Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Mit tudnék tenni, hogy ne...

Mit tudnék tenni, hogy ne kelljen a pótlás, és minél tovább tudjak AGGÓDÁSMENTESEN szoptatni?

Figyelt kérdés

Most 3 hónapos a babám. Van tejem, nehezen indult meg, a kórházban még nem volt. Aztán lett jó sok, míg nem lett egy 5 napos, magas lázzal járó mellgyulladásom. Az kicsit visszavett a mennyiségből, de nagyjából helyrejött. Vannak azóta jobb-rosszabb napok. Van, hogy nem kell pótlás pár hétig, az elmúlt napban pedig minden nap kellett, főleg este. Van a fagyóban, de mivel nem tudom, mikorra kellene, nem tudom időben kivenni, így olyankor SOS tápszert adok.

Napközben nem tudom megoldani, este (de nem minden este, csak ha nem szívja le teljesen) szoktam az itt "horror fejésként" nevezett fejést csinálni. A babám már átaludja az éjszakát, és reggelre nem is olyan kemény már a mellem, mint az elején. Tudom: kereslet-kínálat egyensúly beállt...

Mégis, annyira aggaszt, hogy van-e elég tejem. A babám gyarapszik, már megduplázta a súlyát 3 hósan, igaz, kicsivel született.

Aggaszt viszont, amikor hallom/érzem, hogy nem kortyol nagyokat, hanem szegényke csomó ideig szívja a cicit, aztán néha nyel, aminek ki tudja, mennyi része nyál... Sokszor be is alszik rajta. Általában nem sír kaja után, hogy éhes, érzésre adok neki pótlást még sokszor, és el is fogadja (Max. 60 ml, amit megeszik még).

Viszont tudom, hogy előbb-utóbb több lesz így a pótlás, és kevesebb az anyatej, természetesen ezt sem akarom. De én azt sem tartom jónak, amikor egy baba egész nap a cicin csüng, mert nincs egyszerre elegendő tej. Szerencsére itt még nem tartunk. Azért napközben szeretném a 2-3 órát tartani.

Szoptatós tea, rengeteg folyadék, nyugalom, megvan. Mit tudok még tenni?


2011. nov. 22. 16:14
 1/9 anonim ***** válasza:

Szia!


Ne stresszeld magad! Az én babám meg majdnem 1 hónapos és szerintem sokat eszik, sokszor mégis "nyomogatja" be az öklét a szájába. Az elmélet az, hogy akkor éhes. De tudom, nem az, valamiért "cicifüggő". Cumival is próbálkoztam, hátha elcummog rajta, hát úgy köpi ki, hogy....Csak cici.A szürcsölés is ilyen. Nem minden baba szív mohón, sőt, jó is ha nem úgy szív, kevesebb bubi lesz a hasijában.

A súlya ha gyarapszik, nagy gond nincs. Én is próbálom a 2-4 órákat tartani, de van hogy nem alszik rögtön szopi után és keresi a cicit, pl. egy óra múlva. Azt olvasom majdnem mindenütt, hogy a pótlás "kivédésére" a legjobb módszer, ha annyiszor teszed mellre a babát, ahányszor csak tudod, ill. kéri a baba és fejed a cicit, ha éjjel (szerencsés esetben ) végigalszik. Anyatejet 1 napig tarthatsz hűtőben, tehát ha pl. éjjel lefejsz egy adagot, azt másnap este még odaadhatod.

2011. nov. 22. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
ja, és próbaképpen egy-egy szopi előtt/után mérd le nyugodtan mennyit szopik?Ne egész nap, csak 1-2 alkalommal. Látni fogod, mennyi került be a hasijába a tejcsiből, és az,hogy tudod, hogy megvan az "adagja" nyugodtabbá tehet.
2011. nov. 22. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Kb. 2 hete szoktam le a mérlegelésről, azelőtt a gyereket hajnalban is ráraktam, mikor szegény félálomban enni akart... :-) Eleinte nagyon sokat evett (biztosan a kicsi súlya miatt), majd csökkent az adagja vissza 100 g +/- 30 g. A heti gyarapodása is visszaesett, most 13 dkg volt a héten. Tudom, hogy ez is jó, csak furcsa, hisz az elején 20-30 dkg között volt egy héten...

Az aggaszt, hogy kevésbé teltek már e melleim, és nem olyan hosszan kortyol nagyokat egy-egy szopizásnál... Ráadásul jó lenne az egy mell/egy szoptatást tartani, de van, hogy mindkettő kell, és mivel az egyik eleve rosszabb, borul az egyensúly.

