Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » A tulaj beleszól az életembe....

A tulaj beleszól az életembe. Joggal?

Figyelt kérdés

Kivettem egy szobát egy családi házban pár hónapja. Nem a tulajjal kötöttem szerződést, hanem a lakótársammal, és neki van szerződése a tulajjal. Bérleti díjat is a lakótársamnak fizetek.

A szerződésemben az áll, hogy a szoba használatára kizárólag az albérlő jogosult. Emiatt a tulaj ki akarja tiltani barátomat a szobámból, mert most lejött 3 hétre meglátogatni. A lakótársam tud róla, részéről rendben van. Joggal szólhat ebbe bele a tulaj? Hisz nem ott él, csak látogatóban van.


A másik, hogy kulcsot akar a szobámhoz, amin lecseréltettem a zárat, hogy zárni tudjam. Szó nélkül bejárkál a házba, mert van kulcsa. Lakótársamat nem zavarja, de én a szobámba nem akarom beengedni, ami a tulajt idegesíti.


Van pótkulcs, de folyamatosan feltart mikor hazaérek munkából, vagy hazamegyek ebédelni, mert minden áldott nap átjár kertészkedni.



A kérdésem, hogy jogosan csinálja ezt? Joga van hozzá? Szerinte örüljek, hogy ott lakhatok, bár azt már nem nézi, hogy én ezért fizetek.


2016. máj. 17. 09:28
 1/7 anonim válasza:
100%

Is-is.


Ha a szerződésben az áll, hogy kizárólag az albérlő jogosult, akkor vendégségbe se mehet. Gondolj bele, ha ott alszik két-három hetet, aztán két-három hónapot, és még mindig arra hivatkoztok, hogy ő csak vendég...

Másrészt joga van a saját ingatlanához kulcsot tartani, és kulcsot kapni, elvégre te csak bérled. Ha tűz üt ki, elönti egy csőtörés, stb, neki oda joga van bejutni, elvégre őt éri anyagi kár, ha nem hárítja el. (Függetlenül most attól, hogy a te cuccaid is megsemmisülnek.)

DE!

Neked, mint bérlőnek, jogod van előre megbeszélt időpontban, a neked megfelelő körülmények közt fogadni, nem mehet be akármikor, ha kedve tartja, a te tudtok nélkül! Ez magánlaksértés ugyanúgy. Inkább úgy fogalmaznék, ha meg akar győződni az ingatlan állapotáról, akkor beengeded, és nem zárhatod ki, de ezt ugye csak a te jelenlétedben teheti meg, úgy hogy beengeded.

A kert az övé, azt úgy birizgálja, ahogy jól esik, a te lakrészed nem érinti, így jártál.


És igen, van abban valami, hogy örülj hogy ott lakhatsz, mert ki is tehet, egyszerűen szerződést bont, és van pár napod/heted, hogy lakhatást találj.

2016. máj. 17. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
13%

Elvileg nincs joga beleszólni a vendégfogadásba, és elvileg jogod van zárat cserélni, nem kell kulcsot adnod senkinek. (A csőtörés stb. gyakori ürügy a kulcs megtartására a tulajnak, de ez hülyeség, nincs joga kulcshoz a kiadott ingatlanban.)


Gyakorlatilag bármikor kidobhat, kényszerből költözni meg senki se szeret.


Ennyit ér a "bérlők törvényes védelme".

2016. máj. 17. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
88%

"Ennyit ér a "bérlők törvényes védelme"."


Azért álljon már meg a menet!

A tulaj kiadta egy embernek, most meg már hárman laknak ott.

(Mindegy, hogy milyen mesével)


Nyugodtan kitehet!

husss...

2016. máj. 17. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Na azért ácsi... én jeleztem a tulajnak, hogy barátom ott tölthet pár napot, tekintve, hogy 180 km van közöttünk. A bérlőtől vettem ki a szobát, illetve anno a tulajnak sem volt gond, hogy barátom lejönne párszor.

Gondolhatta, hogy nem 1-2 napról lesz szó, ha egyszer 180 km-t, és 4-5 órát utazik.

Ezen kívül a rezsibe korrektül beszállunk, ő besegít a ház rendben tartásában, illetve 2-3 hónapon belül költözök. Nem gondolom, hogy a párommal lenne a gond, míg az előző bérlők full lelakták a házat, a parketta be van szakadva, lejt, és a plafon is több helyen meg van repedve.

2016. máj. 18. 09:43
 5/7 MZ.per.X ***** válasza:
72%

"én jeleztem a tulajnak, hogy barátom ott tölthet pár napot"

Azért a közel 1 hónap az nem pár nap. Ergó már alapból elsumákoltad a dolgot és most neked áll feljebb.


"de én a szobámba nem akarom beengedni, ami a tulajt idegesíti"

Egyrészt teljesen érthető a felháborodásod, másrészt meg azt nem értem miért nem a tulajjal kötöttél alapból szerződést, tisztázva előre az ilyen dolgokat?


Ráadásul alapból érthető a tulaj hozzáállása is. Ő kiadja valakinek X összegért a lakást, erre már 3-an laknak ott, akárhogy nézzük 3 ember, nagyobb amortizáció.


Meg mondjuk alapból nem értem az ilyen embereket mint a kérdező, hogy egyáltalán minek költöznek ilyen helyekre, mert tulajdonképpen csak magukat szopatják.

2016. máj. 18. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Milyen közel egy hónapja? Most van második hete itt, úgy alakult, hogy jövő héten már nem jön vissza velem. A múlt héten is kedden késő este jött. Hétfőn sem voltunk az albiban, és ma megyünk haza. Akárhogy számolom ez másfél hét. Közel nem 1 hónap.

Ne ebből kelljen már hisztit csinálni. Belement, hogy odaköltözzek, mert a lakótársamnak is könnyebb így fizetni. Belement abba is, hogy barátom néha lejöjjön. Akkor mi miatt is rinyál pontosan? Nehogy már ne jöhessen le a saját párom másfél hétre 180 km távolságból.

2016. máj. 19. 08:30
 7/7 anonim ***** válasza:
A kérdésbe azt írtad, hogy három hétre ment hozzád. Az nem egy-két nap, akárhogy is számolom. Meg nem is másfél hét.
2016. máj. 27. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!