Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Van erre valami hivatalos...

Van erre valami hivatalos álláspont hogy mennyi idős baba az akinek már nem elég az anyatej? Hol van erről valami leírás?

Figyelt kérdés

A sógornőm az agyamra megy, kikészít ezzel a témával. 9 hónapos a lányom és már 3 és fél hónapja eszik mást is anyatejen kívül, újabban pedig nappal nem érdekli a szopi egyáltalán, akármit is csinálok párat szív és már mászik is le. Jó étvágyú, más ételeket szépen fokozatosan bevezettem. Így most 2 (vagy 3 ) szopi van egy nap, csak reggel este. Sógornőméknek 3 gyerekük van, a harmadikat szoptatja épp (4 hónapos) de az első kettőt is 2.5 és 3 éves korig szoptatta (tandem is az újszülöttel). Nekem ez meredek, de sose szóltam le emiatt.(se).

Viszont ő már megőrjít ezzel hogy mennyit szopik a lányom óó már csak 2szer hát az hogy lehet mert az ő gyereke az 1 éves korig csak szopott alig evett mást és mindig csak mellre tette és elég volt nekik. Meg hogy egy csecsemőnek az anyatej kell legyen az első. És miért nem szoptatom evés ELŐTT. Mondom mert egyrészt akkor nem eszik a főzelékből vagy nem annyit, másrészt akkor 12 szer szopna egy nap, mert éhes.

Mondtam neki hogy a védőnő is azt mondta hogy ebéd meg tízórai után már vízzel kínáljam, ne anyatejjel. De szerinte a védőnő hülye és nézzek utána VÉGRE a dolognak. Teljesen sértő ez számomra, úgy csinál mintha az lenne a korszerű amit ő mond. Sose hallottam olvastam még sehol ilyet hogy 1 éves korig csak szoptatni kéne.


2012. ápr. 22. 09:58
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:

Hát nagyon érdekesség. Azt nem értem hogy akkor sok helyen (babás oldalakon is) miért írják hogy 6 hónapos kor után az anyatej már nem fedezi a csecsemő teljes szükségletét ? Meg példaként fel van hozva hogy akkor kezdjünk hozzátáplálni HA nem hízik megfelelően na de 6 hónapos kor után a mozgás beindulásával amúgy is van hogy keveset hízik egy baba (az enyémmel is így volt) illetve ha pár nap gyakori szoptatás nem éri utol a gyerek igényét.

Honnan tudjam/tudhatom mennyi az a pár nap? Mert nekünk 5 hónaposan volt így hogy napi 10szer is szopott 3-4 napig és nem lett több a tejem, most ez az a pont amikor még várnom kellett volna hátha még x nap és több lesz a tej, és fedezi az igényét vagy ez pont az már amikor másra is szüksége van? Olyan nehéz ezeket megítélni így meg hogy mikor csinálja jól az ember.

Én azt hittem ha a gyerekorvosra és védőnőre hallgatok akkor jót teszek erre lehet kiderül hogy nem? :(

2012. ápr. 23. 08:31
 12/18 anonim ***** válasza:

Sajnos sem a háziorvos, sem a védőnői szakma nem követeli meg a szoptatási ismeretek mélyebb elsajátítását (nem véletlenül lett a SOTE-n a szoptatási szaktanácsadó külön egyetemi képzési szakma) :(


6 hónapos kor után is megfelelő a baba táplálkozási igényeinek az anyatej, azonban inkább arról van szó, hogy a világ megismerésének igényeinek nem felel meg, mert ő kezd el érdeklődni más táplálékok iránt.


Tudod, az a megrázó az egész baba-bizniszben, amior rájössz, hogy a tápszergyártó cégek mekkora befolyással bírnak. Erőltetik az anyatejkiegészítő tápszert, az esti tejpépeket hat hónapos kor után, mintha az anyatej nem lenne elég jó, és ezek használata aztán tényleg azt eredményezi, hogy nem lesz elég az anyatej (az esti szopi tejpéppel való kiváltása erre a legjobb út a lustábban szopó babáknál, akik eltelve pont abban az időszakban, a 6 hós növekedési ugrások nem kelnek fel éjjel tejet szaporítani és a napi izgalmak miatt kimaradt szopikat pótolni. Ha idő előtt marad el az éjjeli, hajnali szopik, akkor sok anyukánál egyenes az út a tejapadáshoz)


A dokikhoz havonta érkeznek a tápszercég nagykövetei, és nem is titkolják, hogy előnyhöz, kedvezményekhez jut, hogyha az ő termékeiket reklámozza. A babás oldalakat is ők támogatják, a babás újságok szinte minden lapján az virít, hogy "ha nem elég a tej...".


