Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Belegondoltatok, hol tartana...

Belegondoltatok, hol tartana az emberiség fejlődésben, ha nem lett volna egyház, vallás, stb?

Figyelt kérdés
2010. dec. 25. 14:54
1 2 3
 21/29 anonim ***** válasza:
0%

20:43.


"Ilyen alapon Jézus is csak valaki volt, mert látták, fogták, hallották ... tehát nem valóság!"


De vajon azt látták e, milyen eszközzel tesz csodákat? S egyébként Jézus tanításának a valóságára gondoltam, nem konkrétan a személyére. Másrészről amikor azt írtam nem az a valóság amit érzékelsz, akkor arra gondoltam, hogy nem az anyag(ami felépíti az univerzumot fizikai szinten) a valóság, viszont azáltal lelhetjük azt meg, ugye kizárásos alapon, a jó öreg logikánkat is használva egy kis józan ésszel megspékelve. Tehát ha Isten egy fejlettebb civilizációnak képzeljük el, akkor ahhoz anyagi megjelenést is társítunk(magyar értelmező kéziszótár), tehát nem lehet az a valóság az én logikám szerint. De a kérdés, hogy mit értesz az alatt, hogy "aki tudott a földön teremteni"?


Visszatérve az eredeti kérésedhez. Mi a valóság? :)

Nos ha jól elmélyedünk a dologba, akkor feltesszük magunknak a kérdést, hogy ami változik, ami folyamatosan formálódik az vajon lehet e a valóság? nem e a valóságnak csupán egy megjelenési formája? A valóság az abszolútum, mivel az teljes és nem változik, de ami tört és változó az egyértelműen nem lehet az. Ez csak egy kis filozófiai fejtegetés, de lássuk másként. Vegyük az anyagot, mint közhitben elfogadott "végső igazságot". Hogy néz ki igazából az anyag? Az köztudott, hogy ami nekünk megjelenik az nem lehet az igazság, mivel a valóságot az érzékeink bontja le, hogy tapasztalás jöhessen létre. Hogy tudunk akkor a valósággal érintkezni? a valóságot csak akkor tapasztalhatjuk, hogy ha az érzékeink korlátait ledobjuk, azt a bizonyos "lebontást" ugye. Mi történik ha ezt megtesszük? Mit érzékelünk ekkor? Egy jó nagy ürességet/semmit, mivel ha nincs érzék, nincs anyag sem...Tehát az, amit mi anyagnak tartunk valójában nem is létezik, pontosabban illúzió, de nem hamis. Ha megszabadultunk a változó anyagtól, ami ugye elég képlékeny, akkor mi marad? No az a valóság, amit ekkor találunk...:P


üdv

25/F

LastOne.Left

2010. dec. 28. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 Tolnaer válasza:

Nyakig anarchiában. Végigolvasva az előttem szólókat, „Egy Egyházon Kívüli”-vel értek leginkább egyet, bár a kézenfekvőt senki nem mondta be: a vallási irányzatok megjelenésének fő oka a tömegek társadalmi értelemben vett terelgetése volt, (pre)államigazgatási célzattal. És abban az időben ennél nem volt jobb. A korszerű államrendek megjelenésével mindez fokozatosan átalakult, leegyszerűsítve (a szélsőséges irányzatokat leszámítva), mára marad a humanista törekvés. [off:Bár unokaöcsém keresztelője előtti szentmisén frankón leadta Dunakeszin a pap, hogy „végre meghozta országunk miniszterelnöke az első morálisan helyes döntését, és lemondott…” (Annó, Medgyessy Péter)]

A főszálhoz, és számos előttem szólóval párhuzamban: nem szabad elfeledkezni az inkvizíció fogalmáról sem: Aki mást mondd, mint amit Mi szeretnénk, (jó esetben) mellőzötté válik, (rossz esetben) máglyán ég. Mondjuk ez most is így van, csak Gvantanamonak, Recsknek vagy Gulágnak hívják. Gyarló az ember, itt a hiba.

2010. dec. 28. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/29 anonim ***** válasza:

20:43.

25/F

LastOne.Left

"Tehát az, amit mi anyagnak tartunk valójában nem is létezik, pontosabban illúzió, de nem hamis. Ha megszabadultunk a változó anyagtól, ami ugye elég képlékeny, akkor mi marad? No az a valóság, amit ekkor találunk...:P"


25/F: a filozófiai tálalásaid remekek. De lehet, hogy azok is csak illúziók?

Jézussal meg az a bajom, meg neked is, hogy "sokféleképpen" értelmezzük, tehát ez is változik és akkor:"..anyagnak tartunk valójában nem is létezik, pontosabban illúzió,...".

Szerintem mi két "malomban őrlünk" - de én nem is dolgozom...


Akkor mi a valóság?

2010. dec. 28. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 anonim ***** válasza:
0%

22:12.


