Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Jézus szerint ki az, aki...

Jézus szerint ki az, aki elvezet, a teljes igazságra, az (akármelyik) egyház, vagy Isten Lelke?

Figyelt kérdés

Hanem amikor eljön Szent Péter utóda, ő majd elvezet tűzzel-vassal benneteket a teljes igazságra.(Jn 16:13 ef.átértelmezve.)


Ma,a vallások(mind) azt a bátorságot veszik,hogy megmondják híveiknek, mi a "frankó".Diktálják híveiknek,hogy mit kell hinniük,és hogyan.(Dogmák)Ez volt Jézus végrendelete mennybemenetele előtt?Joga van-e bármelyik vallásnak belekofnyeleskedni, a Szentlélek dolgába?



2016. szept. 1. 07:26
1 2 3 4
 11/33 anonim ***** válasza:

Kedves Zoltán!


Előző hozzászóló azt mondja, hogy az ilyen olyan felekezetek mind Szentlélekre hivatkoznak, s mondanak ellentmondó dolgokat. Nos, az ÚSZ-ben az van, hogy a Szentlélek KÖZVETLENÜL –azaz nem egyházi vezetőknek kinyilatkoztatva - vezeti a valóban hívő és nyitott szívű embert, tehát EGYÉNENKÉNT, közvetlenül vezet. Igaza van valamelyik fentebb hozzászólónak, hogy nem is feltétlenül kell elválasztani, hogy a Szentlélek vezet vagy az Atya, vagy Jézus. Jézus azt mondta, a Szentlélek a Tanító, a Vigasztaló. Máshol az olvasható, hogy „ne szomorítsátok meg Isten Lelkét”. Ef 4,30


Ezt nem úgy kell elképzelni, hogy hallhatóan szól, természetesen, hanem ha keressük valamire a választ, akkor megtaláljuk (lehet nem rögtön, hanem évek múlva!). A válasz érkezhet egy testvér útján beszélgetve, vagy egy keresztény könyvben olvasva, vagy a rádióban hallunk valamit…


7,7 Kérjetek és adatik néktek; keressetek és találtok; zörgessetek és megnyittatik néktek.

7,8 Mert a ki kér, mind kap; és a ki keres, talál; és a zörgetőnek megnyittatik.

7,9 Avagy ki az az ember közületek, a ki, ha az ő fia kenyeret kér tőle, követ ád néki?

7,10 És ha halat kér, vajjon kígyót ád-e néki?

7,11 Ha azért ti gonosz létetekre tudtok a ti fiaitoknak jó ajándékokat adni, mennyivel inkább ád a ti mennyei Atyátok jókat azoknak, a kik kérnek tőle?!


A katolicizmussal kapcsolatban, ezen egyház egyenértékűnek tartja az Újszövetséget és az ún. „szent hagyományt” azaz a későbbi korok egyházvezetőinek tanításait. Jézus épp azért korholta a farizeusokat, hogy kitalálnak még százféle hagyományt és procedúrát, s annak betartását tartják lényegesnek, míg Isten tanítását pedig „megerőtelenítik”, félreteszik.


7,7 Pedig hiába tisztelnek engem, ha oly tudományokat tanítanak, a melyek embereknek parancsolatai.

7,8 Mert az Isten parancsolatját elhagyva, az emberek rendelését tartjátok meg, korsóknak és poharaknak mosását; és sok egyéb efféléket is cselekesztek.

7,9 És monda nékik: Az Isten parancsolatját szépen félre teszitek, azért, hogy a magatok rendelését tartsátok meg.

2016. szept. 1. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/33 anonim ***** válasza:

"Nos, az ÚSZ-ben az van, hogy a Szentlélek KÖZVETLENÜL –azaz nem egyházi vezetőknek kinyilatkoztatva - vezeti a valóban hívő és nyitott szívű embert, tehát EGYÉNENKÉNT, közvetlenül vezet."


