Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Terhesség » Ma vagyok 27. hetes kismama,...

Ma vagyok 27. hetes kismama, és pár napja sokat zsibbad a jobb kezem, főleg a kézfejem! Ennek lehet köze a terhességhez?

Figyelt kérdés
2010. szept. 26. 11:17
 1/6 anonim ***** válasza:
igen, valószínűleg a pici nyom egy ideget. Nekem mind a két terhességem alatt zsibbandt, de az elsőné csak esténként és csak a vége felé, a picinél sokkal hamarabb jelentkezett és szinte egész nap. De a szülés után elmúlt :)
2010. szept. 26. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Első terhesség alatt nekem is sokat zsibbadt a kezem. Ha nincs vérnyomásproblémád, akkor nem gond, majd elmúlik.
2010. szept. 26. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Így van ahogy előző írta, nekem is ez volt! A baba nyom ideget vagy idegeket és emiatt zsibbad, nekem terhesség utosó heteiben egyik kezemen 3 ujjam végig zsibbadt volt, szülés után pár nappal hagyta abba.
2010. szept. 26. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Jázmin anyucija ***** válasza:
Kb 2 hétig zsibbadt a bal karom, és fájt a hátam egy pontban, szúródott, alig bírtam mozogni. Azt mondta 2 doki is, hogy a baba nyom idegszálat, Aztán magától elmúlt.
2010. szept. 26. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
nem biztos, hogy a baba nyom egy ideget, okozhatja magnéziumhiány is. amúgy teljesen normális tünet.
2010. szept. 26. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
60%

Valoban egy idegrol van szo, de nem a baba nyomja. :) A tunetegyuttest ugy hivjak, hogy Carpal tunnel syndrome. MAgyarul nem talaltam rendes anyagot hozza, de tessek ez itt:



Carpal tunnel syndroma- a leggyakoribb alagútszindróma a csuklón


Mi ez?


A carpal tunnnel syndroma - vagy carpalis alagútszindróma - idegleszorítás a csukló területén. A csukló szintjében van egy tér - az ún. carpalis alagút vagy csatorna, amelyben a medianus ideg és kilenc ín fut az alkarról a kézre. A carpalis alagút szindróma akkor keletkezik, amikor a nyomás a csatornán belül valamilyen gyulladásos folyamat vagy térszűkítő folyamat következtében megemelkedik, s ez az idegre nyomást gyakorol. Amikor a nyomás eléri azt a szintet, mely az ideg működését befolyásolja, zsibbadás, fájdalom, villanyozás jelentkezhet a kézben és az ujjakban, súlyosabb esetben a hüvelykpárna izomzatának gyengülése, sorvadása.


Mi okozza?


Az ideg körüli nyomás számos módon emelkedhet. A körülvevő inak duzzanata, gyulladása okozhat leggyakrabban nyomásemelkedést a csatornában.


A kéz ismétlődő mozdulatok miatti túlterhelése, bizonyos sportágakban a csukló tartós túlnyújtása, nyomása (pl. kerékpározás) okozhat carpalis alagút szindrómát. Csonttörések, csuklótáji ficamok, és ízületi gyulladás szűkíthetik a csatornát. Ödémahajlam (pl. terhesség) a folyadékvisszatartás miatt a csatornán belül duzzanatot okozhat és előidézheti a jellemző tüneteket. Szisztémás betegségek pl. hypothireosis (a pajzsmirigy működési zavara), rheumatoid arthritis, diabetes szintén társulhatnak carpalis alagútszindrómával.


Tünetek, jelek


A carpalis alagút szindróma tünetei általában zsibbadás, fájdalom, villanyozás, vagy e három kombinációja egyik vagy mindkét kézen. A zsibbadás elsősorban a hüvelyk, mutató, középső és ritkábban a gyűrűsujjban jelentkezik. A panaszok éjszaka is fennállhatnak, de gyakran csak nappal jelentkeznek bizonyos tevékenység során (pl. autóvezetés, újságolvasás, kerékpározás). A páciens gyakran észleli, hogy fogóereje csökkent, gyakran kiejti a tárgyakat a kezéből. Súlyosabb esetekben a hüvelykujj párna izmai elsorvadnak, továbbá az érzékelés az ujjak végén teljesen megszűnik, mely a kéz sérülékenységéhez vezethet.


Diagnózis


Idegvezetési sebesség vizsgálat, EMG vizsgálat a carpalis alagút szindróma diagnózisát megerősítheti és kizárhatja a más helyen létrejövő leszorítás lehetőségét (pl. váll, könyök szintjében). Nyaki gerinc röntgen vizsgálat a gerinc magasságában lévő leszorítást mutathatja.


A kéz előző terhelésének, mindennapi használatának és megelőző sérüléseinek ismerete fontos. A röntgen vizsgálat a tünetek hátterében lévő esetleges arthritis kimutatására, törések kizárására alkalmas. A vérvizsgálat szisztémás betegségek gyanúja esetén javasolt.


Kezelés


A tünetek spontán javulása olykor műtét nélkül is előfordul. A kéz tehermentesítése, a csukló nyújtott helyzetű éjszakai sínezése csökkentheti a csatornán belüli duzzanatot, több helyet hagyva az idegnek. Gyulladáscsökkentő gyógyszerek szedése, vagy a carpalis csatornába juttatott gyógyszerek szintén a csatornán belüli duzzanatot mérséklik.


Súlyosabb vagy nem javuló tünetek esetén sebészileg kell a csatornát felszabadítani. Az idegre gyakorolt nyomást a csatorna tetejét alkotó tenyéri szalag átvágásával érjük el. A bőrmetszés kiterjedése különböző lehet, de a cél azonos: felszabadítani,megnagyobbítani a csatornát és csökkenteni az idegre ható nyomást . A műtét kiegészítéseként az inakat körülvevő gyulladásos szövetszaporulatot is eltávolítják. A műtét után a bőrmetszés körüli hegérzékenység néhány hétig, esetleg hónapig fennállhat. A zsibbadás és fájdalom egyénenként különböző gyorsasággal múlhat el. A szorító erő visszatérése, a kéz eredeti aktivitásának helyreállása akár hónapokat is igénybe vehet.


Valoban koze van a terhesseghez, es a varandossag alatt oly gyakori vegtag bedagadashoz foleg.Ha tudsz angolul, akkor a jelensegrol eleg sok anyag van a neten carpal tunnel cimszo alatt.

Terhesseg alatt ez nem egy sulyos "betegseg", csak meglehetosen kellemetlen. Foleg a huvelyk, mutato es kozepso ujjat erinti, de extrem esetekben az egesz kar erintett lehet. A szulest koveto par hetben magatol is elmulik. Pihentetessel, csukloszoritoval azt mondjak enyhiteni lehet a tuneteket. Nekem ez nem jott be. Ha negyon zavar a dolog kerdezd meg az orvosodat, de sokat ne varj.


Mindenesetre en jo babazast kivanok, kellemes utolso heteket a szulesig, es gyonyoru szuleselmenyt. Majd ird meg, hogy ment. Minden jot

2010. okt. 3. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!