amit elfelejtettek megoldani.

Én kértem még a logopédiai ovit is, de a Nevtanban azt mondták, hogy az súlyosabb eseteknek van fenntartva (vagy protekciósoknak).

Heti 3-4 óra azért jól jönne neki, bár most is szépen fejlődik a magánóráktól, nekem valahogy a logopédia tűnik kevésnek.

Egyébként nagyon másik ovinak nem örülnék, itt egy van csak, nagyon macerás lenne behordani a városba.

De ha azt mondod, hogy ki kell várni az 1 évet, akkor most nem sokat tudok tenni? Addigra írta ki a Nevtan a felülvizsgálatot. Ő is nagycsoportos egyébként, szóval nem nagyon van lehetőség itt éveket várni...

A Nevtanban azt mondták, hogy ők nem értik a Szakértői Bizottságot, nem tudnak mit tenni. A Szakértői Bizottság meg azt mondta, hogy ez a Nevtan felelőssége. Mutogatnak csak egymásra de dolgozni nem akar senki. Az óvodavezető még mondta, hogy bemegy személyesen, és beszél velük, de nem tudom mire jut.

2015. nov. 8. 18:40
 3/12 anonim ***** válasza:

Szia. Kérdés, hogy fejlődik-e így a kisfiad?

Beszédfogyatékos gyereknek mindenképp egyéni fejlesztés lenne a legjobb. Most gondolj bele egy óra ugye igazából 45 perc, azt oszd el 3-al. Talán 15 perc jut egy gyerekre, mivel nem biztos, hogy minden gyereknek ugyanaz a problémája. Beszédfogyatékosok, de más-más területet kell fejleszteni nekik.

Nálunk van egy olyan intézmény, pontosan Arany János Óvoda, Általános Iskola, Speciáis Szakiskola és EGYMI, ahonnan az utazó gyógypedagógusok kimennek. Ha jól értem, ti vidékiek vagytok. Nem lehet, hogy az a gond, hogy vidékre nem akarnak küldeni logopédust? Mert az biztos, hogy kevés van belőlük országszerte, de olyan nincs, hogy nem tudnak óvodába logopédust küldeni. Nehéz ügy, az biztos, az a baj, hogy emberhiányban szenved. De kérdezz utána, ha van ismerősöd olyantól, hogy városi óvodába küldenek-e ki utazó logopédust, vagy habiszti menj be egy városi oviba, hogy csak érdeklődésképpen megkérdezd, hogy megy-e oda ki utazó gyógypedagógus, mert óvodaváltáson gondolkozol. Csak mint aki komolyan érdeklődik. Ha a nev.tant kérdezed, akkor ők úgyse mondják meg az igazat, akit tudnak leráznak. Tapasztalat. Csak én sem hagytam annyiban. Nekünk az a szerencsénk, hogy megyeszékhelyen lakunk, Székesfehérváron, itt küldenek ki utazó gógypedagógust az oviba, bár nem sietik el. Okt.20-án kaptam meg a határozatot és még várom, hogy mikor jón a gyógypedagógus, még nem jött senki. Ugye volt szünet is, még várok egy kicsit, aztán ha semmi, akkor bemegyek az EGYMI-hez. Mondjuk én panaszt tettem a szakértőire is a fenntartójuknál és egyből meglett a szakvélemény is, mivel törvény szerint 2 hét alatt kellene kiküldeniük! Ne hagyd magad. Ami még a legfontosabb, hogy amiért most fizetsz, az ingyen megjár egy beszédfogyatékos gyereknek, csak kell az SNI kategória, mármint torna is ingyen járna, ,mert az én fiamnak elő is írták!

2015. nov. 9. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Ja és mindenképp járj utána, nálatok hol van az EGYMI, onnan jön az utazó gyógypedagógus, nem a szakértőiből. Szerintem le akarnak rázni téged.

[link] Minden megyében v. nagyváros környékén van általában.

2015. nov. 9. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Emberek, na ez az, amiért a diagnózis NAGYON FONTOS! Autizmust ma már bőven fel lehet állítani, illetve elvetni egy óvodásnál! A fiadat a Vadasban vizsgálta Prekopp Csilla? Vizsgálták autizmusra is? Vettek fel vele ADOS-t? Az ADHD-t is fel lehet állítani 5 éves kor után, előtte nem. A beszédpercepciós zavar önmagában ritkán van. SNI akkor van, ha az SNI listájába beletartozik a diagnózis. Ha pszichiáter kiállít szakvéleményt, azt a szakértői kutya köteles figyelembe venni! A z én fiam auti, a Koraiban kapott diagnózist, amit a szakértői el is fogadott. Ott megnézték még egyszer, persze nem teljeskörűen. A Szakértőinek is van orvosa. Nem a bürokratikus rendszer a gond, hanem az, hogy nincsen a gyerkednek normális diagnózisa.
2015. nov. 10. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Az én kisfiam beszédfogyatékos a mai napig nem jár hozzá fejlesztő pedagógus ,pedig logopédia és torna is járna neki az SNI státusz miatt ... mégsem jött még senki ! Mi a menete amúgy ,hogy megkapja ezt a fejlesztést ???
2015. nov. 11. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
6-os. Ha megkapta az SNI-t, akkor az óvoda vezetőnek kell a szakvélemény alapján utazó gyógypedagógust küldenie!! Vagy menj be te az EGYMI-hez. Tényleg ne hagyjátok magatok, mert ha ti szülők nem tesztek semmit, akkor a szakszolgálatot nem érdekli semmi!!
2015. nov. 11. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Van diagnózis!

Mondom, hogy elvittem a VAdaskertbe, még az sni-kódot is ráírták. De a Szakértői Bizottság elhajtott azzal, hogy már van határozatom,majd 1 év múlva felülvizsgálat.

Abban csak BTM van, és nem történik semmi. Őszintén én már nem tudom,hogy hova kéne menni, és mit kéne csinálni.

2015. nov. 11. 22:28
 9/12 anonim ***** válasza:
Mi a diagnózisa pontosan?
2015. nov. 12. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Beszédpercepciós zavar
2015. nov. 12. 22:04
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!