Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Fizikás dolgot kell megmagyará...

Fizikás dolgot kell megmagyarázni. Segitenétek? (9. osztály)

Figyelt kérdés
Két ember visznek egy gerendát le a lépcsőn a két végénél fogva. Kinek nehezebb/könnyebb és miért? elore is köszi :)

2015. jan. 11. 17:18
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Terjeszd ki a feladatot szélső értékekre, azok majd mutatják a választ, persze nem számszerűen.

Vízszintesen: egyforma mindkét végén a vinnivalö.

Függőlegesen!! Az alsó visz mindent, a felső semmit.

Közben? Hát az alsó visz többet, felső kevesebbet.

Az alsőt még terheli a gerenda dőlésszögtől (lépcső meredekségtől) függő, függőleges lefelé irányú súlyvektora is.

2015. jan. 11. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

Mindkettőnek ugyanannyi a teher.

Kéttámaszú tartó, egyenletesen megoszló teher.

Fa=Fb=(q*l)/2

2015. jan. 11. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

2#-es

"Vízszintesen: egyforma mindkét végén a vinnivalö."

Tehát ez az amit én is írtam, csak függőleges erő ébred a nehézségi erőből.

"Függőlegesen!! Az alsó visz mindent, a felső semmit."

Vízszintes irányú erő nem ébred, csak a gravitáció hat rá, más külső erő nincs.

2015. jan. 11. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim válasza:
A harmasnak van igaza ;) am is ez egy kettamszu ferde tartonak fogható fel szerintem.
2015. jan. 11. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
tehát akkor az alsónak nehezebb a gravitácios erő miatt igaz? :)
2015. jan. 11. 17:57
 6/13 anonim ***** válasza:

2es és 3as vagyok elírtam ez egyesnek akartam írni.

Egyenlően oszlik meg a teher a két alátámasztás között.

Csak függőleges hatásvonalú erők hatnak.

Persze ez csak abban az esetben igaz, ha ideális kéttámaszú tartóról beszélünk. (egy fix és egy gördülő alátámasztás)


Ha a két vivőember "fixen rögzíti" a gerendát a vállán akkor a tartó határozatlanná válik és már egyből más lesz.

2015. jan. 11. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Semmit nem tudtok a kéttámaszú tartóról. Az ideális tartó fogalmát nem kéne keverni a statikailag határozottság (határozatlanság) fogalmával.
2015. jan. 12. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
Kösz a kioktatást Mr. 83%.
2015. jan. 12. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Mert szerinted ez nem kéttámaszú tartó? Akkor mi? Taníts!
2015. jan. 12. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

De igen, kéttámaszú tartó. Tekintsük azt az esetet, amit ismersz, azaz egyik végén csukló, másikon görgős alátámasztás.


Sőt korlátozódjunk először az általad említett függőleges esethez. A kérdés pusztán az, hogy modellezzük a rendszert.

Első eset, alul csukló felül görgő. Ez esetben az alsó tart mindent, a felső semmit. A gerenda igénybevétele nyomás.

Másik eset. Legyen fenn csukló, alul görgő. Látható, hogy utóbbi esetben a felső tart mindent, az alsó semmit.


Bizonyára érezhető hogy egyik eset sincs összhangban a valósággal, hiszen azt várnánk - józan paraszti észre alapozva - hogy valamennyi teherfelvétel lesz mindkét pontban.

Nos ettől kezdve feladatunk statikailag határozatlanná válik, hiszen az egyensúlyi egyenletek száma 1-el kevesebbnek mutatkozik, mint az ismeretlenek száma.

Matematikából pedig mindenki jól megtanulta, hogy ilyenkor nem létezik a feladatnak egyértelmű megoldása, feltéve hogy egyenleteink függetlenek.


Vagyis valahonnan fel kell állítanunk még egy egyenletet, az egyértelmű megoldáshoz. Ehhez a szilárdságtan nyújt segítséget, viszont ebbe most nem mennék bele, mert amellett hogy magasabb szintű matematikai apparátust igényel, hosszadalmas volna, további modellezési problémákat is felvetve.

2015. jan. 12. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!