Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan kell kiszámolni azt,...

Hogyan kell kiszámolni azt, hogy egy 150m3-es szoba hőmérséklete 25°C és behelyezek 1,5l -5°C-os vizet (jeget), hogy az mikorra és mennyire hűti le a szoba hőmérsékletét?

Figyelt kérdés

Páratartalma legyen "közepes", mondjuk 55%-os. Széláramlata mondjuk 10km/órás legyen (ventilátor).

Ha kihagytam volna bármilyen információt, akkor jelezzétek!



2021. júl. 9. 12:35
1 2
 11/20 krwkco ***** válasza:
100%

A víz/jég olvadáshője 334,5 kJ/kg. A levegő fajhője 1,013 kJ/kg K, sűrűsége 1,185 kg/m3.

Az 1,5 liter víz olvadáskor 500 kJ hőt nyel el. Plussz a felmelegítéshez szükséges hő 4,183 kJ/(kg·K)*1,5kg*30K=188 kJ.

A szobában levő levegő tömege 150 m3*1,185 kg/m3=178 kg.

Ha a levegő és a jég hőmérséklete egy pillanat alatt kiegyenlítődne, akkor a levegő lehűlése 688 kJ/(178 kg * 1,013 kJ/kg K) = 3,8 K lenne. De mire a hőkiegyenlítődés lezajlik, a levegő sok hőt felvesz a falakból, padlóból és a plafonból.

2021. júl. 9. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 krwkco ***** válasza:
100%
Egyébként a víz párolgáshője 7-szer nagyobb, mint a jég olvadáshője. És a víz felületét sokkal könnyebb megnövelni mint a jégét és ezért gyorsabbá tehető a hőelvonás. Vízzel könnyebb hűteni.
2021. júl. 9. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
100%

Ja.

Csak az elpárolgó víz miatt egy idő után nem tudsz izzadni, és akkor érzed azt, hogy ott rögtön megfulladsz.

2021. júl. 9. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 TappancsMancs ***** válasza:
100%

7/ "Nem biztos, hogy rohangálni fog, mert a javát kiizadja."

Ha kiizzadjuk, akkor a melegben a szerepét be is töltötte a többlet vízfogyasztás, hiszen az izzadással vizet veszít a szervezet, ezért mindenképpen többet kell inni. Ha nem rohangálunk annyit a mosdóba akkor ez egy ilyen helyzetben pont rendben van, megadtuk a szervezetnek az izzadáshoz a vizet.

Másik, hogy ha az extra plusz vizet kiizzadjuk, attól még hűt az ha hidegen isszuk, a kettő nem zárja ki egymást, tehát így is jó a hideg víz hőségben.


13/

"Csak az elpárolgó víz miatt egy idő után nem tudsz izzadni"


Ezt párátlanítóval meg lehet oldani és akinek nincs az bevetheti a jeges PET palackot is, ami nem fog észrevehetően hűteni, de a palack felületén sok víz fog kicsapódni, mint írtam saját tapasztalatot az 1,25 L-es jeges üvegen kb 1-2 dl víz folyt le az alatta lévő tálkába. A legnagyobb hőségben érdemes a ruhát is megnedvesíteni, segíteni fog.

2021. júl. 10. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
100%

"Ha kiizzadjuk, akkor a melegben a szerepét be is töltötte a többlet vízfogyasztás"

Az lehet, de én nem is arra reagáltam, csak a slozira és a vesékre utaltam.

2021. júl. 11. 06:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a hozzászólásokat!


Az sajnos igaz, hogy a falakból több hő fog bejönni, mint a jégből távozni. De legalább nem melegszik még tovább a szoba...


Úgy tapasztaltam korábban, hogy a műa. palack jó hővezető (engedj csak bele forró vagy hideg vizet és érezni fogod néhány mp múlva. Van egy nagy műanyag dobozom, abban lehetne próbálkozni, csakhogy 2 probléma is lenne: 1 nincs páraelszívóm, így tehát nem szeretném penészesíteni a szobát. A másik pedig, hogy magasabb páratartalom melegebb hőérzetet ad.

Lehetne próbálkozni, hogy mennyi vizet fogad be a szoba penészedés nélkül, de nem tudom...más megoldás kellene.


A test benedvesítése valóban jó ötlet, de nem elegendő, ha egy éjszakát nem 25 és afölötti °C-ban szeretne aludni az ember.


A hirtelen hideg nem tesz jót a toroknak. Az enyémnek legalábbis nem.


Szomorúan olvasom ezt 8-as.


"az ember hőtermelése nyugalomban olyan 100W körül van." Az nem jó. :) A jelenlegi ventilátorom 30W-ot fogyaszt. Tervben van egy másik jóval kisebb vásárlása.

2021. júl. 11. 19:32
 17/20 anonim ***** válasza:
100%

A te hőtermelésed egy szobában nem jelentős.

Ha egy ventillátorral lefújatod magadról, jó pár óráig nem fog visszajönni.

2021. júl. 11. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 A kérdező kommentje:

Egyáltalán nem jön vissza, mert el se megy. A szobából nem távozik.

A ventillátor is termel valamennyi hőt. Nem tudom, hogy kevesebbet-e, mint a hőtávozással (párolgás, gyors párolgás) járó energia vesztés.

2021. júl. 15. 19:18
 19/20 krwkco ***** válasza:

"A ventillátor is termel valamennyi hőt.... A szobából nem távozik."

Nyugodtan használj ventillátort. Ha a szoba és a falak hőmérséklete egyenlő, akkor minden plusz hő kifele fog menni. A hőkiegyenlítődés fordított irányban is működik.

2021. júl. 15. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 A kérdező kommentje:

Persze, de egy téglafal sokkal lassabban engedi ki a meleget, mint egy ventillátor azt termeli. (30w-os ventillátorról van szó)

Azt nem tudom, hogy mennyivel több hőt termel, de ez egy nagy és hangosan búgó, 23cm átmérőjű ventillátor. Kisebb ventillátort szívesebben alkalmaznék 0-24-ben, mert arról tudnám, hogy megéri.

2021. júl. 16. 11:08
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!