Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Az anyatejes vagy a tápszeres...

Az anyatejes vagy a tápszeres etetést javasoljátok?

Figyelt kérdés

Nagyon sok pozitív és negatív vélemény van mindkettőről, ezért szeretném a Ti véleményeteket meghallgatni.

29 hetes kismama


2012. febr. 4. 16:52
1 2 3
 11/29 anonim ***** válasza:
79%
Ha lesz tejed és a baba is tud szopizni,akkor nem kérdés,és így miért is gondolkodnál el a tápszeren.Nyilván szoptasd ha ez megadatik.Vétek tápszerrel etetni a csecsemőt,ha van anyatej!Főleg az első sárga cseppek aranyat érnek,megadják a védelmet.Másrészt a szopáskor erőteljesebben kell dolgozniuk a babáknak is,hogy kiszívják a tejet,így formálódik a kis arcuk.Akinek van sok teje,annak tényleg könnyebb,mert éjszaka pl csak a szájába adja és kész,kitudod magad pihenni.Én 15 hónapos koráig szoptattam a lányomat és most is szoptatom a 3 hónapos fiamat.Nekem könnyű volt,mert hamar beindult a tejtermelődés és a baba is szopott.Annyi a hátránya,hogy jobban hozzám van kötve és nem nagyon tudom másra hagyni ha dolgom van,vagy sietnem kell.De nem bánom,mert bármilyen áldozatot meghozok a gyermekeimért.Valamit valamiért.
2012. febr. 4. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/29 anonim ***** válasza:
69%

Az anyatej a legmegfelelőbb táplálék a babának, nincsen benne allergizáló tejfehérje, immunanyagokat tartalmaz, ami megvédi a babát a fertőzésektől, addig amíg szopik. Pont jó a hőmérséklete, nem kell elkészíteni, csak mellre tenni a babát. Az első 2-3 napban sűrű, kis mennyiségű előtej termelődik, ami nagyon magas kalóriatartalmú és sok benne az immunanyag, majd a 2. vagy 3. napon el kezd termelődni a rendes anyatej, a baba korához képest változik az összetétele, ezt egy tápszer sem tudja utánozni.


Szerintem érdemes elősször kibróbálnod a szoptatást, mert létezik olyan, hogy nem fáj, nincs semmi gond, van elég tej, nem kell fejni, na akkor ez a legkényelmesebb.


Ha időközben gondok adódnak, például sebes lesz a mellbimbó, fáj a melled, fejni kell, hogy ne gyulladjon be a melled, vagy azért hogy legyen elég tej, esetleg nem elég a tej és pótolni kell tápszerrel, esetleg mellgyulladás lesz, akkor ezekben az esetekben az anya kitartásától és beállítódásától függ, hogy feladja, vagy az utolsó cseppig szoptat.


Ha viszont olyan problémáid vannak a szoptatással, hogy magától a gondolattól idegenkedsz, hogy a saját testedből, melledből egyen a baba, akkor lehetnek gondok, és ilyenkor lehet hogy jobb leválasztani a picit (ismertem egy anyukát, akinek gyermekágyi depressziója lett, és az segített a legtöbbet, hogy abbahagyta a szoptatást)


Az is előfordul, hogy a baba ügyetlen, vagy nem akarja elfogadni a cicit, vagy a mell formája miatt nem tud megfelelően szopizni, ilyenkor még nagy erőfeszítések árán sem biztos, hogy sikerül a szoptatás (esetleg lefejt anyatejet kap hónapokig üvegből)


Néhány szót a tápszerekről: Minden tápszer tehéntejből készül (kívéve a szója alapúak, amik ugyanúgy allergizálhatnak, ill a rizs és szentjánoskenyérmagkivonatból készült tápszer, ami viszont nem alkalmas kizárólagos táplálásra, ill. az aminosav alapú tápszer, ami 10000 Ft, és nagyon rossz ízű)

Még a hipoallegén tápszerekben is csak részlegesen hidrolizálják a fehérjét, tehát benne van.

