Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Jogosítványnál mi a különbség...

Jogosítványnál mi a különbség a lejárat időpontja és az érvényesség vége között?

Figyelt kérdés

A kártya elején 2025 11. hó szerepel (lejárat időpontja), hátulján a táblázatban a B kategóriánál pedig 2024 04. hó (érvényesség vége).



Hogy is van ez akkor, melyiket kell figyelembe venni?



márc. 25. 11:54
 1/3 A kérdező kommentje:

Több info: 2015 októberében tettem a vizsgát és áprilisban (04. hó) születtem.


Akkor nem 2025 04-ig kéne érvényesnek lennie (ugye 10 év ÉS a születésnapra esik a lejárat), idén helyett?

márc. 25. 11:56
 2/3 anonim ***** válasza:
A kártya lejárat azt takarja, hogy meddig igazolhatod magad vele. Pl segédmotort vezethetsz lejárt orvosival is, jelen esetben ha a B-d orvosija lejárt 2024 04 hóban.
márc. 25. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

1./ A vezetői engedély előoldalán az az időpont szerepel, hogy meddig használható személyazonosság igazolására. (Magyarországon személyazonosság igazolására egyaránt alkalmas az érvényes személyazonosító igazolvány, vezetői engedély és útlevél.)

2./ A hátoldalon, a 11-es oszlopban az szerepel, hogy a sorában levő kategóriára meddig érvényes az egészségügyi alkalmasság.

3./ Még „Több info:”

– Az orvosi alkalmasság határidejét nem a gyakorlati vizsgától kezdve, hanem a vizsgálat napjától kezdve állapítják meg. Már az elméleti vizsgára bocsátáshoz rendelkezned kellett érvényes egészségügyi alkalmassággal.

– 2017. január 1-től, a hatályos jogszabályi rendelkezés szerint, az egészségügyi alkalmasság hónapját és napját úgy kellett megállapítani, hogy az egyezzen a születésnap hónapjával és napjával, és annak az életkor és az alkalmassági csoport alapján megállapított időtartamon belül kellett esnie. Ha a vizsgált személy február 29-én született, és az alkalmasság határideje lejártának évében ez a nap hiányzott, akkor az alkalmasság határideje február 28-án járt le. Kivétel volt, ha az életkor és az alkalmassági csoport alapján megállapított időtartam nem haladta meg a két évet, mert akkor nem kellett a lejáratot születésnaphoz igazítani.

Például: ha valaki 1998. október 25-én született és 2019. március 6-án 1. alkalmassági csoportú alkalmassági vizsgálatot végeztetett, akkor a vizsgálat napjáig 20 életévet töltött be, így 1. alkalmassági csoport esetén 10 évre volt adható az alkalmasság, vagyis 2029. március 6-ig, de születésnapja hónapja és napja miatt 2029. október 25-ig. Viszont, 2029. október 25. már meghaladta volna a vizsgálat napján kezdődő 10 évet, 2019. március 6-át, nem azon belülre esett volna, ezért csak 2028. október 25-ig kapta az alkalmasságot.

Így lehet nem 10 évet elérő az alkalmasságod. Bár meglep, mert csak 2017. január 1-től végzett alkalmassági vizsgálatoknál lépett érvénybe a kötelező születésnaphoz igazítás; előtte csak az ügyfél kérésére történhetett ilyen.

(2021. július 1-től megállapított egészségügyi alkalmasság esetén a fentiek változtak. Egyrészt, 2. alkalmassági csoport esetén nem kell születésnaphoz igazítani a lejáratot, másrészt, 1. alkalmassági csoport esetén az életkor alapján meghatározott időtartam az első születésnapig túlléphető. Vagyis, az azóta megállapított alkalmasság esetén a születésnaphoz igazítás nem rövidíti, hanem meghosszabbítja az adott időtartamot.)

márc. 25. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!