Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Anyatejleadó anyukák! Milyen...

Anyatejleadó anyukák! Milyen vizsgálatokra mentetek? Ahol nincs tejleadó központ, ott is bevizsgálják a tejet? Hogyan? Mennyit fejtek egy nap? Mennyinek örül egy nem szoptató anyuka?

Figyelt kérdés
2012. máj. 3. 17:34
 1/10 anonim ***** válasza:
Csak az utolsóra tudom a választ: bármennyinek :) Én sajnos egy darabig kórházban voltam, amikor még csak párhetes volt a babám. Bevallom, a védőnő ajánlott egy rendes kismamát (egyébként orvost, így bíztam is benne), a rendszert megkerülve, akihez a a férjem járt el tejért. Nagyon nagy segítség volt, mert a babám utálta a tápszert.
2012. máj. 3. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Sókristály ***** válasza:

A kötelező vizsgálatok:

- székletvizsgálat (postán kell leadni)

- AIDS szűrés. A legtöbb kórházban leveszik erre a vért, nem kell speciális helyre menni.

- Tüdőszűrő

- Terheskönyv kell, abban benne van néhány fertőzőbetegség szűrési eredménye.

Érdemes megkérdezni a védőnőt, hogy milyen jogszabályra hivatkozz, amikor a beutalókat kéred, mert nem minden háziorvos tudja, és ezek egy része amúgy fizetős lenne.

A tejleadás kétféle lehet.

- Anyatejgyűjtő. Pesten házhoz mennek, más városokban be kell vinni.

- Háztól-házig. Ebben az esetben a védőnő segítségével kell tejtestvért keresni. Te elintézed a vizsgálatokat, a fogadó babának meg felírja a gyerekorvos a női tejet. Napi 800 ml a maximum, ami elszámolható, és 8 hónapos koráig adhatod.

A hónap végén van egy nyomtatvány, amit ki kell tölteni (védődő tud adni), hozzácsatolni a receptet, és beküldeni az OEP-nek (szintén a védőnő tudja, pontosan hova).

A háztól házig rendszernél nem vizsgálják a tejet, éppen ezért célszerű személyesen is megismerkedni a két félnek. Fontos ugyanis, milyennek látja a fogadó anya a tejadó anyát. nálunk is így volt. eljött, beszélgettünk, kicsit körülnézett, még azt is megmutattam neki, hogyan fejek, hogyan sterilizálok. Soha nem volt probléma.

Én nagyon sokat fejtem eleinte, több, mint 1 litert naponta. Mivel csak 800 ml elszámolható, ezeket a pluszokat összeírtuk, és amikor már kevesebbet adtam ahhoz számoltuk hozzá.

Hogy mennyinek örül? Szerintem bármennyinek. Nálunk a végén a napi 2 dl-is szívesen fogadta, pedig ikrei vannak.

2012. máj. 5. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Köszi a választ! Mivel mostmár nem viszik a tejet (papír nélkül vitték), így nem fejek, ezért kissé aggódom, hogy mire meglesznek a papírok és szerzek új tejtesót, addigra kevesebb lesz a tejem.. Mennyi korkülönbséggel adható a tej? Mi 6 és fél hónaposak vagyunk, adhatom 1-2 hónapos kisbabának?
2012. máj. 6. 12:11
 4/10 anonim ***** válasza:

Sókristály válaszában pár dolgot kijavítanék. (bár lehet, hogy más városban picit eltér a követelmény, én csak a budapestit tudom)

Szóval a szükséges vizsgálatok:

-AIDS szűrés helyett HIV szűrés, ez egy vérvétel, amit Bp. esetében a Heim Pálban csinálnak.

-Wassermann teszt, ez a terhes könyvben benne van, mert általában terhesség alatt megcsinálják. (Én sem tudtam róla, hogy csináltak, de állítólag csináltak, mert be volt írva.)

-bőrgyógyászati megtekintés - a védőnő csinálja

-székletminta - a háziorvostól kell beutalót kérni, a gyógyszertárban kell széklettartályt venni hozzá (100valahány Ft), és a tejes viszi el, amikor első alkalommal hoz üvegeket

-1 évnél nem régebbi tüdőszűrő lelet (mehetsz beutaló nélkül is, bár így 600valamennyibe kerül)

-nem lehet dohányozni (és persze drogozni sem)

-bizonyos gyógyszereket nem lehet szedni (pl. orrspray-k többsége, antibiotikumok, bizonyos kenőcsök sem)


A tejet labor körülmények között vizsgálják be, azt nézik, nincs-e hígítva (magyarul nem csalsz-e), illetve nincsenek-e benne káros anyagok, amelyek attól lehetnek, ha nem fertőtleníted le magadat fejés előtt alaposan, vagy mert olyan gyógyszert szedsz, amellyel nem lehet tejet adni.


