Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Ameddig a ferfi katonasagban...

Ameddig a ferfi katonasagban volt, a no hogyan vegezte a nehezebb fizikai munkakat, mint peldaul a futest?

Figyelt kérdés

Konkret korulmenyekrol szeretnek tajekozodni. Az erdekelne, hogy télen, paraszti kornyezetben (elszigetelt falucska) a nonek mi volt a teendoje a fozesen, takaritason, mosason kivul? Hogyan futottek a hazat? O ment az erdore fat vagni, vagy mar elore begyujtott fat hasznaltak?


Honnan szerzett zoldseget, hust, foznivalot?



2015. júl. 19. 00:23
1 2 3
 21/23 anonim ***** válasza:
81%

Nem szégyen ez! Mindenki azért dolgozik, dolgozott, hogy az ő gyerekének már könnyebb legyen. Könnyebb is lett. Nem a te "hibád" tehát, hanem a miénk. :-))

Egyébként a falvakban 1910 körül még bőven kemencével fűtöttek, és csak a konyhában. A szobákat jellemzően alvásra használták, aludni meg hidegben jobb. Amikor otthon volt a férfi, övé volt a föld megművelése, (ebben az időben szinte mindenkinek volt 1-2, néha 10 hold földje) az állatok körüli tennivalók, a tüzelő gyűjtése, szerszámok készítése, rendben tartása, stb. Tehát általában a hosszabb távú, "alkotó, teremtő" munkák. A nők a ház körüli, napi teendőket látták el.

Ha a férfi hadban járt, a testvére, apja, a család férfitagjai vállalták magukra ezeket a saját feladataik mellé.

2015. júl. 19. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/23 mustafa33 ***** válasza:
100%
1910 és 1950 között nagyon nagy különbség volt már az életmódban és körülményekben. A háborúba elvitt vagy fogságba esett férjek helyett a feleségek szántottak, arattak, nemhogy fűtöttek. Nem szégyen, hogy nem tudod, ha nem volt akitől hallottál volna az akkori vidéki életről, az okos ember kérdez, a buta azt hiszi tud. De írnod mégis inkább arról kellene amit már megbízhatóan ismersz.
2015. júl. 27. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/23 anonim ***** válasza:
44%

Meg persze a gyerekek is dolgoztak, már 5 éves korukban kezdték a libapásztorkodással, vagy merre hogyan.

10 évesen már vízhordók voltak aratásnál, ennél kisebb korban kapáltak, 14 évesen az erősebb fiúk már beálltak arató napszámosnak a háborús férfihiányban, bár gyakran csökkentett bérért.

Na de a ház körüli meg a saját szántóföldi munkát már fiatalabb gyerekekre is rá lehetett bízni, főleg, ha szükség rászorította a családot.


Fűtésre az Alföldön nem nagyon volt fa, szén meg főleg, azzal fűtöttek, ami volt. Pl. felénk ízíkkel (a kukorica száráról a tehén lerágta a levelet, a szár volt az ízík), meg szalmával. Egyes helyeken pl. azért törtek ki lázadások, mert az aratók szalmarészesedését lecsökkentették a nagybirtokosok.

2015. júl. 29. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!