Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Írnátok nekem példákat hosszú...

Írnátok nekem példákat hosszú mondatos szövegek rövid mondatos változataira, illetve fordítva?

Figyelt kérdés

Arra gondolok, hogy előbb le kellene írni hosszú mondatokkal (vagy mondattal) egy szöveget, aztán röviddel is, és fordítva.


Egyszerűen nem tudom, hogy hogyan kell hosszú mondatokat írni. Nem érzem, hogy meddig mehetek el a vesszők használatával. Ezért mindig csak rövid mondatokban fogalmazom meg a mondanivalómat. Segítsetek!


Így is helyes? Vagy inkább úgy fogalmaznék, hogy szabályos?


Egyszerűen nem tudom, hogy hogyan kell hosszú mondatokat írni, nem érzem, hogy meddig mehetek el a vesszők használatával. Ezért mindig csak rövid mondatokban fogalmazom meg a mondanivalómat. Segítsetek!


És így?


Egyszerűen nem tudom, hogy hogyan kell hosszú mondatokat írni, nem érzem, hogy meddig mehetek el a vesszők használatával, ezért mindig csak rövid mondatokban fogalmazom meg a mondanivalómat. Segítsetek!


Meg így is?


Egyszerűen nem tudom, hogy hogyan kell hosszú mondatokat írni, nem érzem, hogy meddig mehetek el a vesszők használatával, ezért mindig csak rövid mondatokban fogalmazom meg a mondanivalómat, segítsetek.


És ezek?


Így is helyes – vagy inkább úgy fogalmaznék, hogy szabályos?


Így is helyes, vagy inkább úgy fogalmaznék, hogy szabályos?


Így is helyes... vagy inkább úgy fogalmaznék, hogy szabályos?


Meg ezek?


Arra gondolok, hogy előbb le kellene írni hosszú mondatokkal, vagy mondattal, egy szöveget, aztán röviddel is, és fordítva. (két vessző között a "vagy mondattal" szövegrész)


Arra gondolok, hogy előbb le kellene írni hosszú mondatokkal, vagy mondattal, egy szöveget, aztán röviddel is, és fordítva. (vessző után a "vagy mondattal" szövegrész)


Szép napot mindenkinek!


2015. febr. 24. 06:46
 1/7 anonim ***** válasza:

Egyszerűen nem tudom, hogyan kell hosszú mondatokat írni. (Nem érzem, hogy meddig mehetek el a vesszők használatával.) Mindig csak rövid mondatokban fogalmazom meg a mondanivalómat.


Nem tudom, hogyan kell hosszú mondatokat írni;nem érzem, meddig mehetek el a vesszők használatával. Mindig csak rövid mondatokban fogalmazom meg a mondanivalómat.


Egyszerűen nem tudom, hogyan kell hosszú mondatokat írni. Nem érzem, hogy meddig mehetek el a vesszők használatával;mindig csak rövid mondatokban fogalmazom meg a mondanivalómat.


Hogyan kell hosszú mondatokat írni?

Meddig mehetek el a vesszők használatával?

Sajnos általában rövid(ebb) mondatokban fogalmazom meg a mondanivalómat.


Segítek egy kicsit:

-Gondolatjelek: Felsorolás

Például:

Nem tudom: (Mit?)

-hogy hogyan kell hosszú mondatokat írni

-meddig mehetek el a vesszők használatával

Pontosvessző (elválasztás funkció)

Nem tudom:

-hogy hogyan kell hosszú mondatokat írni; hogy meddig mehetek el a vesszők használatával (ugyanitt a vessző is elegendő lett volna, stilisztikailag jobb is)


A nyelvtant tekintsd úgy, mint egy komplexumot, vagy egy mankót: Segítenie kell Téged és a Vevőt (a kommunikációd célpontját, akinek szól) a legpontosabb megértésben. A kommunikációnak csak egy része a nyelv, és gondolt át a funkcióját.


Mi a kommunikáció szerepe?

Valaminek a megosztása. Mit szeretnél megosztani egy másik élőlénnyel?

Megoszthatsz bármit, ami emberi:

-Megoszthatsz pénzt (ezt banki átutalással például, vagy készpénzben történő fizetés alkalmával vagy üzletben kártyával történő fizetéssel). Ha nincs pénz a számládon, kapsz azonnal egy signalt, egy jelet, egy kommunikációs visszajelzést, hogy "tranzakció elutasítva".

2015. febr. 24. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Folytatom, bocsi.


Kommunikáció azaz megosztás történhet még:

-érzelmek megosztása

-értékek megosztása

-kérdések feltevése (ekkor a kételyeket osztod meg - kivéve manipulatív mondatok. Állítólag az az igazi kérdés (Osho) amire adott választ valóban nem tudjuk. Most az egyszerűség miatt maradjunk kérlek ennél.)

