Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A vallásos emberek miért...

A vallásos emberek miért gondolják, hogy a szabad akarat miatt van ennyi rossz dolog a Földön?

Figyelt kérdés
Nem hiszem, hogy a szabad akarat miatt lesz rossz egy ember. Ha valaki bűnöző lesz, az általában mentális betegségek, neveltetés, család, környezet, traumák, veleszületett, örökölt tulajdonságok, személyiségjegyek, stb miatt történik meg. Csupa olyan dolog, amit nem mi választunk magunknak. Én legalábbis még nem láttam olyan embert, aki nagyszerű családi háttérrel és tökéletesen egészséges elmével rendelkezne, aztán egyszer csak úgy döntene, hogy embereket kezd el ölni. Tehát nem a szabad akarat miatt leszünk rosszak... Akkor a vallásos emberek miért gondolják így?

2016. febr. 9. 18:25
1 2 3 4
 21/37 Clark Kent.. ***** válasza:

@23:12-es:


A páli levelek azért emelkedettek, mert maga Szent Pál művelt ember volt, nem pedig egy átlagos hívő. Ő maga otthonosan mozgott a görög filozófiában, ez teljesen egyértelmű az Újszövetségből, hiszen idéz a görög irodalomból is. Ha jól emlékszem, úgy hallottam, hogy még a görög nyelv különböző dialektusaiban is otthon volt. Szent Pál személyéből azonban felesleges arra következtetni, hogy a kereszténység is akkor egy bölcs vallás lehetett. Valahogy úgy, hogy a hazai kereszténységnek is vannak kiemelkedő alakjai, például Rózsa Huba vagy Erdő Péter személyében. Ők nagy tudású emberek, de attól még a keresztények közt vannak rendkívül buta emberek (nem is kevés), gondolok itt most a fundamenalista szektákra, akiket végül is már nem is lehet kereszténynek nevezni. És összességében a kereszténységnél a tudomány jobb válaszokat bizonyos kérdésekre. A János evangéliumáról meg annyit, hogy én nem filozofikusnak, hanem inkább lelkinek gondolom. Tény, ami tény, számomra a négy közül az emelkedik ki a legjobban.


Azonban tény és való, hogy az Újszövetség a kereszténység kezdetei leírása mellet az egyházi életről, és erkölcsről szól. Mondhatjuk, hogy ha tudományos kézikönyvnek nem is használható, erkölcsi útmutatónak igen, ám ez nem igaz. A benne foglalt törvények a 21. században már elavultak. Másrészt pedig nem kizárt, hogy hazugságot tartalmaznak. Az újszövetségi könyvek szerzőségét ugyanis teológiai körökben vitatják. Ahogy Salamon mondta: semmi új nincs a nap alatt, hiszen már az Óegyházban is vitattak bizonyos könyveket, csak ez az idő múlásával feledésbe merült. Ha ez igaz, akkor az Újszövetség nem csak a tudománytól van lemaradva (bár ezt még el lehetne nézni), hanem erkölcsben is, hiszen a szerzők hazudtak a kilétükről.

2016. febr. 10. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/37 anonim ***** válasza:

Kérdező, miért vitatkozol ezekkel?

Nem látod, hogy teljesen felesleges?

Vannak dogmáik, amiknek mindenáron meg kell felelni. Ennyi.

Ezek nem fognak neked elgondolkodni az érveiden, mert az a dogmáikba ütközik.


Max. akkor lehetne rajtuk segíteni, ha összefogdosnánk őket és szanatóriumba zárnánk, ahol kimosnánk az agyukból a szektásságot.

2016. febr. 10. 02:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/37 anonim ***** válasza:

KÍVÁNCSISÁG


Összességében mindegyik közre játszik.

Igen szabadon dönthetünk, ám ehhez az egyén szemlélet módja, neveltetése, körülményei, stb is hozzá járul, de ezt nem lehet kifogásként felhasználni, Ám ez csak ránk vonatkozik.


Ádám és Éva, esete jól szemlélteti, hiszen Ők tökéletes körülmények között, egészségben jó létben kezdték az életüket. a KÍVÁNCSISÁG az ami rá teszi az i-re a pontot.

Szabadon döntöttek Sátán mellett, senki és semmi nem befolyásolta, kivéve hogy rosszra használták a döntési szabadságukat.

Sátán sem volt mindig gonosz, gyilkos.

A Saját kívánsága, kialakított rossz gondolkodás módja vitte tévútra, amit, elhesegethetett volna, de nem tette.

Ezért nincs nekik olyan mentségük mint nekünk, akik örököltük, de ez sem kifogás, mert az ember kifejleszthet tulajdonságokat, ami által uralkodik a gondolatain, és szemlélet módján.

Ez nem jön magától, ezt ki kell fejleszteni, ki kell munkálni, amihez ismeret szükséges.


S már pedig ha nem is láttál, vagy hallottál, bizony létezik, nem egy olyan eset, hogy jómódú, egészséges gyermekek, vagy felnőttek, rossz döntést hoznak az életben, mert a gondolataikon nem uralkodnak és ahogy említettem, kíváncsiság is az ami hajtja az embert, a lehetőségekre,

olyat szeretne tudni, kipróbálni, ami túl megy a "hatás"körén, mert nem nyugszik bele abba, hogy nem élhet úgy ahogy más.

