Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Borravaló az ételfutárnak: miért?

Borravaló az ételfutárnak: miért?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Van egy kérdés, ami eléggé fúrja az oldalamat, és bár nem életem legfontosabb témája, mostanra eljutottam arra a pontra, hogy Qrvára kíváncsi lennék a válaszra. Íme:


Munkámból fakadóan néhányszor előfordulnak olyan (akár pár napos) időszakok, amikor a nap végére sem időm, sem energiám nincs már főzni. Ilyenkor a párommal általában rendelünk valami kaját. Elég gyakran előfordult már, hogy a futár, aki az ételt kihozta, látványosan megsértődött, és szemét megjegyzéseket tett, csak mert épp nem kapott tőlem borravalót (egyszer konkrétan bullying-ig fajult a dolog, az illető folyamatosan és hangosan tette a gonosz megjegyzéseit, felrázta az üdítőmet, és bele sem merek gondolni, mi mindent csinálhatott még, amiről nem is tudok).


Töredelmesen bevallom, hogy általában tényleg nem szokásom borravalót adni, egyrészt, mert nem szeretem a készpénzt, és ha tehetem, nem is tartok otthon (általában bankkártyával, vagy SZÉP kártyával fizetek mindenért). Másrészt pedig a leghalványabb fogalmam sincs arról, hogy miért kellene nekem plusz 2-500 Forintokat fizetnem az amúgy is méregdrága kajáért, pusztán azért, mert valaki a munkáját végzi. Még mielőtt valaki rögtön elítél, és az embertársaim iránti kedvesség és együttérzés hiányával vádol: elég alaposan végigpörgettem már a fejemben ezt a témát, és végiggondoltam kb. minden számomra lehetséges indokot, amiért tőlem rosszfejség lehet, hogy így viselkedem:



1. Ezek alulfizetett, nem túl megbecsült munkát végző emberek, akik a borravalóból pótolják ki az amúgy nem túl magas fizetésüket (valójában nem tudom, hogy így van-e, de ez is egy lehetőség).


Ha ez így van, akkor a többi alulfizetett, nem megbecsült szakmában dolgozó embert miért nem kárpótolják napi rendszerességgel plusz pénzekkel és dicsérő szavakkal? Én pl. pár évvel korábban könyvtárosként dolgoztam, és haddnemondjammmeg, milyen összegért kellett úgy nagyjából 3 különböző munkakörben helytállnom (beleértve honlapfejlesztést, számítógép-karbantartást és kolléga betegsége esetén tanulmányi rendszerrel kapcsolatos helpdesk feladatokat egy olyan rendszerben, amit nekem sem magyaráztak el, és hosszú ideig még admin jogom sem volt hozzá - hogy a klasszikus könyvtárosi teendőkről ne is beszéljünk). Annyit segítek, hogy nem lehetett megélni belőle. Ezek után nemhogy év végi prémiumot, de 2 darab dicsérő szót is alig kaptam (nem is szólva a könyvtáros szakma alapvető "megbecsültségéről", aminek cégére alatt a fenti feladatokat végeztem). Ez csak a saját példám, de biztos vagyok benne, hogy számtalan ilyen élethelyzet és munkakör van még kis országunkban. Akkor miért éppen az ételfutárokat kellene folyamatosan kárpótolni mindezért?



2. Ezek az emberek beleragadtak egy számukra sz*r élethelyzetbe, éppen ezért ez a legkevesebb, amit a rendelő megtehet (szintén nem tudom, hogy így van-e, lehet, hogy valaki tökre élvezi ezt a munkát - de ez esetben ez az érv tárgytalan).


Na, itt felmerül a kérdés, hogy ha annyira sz*rnak tartják ezt az élethelyzetet, akkor miért nem keresnek olyan munkát, ami passzol az ételkiszállítás során is elvárt skilljeikhez? Miért nem mennek el taxisnak? Vagy bevásárlóközpontba pénztárosnak? Vagy pincérnek? (Jó, most csak mondtam valamit, de azt hiszem, a lényeg érthető).



3. Ez egy szokás, alapvető udvariassági norma.


Oké, csak éppen tökre nincs értelme. Más országokban, pl. Finnországban csak néznek rád nagy szemekkel, ha borravalót akarsz adni, annyira nem szokás náluk (éltem ott egy darabig, szóval van valamennyi fogalmam róla, miről beszélek).



4. Ezek az emberek fárasztó fizikai munkát végeznek, többemeletes házakban szaladgálnak fel-le naponta többször is, stb.


A kérdés ismét: miért pont ők? Miért nem kapnak plusz 2-500 forintokat mondjuk, a segédmunkások minden tégláért, minden talicska homokért, minden megemelt malterosvödörért? Oké, manapság már ez is egy jobban fizetett szakma, mint eredetileg, de ha nem tévedek, azért ez sem volt mindig így, borravalót meg adni kell, amióta a világ világ.



