Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Volt már, hogy valaki fogadalo...

X0 kérdése:

Volt már, hogy valaki fogadalomtételkor nemet mondott? Mondjuk bérmáláskor hogy akar-e az egyház tagja lenni.

Figyelt kérdés
Bérmálásnál: vagy hogy nincs védőszentje, mert ezt is megkérdezik. Azt nem tudom hogy konfirmáción van-e ilyen, valami rövid 1 mondatos vizsgára emlékszek. Egyéb példa: kisdobos/úttörő avatáson: nem tudom megkérdezik-e, ha nem, akkor az eskü szövegébe lehet "nem"-et betoldani, majd a nyakkendő megkötésekor szólni hogy ő nemet mondott, ne tegyen rá nyakkendőt. Esetleg házasságkor.
2023. okt. 24. 18:33
 1/5 A kérdező kommentje:

Közben megnéztem, református konfirmáción egyesével nem kérdezik meg a konfirmálóktól, hanem közösen mondanak mindent:


https://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__vallas__..


Szóval ott nincs olyan nagy lehetőség, legfeljebb kézrátételkor szól, hogy ő a fogadalomkor nemet mondott.

2023. okt. 24. 18:46
 2/5 Metionin ***** válasza:

Anno konfirmáláskor megegyeztem a lelkésszel, hogy a vizsgakérdésre válaszolok de utána szépen a háttérbe húzódok és nem kérek sem áldást, sem úrvacsorát. Ateista vagyok, nem érdekel semmi ilyesmi, kizárólag anyám hisztije miatt voltam ott, ahogy anno szintén az ő hisztije miatt lettem megkeresztelve. Szerencsére a lelkész jó arc volt és megértette, a vizsga után oldalra álltam és leültem ott az egyik padban, míg a többieknek lement az esemény többi része. Igazából senkinek nem tűnt fel de én jobban éreztem magam így, mintha a mitszólnak kedvéért képmutatóan viselkedek.

Szerintem aki nem akar részt venni ezekben a dolgokban, annak nem ott helyben jut eszébe, amikor fogadalmat kell tenni vagy vizsgázni kell, logikus előre megbeszélni hogy ha lehet, ne vegyen részt az eseményen. Bár mindkettőnál szívás, hogy az ember még gyerek és a szülő kényszerítheti, hiába az egésznek az lenne az értelme, hogy önkéntes.

2023. okt. 24. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
2-es: köszi a választ. Nyilván jobb el se menni a felkészítő tanfolyamra, ha valaki úgyis nemet mond. Arra gondoltam, hogy valaki pont akkor szedi össze a bátorságát rá, ugyanis később már nem lehet. Ez mondjuk házasságkor is lehet... Egyébként kaptál róla konfirmációi emléklapot? Azt írod anyád hisztije: akkor tudta hogy nem hiszel, mégis erőltette?
2023. okt. 24. 21:19
 4/5 anonim ***** válasza:
Ertelmetlen kérdés. Látszik, hogy alapból semmit nem tudsz.
2023. okt. 24. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Metionin ***** válasza:

Igen, legszívesebben én sem mentem volna de gyerek voltam és nem mondhattam ellent anyámnak. Amúgy ő is ateista, anno a keresztelést is valaki számon kérhette rajta, mert egyszer csak úgy ment haza, hogy na x-edikén visszük a gyereket keresztelni, apám meg csak lesett, hogy mi van. Szó sem volt róla korábban, templomi esküvőjük sem volt. Anyám sajnos mindig félt a "falu szájától", tuti, hogy az is azért kellett, mert valaki megszólta. A hitnek semmi köze nem volt ezekhez a dolgokhoz, mindkét szülőm elmehetne az istentagadás szobrának. Konfirmálásnál már vagy 2 hónapja ment a tanfolyam, amikor hirtelen elkezdett ordítani, hogy mi az hogy ő csak most hallja más szülőtől, hogy az már megy és én vagyok az egyetlen, aki nem jár? Hiába mondtam, hogy nem akarok és értelmetlen is, amúgy is inkább nyelvvizsgára meg felvételire készülnék ahelyett, hogy számomra érdektelen vallásos dolgokat magoljak be és minden hétvégém ezzel menjen el, addig hisztizett és zsarolt, fenyegetőzött, hogy elmentem. A lelkészt korábban ismertem, mert sokszor énekeltem a kórusukkal, szerencsére meg tudtam vele beszélni a dolgot. Olyan lapot szerintem nem kaptam, úrvacsora után osztották ki és én akkor már nem álltam ott.

Ez az ott élesben nemet mondás szerintem csak filmekben hatásos, ha olyan a szülő, biztos, hogy nagyobb büntetés járna ha mindenki előtt jelenti ki a gyerek hangosan, hogy ő nem akar ebben részt venni, mert nagyobb megszégyenítésnek érzi a szülő. Esküvő esetén is gázabb, ha ott a szertartáson mond nemet valaki, mintha lefújja mondjuk 1 hónappal előtte.

2023. okt. 24. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!