Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Átnézné valaki hogy jól...

Átnézné valaki hogy jól oldottam e meg a matekfeladatot (hengeres)? Ha nem akkor valami segítségnyújtást is kaphatok?

Figyelt kérdés

Kaptunk egy plusz feladatot a tanártól, ami érdekes ezért nekifutottam, de nem tudom, hogy jó megoldást kaptam e.

A feladat:

Mekkora a pirossal bejelölt rész területe?


Kép hozzá:

[link]


Úgy kezdtem el, hogy 2 hengerre felbontottam a nagy hengert, ezért majd a nagynak T=T1+T2 lesz a területe.


1. Henger

Ennek a területét könnyű kiszámolni, mivel ott vettem ketté a nagyot, ahol a 2. henger fog kezdődni, ezért itt lesz az 1. henger (a felsőbb).

Ezt a hengert kiterítettem a síkba, és az így kapott a;b oldala = 12,56cm;4cm

Ennek a területe: T1 = 2*2*pí*4 => 12,56*4 = 50,24cm^2


2. Henger

Levettem a nagy hengerből a kicsit, de itt láttam, hogy ahhoz a kinyúló részhez, ahol elvágták utána kéne nézni, hogy néznek ki az oldalai.

Ezért kirajzoltam egy háromszög szerűségben, és mivel 30°-os a szög (ami adott) a mellette lévő 60°-os lesz.

Így megvan a "háromszög" 3 szöge => 90, 60, 30.

Látom, hogy a 60-hoz tartozik a 4cm-es oldal, ezért itt arányba mérve ezt vettem alapul:

90°= 6cm

60°= 4cm

30°= 2cm


A 30-as szöggel megkaptam a kis henger magasságát, így ki tudom számolni a kis henger területét, hogy:

T(kis) = 2*2*pí*2 => 12,56*2 = 25,13cm^2

Ezt az eredményt elosztottam 2-vel =>T(kis)/2=T2 => 12,56cm^2


Így a pirossal kijelölt darab:

T=T1+T2 => 50,24+12,56 = 62,8cm^2


Ez a megoldás jó, vagy valahol jól elrontottam valamit? :D


Köszönöm előre is a segítséget! :)


2011. máj. 25. 16:30
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

Hm...

Akkor fussunk neki még egyszer.

Az igaz, hogy a 3, 4, 5 számhármas kielégíti a Pithagorasz tételt, de sajnos a feladathoz nem sok köze van.

Elhiszem, hogy szebb és kényelmesebb kerek számokkal dolgozni, de az aktuális adatok esetén ez nem valósul meg. :-)


Csináltam egy ábrát, amin a henger tengelymetszete látható az adatokkal és a levezetéssel.

[link]


Remélem, így már érthető a megoldás.


DeeDee

***********

2011. máj. 26. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm, még a tangenst nem vettük, de értettem miről volt szó. Utána néztem a függvénytáblázatban és megtaláltam, hogy ott a gyök3/3
2011. máj. 26. 15:13
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!