5. A gyors kiszállításért és a kedves kiszolgálásért jár a borravaló.


Na, ezzel részben még egyet is tudok érteni. Csak az itt a gond, hogy a borravaló adása ugyanúgy elvárás akkor is, ha uram bocsá' épp egy mogorva képű paraszt áll az ajtóban, aki nemhogy rövidebb idő alatt nem hozta a kaját, mint az előre megbecsült kiszállítási idő, de valamivel még túl is lépte azt, és elmenőben kis desszertként még ő szidja az én Qrva anyámat a lépcsőházban. Félreértés ne essék, nem várnék el én kiemelt kedvességet, vagy s*ggnyalást - mindig is utáltam azokat a munkahelyeket, ahol ez elvárás volt, ezért isten ments', hogy másokkal szemben ilyen követelményeket támasszak. - Amit én elvárnék, az egy napszaknak megfelelő, udvarias köszönés, plusz a megérkezés, a fizetés és a távozás alatt olyan hangnem használata, amelyet két, utcán interaktáló, egymás számára idegen, udvarias ember között használni szokás.



+1: Ha már ekkora burzsuj vagy, hogy napi szinten rendelgeted a drága kajákat, akkor nem értem, miért kell itt sz*rrágóskodni.


Általában SZÉP kártyával rendelem a kajákat, amiről a pénzt máshogy nagyon nem is lehetne elkölteni (opció még az étterembe járás, de akkor nagyjából ugyanott vagyunk anyagilag).



Nos, mindezeket figyelembe véve: miért? Miért kell sértett gyerekként hisztizni, neveletlen kamaszként puffogni, bully módjára szekálni a nem eléggé adakozó kedvű embertársakat? Én már konkrétan át sem veszek soha kaját (párom intézi ezt), illetve egyre kevesebbszer rendelek, mert elegem van már az inzultálásból. Próbáltam már behódolni, aprópénzeket tartani otthon, de még így is megesett, hogy a csillagok szerencsétlen együttállása folytán épp nem volt nálam kápé, amit hozzácsaphattam volna a SZÉP kártyával kifizetett kajám összegéhez... s jött is a büntetés. Ezt egyrészt azért írtam le, mert már felgyűlt bennem, és szükségem volt rá, hogy jól kimérgelődjem magam, másrészt tényleg baromira kíváncsi lennék rá, hogy van-e ezzel kapcsolatban olyan érv, ami fölött elsiklottam. Hozzátenném még, hogy nem a futárokat akartam szidni általában, mert köztük is van egy csomó normális, udvarias ember - sőt, ők vannak többségben - de kb. minden 4. esetben ott van az a bunkó is, aki miatt ez a kérdés megszületett.



2020. jún. 9. 14:37
 1/10 anonim ***** válasza:
25%

Más, szintén lényegtelen dolgon (mint a vécépapír színe) is ennyit gondolkozol, mint hogy adj-e borravalót a futárnak? Akkor mikor élsz, kedves Kérdező?


A kék színű vécépapír is ugyanolyan jó, mint a barack színű! Ha adsz borravalót, adsz, ha nem, akkor nem.

2020. jún. 9. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Más, általad lényegtelennek tartott kérdésekre is ilyen lelkesen és azonnal válaszolsz, kedves Válaszoló? :) Azt hiszem, elég pontosan leírtam, hogy miért született meg ez a kérdés. Egyrészt, mert önző és gonosz módon ki akartam adni magamból a feszkót, másrészt, mert ez egy elég gyakori, és idegesítő része az életemnek. Te nyilván csak az Élet Nagy Kérdésein gondolkodsz egyfolytában, én ennél valszeg gyarlóbb ember vagyok. :)
2020. jún. 9. 14:51
 3/10 anonim ***** válasza:
17%

egyes vagyok


Köszönöm a fontos megosztott részleteket. A valós, és helyzetedben indokolt kérdésed így hangzana: Melyik stresszmenedzser módszert alkalmazzam, hogy ne legyen bennem ennyi "feszkó" az élet apró-cseprő dolgai miatt?

2020. jún. 9. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Biztosíthatlak, hogy ha valaha menedzselni akarom az ezirányú problémáimat, csakis téged foglak alkalmazni, hiszen láthatóan nagyon ott vagy a témában. De tényleg, ha ennyire túlteng benned a jobbító szándékú bölcsesség, akkor miért nem éppen drogosoknak segítesz a leszokásban, vagy miért nem indulsz polgármesterjelöltként? :) Egyébként pedig, hogy érdemben is válaszoljak (ha eddig nem tettem volna meg): a bullying bármilyen formáját elegendő oknak tartom a "problémázásra", merthogy volt részem benne elég. De ez téged nyilván nem érdekel, amit meg is értek. Mi lenne, ha a továbbiakban nem pocsékolnád a drága idődet arra, hogy a vécépapír színén vitatkozz velem, és szépen elengednénk egymást? :)
2020. jún. 9. 15:04
 5/10 A kérdező kommentje:
Mellesleg, ha úgy vesszük, az egész etikett-témakör bizonyos szempontból nem is más, mint a vécépapír színén való vitatkozás. Ezért írtam ki ide, nem pedig a "Maradandó lelki sérülések" rovatba. Pá! :)
2020. jún. 9. 15:09
 6/10 anonim ***** válasza:
88%

Elvárás, igen. De. Én felszolgáló segéd vagyok, vagyis rendeléseket nem vehetek fel, de segítek kivinni a rendelést, ha sok, eltakarítom a koszos poharakat, megterítek rendezvényre, mégsem kapok borravalót, csak nagyon ritkán, mert a vendégek szemében én egy szemét pincér vagyok, aki nem veszi fel a rendelésüket vagy nem szolgálja ki őket a bárban.


