Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Asperger-szindrómás lehet a...

Asperger-szindrómás lehet a kisfiam?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Már elég ideje korán éreztem azt a kisfiamnál, hogy ő különleges. Mintha másabb lenne, mint az átlag gyerekek. Mikor még nagyon kicsi volt, azt hittem, hogy ez olyan dolog,amin minden szülő átmegy és érzi, hogy az ő babája a legszebb, az övé a legokosabb, legkülönlegesebb stb. Szóval elhallgattattam magamban ezt a hangot. De nagyon halkan szólt bennem végig. Most 20 hónapos és egyre erősebben érzem, hogy van nála valami, de konkrétan nem tudom, hogy mi. Olvasgattam azelőtt is az Aspergerről, de nem sokat. Inkább arra hajaztam, hogy autizmus. Aztán most ismét olvastam egy cikket valamelyik nap az Aspergerről és egy az egyben azt írta le szinte amilyen a kisfiam. Igyekszem leírni milyen volt babának és milyen most.


Már pici korától fogva nagyon figyelmes volt, a mosolygás kicsivel később jelentkezett nála, de én úgy voltam vele hogy 1 hónappal hamarabb jött világra, szóval számítottam ilyesmikre.

Orrszívásokat nyikkanás nélkül tűrte...már kezdtem azt hinni hogy siket.

Mikor jött az átfordulós korszak nem szeretett ölben lenni, de ha fogtuk, akkor csak egy pózban lehetett, mert máshogy nem maradt meg.

Játékára az a jellemző, hogy pici korától eljátszik egyedül, volt hogy az orrszívó csövével 3/4 óráig!!! játszott....mértem :) Nagyon belemerülősen játszik, komolyan, a saját világában. Sokszor nem is szerette, ha próbáltam vele játszani. Nem akart kontaktust velünk, kb 3 hónapja van az, hogy ránk néz úgy igazából és keresi a tekintetünket.

Most ott tartunk, hogy ugyanúgy magában játszik...autók minden mennyiségben és a kerekük. Ha lemegyünk sétálni mindig a megszokott útvonalon megyünk. Előre tudom, hogy hova megy és mit csinál. Itthon ha lát valami olyan dolgot, ami nem úgy szokott lenni, akkor megigazítja (pl. fiók nincs teljesen betolva, szekrény nincs teljesen bezárva, a porszívó fogantyúja ha feláll, mindig lecsapja akárhol is van)

Memóriája hihetetlen...egyszer mutatunk meg valamit és emlékszik rá még hetekkel később is. Ha játszik bármivel, nagyon sokszor monotonon, ismétli a cselekvéseit egymás után (pl.játszásból főz és ugyanabban a sorrendben csinálja a lépéseket)

Nem beszél...egyáltalán semmi...viszont a hanglejtéseivel mindent kifejez. Tudom hogy "mondja" az autót, milyen hanglejtéssel "dúdol" ha érdekli valami...

Egyébként mindent mutogat, ért, és megérteti magát...de egy értelmes szót nem mond. A cicát is már mióta tanítjuk neki, hogy miau...és ő úgy utánozza, hogy á...á...á. Végülis igaza van, mert tényleg úgy csinál a cica ahogy ő csinálja :) de pl. a kutyát abszolút nem utánozza. Ha virágot lát, akkor viszont szagol a levegőbe.

Sokszor nem szereti ha megérintjük, löki el a kezünket. Ha valami számára furcsát fog meg, akkor fintorog. A víz erősen csobogó hangjától fél, plusz van még egy pár dolog, amitől fél. Emberek hidegen hagyják...a játszótéren sem keresi a gyerekek társaságát...néha megáll mint egy oszlop és úgy figyeli őket, de egyébként nincs ingere arra hogy bárhogyan kommunikáljon velük.

Olyan mintha vasból lenne - ezt szokta mondani férjem...mert ha becsípi az ujját vagy iesmi, sokszor látom, hogy ez történik és nem szól, nem sír, csak magában vág egy fejet, aztán folytatja a dolgát. Volt olyan is, hogy csak nézett rám és nem tudtam hogy miért néz...aztán később vettem észre hogy az ujja be van szorulva. De nem sír, nem szól.

Ha valaki jön, rögtön mutatja vagy a tvt vagy a játékait, vagy ugrál (azt nekem meg férjemnek csinálja) Nála ez az "üdvözlés".

Szóval én úgy érzem ezek a dolgok utalnak valamire, de ezek közül is a legkirívóbb ez a megszokottsága.

Mindenki mondja, hogy álom jó gyerek...én meg mondom hogy igen, talán túl jó is és ez fura. Mondják, hogy ne aggódjak, nincs semmi baja, ő ilyen.

Persze én értem, de nem ők vannak vele minden nap és nem látják, amit én. Ha Aspergeres is...akkor sem történik semmi, nem leszek tőle megijedve, csak kicsit másként kell majd őt kezelni ennyi.

Viszont mozgásban úgy gondolom nagyon ügyes, abban nincs elmaradva.


Szerintetek is van benne igazság, hogy Aspergeres lehet?



2016. dec. 4. 22:26
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
25%

Amit leirtal az minden 20 honapos gyerekre kivetel nelkul elmondhato.

Fantazialas helyett keress egy hobbit, mert nagyon unatkozol.

2016. dec. 4. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
80%

Milyen kedves vagy, első.. :) Mint egy darab fa.


