Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért állt meg a magyar nyelv...

Miért állt meg a magyar nyelv a fejlődésben?

Figyelt kérdés

Ez a kérdés úgy látom nem túl gyakran merül fel, mert a Google-ön nem találtam rá választ.

Ami szememet szúrt nekem az a következő.

Az Ómagyar Mária-siralom a 13. században, tehát az 1200-as években íródott. Balassi Bálint az 1600-as évek második felében alkotott. Ez azt jelenti, hogy az Ómagyar Mária-siralom és Balassi költészete között 400-450 évnél nem telt el több. Balassi és a jelenkor között pedig szűk 350 év telt el. Tehát Balassinak az Ómagyar Mária-siralom nem volt sokkal régebben, mint nekünk Balassi. Mégis azt látjuk, hogy hiába változott többet a világ az elmúlt 350 évben, mint az azt megelőző 3500 évben (kis túlzással), mégis Balassi művei számunkra teljes mértékben érthető nyelven íródtak. Az őt megelőző lényegesen kevésbé mozgalmas 400-450 évben viszont olyan jelentős változásokon ment át a magyar nyelv, hogy az Ómagyar Mária-siralom ma már szinte érthetetlen halandzsának mondható.

Miért van az, hogy a felgyorsult világ és a nyelvújítás ellenére a reneszánsz óta nem történt lényeges változás a magyar nyelvben, míg azt megelőzően, megközelítőleg ugyanannyi idő alatt szinte a felismerhetetlenségig átalakult?



febr. 24. 19:30
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
12%
Sajnos a ránk telepedet népek hatása ez,ki kopót a nyelvezet.
febr. 24. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
100%
Szabványosítás, írásbeliség elterjedése, iskolázottság arányának jelentős növekedése.
febr. 24. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Azért az is erősen benne van, hogy az Ómagyar Mária siralom idején nem volt magyar helyesírás, latin ortográfiával próbáltak jól-rosszul leírni magyar szöveget, azért is érződik idegennek.
febr. 24. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
100%
Balassi, bár jól lehet megelőzte korát, de nem az 1600-as években élt, hanem az 1500-as évek második felében. Egész pontosan 430 éve halt meg. Egyébként meg pont, hogy elég sokat fejlődött a magyar nyelv Balassi óta, pl:volt egy Kazinczy-féle nyelvújítás is többek között. Az hogy az alapszavak és a nyelv hangzásvilága nem változott sokat az nem jelenti, hogy maga a nyelv ne fejlődött volna. Egy nem hivatalos köznépi nyelvből kialakult egy olyan nyelv ami mindig folyamatosan haladt a korral és még a 21.században is alkalmas tudományos dolgok elemzéséhez, államigazgatáshoz és hasonlókhoz.
febr. 24. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
100%
És igen a 13.században nem volt szabványosított magyar helyesírás, az írástudó rétegek leginkább csak a latin nyelv helyesírását ismerték. A magyart meg mindenki úgy írta ahogy éppen jónak látta. Ismerek olyan magyar anyanyelvű, magyarul tökéletesen beszélő határontúli embert aki nem magyar iskolába járt, sosem tanult magyarul írni és amikor mégis megpróbál valamit magyarul írni az néha elég nehezen megfejthető(pedig egyáltalán nem is diszlexiás). Ennek fényében a 13.századi beszélt nyelv közel sem lehetett olyan idegen hangzású mint amilyennek az Ómagyar Mária Siralom alapján gondolnád.
febr. 24. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
87%

Nem történt lényeges változás?

* Igeidők tűntek el

* Egyszerű jövő helyett összetett jövő és a jelen idő használata

* Önözés megjelenése, elterjedése

* Az egyszerű szenvedő igét felváltotta az összetett szenvedő ige, hivatali használatra

* dzs hang

* ikes igék visszaszorulása

* vannak, akik félnek a beálló és a befejezett melléknévi igenevektől; ezek egy idő után eltűnhetnek

* viszonylag egységes köznyelv kialakulása a Sárospatak környéki nyelvjárásból (ehhez közel állt a Balassi által használt nyelvjárás; Zrínyi Miklós egy másik nyelvjárásban írt, később, és mégis nehezebb megérteni)

febr. 24. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
0%
Na, kérdező, a válaszokból ítélve jelentős tudatlanságot árultál el.
febr. 24. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
18%
A nyelv nem kifejezetten fejlődik, hanem inkább változik. Az, hogy Balassi nyelvezete mennyire érthető, hát... Az én korosztályomnak (23 vagyok) már Jókai is problémás, nemhogy Balassi (pedig magyar szakon végeztem egyetemen). Az Aranyembert - szégyen, nem szégyen - nem vagyok hajlandó azóta sem elolvasni, mert egyszerűen szenvedek attól a nyelvezettől, meg a Vaskaputól :D Balassit egész nagy élvezettel olvastam, sőt az ÓMS sem okozott nagy fejtörést. Szóval egy szövegről nem a kora dönti el, hogy mennyire befogadható, bár nyilván ez is közre játszik.
febr. 24. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 A kérdező kommentje:
Igen, elnézést, az 1500-as évek végén alkotott Balassi. Fejből írtam, rosszul emlékeztem.
febr. 25. 00:22
 10/20 Gál Gábor 2024 ***** válasza:
31%

Érdekesség, hogy van olyan egyáltalán nem légből kapott feltevés, hogy a siralmat, illetve a többi korai nyelvemlékünket valójában külföldi szerzetesek írták le, ezért nehezen olvashatóak.


Szóval jó eséllyel a magyar viszonylag érthető a kezdetek óta, ellentétben sok más nyelvvel.

febr. 25. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!