Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Ameddig a ferfi katonasagban...

Ameddig a ferfi katonasagban volt, a no hogyan vegezte a nehezebb fizikai munkakat, mint peldaul a futest?

Figyelt kérdés

Konkret korulmenyekrol szeretnek tajekozodni. Az erdekelne, hogy télen, paraszti kornyezetben (elszigetelt falucska) a nonek mi volt a teendoje a fozesen, takaritason, mosason kivul? Hogyan futottek a hazat? O ment az erdore fat vagni, vagy mar elore begyujtott fat hasznaltak?


Honnan szerzett zoldseget, hust, foznivalot?



2015. júl. 19. 00:23
1 2 3
 1/23 A kérdező kommentje:
Nehez fizikai munka alatt nem a konkret futest ertettem, hanem a favagast.*
2015. júl. 19. 00:33
 2/23 anonim ***** válasza:
100%
Egy paraszti környezetben anno összefogtak az emberek, rokonok, szomszédok és segítettek annak akinek szüksége volt rá. Anno nagycsaládok voltak, volt elég nem katonakorú férfi.
2015. júl. 19. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
100%
leginkább ez, hogy segítették egymást, de azért akkoriban az asszonyok, nők sem estek kétségbe, ha épp baltát kellett a kezükbe fogniuk.
2015. júl. 19. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 A kérdező kommentje:
Koszonom az eddigi valaszokat. Egy extrem esetrol szeretnek tortenetet irni, miszerint a csaladnak csak egyetlen gyermeke maradt meg es a videki haz szetszort felepitesu falu resze. Igy tehat semmi kulso segitseg nelkul vajon hogyan boldogul az egyedulmaradt asszony...
2015. júl. 19. 01:02
 5/23 anonim ***** válasza:
100%
Nagymamám lassan 90, és most is ő aprítja a fát :) Meg egyébként sokan nem voltak sorkötelesek betegség vagy koruk miatt, de attól még volt erejük ilyen feladatokhoz. Azt hiszem most is csak a 18-40 éveseket hívnák be első körben, egy tizenéves meg egy ötvenes pedig elég jó erőben van.
2015. júl. 19. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 A kérdező kommentje:
Mar csak az erdekelne, hogy kb. mennyi idore (egesz telre/hetekre/stb.) volt osszegyujtve a csaladnak futoanyaga (s fan kivul mi mast hasznaltak) es hogy ezeket hogyan taroltak?
2015. júl. 19. 01:05
 7/23 anonim ***** válasza:
81%

Fa volt elginkább, tárolni meg féltető alatt vagy az udvaron szimplán.

A szén még nem volt annyira elterjedt a háztarásokban felhasználható formában.

2015. júl. 19. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
100%

Nagyanyámnak olyan karja volt még 70 évesen is, hogy a legtöbb mostani tinifiú leszopta volna magát.

Akkor kézzel mostak meg gyúrták a kenyeret, nő ide vagy oda, megizmosodtak, nem volt nagy kaland a favágás.

Na meg persze nem ment éjjel-nappal a fűtés, annyit tettek rá, hogy épp, hogy jó legyen aztán szevasz.

Ezért volt a Kuvik madár a halál jele, mert csak annál a háznál fűtöttek, mint a bolond, ahol beteg volt.

2015. júl. 19. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
100%

Elvileg egész télre volt fa, de aztán más kérdés, hogy nem vitték-e el a kedves átvonuló magyar-német-szovjet katonák. Bár gondolom a fa kevésbé volt nekik fontos mint az étel vagy egyéb haszontárgyak.


Az előbb említett nagyim sok, az éhezéstől angolkóros gyerekről beszélt, gazdákról akik felkötötték magukat, amikor elvitték a lovaikat... stb. És mindez a világválság és a padlássöprés között... Örülhetünk, hogy megúsztuk.

2015. júl. 19. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
79%
A fűtésen mi olyan nagy kunszt? Én vidéki vagyok, 23 éves nő, én is simán hordtam be felaprított fát a sufniba, meg a kazánhoz a műhelybe/nyárikonyhába. :D A nagyszüleimnél szépen a nagypapám, nagymamám, anyu, nővérem, meg én. (Nem, apukám nem lusta, már nem él.) Simán meg lehet oldani. Mondjuk nálunk sosincs olyan, hogy "jajj, a nőnek baja lesz ha fizikai munkát végez". Ha meg kell oldalni, hát megoldjuk.
2015. júl. 19. 04:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!