Kérdező: valószínüleg nem az, egyszerűen csak ilyen. Húgom detto ugyan ez volt, kinőtte 4 éves korára. De ha az megnyugtat, menjetek el dokihoz vele

2016. dec. 4. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
95%
Az én lányom is ugyan ilyen, minden pontról pontra egyezik. Nem gondolnám hogy beteg lenne ezek miatt.
2016. dec. 5. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
86%

Én elvinném a vadaskertbe, vagy az Aut. Alapítványhoz. Kevesebbek nem lesztek tőle.


Egyébként az én lányomnak is hasonló dolgai voltak, én is éreztem, hogy más, de mindenki leintett. Elvittem azért egy vizsgálatra, de ott semmit nem mondtak, mondjuk akkor még pici volt. A bölcsiben jelezték, 2 évesen és 3 hónaposan, hogy más. Akkoriban lett meg a neurológiai vélemény is. Most fejlesztő bölcsibe járunk, és várunk a bizottságra, ami majd eldönti, pontosan mi a neve ennek a másságnak. Egyébként 4 szakember négyféle véleményen van, csak a megkésett beszédfejlődésben egyezik a véleményük.


Vidd el egy vizsgálatra, semmi baja nem lesz tőle, te pedig megnyugszol, vagy igazolást nyersz.

2016. dec. 5. 06:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
100%

Vidd el maszek gyerekpszichológushoz. A barátnóm kisfiára a védőnő, gyerekorvos is azt, mondta, hogy semmi baja 1.5 évesen. Azóta elmúlt, 3 éves, 1 éve kapja a fejlesztéseket, és egyértelmuen autista. Ha az anyuka nem megy magánúton tovább, akkor pont a korai fejlesztés marad ki.

Ezzel nem azt mondom, hogy baj van a gyerekeddel, hanem azt, hogyha érzed, hogy valami nem stimmel, akkor járj utána.

2016. dec. 5. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
100%
Az asperger az autizmus (már nincs külön asperger, az autizmus előszobájának is szokás hívni). Amiket leírtál nagyon arra utalnak, igen. Ilyen korban nem szeretnek diagnosztizálni, és csak nagyon profi helyen értenek hozzá igazán. Vadaskert, Autizmus Alapítvány a legjobbak. Nagyon komoly megfigyelés kell hozzá, több szakember vizsgálja őket játékosan heteken át. Mindenképp vidd szakemberhez, mert minél kisebbek, annál nagyobb/jobb hatással vannak rájuk a fejlesztések. Nem kell megijedni, de utána kell járni, hogy a legtöbbet tehesd érte.
2016. dec. 5. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
15%

Fiam is ilyen volt. Azzal a különbséggel, ha fájdalma volt visitott.

Azért csak nézi a többi gyereket, mert szemlélődik. Figyel. Fiam is ilyen volt, illetve ha idegen helyre megyünk most is ilyen. 6 éves. Felméri a terepet. Milyen a hely, mik a lehetőségek. Milyenek az emberek. Elraktározza. Semmi baj nincs a gyerekeddel. Ennyi idősen pedig még korai bárhova elvinni. Ne felejtsd el, hogy ők teszik beteggé.

2016. dec. 5. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszaitokat!

Igen, én is úgy gondolom, hogy minél hamarabb elviszem annál jobb, mert ha kiderül, hogy tényleg van valami, akkor fontos a korai fejlesztés.

Egyébként nem úgy vagyok vele, hogy beteg, ha Aspergeres is, azt sem gondolom betegségnek, szóval nem vagyok megijedve ettől.

Nem fantáziálok, pedagógusi pályán tanulok, szóval nem unatkozom gyerek és iskola mellett.

Egyébként vidéki vagyok, szóval még utána kell járnom, hogy hová tudnám elvinni ez ügyben kivizsgálásra. (Aspergerre már másfél éves kortól tudnak vizsgálni, de más zavarokról 3 éves kor alatt nem adnak diagnózist).

Köszönöm még egyszer a hozzászólásokat!

2016. dec. 5. 22:21
 9/17 anonim ***** válasza:
100%

Szia! 20 hónapos gyereknél nem Aspergert, hanem autizmust fognak diagnosztizálni, ha egyáltalán. Az Aspergerhez hozzátartozik a megfelelő beszédfejlődés is, amit nála még nem is tudnának vizsgálni, tekintve hogy nem beszél.

Ha nagyon aggódsz, vidd el szakemberhez, szerintem jobb egy kicsit ráparázni és utána fellélegezni, mint utólag bánkódni.

Vidéken nem tudom, milyen lehetőségek vannak, esetleg írhatnál az Autizmus Alapítványnak, vagy az Autizmus Koordinációs Irodának, hátha tudnak ajánlani valakit.

2016. dec. 6. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
60%

Amúgy ma már nincs Asperger diagnózis, megszűnt, autizmus spektrum zavar van, esetleg zárójelbe odaírják, hogy Aspergeres típus, de már azt se mindig. Nemrég változott a helyzet e téren.


Tapasztalatból írom, hogy ennyi idős korban még akkor sem tudják diagnosztizálni, ha tényleg auti. (Kivéve a nagyon súlyos autikat, de itt ilyenről nincs szó.)

A lányomat 3 évesen vittem a Vadaskertbe és akkor még annyit mondtak a tüneteire, hogy "majd kinövi". 5 évesen kapott egyértelmű diagnózist ugyanott. Az autizmus tünetei 4-5 éves kor között jelentkeznek markánsan és kifejezetten a kortárs közösségben nyilvánul meg elsősorban.

Tehát egyelőre nem sokat tudtok tenni. Ahhoz, hogy érdemben tudjanak vele foglalkozni, kellettek az óvodai tapasztalatok is, anélkül csak vaktában tapogatóztak még az ország legjobb szakemberei is.

2016. dec. 16. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!