2016. febr. 10. 06:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/37 A kérdező kommentje:

#23

Ádám és Éva azt sem tudták, mi a jó és mi a rossz. Isten még csak el sem magyarázta nekik, hogy miért baj, ha esznek arról a fáról. Az, hogy megtették, nem egy óriási bűn volt, hanem egy kis botlás, ami miatt teljesen értelmetlen volt az egész emberiséget megbüntetni. Egyébként a Sátánt miért kellett megteremteni? Hiszen Isten látta előre, hogy mi lesz belőle.

A tulajdonságainkat sem mi választjuk. Persze lehet a személyiségünket fejleszteni, de a legtöbb esetben nem te döntöd el, hogy van-e hajlamod rossz dolgok megtevésére, vagy nem. Én például nem tudnám elképzelni, hogy most elkezdjek embereket ölni és kárt tenni másokban. Képtelen lennék ártani egy másik embernek, de mégsem érzem úgy, hogy nincs szabad akaratom az életem többi részén.. Miért van ez? Mert azt tanultam, hogy bántani másokat rossz, és nincs semmi idegrendszeri problémám, jó életem van. Ha valaki szörnyű dolgokat tesz - embereket erőszakol meg, gyilkol, fizikailag vagy lelkileg bántalmaz másokat, zsarnokoskodik, az önzőségéből adódóan beletipor mások lelkivilágába, stb - az nem egy normálisan működő elmére vall. Persze mi is váloztathatunk magunkon, de nem hinném, hogy az emberek maguk döntik el, hogy milyen elmeállapottal és tulajdonságokkal rendelkezzenek. Tegyük fel, hogy valaki gonosz, és nem akar megváltozni. Miért nem akar? Mert így alakult ki a személyisége. Ezért szerintem a szabad akaratnak csak minimális köze van az emberi gonoszsághoz.


#22

Én úgy gondolom, léteznek értelmes keresztény emberek is, akik már elgondolkodtak komolyabban ezeken a kérdéseken. Az ő válaszaikra várok.

2016. febr. 10. 06:54
 25/37 dirtibi ***** válasza:

A szabad akarat nem a jónak cselekvésére vagy a gonosznak nem cselekedésére irányul, mert azt hosszútávon egyetlen ember sem teheti meg. A szabad akarat arra vonatkozik, hogy elfogadjuk Jézus Krisztust és ő változtatja át életünket, ezt nevezi a Biblia keresztviselésnek. Ezen a kereszten, a szenvedések által semmisül meg a régi természet (Róma 6: 5-8).

A hitetlenek szenvedése Istenhez hívó szó, ha a szép szóra nem engednek... Én maga sem értek sok mindent, de amit elhittem, azt egyre inkább megtapasztaltam.

Szerintem az ember túl kicsi lény ahhoz, hogy az Istent megkérdőjelezze - elég ha elszakad a nyakcsigolyájában egy idegszál, és vége. Isten végtelen, ezért mi nem érhetjük fel Őt.

2016. febr. 10. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/37 anonim ***** válasza:

23-as vagyok


Ha ez így lett volna, akkor igazad lenne.

De Isten teljes mértékben felvilágosította Ádámot, s mint kinevezett család fő neki pedig Évát kellett tanítania arra amit Isten előírt.


Az Édenkertbe helyezés után a Teremtő ellátta feladatokkal, tanítással az embert.

Tudta, hogy mit kér a Teremtő, s azt is hogy az rossz, ha azt figyelmen kívül hagyja, ugyan is elmondta a következményeit is


A következő "munka" volt az embernek:

a Földet benépesíteni utódokkal, és nem nyúlni az Isten hatalmát szemléltető E G Y fához,

ami azt jelentette, hogy amíg nem nyúl hozzá, addig elismeri azt, hogy Istennek van joga meghatározni, hogy az embernek mi a jó és mi nem.

Ha ezt megszegi, akkor azt jelenti, hogy Isten hatalmát semmibe vette, és felülbírálta a jogait is az életadónak.


S ez esetben a büntetése a halál, vagy is visszatér az ember oda ahonnan jött, vagy ahonnan vétetett, a föld alkotó elemeibe, és a nemlétezésbe.


A többit pedig tudod.

a lázadás egyébként sem a földön kezdődött, hanem az égi birodalomban. Csak sajnos ez az angyal, akit ma Sátán néven ismerünk, az embert is behúzta a lázadásába,

az ember pedig a figyelmeztetés, és az elrendezés ellenére csatlakozott Sátán lázadásához.

2016. febr. 10. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/37 A kérdező kommentje:

#25

De Ádám és Éva bűne akkor sem volt olyan súlyos vétség, amiért az egész emberiséget meg kellene büntetni. A Sátánt sem lett volna muszáj Istennek megteremtenie...

2016. febr. 10. 14:12
 28/37 anonim ***** válasza:

Kérdező!


Nézz utána a deizmusnak.


Vallásos zsidóként nem hiába vagyok deista...


Üdv!

2016. febr. 10. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/37 anonim ***** válasza:

UI:


I-ten nem teremtette a Sátánt.


Üdv ,megint!

2016. febr. 10. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/37 A kérdező kommentje:
Tudom, mi az a deizmus. Én ateista vagyok, de ha hívő lennék, valószínűleg a deizmushoz állnának legközelebb a nézeteim.
2016. febr. 10. 19:18
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!