Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szoptatás » Hány korty kb mire jóllakok...

Hány korty kb mire jóllakok egy baba?

Figyelt kérdés
Tudom,biztos babája válogatja,de érdekelne,mert a mérlegezés csak kikészít mindkettőnket,de nem tudom,jóllakik-e,mert amúgy is nyűgösebb típusú baba az enyém..köszönöm!:)

2013. okt. 16. 13:07
 1/10 A kérdező kommentje:
Bocsánat,elírtam,szóval mire jóllakik..
2013. okt. 16. 13:09
 2/10 anonim ***** válasza:
0%
én kb 15-20 korttyal lakom jól.
2013. okt. 16. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
szerintem senki nem számol igy kortyokat.... Ha fejlödik rendesen akkor hidd el eszik eleget. Ha éhes annak azért vannak jelei. Tedd gyakran mellre ha nyügös és nem tudod miért az. Ha éhes enni fog ha nem akkor másért nyűgös. A mérlegelés sokaknál össze vissza mutat. Elég heti egyszer lemérni ha gyarapodott akkor minden rendben van vele.
2013. okt. 16. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Ezt sajnos nem lehet kortyban mérni. Vannak nagyot nyelő babák, vannak, akik a beinduló tejlövellésnél nagyokat, aztán kicsiket nyelnek.


Általában azt szokták mondani, hogy nappal hosszabb ideig elég ugyanaz az adag, mint délután-estefelé. Igény szerinti szoptatásnál főleg előjön ez. A nappali ugyanis laktózban gazdagabb, jobban telítő, a délutáni pedig zsírosabb, kevesebb is ugyanúgy jóllakatja, de hamarabb meg tudja emészteni, így hamarabb kér.


Cicivel nyugtatni is tudsz, nem csak táplálni, s akár több mellből is lehet szoptatni egy alkalommal.


Mennyi idős a babád, és hogy szopizik? Pisis pelenkája van elég? Mikor méred, napi 1x vagy alkalmanként? Érdemes nap (sőt inkább heti) 1x mérni, az sokkal biztosabb, és nem is ébred fel az evés utáni méréskor ;)

2013. okt. 16. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 xStefix ***** válasza:

A kortyok számolgatása szerinted nem fog kikészíteni idővel? Most komolyan, nemááár. :D

Na de tényleg. Hidd el, hogy nem ezekből fogod tudni, mikor elég a szopiból a babádnak! Gyanítom, hogy kicsi a babád, úgyhogy ebben a korban két biztos jele van a jóllakásnak: vagy magától elengedi a cicit (ez a ritkább), vagy elalszik rajta (ez a gyakoribb, már ha engeded neki).

A kérdésedből adódik, hogy valószínűleg nem vagy teljesen tisztában azzal, hogy hogyan "működik" az anyatej és a szoptatás, ezért pár gondolatot leírnék hozzá, ha nem bánod:

- A szoptatás során először a híg, laktózban dús, de kalóriában szegényebb ún. elsőtej ürül, ami innivalóként vagy kvázi levesként szolgál a babának. Ha a baba csak szomjas, akkor csak ezt a rész fogja kiszopizni a mellből; de ha éhes is, akkor ez a tejrész fokozhatja az étvágyát.

- A szoptatás folytatásával, illetve ahogyan egyre üresebb lesz közben a mell, fokozatosan megnő a tej zsír- és kalóriatartalma, ez az ún. hátsótej. Ez a baba étele, ettől lakik jól, ezért - főleg a pici babáknál - kellő figyelmet kell fordítani arra, hogy a baba alaposan kiegye a mellből a tejet.

- Az anyatej összetétele nagyon változékony (de mindig optimális és tökéletes minőségű!): egyebek mellett a baba életkorától, az évszaktól, a napszaktól és a mell teltségi állapotától is függ, hogy éppen milyen összetevők és milyen arányban vannak benne. Ebből kifolyólag viszont lehetetlen azt kívülről kitalálni, megsaccolni vagy bármilyen módon lemérni, hogy a baba éppen mikor fog jól lakni a tejjel - így érthetően a te kérdésed is kicsit furcsa. ;)

- Ráadásul, ha valóban sikeresen szeretnél szoptatni, érdemes igény szerint és lehetőleg kizárólagosan is szoptatni. Vagyis minden alkalommal mellre tenni a babát, amikor szopizni szeretne és nem korlátozni őt semmifajta időben. Ennek számtalan előnye van, amit most hosszas lenne leírni, de hidd el, hogy a tejednek és a babádnak is jobb, ha megpróbálod ezt a módszert követni.