->Egyetértek azzal, hogy a Szentlélek vezeti az embert az élete során de azzal már nem, olyan teológiai dolgokat nyilatkoztatna ki, ami ellentmondásban van azzal, amit az apostolok az Egyház püspökeire, és azok által az Egyházra hagytak. Az már már nem a Szentlélek munkája, hanem másvalakié.


Ez a tanítás ugyanis már az eretnekségek forrása lehet, hiszen ilyen alapon bárki mondhatja, hogy kapott a Szentlélektől egy kinyilatkoztatást, hogy neki feltárta a Lélek a valódi értelmét az Írásoknak. [Talán prófétának gondolja magát az illető?]. Szerez pár követőt, és már meg is alakította a saját vallását.


Jó példa erre Ellen G. White és Joseph Smith. Mindketten azt állították, hogy különleges kinyilatkoztatásban részesültek, és ezzel elősegítették teljesen új egyházak megalapítását, a meglévőket pedig hitehagyóknak bélyegezték. Az ilyen munka nem a Szentlélektől van.


Dante

2016. szept. 1. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/33 anonim ***** válasza:

"A katolicizmussal kapcsolatban, ezen egyház egyenértékűnek tartja az Újszövetséget és az ún. „szent hagyományt” azaz a későbbi korok egyházvezetőinek tanításait. Jézus épp azért korholta a farizeusokat, hogy kitalálnak még százféle hagyományt és procedúrát, s annak betartását tartják lényegesnek, míg Isten tanítását pedig „megerőtelenítik”, félreteszik."


->Ennek a koholt vádnak semmiféle valóságalapja sincs, tipikus fundamentalista protestáns megközelítése ez a tényeknek, ami mellőze mint a normális exegézist, mint pedig az egyháztörténelmi tényeket.


Dante

2016. szept. 1. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/33 anonim ***** válasza:

Kedves Dante!


Remélem közülünk senki se fogja magáról hirdetni, hogy a Szentlélek kinyilatkoztatott neki valami speckó igazságot és csak ő látja jól. Ez valami pszichiátriai eset lenne (szektaalapító).


„de azzal már nem, olyan teológiai dolgokat nyilatkoztatna ki, ami ellentmondásban van azzal, amit az apostolok az Egyház püspökeire”


A teológiai dolgok már ki lettek nyilatkoztatva az Újszövetségben. Jézus közvetlen tanítványaitól tudhatjuk a leghitelesebben, mit tanított Jézus, mit kell tudnunk az üdvözüléshez.


A Szentlélek rávilágít ezek értelmére!


Épp nemrég írtam, hogy most olvasok egy Joó Sándor igehirdetés könyvet (Élő reménység), ő református lelkész volt és hasznos meglátásai vannak, segít jobban megérteni, rávilágítani egy egy részre a Bibliában. De nem nyilatkoztat ki új teológiát.


Olvastam már katolikusok által jegyzett hasznos könyveket is (Rózsa Huba: Mi a Biblia?, Ursula Struppe: Bevezetés az Ószövetségbe, Vanyó László: Az ókeresztény egyház és irodalma, Luigi Giussani: A kereszténység kihívásának eredete)

2016. szept. 1. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/33 A kérdező kommentje:

Kedves Dante!


Első hozzászólásd elejét olvasva igen boldog voltam,hogy végre egyetérthetek veled,de a végére lelohadt a kedvem!

Ez a vélemény:A Szentlélek vezet,de csak a püspökök szavain keresztül olyan,mint a"rettenetesen jókedv",vagy a fából vaskarika.


Azt elhiszem,hogy voltak Isten Lelke által vezetett püspökök is,de amikor a kinyilatkoztatott ígével ellentétes dolgokat tanítottak-akár püspökök is-az más lélektől származott,hisz az egy Isten,nem váltogatja akaratát.


A legsúlyosabb dolog viszont,amikor "szent háborúkat",tűzzel-vassal térítéseket Isten nevében követtek el,ami 100%-ban Lucifertől való volt,mint minden erőszak.