Figyelj csak. :)

Leírtam, hogy illúzió...de nem hamis...szóval úgy értsd a dolgot, hogy nem az anyag van első rendben, hiába tűnik valóságosnak, hanem az ami azt megjeleníti. Abban igazad van, hogy Jézus is elég sokféleképpen értelmezhető. De itt két dologról van szó. A tudat/elme és az anyag kapcsolata. Jézus pedig pont azt bizonyította, hogy nem az anyag a valóság, hanem az elme, és ezt alátámasztotta csodáival. Ennyi a történet. :)


Ja és mindaddig változik Jézusunkról alkotott meglátás, amíg el nem éri azt, ami valójában "megtörtént", tehát a valóságot, ez pedig egyénfüggő, szóval az egyének szempontjából változik, de nem Jézus Krisztuséból...tehát én hiába adok egy kerek összefüggő magyarázatot, lesz ahol süket fülekre lel. De mint már leírtam, nem Jézus személyéről van itt szó, hanem az elvről, amit próbált átadni. De nyilván sokan félreértelmezték, mivel a szellemi szintjük nem volt olyan állapotban akkor az embereknek. :)


Akkor mi a valóság?

Az elme...pontosabban Az Elme. :)


üdv

25/F

LastOne.Left

2010. dec. 29. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/29 A kérdező kommentje:
Fejlődésként a tudományos és technikai fejlődést értettem. Meggyőződésem, hogy az alapvető fizikai törvényszerűségeket lényegesen korábban felfedezte volna az emberiség, az átlagéletkor sokkal magasabb lenne, a halálos betegségek száma minimálisra csökkenne, stb stb. Nem lehet tagadni az egyház és a vallás felelősségét.
2010. dec. 29. 14:05
 26/29 anonim ***** válasza:
Ez ennél egy kicsit bonyolultabb dolog. Sokmindent az egyház mentett át a római civilizációból, kizárólag az foglalkozott oktatással, de ez nem jelenti azt, hogy nem lépett volna ennek helyébe semmi, amennyiben Rómával megsemmisül a keresztény egyház is. Egy szekuláris szervezettel, amely elég erős és képes átmenteni az antik világ felfedezéseit, volószínűleg múszakilag sokkal előbbre járnánk.
2010. dec. 29. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/29 anonim ***** válasza:

Az a helyzet kérdező, hogy már most is magas színvonalon élhetnénk, mindenki egészséges lehetne...de ez nem történik meg, mert van nekünk még egy olyan is, hogy jellem. Ha pedig valaki önző, akkor bizony drága pénz lesz a másiknak a gyógyszer, hiába van kifejlesztve...ezzel nem igazán jutunk előrébb. Az emberek válogatnak...hiába állítaná elő valaki a sebezhetetlenség receptjét, nem kapná meg csak az, aki "érdekelt" a dologba. Szóval én úgy látom, ahogy korábban is leírtam...nem a tudománnyal és nem a vallással van a "baj", hanem az emberek hozzáállásával, amin bármikor képesek változtatni. :)


üdv

25/F

LastOne.Left

2010. dec. 29. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/29 anonim ***** válasza:

Nem olvastam el minden választ, de kiszúrta a szemem, hogy az egyház a fejlődés hátráltatásában jeleskedett.

Ez csak egy bizonyos határ után volt így, mikor a fejlődés túllépett az egyház tanain. Viszont: nem is tudom, mi őrizte meg a latin írásbeliséget, és az ókori műveltség nagy részét, amiből kialakult az európai kultúra? mi állította meg az iszlám terjeszkedését Európában? És, ha már az iszlámnál tartunk: mi egyesítette az arab törzseket, létrehozva így a közel-kelet legrettegettebb birodalmát? Tény, hogy minden vallásnak megvannak a maga hibái, de vannak tények, amik mellett nem tudunk szó nélkül elmenni, és mérföldkövek, amik más úton talán nem születhettek volna meg.

Fogalmam sincs, hol tartanánk a vallások nélkül. Talán már rég kiirtottuk volna egymást, mint az állatok.

2011. jan. 6. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/29 anonim ***** válasza:
Nekem a kedvencem az volt, hogy már az egyiptomiak is tisztálkodtak szőrtelenítettek, illatosították magukat, a görögöknek már egész jól el voltak a gyógyítással is, a rómaiak fürdőkbe jártak, meg vízvezetékeik voltak stb. stb. aztán jöttek a keresztények, hogy mosakodni bűn, a gyógyfüvekkel gyógyítókat máglyára, mert boszorkányok, meg a macskák az ördöghöz tartoznak irtsuk ki őket. Aztán pingvin alakú ruhában mászkáltak a pestises nép között és csodálkoztak, hogy isten miért küldte ezt a veszedelmet. Mondjuk azért, mert mindenki egy rakás mocsokban élt, meg kiírtották azokat, amik esetleg felzabálták volna a patkányokat? Jé...
2011. júl. 7. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!