Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Az angol 'hard t' hangot hogy...

Az angol 'hard t' hangot hogy kell kiejteni, illetve miben különbözik a magyar t hangtól?

Figyelt kérdés
Próbálom normálisan megfogalmazni. Például a 'time'-ban a t. "Valahogy c betűsebben" és erősebben hangzik, mint a magyar, de nem tudom úgy kiejteni, és nem is találtam érthető magyarázatot sehol.

2023. júl. 30. 15:12
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
100%

10: Értem. Tehát te floppingról beszélsz, én kijavítlak, hogy az flapping, nem flopping, majd engem cáfolandó linkelsz egy videót a flappingről, ami vegsősoron engem igazol.

És mindettől függetlenül linkelsz nekem címezve egy videót a flappingről, holott nem én hoztam szóba, mivel nem kapcsolódik sehogy sem Kérdező kérdéséhez.

2023. júl. 30. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
0%

Ja tényleg, elírtam, bocs. :D

Na mindegy, szóval igen, flapping.

2023. júl. 31. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
50%

" hiszen nem a hehezet okozza a Kérdező által leírt, c-szerű hangzást, szóval ez teljesen vakvágány. "


Sajnálom, de igen. Amiről a kérdező akart tudni, azt hehezetnek hívják, és a t-p-k kemény zöngétlen mássalhangzóknál jelennek meg. (Kivéve az "s" után.) A zöngés mássalhangzóknál nem.

2023. aug. 1. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat! Kipróbálom mindegyiket, aztán kiderül, mi az igazság.
2023. aug. 1. 16:31
 15/20 anonim ***** válasza:

Ez a te fixa ideád, de fonetikailag teljesen megalapozatlan.

A hehezet nem más, mint a következő magánhangzó elejének zöngétlen ejtése. Ha igazad lenne és a hehezet okozná a c-szerű hangzást, akkor ha magyar, t-s szavakat ejtenénk ki suttogva, azaz zöngétlenül, akkor úgyszintén c-szerű hangzást kéne kapnunk.

De nem kapunk.

Mert nem a hehezet okozza.


Árulkodó Kérdező kérdése is: "nem is találtam érthető magyarázatot sehol".

A hehezet nagyon jól dokumentálva van mindenhol, kétlem, hogy arra Kérdező ne bukkant volna rá. Ellenben a magyar és az angol t képzési helyének eltérősége (denti-alveoláris vs. alveoláris) kevés helyen van feltüntetve, nem csoda, hogy Kérdező nem talált róla információt. Pedig az felel a hangzásbéli eltérésért.

2023. aug. 1. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:

"akkor ha magyar, t-s szavakat ejtenénk ki suttogva, azaz zöngétlenül, akkor úgyszintén c-szerű hangzást kéne kapnunk."


Jessszusom!! Ha suttogva ejteNÉNK, de magyarul nem ejtjük suttogva, éppen ezért nem kapunk c-szerű hangzást.

Ettől még angolul suttogva ejtik, ezért ők viszont kapnak!!!


Azt, hogy a kérdező eddig mire bukkant rá, és a válaszok alapján mire fog, bízzuk inkább rá. A korábban linkelt videó szerintem eleget segít. És de, az pont a hehezetet demonstrálja vs. más nyelvekben a hehezet hiányát.

2023. aug. 1. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
100%

16: Nem vitattam, hogy a videó a hehezetet demonstrálja, azt sem mondtam, hogy ne lenne fontos a hehezet. De, az. Nagyon is fontos.

De az angolos hangzáshoz a képzési helyet is módosítani kell, anélkül nem lesz angolos a t. Hiába ejtesz magyar t-t hehezettel, az nem fog angolosan hangzani.


Amit a magyar szavak suttogva ejtéséről írtam, teljesen félreértetted. Arra céloztam, hogy képesek vagyunk suttogva beszélni, ezért ha szándékosan suttogva mondunk ki t-s szavakat, c-szerű hangzást kéne tapasztalnunk. De nem tapasztalunk. Ebből belátható, hogy nem a hehezet, azaz a suttogás okozza a c-szerű hangzást, hanem az eltérő nyelvpozíció.

Hogyan is tudná a hehezet okozni, amikor a t ejtése véget ér addigra, mire a hehezet egyáltalán elkezdődik, mivel a hehezet a magánhangzó ejtése során keletkezik. A t ejtését, képzését, és így a hangzását sem befolyásolja semennyire a hehezet. Márcsak azért sem, mert mint nyilván tudod, a t egy zárhang, azaz a levegő áramlását elzárja, a hehezethez pedig a levegő kiáramlására van szükség. Ez egyszerű fizika.


Egyébként, az is gyanús lehetne, hogy Kérdező miért csak a t-s szavakra kérdez rá. Ha valóban a hehezetre figyelt volna fel, akkor bizonyára a k-s és p-s szavakra is rákérdezett volna, hiszen azoknál is feltűnt volna neki, hogy valahogy másképp hangzanak. De ő csak a t-s szavakra kérdezett rá, ebből önmagában is valószínűsíthető, hogy nem a hehezetre figyelt fel, hanem a képzési hely eltérése ütötte meg a fülét.

2023. aug. 1. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:

17. Kizárólag a "time" szóra kérdezett rá. Valószínűleg véletlenszerű, hogy csak pont ennél a szónál vette észre, és ez történetesen t-vel kezdődik.

A hehezet jelensége ettől még általános. És jobban, közérthetőbben tényleg nem lehet elmagyarázni egy átlagos magyarnak, mint hogy olyan, mint ha suttognál. A többi felesleges túlbonyolítás.

2023. aug. 1. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 A kérdező kommentje:

18:


Igazából nem, lehet, nem fogalmaztam érthetően, de a t betűvel kezdődő szavaknál érdekelt a "c-s" hangzás, erre volt példa a time.

2023. aug. 1. 19:43
 20/20 anonim ***** válasza:
39%
19: Teljesen érthetően fogalmaztál. Csak a másik válaszoló mindenáron a hehezet számlájára akarja írni a c-szerű hangzást. Pedig nem ahhoz van köze, hanem az eltérő nyelvpozícióhoz. Ettől függetlenül amit ő ír a hehezetről, az mind igaz, csak a te kérdésed szempontjából irreleváns. ;)
2023. aug. 1. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!