Péter apostolt,a Szentlélek vezette.Mindíg?Akkor is,amikor Krisztust megtagadta?...

Ilyenek,a Lélek által vezetett püspökök is,hisz emberek,és átkozott,aki emberben bízik!

Ezért (örök)életveszélyes üdvösség tekintetében emberekre hallgatni,és nem Isten földi helytartójára,a Szentlélekre!

2016. szept. 2. 19:25
 16/33 anonim ***** válasza:

Ez ma is érvényes.

Jer 2:8 A papok nem mondták: Hol van az Úr? A törvény magyarázói nem ismertek engem, és a pásztorok hűtlenekké lettek hozzám, a próféták pedig a Baál által prófétáltak, és azok után jártak, akik tehetetlenek.



1Kor 2:13 Ezeket prédikáljuk is, nem oly beszédekkel, melyekre emberi bölcsesség tanít, hanem amelyekre a Szent Lélek tanít; lelkiekhez lelkieket szabván.


Ján 16:14 Az engem dicsőít majd, mert az enyémből vesz, és megjelenti nektek.


Jel 14:12 Itt van a szenteknek békességes tűrése, itt akik megtartják az Isten parancsolatait és a Jézus hitét!

2016. szept. 2. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/33 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!


"Első hozzászólásd elejét olvasva igen boldog voltam,hogy végre egyetérthetek veled,de a végére lelohadt a kedvem!

Ez a vélemény:A Szentlélek vezet,de csak a püspökök szavain keresztül olyan,mint a"rettenetesen jókedv",vagy a fából vaskarika."


->Nem arról beszéltem, hogy a Szentlélek a püspökökön keresztül vezet, hanem arról, hogy az apostolok az ő utódaiknak adták át a tanítást, ha nem hiszed el, akkor nézz utána. Például Szent Polikárp - szmirna püspöke - például János apostol tanítványa volt, és ő is rendelte az Egyház élére. Amit tehát ő továbbadott, abban nem lehetett hiba. Ez az apostoli jogfolytonosságú egyházak jellemzője, hogy mindegyik az apostolokig nyúlik vissza, ezért olyan hagyományt őriznek, ami máshol nincs.


"Azt elhiszem,hogy voltak Isten Lelke által vezetett püspökök is,de amikor a kinyilatkoztatott ígével ellentétes dolgokat tanítottak-akár püspökök is-az más lélektől származott,hisz az egy Isten,nem váltogatja akaratát."


->Először is azt kell figyelembe venni, hogy az ókori kereszténység idején az nem ige az alap, hanem az hagyomány. Az ige - amely egészen pontosan az írott hagyomány - annak csak egy része [ráadásul a 4-5. századig nincs mai értelemben vett Biblia...] A korai kereszténység idején senki nem gondolkodik a Sola Scripturában, azt majd csak a lutheránusok hozzák be, igaz, maga Luther ezt nem úgy értette, mint a mai kis szekták, de most ebbe nem megyek bele. Másrészt pedig azt kell figyelembe venni, hogy természetesen már az ókori kereszténység idején is megjelentek a tévtanítók, de azokat nem tolerálták, hanem kizárták őket az Egyházból, tanításaikat pedig eretnekségnek nyilvánították (lásd: Markion, Arius).


"A legsúlyosabb dolog viszont,amikor "szent háborúkat",tűzzel-vassal térítéseket Isten nevében követtek el,ami 100%-ban Lucifertől való volt,mint minden erőszak."


->Nem mindenhol volt az, csak itt nyugaton, és abból a protestánsok is kivették a részüket. De keleten az Ortodox kereszténység szépen őrizte az apostoli hagyományt. De ami nyugaton történt, nem használható fel az Egyház ellen. Gondolj az ókori Izraelre, a Kr.e. 7. században a nép válságba süllyedt. Az igazi hitet figyelembe véve azonban ennek nem volt jelentősége. Miért? Isten annak idején kiválasztotta Mózest, és adott neki tanítást. Mózes továbbadta a tanítást a zsidóknak, amit ők őriztek még a kritikus időszakban is, tehát náluk volt az isteni tanítás, akárhogyan is viselkedtek, ugyanez a helyzet a nyugati Egyházzal is.