- Az igény szerinti és kizárólagos szoptatás továbbá még egy fontos dolgot jelent: a szopizás a baba számára nemcsak az étkezés egy (legideálisabb) módja, hanem tulajdonképpen egy "létforma". :) A baba nemcsak akkor kér szopit, amikor éhes/szomjas, hanem gyakran akkor is, ha fáradt, álmos, fáj valamije vagy anyahiánya van stb. Ezekre az igényekre a szopizás (ill. az anyatej) mind-mind megoldást jelent, és egyáltalán nem baj (sőőt), ha engeded a babádnak, hogy ilyen esetekben is szopizzon. - Vagyis, ebből szempontból ismét kevésbé használható a kortyszámolgatás, hiszen ha pl. álmos és a szopival szeretne elaludni, akkor felesleges a nyelésekkel machinálni, mert nem ez a dolog lényege... ;)

- A fenti két jóllakás-jelen (elengedés és elalvás) kívül még egy hasznos tippem van neked: mindig a babádat figyeld és igyekezz megtanulni a jelzéseit (mikor mit hogyan jelez), ahelyett, hogy pl. külső tényezőkből vagy mások tanácsai alapján próbálnád meg kiokoskodni, hogy éppen mit akarhat vagy hogyan érezheti magát. Sejtésem szerint kezdő anyuka vagy:), de hidd el, hogy ha nyitott figyelemmel vagy a babád felé, hamar észre fogod venni, hogy milyen sajátos kis jelzőrendszere van, amivel igen hatékonyan közölni tudja veled az óhajait. Nem baj, ha eleinte még nem vagy biztos a dolgodban; bátran próbálkozz azzal, amit ösztönösen jónak érzel vagy amire fejben gyanakszol. Aztán figyeld meg, hogy a babád mit reagál, bejön-e neki a dolog vagy sem. Ezeken a próbálkozásokon keresztül szépen lassan meg fogjátok tanulni egymás "nyelvét": ő azt, hogy hogyan tudja jobban megértetni magát, te pedig egy idő után nagy eséllyel meg tudod majd tippelni, hogy mikor mi játszódik le benne. Ez pedig végső soron olyan önbizalmat fog adni, ami feleslegessé fogja tenni a méricskélést és a kortyszámolgatást is. ;)

Sok sikert! :)

2013. okt. 16. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Jaj nagyon köszönöm a segítségeteket!!!

Ma 11 hetes a babám és sok nehézsègünk volt a szopizással,hol tej nem volt,hol a baba nem akart szopizni...mostanra sikerült azt elérni hogy csak este kell pótlás...estére màr nem elég a tejem,hiába váltogatom,masszírozom,húzom az időt böfiztetéssel hogy újabb adag termelődjöm..tudom hogy folyamatosan termelődik de az én babám nagyon türelmetlen..ha nem jön semmi,ráncigálni kezd.:(

Próbáltam evés előtt-után mérni,de ez lehetetlen egy ilyen mozgolódó babával. Meg nem is szívesen macerálom.

Amúgy igény szerint szoptatom,szinte egész nap rajtam van...vagy ezért,vagy azért,de rámkérezkedik..

2013. okt. 16. 16:44
 7/10 A kérdező kommentje:
Ja és van elég pisis pelusa! Szopizásban lehetne ügyesebb,tartanom kell neki a cicimet,mert kiesik a szájából.:))
2013. okt. 16. 16:46
 8/10 xStefix ***** válasza:

Kérdező, inkább ne húzd az időt, attól nem fog több termelődni! Hanem fordítva, minél többször szoptatsz, annál több lesz pár napon belül. Bár elhiszem, hogy türelmetlen babával kicsit nehezebb...

Figyu, ha gondolod, próbáld ki ezt: estefelé sem adsz pótlást, hanem hagyod, hogy akár non-stop rajtad legyen a babád. Írtad ugyan, hogy napközben is sokat van cicin, de ez este is ugyanúgy működik. Ha kell, akár 10-15 percenként mehet mindkét cicire. Biztos, hogy így egyszerre kevesebbet eszik majd és éjjel is hamarabb (és többször) fog szopizni, de ez nem baj, pont erre van szükség. Ha ezt min. 2-3 napig így csinálod, esélyes, hogy meg fog nőni a tejed. ;)

A 3 hós növekedési ugrásnál nálunk is volt pár ilyen nap. Alig keltem fel az egyik szopiból, fordultam kettőt, már kérte is újra a fiam. :)

Szerintem megéri kipróbálni, mert sokunknál működik. De ha mégsem, még mindig ott a tápszer.

2013. okt. 16. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 xStefix ***** válasza:

Ja igen, és próbáld ki a hordozást, ha van kedved és módod. Estefelé minden baba nyűgösebb, de a testközelség is megnyugtatja őket.

Egyébként ügyes vagy, elég jól csinálod. :)

2013. okt. 16. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Hát tegnap pl este is nonstop rajtam volt de egy idő után már úgy is sírt..11kor nyúltam az üvegért..de igyekszem nem adni pótlást,de tényleg nagyon ingerült egy baba..:/ köszönöm a tanácsokat,nagyon igyekszem!!!
2013. okt. 16. 17:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!