2011. nov. 22. 16:46
 4/9 anonim ***** válasza:
kb. 3 hónapos korig híznak nagyon egyébként, utána lelassul a dolog. Még s pelenka is "segíthet", hogy megvan-e a napi 6-8 pisi pelus?
2011. nov. 22. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

A melleid meg egy idő után "beállnak" a kereslet-kínálatra és természetes jelenség az is, hogy nem feszülnek már. Amiket írsz, mind le van írva, és pont így , egyébként. Tehát hogy 3 hónapos kortól kb. kevesebbet híznak, és hogy kb. akkortól a mellek sem feszülnek annyira (pedig a tejmennyiség nem csökken).

Ha meg 2 mellből szoptatsz, akkor mi van?:) Nekem is gyengébb az egyik, most azt használom "pótlásra", ha látom hogy enne még.

2011. nov. 22. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

A pisis pelusok megvannak, sőt, kaki is van bőven, napi kb. 4-szer is mostanában. Hát, köszönöm. Szóval annyira nem kell izgulnom. :-)

Azért ha vannak még tippek, várom! ;-)

2011. nov. 22. 16:55
 7/9 xStefix ***** válasza:
100%

Kérdező, minden rendben van veled - vagyis csak fejben kéne kicsit rendet tenned szerintem! ;)

Mindaz normális, amit tapasztalsz: a puhuló mell, a lassuló hízás (lehet, hogy fog még stagnálni is), a lassuló tejleadás, a bealvás, sőt, még az időszakos mellencsüngés is!


Először is, mondd azt magadnak, hogy a gyereknevelés csupa változás; ne akarj minden nap ugyanolyan élményeket, eseményeket, mert mindig (kicsit) más lesz! Szokj hozzá, hogy bizonyos alap-dolgokon túl tele lesz az élet újdonságokkal. Mi, a "tapasztaltabbak" úgy szoktuk ezt megfogalmazni, hogy mire végre kialakul egy adott rendszer az életetekben (és te vered a popód a földbe, hogy hurrá, rájöttél:), addigra tuti történik valami és borulni fog minden... és ha nem szokod ezt meg fejben, akkor mindig idegelni fogod magad rajta, pedig ez NORMÁLIS!

Másodszor, én is ilyen paramami voltam sokáig, de aztán megtanultam, hogy a szoptatásban is alapvető a rugalmasság! Ne aggódj folyton azon, miért nincs ma úgy, mint ahogy tegnap volt és hogyan lesz holnap - sokkal inkább a babádra figyelj és mindig az ő AKTUÁLIS igényére reagálj! Ergó, ha tegnap alig szopott, de ma egész nap rajtad lógna, hát engedd neki. Biztosan megvan az oka, amiért így tesz; és előre nem kell attól rettegned, hogy úristen, mi lesz, ha erre netán rászokik. (Mert bár rá lehet szokni, de sokkal több tévhit és félelem övezi ezt a témát is, mint kéne!) Nem mindig fogsz rájönni, mit miért kér úgy a babád, ahogyan épp, de nem is mindig lesz rá szükség. Általában jó tanács szokott lenni, hogy az ösztöneidre hallgass, mert azok jót súgnak - és így te is rugalmas leszel. Ez az igény szerinti szoptatás alapelve is egyben.

Harmadszor pedig, élvezd az egészet! Persze nem olyan könnyű, ha okkal-ok nélkül idegeskedünk; de ez döntés kérdése is ám! Hidd el magadról, hogy képes vagy ezt jól csinálni, és ha nap nap után jönni fognak a pozitív élmények, tapasztalatok, biztosan nőni fog az önbizalmad is - és ez simán le fogja rombolni a félelmeid. Gondolj arra, hogy végül is beindult a tejed, hogy a mellgyulladás se volt végzetes és hogy alapjáraton tudsz szoptatni: szóval nagy gond egyáltalán nincs! Fókuszálj a sikerekre, a pozitív dolgokra és ez a jó irányba fog elvinni.


Mindez szimpla önszuggeszció (is), de nálam anno nagyon jól működött, ezért javaslom neked is. Én majdnem 1 évig folyamatosan paráztam a gyerekem miatt, úgyhogy bőven volt időm megtanulni, mi az igazán célszerű.. Utána viszont drámai volt a változás, egyik napról a másikra.

Remélem, neked is használni fog!

2011. nov. 22. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

xStefix, köszönöm! :-)

A fejben történő rendrakás elkezdődött, és ahogy olvastalak, alapvetően nem is kell odabenn nagytakarítás, csak egy kis pakolászás... :-D

2011. nov. 22. 19:13
 9/9 xStefix ***** válasza:
Örülök. :)))
2011. nov. 23. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!