"Péter apostolt,a Szentlélek vezette.Mindíg?Akkor is,amikor Krisztust megtagadta?..."


->Szent Péter követett el hibákat, ez kétségtelen, de alapból jó szándékú ember volt és azt gondolom, őt alapvetően a Szentlélek vezette. Ezt Jézus is tudta, ezért adott neki egy profetikus kijelentést, amiben már benne volt burkoltan, hogy neki vezető szerepe lesz az Egyházban:


"De én imádkoztam érted, hogy el ne fogyatkozzék a te hited: te azért idővel megtérvén, a te atyádfiait erősítsed." (Lk 22,32)


"Ilyenek,a Lélek által vezetett püspökök is,hisz emberek,és átkozott,aki emberben bízik!"


->A püspökök is emberek voltak, ha utána nézel bizonyos ókori püspökök életének, magad is meggyőződhetsz arról, hogy szent életű emberek voltak, tehát a hívek méltán bízhattak bennük. Természetesen egyetlen embernek sem jár teljes bizalom, azt csak az Istenek jár. A téma szempontjából azonban abban bízhatunk, hogy az apostoli tanítást hitelesen vették át, és adták tovább. Az Egyház ugyanis nem tolerálta a tévtanításokat, erről fentebb írtam.


"Ezért (örök)életveszélyes üdvösség tekintetében emberekre hallgatni,és nem Isten földi helytartójára,a Szentlélekre!"


->A földi helytartó sem Isten, hanem egy esendő ember, akinek Krisztusra van szüksége. Ezt ő maga is tudja. XVI. Benedek emeritus pápa írásait például kifejezetten szeretem, nem is gondoltam azelőtt, hogy olyan művelt és racionális nézetű ember, mint ahogyan az az írásaiból átjön.


-----


Tisztelt 20:11-es!


"Remélem közülünk senki se fogja magáról hirdetni, hogy a Szentlélek kinyilatkoztatott neki valami speckó igazságot és csak ő látja jól. Ez valami pszichiátriai eset lenne (szektaalapító)."


->Pedig vannak ilyen emberek, azok, akik kis szektákban vannak. Hitük szerint csak övéké az igazság, az összes többi egyház téved, persze erre semmiféle bizonyítékuk nincs.


"A teológiai dolgok már ki lettek nyilatkoztatva az Újszövetségben. Jézus közvetlen tanítványaitól tudhatjuk a leghitelesebben, mit tanított Jézus, mit kell tudnunk az üdvözüléshez."


->Jézus közvetlen tanítványai több évtizedet tevékenykedtek, ezt figyelembe véve a tanításuknak csak egy töredéke van bent az Újszövetségben. Azon kívül a hagyományból tudunk a tanításaikról (Pl Didakhé) és az életük további történéseihez is a hagyomány szolgáltatja az információt. Másrészt már az Újszövetség is értelmezés kérdése. Egyesek eretnekségeket olvasnak ki belőle, pl Jézus Krisztus azonosítása a Jel. 9. fejezetben lévő démoni angyallal, Abaddonnal kifejezetten egy istenkáromló tanítás. Mivel Isten a tudatlanság idejét elnézi (Ap.Csel 17,30), ezért talán még így is juthatnak üdvösségre, más kérdés, hogy lehet ilyen eretnekségben lenni egy életen át, amikor elérhető a helyes magyarázat is. A Biblia nagyon szigorúan veszi azt, aki Jézussal nem megfelelő módon viselkedik:


"Gondoljátok meg, mennyivel súlyosabb büntetésre méltónak ítéltetik az, a ki az Isten Fiát megtapodja, és a szövetségnek vérét, melylyel megszenteltetett, tisztátalannak tartja, és a kegyelemnek Lelkét bántalmazza?" (Zsid 10,29).