-közlekedési kommunikáció

-... és a sort még folytathatnánk.


Kérlek, gondold át, hogy a kisbabák nyelv nélkül kommunikálnak, tehát a nyelv emberi találmány. Ha végiggondolod, rájössz, hogy akkor feltehetőleg pl a magyar anyanyelved egy jól átgondolt, felépített komplexum.

Mint minden komplexum - képzeld el mint egy építményt - néha karban kell tartani - valószínűleg tanultál a nyelvújításról.

Van egy fejlődési útvonala.

Ezt csak azért írtam le, hogy megértsd, hogy a nyelv eszközei teljességgel átláthatóak, megtanulhatóak, hiszen nem más, mint egy jelrendszer.

A jelrendszer állandóan változik, és célszerű az értelmiségi nyelvhasználati szándékát (például az idegen szavak kezelése témában) követni, illetve kis nyelvérzékkel ez később benned is kifejlődik, hiszen a nyelvet maga a használója alakítja.


Ami még alakíthatja a nyelvet, az a nyelvjárási kör (pl. palóc), illetve a felhasználói terület/felület (hivatali/facebook/sms nyelvezet.


A nyelvtani-nyelvi formák használata mindig ésszerűségen alapul, például régebben kevesebb karakter volt egy sms, és spórolási alapon kialakultak bizonyos rövidítési formák.

Egy kis nyelvtörténet is a segítségedre lehet ebben az ügyben.


Egyébként, a kérdésedre azért találsz nehezen választ, mert rosszul fogalmaztad meg sajnos. A következő bejegyzésemben megfogalmazom :)

2015. febr. 24. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Hogyan kell hosszú mondatokat írni? Hogyan használjuk helyesen a vesszőket? Eddig főként rövid mondatokban írtam, szeretném megtanulni a vesszők (központozás) helyes használatát.


(Központozás:A mondatok tagolására, mondatrészek elkülönítésére, a mondat hangsúlyozásának és hanglejtésének jellegére utaló írásjelek (például vessző, pont, felkiáltójel, kérdőjel) alkalmazása.)


Ha nem érzed a vesszőt, akkor a mondatot nem érzed, keresgélj a mondat témakörben, mint alárendelő, mellérendelő összetett mondat; de a helyedben a mondatnál kezdeném. Nem ciki.


[link]


Hajrá, remélem tudtam segíteni.

2015. febr. 24. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a kimerítő válaszokat, igazán hasznosak számomra, lényegében mindenre választ kapok belőlük, ez csodálatos, nem is tudom, hogy háláljam meg őket, talán ha küldök néhány szép dalt, akkor méltó módon fejezhetem ki a lekötelezettségemet, kalapot emelek mindazért, amit értem tett/tettél, őszinte elismerésem az áldozathozataláért/áldozathozatalodért.


https://www.youtube.com/watch?v=sxueYZLvs48


https://www.youtube.com/watch?v=Jne9t8sHpUc


https://www.youtube.com/watch?v=2dH289KxkGw


https://www.youtube.com/watch?v=-JcW19pR2xw


Csak annyit szeretnék még kérdezni, hogy a hosszú köszönetnyílvánításom szabályos-e, vagy sem? Tehát nem arra vagyok kíváncsi, hogy ajánlott-e, vagy illő-e, hanem arra, hogy megengedett-e.

2015. febr. 25. 06:08
 5/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mégegyszer a válaszokat, tényleg sokat segített(él) velük. Ha lett volna annyi eszem, hogy nem a "hosszú mondatok" kifejezést írom be a keresőbe, hanem mondjuk azt, hogy "összetett mondatok", "mondattan" vagy "mondattípusok", akkor megkímélhettem volna magam attól a fájdalmas felismeréstől, hogy az IQ szintem nem sokkal haladja meg egy műanyag kerti törpe felfogóképességét. Ez tényleg irtó ciki, meg kell hagyni.
2015. febr. 26. 21:41
 6/7 anonim ***** válasza:

Szerintem nem ciki, de majd rájössz :)


Az nagyon tetszik, hogy te jól akarod ezt csinálni.


S megint csak azt tudom írni, hogy a helyes megfoglmazása a kérdésnek hozzásegít a válaszhoz (egyszerű szókincs).


Nekem nem volt akkora cucc leírni, mert ehhez értek, de köszönöm szépen a dalokat :)


Sok sikert neked!

2015. febr. 27. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, csak így egyszerűen :)
2015. febr. 27. 22:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!