Sajnos az üzleti szemlélet nagyon termékeny talajra talált, hiszen mindenki a legjobbat akarja a gyermekének, de engem igazán az lep meg, hogy mennyire nem mernek magukban bízni az emberek.


Szerintem hogyha a babád vidám, a bőrszíne egészséges, nem fogy és pisil rendesen, akkor nincs gond a tejjel.


Egy-egy növekedési ugrás idején van, hogy akár 1-2 hétbe is telik, mire helyrebillen az egyensúly.



Azért írom többször is, hogy a súly stagnálása önmagában nem gond, met az én babám táplálékallergiás és a gasztrodokink, a dietetikus, de még a háziorvos is azzal nyugtat, hogy amíg egy gyerek nem fogy, addig nemkell az étrenden változtatni (ellenben hogyha valaki kizárólag anyatejes, akkor rögtön tápszert vagy hozzátáplálást ajánlanak akkor is, ha nem hízik "megfelelő" ütemben DE akkor is, hogyha TÚLSÁGOSAN hízik. Mintha a főzelék egyszerre táplálna jobban és kevésbé, mitn az anyatej. Na ez is egy érthetetlen, de bevett gyakorlat. És nem értem, hogy nem gondolkodnak el azon, hogy lehet ép ésszel azt hinni, hogy ugyanaz az étel egyszer jó plusz táplálék, egyszer meg kevésbé kalóriadús. Szóval szerintem enynire nem értenek az anyatejes csecsemők gyarapodásához, mert még nem volt elég példa előttük.



A másik, ami imatt ez az egész hosszú időre rögzül, a 3 óránkénti (szintén a tápszeresek miatt) etetés. Ha gyakrabban etetsz, az nem jó, húzd az időt szerintük. Aztán ha azt mondod, húzod az időt (de közben nem), akkor meg "na látod, nekem volt igazam". Egyetlen smerős anyuka sem merte bevallani az orvosának, hogy igény szerint szoptat, akár óránként, és így érte el, hogy egy évesen is szopott még a babája. De így soha nem derül ki a szakma számára, hogy ez a jó út... na jól elkanyarodtam, le is lövöm magam :)

2012. ápr. 23. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 xStefix ***** válasza:
Mintha a saját "regényeimet" olvasnám.. de tök jókat írsz, abszolút egyetértek! :)
2012. ápr. 23. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 xStefix ***** válasza:

Az utolsó kommentben lévő kérdésedhez írnék pár gondolatot: onnan lehet leginkább tudni, hogy mikor van itt az ideje a hozzátáplálás elkezdésének, hogy megnézed, hol tart a babád a fejlődésben. Vagyis, mondjuk utánaolvasol, hogy hány ""feltételnek"" felel meg azok közül, amit ilyenkor fel szoktak sorolni. Ez így persze túl matekszagú, de írok rá példát:

- Az egyik lehetséges jel az ételek iránti érdeklődés. Ismerős anyuka, aki (nagyon úgy tűnt) csak erre az egy dologra koncentrált, és mivel a 4 hónaposa hirtelen felettébb kíváncsi lett arra, ami a szülők tányérján volt, hát adott neki belőle. - Ebben az esetben sajnos anyuka nagyon elnézte a dolgot, mert egyrészt a pici még nem volt készen a szilárd ételre (anyuka maga is írta, hogy kifelé forgatja az ételt a szájából, átment rajta minden stb.). Másrészt, 4 hós kor körül mindentől függetlenül is kíváncsibbak lesznek a babák, ez nemcsak az étkezésre vonatkozik, hanem minden másra is, amit a szülők csinálnak, ami történik. Vagyis, a kérdéses anyuka vélhetően többszörösen félreértette a helyzetet, mert csak egy dologra figyelt.

- Másik jel, hogy a baba gyarapodása erősen lelassul vagy megáll. Erről már a másik "regényes" válaszoló is írt neked, úgyhogy csak röviden annyit, hogy a gyarapodás önmagában sosem elég információ a baba fejlődésére nézve, habár kézenfekvő és jól követhető adatokkal szolgálhat. Vagyis, csak azért elkezdeni etetni, mert nem hízik eléggé, általában nem a legjobb gyakorlat.

- Harmadik jel lehet, hogy a picinek már van 1-2 foga, vagy épp önállóan ül. - De, ezek önmagukban meg éppen ki is húzhatják a hozzátáplálás kezdő idejét, hiszen nem minden baba ül és fogzik már félévesen... szóval kizárólag ezek alapján se lehet jól belőni az időpontot.