Nem tudom tehát, hogy ki milyen módon és hogy juthat üdvösségre, de nem is baj, az ítélkezés nem az én dolgom.


"A Szentlélek rávilágít ezek értelmére!"


->Megkeményedett embernél ez sajnos már nem mondható el.


"Épp nemrég írtam, hogy most olvasok egy Joó Sándor igehirdetés könyvet (Élő reménység), ő református lelkész volt és hasznos meglátásai vannak, segít jobban megérteni, rávilágítani egy egy részre a Bibliában. De nem nyilatkoztat ki új teológiát."


->A Református Egyház egy normális közösség, nincs is vele bajom. A Kálvin kiadóban szuper könyvek vannak, amiket még én is szívesen olvasok.


"Olvastam már katolikusok által jegyzett hasznos könyveket is (Rózsa Huba: Mi a Biblia?, Ursula Struppe: Bevezetés az Ószövetségbe, Vanyó László: Az ókeresztény egyház és irodalma, Luigi Giussani: A kereszténység kihívásának eredete)"


->Én viszont nem katolikus könyveket sem vetem meg, egyik kedvencem:


[link]


Illetve tervezem végigolvasni a Magyar Bibliatársulat által kiadott magyarázó jegyzetekkel ellátott új protestáns fordítást.


Dante

2016. szept. 2. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/33 A kérdező kommentje:

Kedves Dante!


Néhány nehezen elfogadható véleményed:


"Például Szent Polikárp - szmirna püspöke - például János apostol tanítványa volt, és ő is rendelte az Egyház élére. Amit tehát ő továbbadott, abban nem lehetett hiba."


Jézus minden tanítványa súlyos hibát követett el,a Mester megfeszíttetésekor:Politikai messiást vártak,Üdvözítő helyett.Nincs ember hibátlan!Az,hogy polikárp tanításai nem kerültek be a bibliai kánonba,nem lehet véletlen!


"->Először is azt kell figyelembe venni, hogy az ókori kereszténység idején az nem ige az alap, hanem az hagyomány"


Krisztus nem ígérte tanítványainak a"szent hagyomány"megvilágosító erejét,hanem Isten Lelkét,Aki elvezet minden igazságra.Ő pedig-Isten lévén-örök,mint akarata.Nincs benne,még árnyéka sem a változásnak.

Amit Ő ihlet,az nincs ellentétben más ihlettel.Az ellentmondás,csak az interpretálókban lehet!

2016. szept. 3. 20:15
 19/33 A kérdező kommentje:

Kedves Dante!


"De én imádkoztam érted, hogy el ne fogyatkozzék a te hited: te azért idővel megtérvén, a te atyádfiait erősítsed." (Lk 22,32)


Itt erősítésről volt szó,s nem dogmákkal való uralkodásról,és Isten szava megváltoztatásáról.


"A földi helytartó sem Isten, hanem egy esendő ember, akinek Krisztusra van szüksége. Ezt ő maga is tudja. XVI. Benedek emeritus pápa írásait például kifejezetten szeretem, nem is gondoltam azelőtt, hogy olyan művelt és racionális nézetű ember, mint ahogyan az az írásaiból átjön. "


Krisztus megigérte helytartóját:

"És én kérem az Atyát, és más vígasztalót ád néktek, hogy veletek maradjon mindörökké. 17Az igazságnak ama Lelkét: a kit a világ be nem fogadhat, mert nem látja õt és nem ismeri õt; de ti ismeritek õt, mert nálatok lakik, és bennetek marad."(Jn 14:16)


Remélem nem bízol abban,hogy gyarló emberek örökre benned maradnak évezredekkel haláluk után is!

2016. szept. 3. 20:29
 20/33 A kérdező kommentje:
A 18. válasz javítása:Polikárp
2016. szept. 3. 21:31
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!