Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A hívők, vallásosak hogyan...

A hívők, vallásosak hogyan tudják kezelni a vallási, logikai ellentmondásokat, logikátlanságokat?

Figyelt kérdés
2023. aug. 7. 11:21
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 1/81 anonim ***** válasza:
61%

Többféle módszerrel is találkoztam. Teljesség igénye nélkül pár:


- "Mi, emberek ezt nem tudjuk felfogni"

- Kitalálnak valamit amivel jó esetben feloldják a ellentmondást csak közben rendszerint csinálnak legalább egy másikat.

- Elfogultság Istennel szemben/vak "hűség"

2023. aug. 7. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/81 anonim ***** válasza:
64%
A hívők azért hívők (mindegy, hogy miben hisznek), mert elhiszik amit valaki állít, nem szükséges nekik se bizonyíték, se logika. Ha el lehetne őket tántorítani hitüktől logikával, akkor nem hívők lennének, hanem gondolkodók.
2023. aug. 7. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/81 anonim ***** válasza:
31%

Engem például zavarnak a Bibliában található ellentmondások.


Pl.

Sok helyen arra utal a Biblia, hogy halálunk után a lelkünk tovább él, sok helyen, meg arra, hogy nincs is külön lelkünk, csak a testünkkel együtt funkcionál. Szóval ezzel például úgy vagyok, hogy az ellentmondások miatt nem tudom, hogy melyikben higgyek, de ezek lehetnek csak fordítási hibák, vagy másból adódó ellentmondások.

Én nem mindent fogadok el úgy, ahogyan az egyházam tanítja, csak azt amiről valamilyen módon meggyőződök.


A hivők sokfélék, nem sorolhatóak 2-3 kategóriába, ahogyan sokszor ti, ateisták gondoljátok. Csak akiket én ismerek, azoknak is legalább 15-16 féle a hozzáállásuk.

2023. aug. 7. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/81 anonim válasza:
81%

#3

Az hogy a lélek a testtel együtt ad ki egy egészet nem jelenti azt hogy halálunk után nem élhet tovább. Mivel az is le van írva hogy új testet kapunk:)

2023. aug. 7. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/81 anonim ***** válasza:
61%

#4


Hogy érted? Úgy hogy feltámadunk? Tudom, hogy ez le van írva, ebben hiszek is.


A lélek tovább él-e a halálunk után, vagyis a lelkünk? Na ez a nagy kérdés számomra, mert ellentmondásos leírásokat találok. Mellesleg ha van feltámadás, akkor mi értelme van annak, hogy a lelkünk tovább él? Máshol meg arra utal, hogy tovább él. Na ez az, ami számomra zavaros.

2023. aug. 7. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/81 anonim ***** válasza:
14%

A vallásokat emberek alapították/találták ki, ezek úgy vannak csűrve-csavarva, ahogy ezt az alapítók kitalálták, nem meglepő, hogy tele vannak ellentmondással. Hogy ezt egy adott valláshoz tartozó személy hogyan dolgozza fel, gonolom változó.

Viszont Isten, és Jézus nem vallást adott az embereknek, hanem az igazság ismeretét és azon alapuló hitet.

A Biblia Isten Szava, abban nincs ellentmondás. Ami ellentmondásnak tűnik, azt nyilvánvalóan nem értjük jól. Segít, ha hagyjuk ,hogy a Biblia önmagát megmagyarázza. Vagyis vesd össze a kérdéses írásszöveget más helyekkel, ahol szintén arról a témáról ír a Szentírás. Valamint az is segít, ha összehasonlítasz többféle bibliafordítást. Magyar nyelven is van már jópár, de ha mondjuk angolul is olvasol, az még nagyobb rálátást ad.

2023. aug. 7. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/81 anonim ***** válasza:
21%
A bibliában, Istenben nincsenek ellentmondások. A vallásokról nem tudok nyilatkozni mert nem ismerem mindet.
2023. aug. 7. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/81 anonim ***** válasza:
43%

A valóság lehető legteljesebb értelmezése nem egy tisztán bal agyféltekés művelet. A valóság nem köteles konformálódni a fejünkben és nyelvünkben létező kategóriákhoz. A kategóriáink tökéletlenek, mert korlátozott érvényességűek. A vallás lényegi művelete nem a teológia, nem az állítások rendezése, az már csak egy kivonatolás, egy kristályosítás. A vallás elsősorban közreműködésről és megtapasztalásról szól, nem ritkán olyan dolgok megtapasztalásáról, aminek leírására a nyelv sem igazán alkalmas.


Az elvonatkoztatás alapja mindig megtapasztalás, a megtapasztalás az első, és a gondolkodás csak utána következik, nem csak a vallás, hanem minden dolog, minden absztrakció esetében.


Ha egy városban vagy, és valaki megkérdezi, merre van a város, ott sem tudsz ellentmondásmentes választ adni, pedig egyszerű kérdés. Minden irányban a város van, de egyik irány sem magyarázza önmagában a város helyzetét. A válasz az rá, hogy minden irányban a város van, de egyik irányban sincs a város. Hogy felold az ellentmondást, túl kell emelkedni a városon (idegen szóval transzcendálni kell), felülről kell ránézni, mert csak egy magasabb nézőpontból nyer valódi értelmet a kategória.


A vallási tradíciók ellentmondásai jellemzően egy magasabb érvényű igazságra mutatnak, amit egy lentebb álló számára csak ellentmondásosan lehet megfogalmazni. Ezért van szükség a vallás gyakorlására, mert pusztán agyalással ezt nem lehet megtenni. Elolvashatod az összes létező könyvet a zongorázásról, nem fogsz tudni addig zongorázni, amíg le nem ülsz egy igazi zongora elé, és nem kezded el megtapasztalni, hogy milyen lenyomni a billentyűket, és hallani az akkordokat.

2023. aug. 7. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/81 anonim ***** válasza:
86%
Én általában úgy kezelem, hogy többet olvasok a témában.
2023. aug. 7. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/81 anonim ***** válasza:
72%

A duplagondolt alkalmazzák (eleve az egész hithez alkalmazni kell).

[link]

2023. aug. 7. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!