Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A hitetlenséghez való jogot...

X0 kérdése:

A hitetlenséghez való jogot is be kellene írni az alkotmányba?

Figyelt kérdés
Azt mondják a vallásszabadsághoz való jog ezt is tartalmazza, viszont például iskoláknál ez nem teljesül: aki hittanra jár, nem kell erkölcstanra járnia: ez olyan, mintha matematikára nem kellene járnia, hiszen a hittannak semmi köze az erkölcstanhoz. Az iskola működtetéséhez kellő pénzt az állam kifizeti az egyházi iskoláknak, de tudtommal az alapítványiaknak nem: kifejezetten ateista iskola csak így lenne alakítható. Ha egy iskola nem venne fel hívőket, ha kiderül hogy hisz, kirúgja, abba biztos belekötnének, holott az eleve egyházinak alapított iskolák csak hívőket vesznek fel, lelkészi ajánlás is kell, amikor én jártam oda, 1994-1996-ban, kötelező volt a konfirmáció, hétkezdő istentisztelet is. Egyházi iskolában lehet kötelező a hittan, egy ateista iskola nem tehetné meg, hogy nem választható a hittan. Olyat is láttam már, hogy beíratható a körzetébe tartozó, valamint aki felvételéhez hozzájárul az iskola: tehát területi felvételi kötelezettsége van, mégis kötelező a hittan, és papi ajánlás kell. Amikor az egyház átveszi egy iskola üzemeltetését, akkor is igyekeznek visszaélni hatalmukkal: kötelező hittan, hétkezdő/napkezdő istentisztelet, lelkészi ajánlás a felvételihez, stb. Biztos van sok nem iskolával kapcsolatos példa is, de most csak ez jutott eszembe.

ápr. 4. 19:46
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
0%
Ez az Lucifer, mond meg nekik: Jézus a király!
ápr. 4. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 anonim ***** válasza:
0%

"a részletes kifejtésben rengeteg példát írtam hogy de igen"

Melyik példádról képzelted azt, hogy jogellenes, és mégis mitől lenne az?

ápr. 5. 04:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 munyamunya ***** válasza:
100%

A KSH 2021-es kimutatása szerint 189 olyan település volt az országban, ahol kizárólag egyházi általános iskolákban tanulhatnak a gyerekek. Gondolom, ez a szám azóta még nőhetett is. Illetve azt is kimutatták, hogy 2019-ben a települések 12 százalékában legalább az egyik középfokú képzés

esetében csak nem állami iskola működött. ( [link]

Szerintem ez azért jelentősen nehezíti a szabad iskolaválasztást, mivel senki sem kényszeríthető más településre átjárni csak azért, mert az állam lerázta magáról a szekuláris oktatás fenntartásának felelősségét.

ápr. 5. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:
100%
Kihegyezed a problémát az ateistákra de konkrétan nem csak ők vannak hátrányosabb helyzetben hanem mindenki aki nem keresztény.
ápr. 5. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 A kérdező kommentje:

14-es: nem kihegyeztem, csak egy példa. Én is tudom hogy mondjuk a buddhista is hátrányban van!

12-es: ha az alkotmány 2 pontja között ellentmondás van, akkor az alkotmány is alkotmányellenes! Amit írtam, az mind hátrányban részesíti az ateistákat! Hogy más nem tartja jogellenesnek, az engem nem érdekel! Ha például vallásos pártot alapíthatsz, de ateistát nem, az is hátrány, ha a vallásos kap támogatást, az ateista nem, az is. De arról is írtam, hogy amikor átengedik az iskola vezetését az egyháznak, akkor az egyház sajátjának tekinti, holott nem élhetne vissza a hatalmával.

ápr. 5. 10:38
 16/26 anonim ***** válasza:
16%
Ellentmondást pont nem mutattál, és ateisták hátrányban részesítését sem. Elvégre senki nem kötelezi őket egyetlen konkrét iskolába járásra sem.
ápr. 5. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 anonim ***** válasza:
75%

16

Nem kötelezi. Ebben igazad van. Tehát ha a csóró állami és a pénzes keresztény iskola között lehet választani akkor mehetsz a csóróba is.


Nem köteleznek pusztán úgy alakítják, hogy azt kelljen választani.

ápr. 5. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 anonim ***** válasza:
0%
Ugyanezen az alapon mindent jogsértésnek lehetne nevezni aminek létezik olcsóbb alternatívája.
ápr. 5. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:
100%
Azért vannak különbségek.
ápr. 5. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 munyamunya ***** válasza:
100%

Dehát az oktatásügy az nem kereskedelmi tevékenység, a versenyhelyzet színvonalbeli különbségek alapján kell fennáljon az oktatási intézmények között, nem pedig anyagi háttér miatt. Az állam azért szedi az adókat, hogy az ilyen jellegű közintézményeket működtesse, nem helyes az, hogy kiadja gebinbe ideológiailag előítéletes közösségeknek, és még külön támogatást is ad nekik, a szekuláris iskolák rovására.

Arról nem beszélve, hogy bizony kényszerítve vannak sokan az egyházi iskolába járásra, mivel a lekhelyükön nincs más!

ápr. 5. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!