Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Szabad-e temetőben fényképezni?

Szabad-e temetőben fényképezni?

Figyelt kérdés

Ismereteim szerint panorámaszabadság van ma Magyarországon, amely szerint Szjt. 68. § (1)[1] "A szabadban, nyilvános helyen, állandó jelleggel felállított képzőművészeti, építészeti és iparművészeti alkotás látképe a szerző hozzájárulása és díjazás nélkül elkészíthető és felhasználható." Én beletartozónak gondolom a síremlékeket. Nemrég azonban az Új köztemetőben őrök szóvá tették ezt, és megtiltották a fényképezést (szerintük csak közeli hozzátartozó sírját lehet, semmi mást - mindenre írásos engedély kell. Ezt követően rámküldték a rendőrséget ott a temetőben, akik igazoltattak. Semmi problémát nem találtak, de őket is megkérdeztem a szabályról. Szerintük sem szabad (kegyeleti okokból) síremlékeket fotózni - erre kivétel (a hozzátartozó sírján túl) a "történelmi nevezetességű" síremlékek. (Az őrök szerint még az sem.) Mit lehet temetőben fényképezni?

- közeli hozzátartozó sírját?

- idegen személyek sírját?

- történelmi emlékműveket/történelmi nevezetességű személyek sírját?

- temetőkápolnát, temetői épületeket?

- több síremléket egy képen (hogy ne legyen felismerhető egy konkrét sír, mint kb egy utcaképet több épülettel)?



2022. nov. 8. 12:49
1 2 3
 21/26 anonim ***** válasza:
54%
Megsúgom, a linkelt könyv tele van fényképekkel. Ha nem lenne egyértelmű.
2022. nov. 9. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 anonim ***** válasza:
100%
Jajj... nem arról volt szó, hogy tilos, írta is korábban valaki, hogy lehet és inkább csak a kereskedelmi célú fotózáshoz kell engedély (mint például egy könyv). De vannak szabályok amiket kell, és vannak amiket illik betartani. Nagyon úgy néz ki hogy Kérdező valami komolyabb kihágást követhetett el. Kötve hiszem, hogy egy több mint 2 négyzetkilométeres temetőben (pont kétszer akkora a területe mint az 1200 lelkes falunak ahol lakom) pont csak őt kapták el. Nem hiszem hogy van annyi őr, hogy minden fotóst levadásszanak.
2022. nov. 9. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 anonim válasza:

Most találtam csak meg a kérdést, de meglepődnék rajta, ha már ez is tilos lenne. Ugyan nem Budapesten, hanem vidéken, de jópár temetőbe szoktam járni szerte az országban, de egyiknél sincs kiírva, vagy jelezve a kapun, hogy tilos lenne fényképezni, vagy, hogy egyáltalán magánterület lenne-e. Sőt, a néhány mindenszenteki nap kivételével őröket, meg felügyelőket se szoktam látni, a nagyobbaknál se.


De egyébként is, alapvetően semmi olyat nem tudok, ami miatt értelme lenne egy temetőben tiltani magát a (magáncélú) fotózást/videózást, elvégre nem a halottak vannak a képen, csak a sírkövek. (Esetleg olyat tartok elképzelhetőnek, hogy publikálás esetén a sírokon lévő neveket ki kell takarni, de erről sem vagyok 100%-ig meggyőződve)


Ezek alapján én is arra következtetek, hogy vagy nem az a békés természetfotós fajta volt a kérdező, vagy volt ott valami más probléma is - a fotózáson kívül - ami szúrta az őrök szemét.

2022. nov. 14. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/26 anonim ***** válasza:

"Ezek alapján én is arra következtetek"

De ez nem otthon a kukoricamorzsolás közbeni morfondírozás kérdése. Ha egyszer szablyozzák, akkor mindegy, hogy értlemes vagy értlemetlen szerinted, akkor szabályozták.

A 9-es hozzászólást, ha elolvastad volna, már nem írtad volna a hülyeséget.

2022. nov. 14. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 anonim válasza:
Mondjuk engem ez nem szokott érdekelni, ahol fotózni akarok, ott fotózok is. Csak figyelek előtte, hogy ne vegyenek észre :)
2022. nov. 14. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 anonim válasza:
Ja, és még valami: ha csak a honlapon van valahol elrejtett formában erről leírás, azt egy látogatónak honnan is kéne tudnia? Vagy ha egy adott helyen ilyen "komolyan" veszik a fotózást, arról miért nincs tájékoztatás/kiírás az adott helyszínen is, ebben az esetben pl. a temető bejáratánál?
2022. nov. 14. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!