Nagyobb a valószínűsége, főleg ha nagyon hamar találkozik a baba a tápszerrel, hogy tehéntejfehérje allergia alakul ki, ami később asthmává alakulhat át. Nincsenek benne immunanyagok (ami főleg az első 3-4 hónapban lenne fontos, amíg kialakul a saját immunrendszere, persze még ilyenkor is fejlettlenebb ez az immunrendszer, mint egy egy évesé). Maga az összetétel hasonlít az anyatejére, így tápláltsági, fejlődési problémát nem okoz (max. annyi, hogy könnyebben túleszi magát cumisüvegből egy gyerek, mmint a ciciről).

A tápszert nehezebb megemészteni, ezért okozhat székrekedést (persze ez anyatejnél is előfordul). "Pozitivuma", hogy tovább jól lakik vele a baba (pl 3 helyett 4 óráig).

Hacsak nem szeretné az ember, hogy valami gyomorrontást kapjon, akkor mindig frissen készíti el tápszert, ami időigényes, még ha babavizet használ (amit nem kell forralni), akkor is, a babát nem tudja az ember rögtön mellre tenni, ráadásul még a kezére is szükség van az elkészítéshez, tehát közben a baba sír lerakva valahova (hacsak nincs otthon mindig 2 ember)

Azt tudni kell még, hogy nem olcsó a tápszer, és egy éves korig nem kaphat tehéntejet, tehát addig meg kell venni, és 6 hónapos kor után még drágább, mert támogatás sincs már rá.


Test változásairól:

Aki szoptat általában könnyebben, erőfeszítés nélkül, bár lassabban fogy vissza.

A mell alakja: ha már terhesség alatt nagyobb lett, hiába nem szoptat valaki, akkor is visszaalakulnak a mirigyek zsírszövetté, vagyis, aki hajlamos rá annak így is úgyis lógni fog, nem a szoptatástól függ.


Szerintem a legtöbb ember számára egyértelmű (hacsak nincs egészségügyi oka), hogy megpróbál szoptatni, aztán vagy sikerül vagy nem. De ha valaki csak 2-3 hónapig tud szoptatni, az is hatalmas védettséget, előnyt jelenthet a babának, mint ha soha egy kortyot nem kapott volna.

2012. febr. 4. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 anonim ***** válasza:
58%

Anyatejest természetesen, de nem minden áron.

Van az a helyzet amikor jobb a tápszer mindenkinek.


Hozzátenném, 2 gyereket szoptattam, a naggyal küzdelem volt az egész, pár hónap szenvedés után megváltás volt áttérni a tápszerre, a kicsi 6 hónapig csak szopizott, 11 hónapos koráig után még igény szerint szopott, de aztán elválasztottuk egymást! :)) Majdnem a házasságom bánta, de azóta minden oké mindenkivel!

2012. febr. 4. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/29 anonim ***** válasza:

Szerintem se mindenaron!!!!!


Nyilvan jobb az anyatej, de nem mindig kenyelmesebb. pl mi eskuvon voltunk. Velunk egy idos tapis baba kenyelmesen iszogatta a tapijat az uvegbol, meg mi kerestunk egy helyet az uvolto gyerekkel, nem talaltunk, majd a kocsiba ultunk be, ahol is volt kb 40 fok, jol leizzadtunk, a babam sem evett kenyelmesen, kis ido mulva megint orditott, mert ehes volt, majd szepen hazamentunk.....

2012. febr. 5. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/29 anonim ***** válasza:
70%

Szia!


Én mindkét oldalt megtapasztaltam, most anyatejes a 2. babám, de az első hamar tápis lett.

Tapazstalatból írom, az anyatejes táplálás jobb.

Nemcsak azért, mert ez a legjobb tápanyag a babának, könnyen emésztődik, nem okoz akkora emésztési zavart, stb. Hanem mert éjjel pl. ha fel kell kelni hozzá, van hogy még a szememet is alig tudom kinyitni. Na, akkor még menni a konyhába, tápi elő, vizet melegíteni...stb. Így meg csak fogom a pólóm , felhúzom, baba rá.... és szopizik is, utána meg visszaalszunk mindketten, nem kell kimosni a cumisüveget, visszatenni a tápit stb.:)

Ezek mellett a tápszer nem "méreg". Van hogy szükséges. De törekedni kell, h az legyen a b) verzió.

