Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Gondolkoztatok már a magyar...

Gondolkoztatok már a magyar nyelv csodáin?

Figyelt kérdés

Olyan természetesnek érzem a szóalkotásunkat, hogy már-már csodaként gondolok rá.


Mit csinál például, aki fázik? Fát gyűjt. A feleség az ember másik fele, a SZER-elem a FÉL-elem ellentéte.


Ha van kedvetek, gyűjtsünk még ilyen természetes szókapcsolatokat :)


Ha nem érted a kérdést, nézd meg ezt a videót, rögtön érezni fogod, miért gondolom, hogy gyönyörű anyanyelvet örököltünk :)


http://www.youtube.com/watch?v=oT4CKxZWpeg


2011. szept. 29. 19:48
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
54%

Igen!

Ez is érdekes lehet:

http://www.youtube.com/watch?v=QOqxIg21PTw

2011. szept. 29. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
57%

Mért nyelvi csoda, a fázó a gyűjtése? A kettőnek nincs köze egymáshoz.

A szerelem mióta a félelem ellentéte? A szerelemnek inkább a gyűlölet.


Két FELEség = EGÉSZség?

2011. szept. 29. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
84%
nagyon nagyon sok nyelvet megismertem érdeklőttem iránta tanulok jelenleg németül,angolul,magyarul,szlovákul de a Magyarhoz egyiksem foghato nincs még egy ilyen nyelv mint a drága magyar nyelv :))
2011. szept. 29. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
57%

"Gondolkoztatok már a magyar nyelv csodáin?"


Mindegyik nyelvben vannak érdekes jelenségek.


"Olyan természetesnek érzem a szóalkotásunkat, hogy már-már csodaként gondolok rá."


A magyarnak tényleg nagy erőssége a szóképzési képesség, de ugyanezt csinálja a német, az indonéz vagy az orosz is. Még az angol is képes rá nagyon korlátozottan.

2011. szept. 29. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
48%
Én nem vagyok nagy nyelvész, nem is érdekel a dolog, de kifejezetten idegesítőnek tartom a magyar nyelvet. Attól hogy sok szinonímája van egy szónak, nem biztos hogy jobb lesz ez a nyelv mint a többi. Sőt vannak kifejezetten idegesítő dolgok, pl a magázódás is egy baromság, sokszor nem egyértelmű hogy kire gondolunk vele. Megmondom őszintén nekem az angol jobban tetszik az egyszerűsége miatt, bár még nem beszélem túl jól, kb középfok, de azért már nagyjából ismerem az előnyeit.
2011. szept. 29. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

20:02 Fázik, fá-zik, fát gyűjt. Tudod, van aki füvezik, van aki fázik :D


Úgy tapasztalom, hogy az emberek alapvetően kétféleképpen állnak az Élethez: félelemmel vagy szeretettel.


Két FELEség = EGÉSZség? --> ez pedig egy poén a versben, amit mutattam. Nem kell mindent véresen komolyan venni :)

2011. szept. 29. 20:10
 7/16 anonim ***** válasza:
68%

Csak egy baj van: A szerelemnek semmi köze sincs a félelemhez azon túl, hogy mindkettő érzelem.


És nem...Nyilván természetesnek érzed, mert születésed óta hallod és használod, ez az anynanyelv lényege. Egy angolnak meg az angol természetes. Amúgy a véletlenszerű szótő megegyezések se ejtenek ámulatba, főleg, ha enyire lényegtelen. Angolban: Together, forever, ugyanez Japánul: isshou ni issho ni. Ezek is összecsengenek és még jelentésük is olyan, hogy fel lehet használni, bár ezek is inkább csak érdekesek, minthogy csodálatosak.


Az pedig, hogy teli van kívételekkel és komplex szabályokkal, illetve a ragozás egyértelmű rendszere hiányzik az számomra nem a jóságának bizonyítványa, hanem pont a még megmaradandó hiányosságának vagy fejletlenségének. Főleg a ly és a j az, ami teljességgel értelmetlen.


Ha valamit igazán jónak tartok a magyar nyelvben, akkor az a ragok által adott gyorsbeszédképesség (elhanyagolhatsz a szövegkörnyezetből vagy helyzetből egyértelmű szavakat.) és az ugyanezen okból származó szórend változtatással történő hangsúly változtatás, de minden nyelvnek meg van az előnye és hátránya.


Ez az én véleményem.

2011. szept. 29. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
77%

20:09


"Sőt vannak kifejezetten idegesítő dolgok, pl a magázódás is egy baromság... Megmondom őszintén nekem az angol jobban tetszik"


Az angolban csak magázódás van (a tegeződés lényegében kihalt), így eléggé ellentmondasz magadnak.

2011. szept. 29. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
88%

20:12


"Az pedig, hogy teli van kívételekkel és komplex szabályokkal"


Melyik nyelv nincs?


"illetve a ragozás egyértelmű rendszere"


Az eszperantón kívül melyik nyelvben van "egyértelmű rendszere" a ragozásnak? Még az angolban sincs.


" hiányzik az számomra nem a jóságának bizonyítványa, hanem pont a még megmaradandó hiányosságának vagy fejletlenségének."


Pl. a magyar nyelv megszabadult egy zsák tök fölösleges igeidőtől, amik az angolban, a németben vagy a spanyolban még mindig élnek és virulnak. Ez éppenséggel komoly előrelépés.


"Főleg a ly és a j az, ami teljességgel értelmetlen."


Melyik nyelvben nincs hasonló jelenség?

2011. szept. 29. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
62%

" 20:09


"Sőt vannak kifejezetten idegesítő dolgok, pl a magázódás is egy baromság... Megmondom őszintén nekem az angol jobban tetszik"


Az angolban csak magázódás van (a tegeződés lényegében kihalt), így eléggé ellentmondasz magadnak."


Nem...Azzal, hogy az angolban kihalt a tegeződés, a magázódás is kihalt, mert a kettő megkülönböztetésének csak mindkettő meglétével van értelme. Ha nincs tegeződés, akkor magázodás sincs, mert csak akkor tud valami nagyobb tiszteletett kifejezni, ha van mivel szemben kifejeznie azt.

2011. szept. 29. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!