Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Nő vs. Nől? (Kérdésed túl...

Nő vs. Nől? (Kérdésed túl rövid, a magyarázatod hosszú. )

Figyelt kérdés

Miért van az, hogy nagyon sokan nem azt írják, hogy nő (mármint nő a foga pl.), hanem hogy nől.


Ennyire nem lehet elütni a billentyűzeten, és ennyire nem is lehetnek hülyék az emberek... Vagy mégis?


2011. márc. 13. 12:59
 1/9 Salx Narval ***** válasza:
90%
Olvasd el az alkotmányt, hemzseg a hibáktól.Sajna ez van.
2011. márc. 13. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
49%
A nől alak kissé... khm... vidékies. :) De ettől még használatos. Bár az irodalmi nyelvet erőltető magyartanárok nem szokták szeretni. :]
2011. márc. 13. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
90%

Én egyszer általános iskola alsó tagozatában azt írtam egy házi fogalmazásban "nől", akkor még nem tudtam, hogy ez hiba (igen, "vidéki" vagyok), s emiatt (!!) négyest kaptam a nyelvtani részre. Az ember ezt hallja otthon, emiatt természetesnek veszi, s 10 évesen nem azon gondolkodik, hogy a növekszik, növekedik szavakban sincs l betű... Egyébként nem tudom, miért szokás néhol "nől"-nek mondani/írni, s aki így szokta meg, az azt nem tudja, miért nem helyes.

26/N

2011. márc. 13. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
49%

Ez kb olyan,mintha azt kérdeznéd,hol, vagy hun?

A nől szó csak tájszólásban létezik.

2011. márc. 13. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Erre nem is gondoltam, pontosan ebből kiindulva, hogy a növekszik, növekedik szavakban nincs l. Viszont én is "vidéki" vagyok, de életemben nem hallottam úgy, hogy nől. A hun-t a hol helyett viszont igen. Mindenesetre érdekes :D


Köszönöm a válaszokat! :)

2011. márc. 13. 14:17
 6/9 anonim ***** válasza:
Ez olyan, mint az itthol (itthon) szó.
2011. márc. 13. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Hallottál arról, hogy nyelvjárás? Amiket mellesleg idehaza lenéznek és üldöznek. A "nől" a magyar nyelv némely dialektusaiban előforduló alakja a "nő" igének.
2011. márc. 13. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

igen, hallottam a nyelvjárásokról, csak nem gondoltam volna, hogy az egy alakja a nő igének...


de így belegondolva, ott van a tik szó is. :D

2011. márc. 13. 16:38
 9/9 anonim ***** válasza:
Én is vidéki vagyok, sosem hallottam szóban, meg sosem használtam, hogy "nől", van pár ilyen szó biztos.
2011. márc. 14. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!