Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » Szeretném kiadni lakásomat,...

Vigyori0126 kérdése:

Szeretném kiadni lakásomat, de nem tudom mi a menete. Mindenképp hivatalosan. Mi a menete?

Figyelt kérdés
Mi az első feladatom, ha megtaláltam a megfelelő bérlőket? Előbb ügyvéddel írjunk bérleti szerződést, vagy egyből a Közjegyzővel írassunk? Ha ezt le is zongoráztuk, hogyan működik az adózás? Nekem kell a Nav felé bejelentést tennem? Kérem segítségetek, esetleg tapasztalatotok.

2015. ápr. 29. 08:54
 1/7 anonim ***** válasza:

1. Ügyvéd írjon szerződést,előre. (név,adat,összeg kihagyva.)

2. [link]

2015. ápr. 29. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 kovpet ***** válasza:

Szerződést te is írhatsz, vannak minták hozzá. Azért egy ügyvéd valószínűleg jobbat ír :)

Ha közjegyzővel ellenjegyeztetitek, akkor közokiratnak számít és ha gond van, egyszerűbb visszaszerezni a tulajdonod feletti rendelkezést.

Ha számlát akarsz adni (nem kötelező!), akkor a NAV-nál kiváltasz egy adószámot és annak birtokában veszel egy számlatömböt és onnantól számlázhatsz. Akkor kell számla, ha cégnek adsz ki lakást vagy ha a bérlőd támogatást kap utána.

Az adót évente be kell vallani és talán negyedévente előleget fizetni, de ezt nem tudom pontosan, mert a könyvelőm intézi az ilyesmit.

2015. ápr. 29. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 kiad-lak ***** válasza:

1-es nagyon felejtős, ugyanis az ügyvéd magánokiratot készít. Azaz ha beüt a baj, akkor jön az 1-3 évig bíróság.

Add össze a károd!


Kizárólag közokiratban szerződni, úgy ahogy a kettes írja!!!

Az az egyetlen orvosság a "birtokvédelmi joggal" szemben.

2015. ápr. 30. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:

1. Hozd olyan állapotba a lakást, hogy kiadható legyen. Győződj meg a készülékek, eszközök (gáztűzhely, WC-tartály, bojler, világítás stb) működőképességéről. Ha kell, hívj szerelőt, karbantartót. Mérlegeld, kell-e tisztasági festés a kiadás előtt.


2. Döntsd el, hagysz-e bútorokat a lakásban. Sok ember szívesen bérel berendezett lakást, viszont a rossz állapotú bútorok riasztóak lehetnek (pl. lomtalanításból kimentett, lógó ajtajú szekrény, kifeküdt ágy, nagypapa szétfingott fotelje, ronda szekrénysor a '80-as évekből stb). Esetleg vásárolj pár elfogadható állapotú használt bútort. Fekhely-kérdésben van, aki szerint elég az ágykeret, matracot hozzon a bérlő. Környéktől is függ, milyen színvonalon érdemes bebútorozni a lakást.

Bútorozatlanul is kiadhatod, akkor kicsit olcsóbb.


3. Rendezd az esetleges rezsi- és közösköltség-tartozást.


4. Készíttess a lakásról energetikai tanúsítványt, a bérleti szerződéshez ez már kötelező melléklet. Nyugodj meg, nem kerül sokba, kb. 10 ezer Ft.


5. Nézd át az 1993. évi LXXVIII. törvényt, hogy tisztában legyél az egésznek a jogi hátterével. Lehetőleg beszélj valakivel, aki már ad(ott) ki lakást.


6. Keress a neten szerződésmintát, amit egyeztethetsz a leendő bérlővel. Vesd össze a törvénnyel.


7. Magánszemélyként nincs szükséged adószámra, elég a sima szja-bevallásban szerepeltetni a bérleti díjat (aminek a 90%-a után kell fizetni 16% adót).


8. Döntsd el, mi legyen a közüzemi szerződésekkel. Maradjanak a neveden vagy átiratod mindet a bérlőre? Utóbbi esetben, ha tartozást csinál, nem rajtad fogják követelni.


(+9. Érdemes tudni, hogy a közhiedelemmel ellentétben semmilyen kockázatot nem jelent, ha megengeded, hogy a bérlő ideiglenesen bejelentkezzen.)

2015. máj. 5. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
+10: a közhiedelemmel ellentétben az állandó lakcím bejelentése sem jár kockázattal. A bérlő dönti el, hogy a lakcímét állandó vagy ideiglenes lakcímnek tekinti. A tulajdonos a lakcímbejelentést nem "megengedi", hanem tudomásul veszi. Az aláírást megtagadni ugyanis nincs joga.
2015. máj. 5. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
5-ös, végre valaki, aki jól tudja a törvényt! :)
2015. máj. 5. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Négyest annyiban kiegészíteném, hogy döntsd el, milyen árkategóriában és kinek akarod kiadni a lakást. Ahhoz, amit ő leírt, olyan 60-70 ezer bérleti díjnál többet ne nagyon kérj el. Ha 100 felett adod, akkor már jó ha tudsz külföldiül, + illik új bútorokat meg gépeket vásárolni. Hogy matracot majd hoz a bérlő, ezt felejtsük el. A bérlő nem azért vesz ki bútorozott lakást, hogy matracot vásároljon, amit költözés után dobjon ki.

Apropó, új bérlőnek illik új matracot venni, mégiscsak fekhely. Ha nem akarsz matraccal bajlódni, kárpitos ágyat vegyél, 100e körül már szépek vannak.

2015. máj. 6. 03:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!