Szóval, amint látod, nem célszerű egyetlen ilyen megállapításnál sem leragadni. Ellenben, minél több ilyen fejlettségi tényező mellé pipát tudsz tenni a listán, annál valószínűbb, hogy itt lehet már az ideje a hozzátápnak.

Egyébként ezek a dolgok kb. 6 hónapos kor körül-után szoktak megjelenni a legtöbb babánál, ezért is ez lett a hivatalos ajánlás. De valóban, ez inkább egy minimum életkort jelöl, ahol elkezdHETő az etetés, de ezután is bármikor jó lehet.

2012. ápr. 23. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 A kérdező kommentje:

Igen hát nálunk több jel is megvolt...a fogat leszámítva. De mondjuk akkor ha így nézzük még ki tudja meddig várhattam volna, mivel még mindig egy foga sincs.

Most kicsit rosszul érzem magam amúgy mert kicsit úgy érzem tényleg igaza volt/van sógornőmnek és én elrontottam valamit. Ha nem etetem (vagyis nem hiszem el hogy az anyatej vitamin és tápanyag tartalmában már nem megfelelő a KIZÁRÓLAGOS táplálásra) akkor biztos több lenne a szopi (hiszen nem lenne más választása a babámnak.)

2012. ápr. 23. 20:49
 16/18 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező, semmit nem rontottál el! Szoptatod a babádat, és bármikor dönthetsz úgy, hogy evés előtt szoptatod meg, és akkor picit visszafoghatod az átállást a szilárd ételekkel szemben. HA a babád ezt nem akarja, jelezni fogja és nem fog többet szopizni, mint eddig tette, ha pedig neki is a tejecske még a fontosabb, akkor azt is látni fogod rajta és egyre több tejed lesz ismét :)


Stefi, én is szeretm olvasni, amikor írsz (és amikor látom, hogy ugyanazt válaszolnánk, akkor mindig örülök, mert nekem itt te vagy az etalon szoptatás témában és én eléggé az elején járok ennek az egésznek...)

2012. ápr. 23. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:

A fogakra visszatérve: az én lányom másnap, ahogy áttört az első foga, evett szilárdat. 8 hónapos és másfél hetes volt akkor. Addig csak véletlenül keveredett a szájába étel. (én egyébként az igény szerinti hozzátáplálás, a BLW szerint tápláltam, vagyis a puhára főtt ételeket a kezébe adtam, nem kanállal kínáltam soha, így "bíztam" rá, hogy mikor egyen először). De a széklete alapján még ez is korai volt, mert hetekib ott volt a kakiban ugyanúgy az étel (az alma meg a krumpli ugyan nem látszik, de én pont brokkolival kezdtem és az nagyon kivirított - ezért gyanítom, hogy ez is egy jel, ahogy Stefi is írja).



Sok baba van egyébként, azok között is, akiket igény szerint táplálnak hozzá, hogy ebben a korban fél-egy éves koruk között nappal nem akarnak szopizni. Próbáltad esetleg sötét szobában, minden lehetséges ingert kiszűrve? Mert könnyen elképzelhető, hogy jelenleg túl izgalmas neki a világ. :)


Hogyha sikerül az esti és a reggeli szopikat fenntartanod, akkor könnyen lehet, hogy pár hónap múlva már nap közben is kérni fogja! Amikor már "megszokta", hogy forog vee a világ és rájön, hogy nem marad le akkor, ha picit bújik hozzád :)

2012. ápr. 23. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 xStefix ***** válasza:

Egyetértünk. :)

Kérdező, nem hibáztál, dehogy! Mondjuk akkor ezek szerint te sem tudtad eddig, hogy "ideálisan" szopi után kínáljuk (először) a szilárd ételeket; de ez nagy részben nem a te hibád ám, mert a legtöbb elterjedt hozzátápos tanácsadó iromány se így javasolja. :S És igen, az is igaz, hogy pont azért szól így a szakmai javaslat, hogy a szoptatás minél hosszabb távon fenn tudjon maradni.

De, ha nálatok eddig nem így volt, az még nem jelenti semminek a végét, sőt. Ne tudd meg, valószínűleg a másik hozzászóló és én is egy csomót bénáztunk a saját gyerkőcünkkel, mire rájöttünk, mit hogy érdemes(ebb) csinálni... ;)

Nem az a lényeg perpill, hogy korábban hogy volt, hanem az, hogy még bőven van lehetőséged változtatni, ha úgy látod jobbnak. Ahogy a másik anyuka írt, bátran próbálkozz máshogy is, aztán majd a babád eldönti, hogyan tetszik neki a dolog. Elvégre az a lényeg, hogy a babának jó legyen, nem az, hogy a "nagykönyv" szerint menjen minden egyes apró részlet.

2012. ápr. 24. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!