2012. febr. 5. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/29 anonim ***** válasza:
Azért az nem teljesen úgy van ahogy a 12-es írta!Én már írtam hogy az én kislányom elejétől fogva tápszeres volt,mert nem indult be a tejem.Azt írja amelyik baba korán találkozik a tápszerrel könnyen allergiás lehet.Hát az én kislányom egyáltalán nem allergiás.És 1 éves koráig kapott tápszert a náthán kívül nem volt más baja.1éves kora után meg bolti tejet kapott és azzal sincs semmi gond.De persze ettől függetlenül ha valaki tud szoptatni az szoptasson.
2012. febr. 5. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/29 anonim ***** válasza:
70%

Kedves 16-os! Nem azt írtam, hogy minden baba allergiás lesz, csak azt, hogy nagyobb rá az esély. Ezt amúgy nem én találtam ki, és azok a kutatók akik ezt állítják, biztos nem EGY gyerek alapján mondják ezt. De ha már itt tartunk, én korán kaptam tápszert, 6 hónapos korom után pedig tejet és tejfehérje allergiás lettem, amit ki sem nőttem, mint a legtöbb gyerek, még most is az vagyok.


Amúgy meg mindegy, erre az oldalra kár bármit is írni, úgyis csak lepontoznak.

2012. febr. 5. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/29 xStefix ***** válasza:
53%

A szoptatási szakirodalomban ez a sztenderd "sorrend":

Szoptatás

Saját anyatejjel való táplálás

Donor női tejjel való táplálás

Tápszeres táplálás

Az első 3 mind anyatejes, tehát nem kell magyarázni, hogy ezt általában sokkal jobbnak, egészségesebbnek tartják, mint a negyediket. A második még viszonylag gyakori, ha valaki rendszeresen tud/akar fejni, de a harmadikkal sokan nem szimpatizálnak.

Az első pedig még annyival speciálisabb, hogy a szoptatáson keresztül nemcsak anyatejjel (fizikálisan) táplálunk, hanem lelkileg is. Erre semelyik másik módszer nem képes ebben a formában. (Kivéve, ha az anyuka közvetlenül mellről adja a pótlást az ún. SNS vagy Szoptanít készülékkel.)

2012. febr. 5. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/29 sumergo ***** válasza:
Érdekelne, hogy milyen negatív véleményt kaptál az anyatejes táplálásról. Nekem meg sem fordult a fejemben, hogy esetleg tápszert adjak neki, és bíztam benne, hogy lesz tejem. Persze ha nincs tej, az más, de ne te akarj ebben dönteni. Ha lesz tejed, szoptass.
2012. febr. 5. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/29 anonim ***** válasza:
64%

Ha lesz tejed, akkor mindenképpen az anyatej a legjobb megoldás. Ha nincs elég, akkor az is jó, ha azt a keveset lefejed, és tápszeres pótlással adod a babának. Ha egyáltalán nem lesz tejed, mert ez előfordulhat, bárki bármit is mond (én is így jártam, akkor úgyis marad a tápszer.


Nyilván nem kényelmi alapon fogsz dönteni, nem is lehet, mert valaki szerint a szoptatás macerás, valaki szerint a tápszer-készítés. Mindegyiknek van előnye és hátránya is. A tápszer nem tartalmazza azokat az immun-anyagokat, amiket az anyatej, mellesleg a tápszer elég drága megoldás. Nekem havi 10.000 Ft-ba kerül a baba tápszere, a támogatás ugyanis nagyon kevés rajta.


Ha lesz választási lehetőséged, akkor az anyatej minden szempontból jobb.

Ha nem lesz, akkor meg ne furdaljon a lelkiismeret, tápszeren is nőttek fel egészséges gyerekek, és ettől még senki nem lesz rossz anya. Meg se hallgasd a szoptatás mellett kampányoló fanatikusokat!

2012. febr. 5. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!