Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Az angol 'hard t' hangot hogy...

Az angol 'hard t' hangot hogy kell kiejteni, illetve miben különbözik a magyar t hangtól?

Figyelt kérdés
Próbálom normálisan megfogalmazni. Például a 'time'-ban a t. "Valahogy c betűsebben" és erősebben hangzik, mint a magyar, de nem tudom úgy kiejteni, és nem is találtam érthető magyarázatot sehol.

2023. júl. 30. 15:12
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
23%
Melyik dialektusban?
2023. júl. 30. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
58%

Az a fő szabály, hogy a k, p, t mássalhangzók (természetesen függetlenül az írásképtől) annyira erősen zöngétlenek, hogy a közvetlen szomszédjaikat is részben zöngétlenítik, tehát pld a "time" esetén az utána levő magánhangzó kiejtését is "suttogva" kell elkezdeni.

Kivéve, ha ezek előtt "s" (azaz "SZ") hang áll.


Az olyan mássalhangzókra is érvényes, amelyeknek "rendesen" nem lenne zöngétlen párja. Keress rá a "hehezet" / "aspirate" kifejezésre.


Tehát pld "suttogva" ejtjük a r/w/y mássalhangzókat ezekben:

quiz, queen, try, treat, train, cute, cup, pain, port


de NEM suttogjuk el ezekben:

squeez, street, straight, school, sport


Tehát ha úgy ejted a "time" diftongusát, hogy az "ÁJ"-ból az "Á" nem hangzik zöngésen, akkor oda jutsz, ahova ahartál. A magyar fülnek egy kicsit "H" szívű hangot kapsz, bár ez elvileg magánhangzó.


1.: Minden nemzeti sztenderd angol dialektusban.

2023. júl. 30. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:

pray vs spray

cream vs scream

Tuesday vs student


De természetesen a cup, pain, port magánhangzójaira is igaz, nem csak a r/w/y mássalhangzókra

2023. júl. 30. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
62%
Attól lesz c-szerűbb, hogy máshol képzik. A magyar t esetén a nyelv hegye közvetlenül a felső fogsor mögött érintkezik a szájpadlással, az angol t esetében viszont kicsit hátrébb érintkeznek, ettől más a hangzása. Nyilván ugyanez igaz a zöngés párjára, a d-re is.
2023. júl. 30. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
2023. júl. 30. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:

2-es megmondta a tutit.

5-ös videója mindent megmutat.


4-es valamit nagyon összekever. Ez a "c-szerű" hangzás éppen hogy közelebb van a fogakhoz. És, ahogy ez már elhangzott, az egész jelenség csak a zöngétlen mássalhanzókra vonatkozik, úgyhogy "nyilván" a zöngés párjára, a d-re nem igaz.

2023. júl. 30. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
61%

6: Sajnálom, de te nagyon el vagy tájolódva. Eleve, a hehezetes válasznak semmi köze Kérdező kérdéséhez, hiszen nem a hehezet okozza a Kérdező által leírt, c-szerű hangzást, szóval ez teljesen vakvágány. Az persze igaz, hogy a hehezet zöngés mássalhangzóknál nem jelentkezik, de ez megintcsak offtopic a kérdés szempontjából, hiszen mint mondtam, a c-szerű hangzásnak semmi közé a hehezethez, mivel hangsúlytalan, intervokális helyzetben is jelentkezik a c-szerű hangzás, míg a hehezet ekkor nem, pl. a pretty t-je nem hehezetes, de brit angolban c-szerűnek hangzik.

Az meg, hogy a c-szerű hangzás közelebb lenne a fogakhoz, duplán tárgyi tévedés. Egyrészt, a fogakhoz közeledve épp ellenkezőleg, egyre keményebb, pattogósabb t hangokat kapunk – ilyenekkel pl. a spanyolban vagy az olaszban találkozhatunk. Másrészt, a t és a c képzési helye meg szokott egyezni egy-egy nyelven belül, a képzés módjában térnek csak el: zár- ill. zárréshang.

A Kérdező által leírt c-szerű hangzás azonban nem azért van, mert c-t, azaz zárréshangot ejtenének, hanem azért, mert máshol képzik a t-t, ami a magyar fület c-re emlékeztetheti, de ettől még persze nem c hangot ejtenek semelyik angol sztenderdben sem.

2023. júl. 30. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
38%
7.: te a t/d flopping-ra gondolsz, azzal kevered össze.
2023. júl. 30. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
43%

8: Még a nevét sem tudod rendesen, LOL… az flapping, nem flopping. És nem, nem arra gondoltam. Azt végképp kár idekeverni.

Én évekig foglalkoztam mélyrehatóan az angol artikulációs fonetikával, ezért elég jól képben vagyok, szóval Kérdező inkább rám hallgasson, mint a hozzá nem értő, de annál hangosabb laikusokra.

2023. júl. 30. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
34%

9:. Ha hallgattál volna, bölcs maradtál volna.


https://www.youtube.com/watch?v=Y7FUneS1mBs

2023. júl. 30. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!