Adj borravalót, ha úgy érzed, hogy kiérdemelték, és nyugodtan visszaszólhatsz, hogy a borravaló jutalom a jó munkáért, nem pedig extra díjazás. Vagy csak simán megmondod, hogy nincs készpénzed.

2020. jún. 9. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Egyetértek veled mindenben, kérdező. A borravaló térnyerése jelzi, hogy egy adott társadalom mennyire alulfejlett, illetve gazdasági értelemben milyen mértékben szorulnak az emberek a szürkegazdaságba. A felhozott finn példa nagyon jó, annak ellenpéldája lehet Egyiptom, ahol még a buszvezetőtől kezdve mindenkinek jattolni illik, szinte követelik. Az egy nagyon primitív, nyomorban burjánzó társadalom, alacsony kulturális nívó, hatalmas korrupció, fejletlen pénzügyi rendszer és pénzügyi kultúra, elviselhetetlen adóterhek, féreg politikusok. Mi magyarok félúton vagyunk Finnország és Egyiptom között mindezen értelmekben (a legutolsóban már utolértük Egyiptomot talán).
2020. jún. 9. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

6-os: köszönöm ezt az értelmes, korrekt választ. Jó látni, hogy jönnek ilyenek is.


7-es: igen, nagyjából én is ugyanezt gondolom. Ez az egész borravaló-kérdés (illetve pontosabban az, ahogy ezt egyes emberek kezelik), mindössze csak egy tünete valami sokkal nagyobbnak és sajnálatosabbnak, ami itt országos szinten jellemző. Sokszor olyan érzésem van, hogy egy olyan országban, és ezen belül egy olyan városban élek, ahol ismeretlen emberek napi szinten mérgező epét fröcsögnek az arcomba, hacsak nincsenek érte jól megfizetve, hogy ne tegyék. Vannak, akik még akkor is. Ez az egész ételfutár-kérdés azért böki különösen a csőrömet, mert itt ez a mérgező fröcsögés házhoz jön, egyenesen az otthonom küszöbéig, ahol pedig békében, nyugalomban, biztonságban szeretném érezni magam, ha már máshol nem lehet. Plusz én ezt az egész borravaló-kérdést olyan méltatlannak és kínosnak tartom. Mintha egy hülye szerepjátékot kellene játszani, ahol a futár/pincér/akárki a kegyeimet kereső alázatos szolga, aki azt lesi, hogy hullik-e neki morzsácska a dúsan megterített asztalról, én pedig a földesúr, aki kedve szerint vagy lehullat egy kis aprópénzt, vagy nem. Hát, én ettől olyan állatira kínosan érzem magam, hogy legszívesebben elbujdokolnék az egész helyzet elől. Egyrészt, mert én totál nem vagyok ilyen, és kicsit sem hiszek az ehhez hasonló feudális pózokban, másrészt, mert azt érzem, hogy ez lealacsonyító a másik emberrel szemben is. Tulajdonképpen nem is elsősorban azzal van bajom, hogy többet kell fizetni (mégha olykor szívom is a fogam emiatt). Igazából többet is megérne nekem, ha ezt az idióta jelenetet nem kellene végigcsinálni. Ezért is szeretem sokkal jobban az olyan helyeket, ahol az árak már eleve tartalmazzák a szervizdíjat.

2020. jún. 9. 22:32
 9/10 anonim ***** válasza:
83%

Ez úgy megy, hogy aki rendszeresen ad borravalót, azt szeretik a futárok, aki meg nem azt meg nem annyira.

A futár egyszerre több címre megy a kajával, nem külön külön viszi a pizzát mindenkinek.

Ha van egy körben mondjuk 5 címed, akkor ha olyan kedved van a jattolós címeket veszed előre, így oda melegen érkezik a kaja és gyorsan.

A sor végén a nem jattoló vevők vannak. Ezek egy idő után nem rendelnek majd onnan mert hideg a pizza, lassan jön, stb...


Így építi a futár a saját vevő portfólióját a minél magasabb fizetés reményében.


Kapitalizmus van...

2020. jún. 12. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
Én azért fizetek ételfutárnak, hogy siet, és melegen, épségben hozza ki a kaját, másért nem. Senki nem akar hideg kaját enni(ami olyan), és ha ezt a feladatot nem tudja elvégezni, akkor nem érdemel borravalót
2020. jún. 14. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!