Én eleinte napi 500 körül fejtem, mostanában már csak 200 körül. Akármennyinek örülnek a rászoruló anyukák, de úgy tudom, 150 ml a minimális mennyiség, amiért kijönnek. (Heti 3x jönnek, tehát ha 2 nap alatt meg tudsz termelni 150-et, akkor azt elviszik. Valószínűleg az is járható út, hogy ha csak több nap alatt termelsz meg ennyit, akkor megbeszéled, hogy csak heti 2x vagy heti 1x jöjjenek. Olyan üvegeket kapsz, amelyben a tej 15 napig áll el, tehát elvileg megoldható.)

2012. máj. 6. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Negyedik vagyok, még azt akartam írni, hogy ha szeretnél tejadó anya lenni, a védőnőnek szólj, ő adja a szükséges nyomtatványokat.
2012. máj. 6. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Avégett, hogy ne csökkenjen a tejtermelésed, mire elkészülnek a papírok és újra adhatsz tejet, érdemes továbbra is naponta fejned, és ezt a tejet lefagyasztanod. Sosem tudhatod, hátha megbetegszel és nem lesz elég tejed, nem árt, ha van otthon vésztartalék. (fagyasztott tej nem adható le, de jó, ha van otthon)
2012. máj. 6. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Sókristály ***** válasza:

A bőrgyógyászat valóban lemaradt :-)

Ott pl. azt nézik, van-e szemölcs a kezeden, vagy a melleden.

2012. máj. 6. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Ez jó. A védőnő azt mondta, hogy a házio. adja a beutalókat, és a bőrgyógyászatra is küldött, tehát nem ő nézi. Sajna már kiöntöttem egy rekesznyi tejet, most is fagyasztok, de csak este fejek, reggel nem... remélem még valaki örülni fog a tejnek, mert most kicsit megsértve érzem magam, hogy a tejem nem kell annak, aki eddig vitte. Ő akart érte mindenáron fizetni, most meg sokallja, hogy tápszert is kell vennie és az anyatejet is fizetni kell. De persze nem az anyagiakra hivatkozott, csak nehezem derült ki. Mondtam neki, hogy vigye ingyen, amíg meglesznek a papírok, mert miért jobb, ha kiöntöm? De nem kell neki. Pedig ezer éve ismer... Nem válaszoltatok, hogy mennyi korkülönbség lehet a két gyerek közt? Egy újszülött is ihatja ezt a tejet?
2012. máj. 6. 23:18
 9/10 A kérdező kommentje:
Azt elfelejtettem írni, hogy kérdeztem már mást is és másnak sem kell a tejem. Inkább tápszereznek! Jó, mi? Pedig igényes vagyok, normális és sorolhatnám. Mert nekem se kéne bárkitől a tej, de normálisan, szépen élünk és fehér a bőrünk. Mi más bajuk lehet?
2012. máj. 6. 23:20
 10/10 anonim ***** válasza:

A korkülönbséges kérdésedre nem tudom a választ, az én tejemet a Heim Pálba viszik, csak annyit tudok, hogy olyan babáké lesz, akiket az anyukájuk nem tud szoptatni. Tehát gondolom a kórházban kezeltek kapják (ez csak magánvélemény). Szóval én nem tudom, hogy személy szerint kik és mennyi idős babák kapják a tejemet.


A beutalókkal kapcsolatban:

Tüdőszűrésre és HIV vizsgálatra nem kell beutaló, csak odamész. A háziorvoshoz ugyebár szintén nem kell, ne aggódj, az enyém se tudta, hogy mi merre hány méter, mondtam neki, hogy anyatejadás végett kell székletminta beutaló, hát írt egyet. A bőrgyógyászati megtekintés gyakorlatilag annyi, hogy rád néz a védőnő, és megállapítja, hogy nincs semmilyen bőrbetegséged. A Wassermannal meg nincs teendő, mert azt terhesség alatt szinte tuti, hogy megcsinálták.

A védőnő egy olyan lapot ad, aminek valami olyasmi címe van, hogy jelentkezés tejadó anyának, ezen az említett vizsgálatok eredményét kell feltüntetni (negatív vagy pozitív), ill. szerepel rajta még az, hogy nem dohányzol, és fel kell tüntetni, hogy milyen gyógyszereket szedsz rendszeresen, ha van ilyen.

Szóval a védőnő elvileg ezt az 1 db papírt adja.

Ha van még kérdésed, kérdezz nyugodtan, ha tudok, válaszolok!

2012. máj. 7. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!