Kezdőoldal » Otthon » Barkácsolás » Hogyan kezdjek el biztonságosa...

Eustace kérdése:

Hogyan kezdjek el biztonságosan hegeszteni?

Figyelt kérdés

Milyen lépéseket kell végrehajtanom hegesztés előtt, közben és után, hogy se magamba se pedig a környezetembe ne tegyek kárt?

Van 2 trafóm (Einhell cen 150/1 turbo, T.I.P. TR-140), amik már több mint 5 éve állnak egy fűtetlen műhelyben. Ha mindkettő működik melyikkel lenne jobb hegeszteni?

Milyen elektródával lehet használni?

Az ilyen körülmények között tárolt trafóval végzett munka mennyire lehet balesetveszélyes és mire figyeljek oda?


Sose hegesztettem, ezt mindig másra bíztam, kisebb otthoni munkákra szeretném használni.

Köszönöm a válaszokat! [Ha kapok:)]



2015. márc. 8. 20:29
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

Pár alap dolog.


[link]

2015. márc. 8. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm, ezt már elolvastam.
2015. márc. 8. 20:36
 3/16 anonim ***** válasza:
100%
Mindegy melyik trafóval, ha működőképes mindkettő, de egyik készülék sem a hegesztéstechnika csúcsa... Pajzsod is van hozzájuk, remélhetőleg, anélkül neki sem állj! Más egyéb, amiből bajod lehet, talán nincsen. Esetleg még annyi, hogy a meghegesztett, félrerakott alkatrészek közt óvatosan tapogass, mert a forró vas ugyan úgy néz ki, mint a hideg, csak más a fogása... :-) Gondolom általános szerkezeti acélokat szeretnél kezdetben hegeszteni, és a készülékeid teljesítménye sem tesz lehetővé mást. Rutilos elektródát vegyél, esab OK46.16, vagy annak megfelelő más gyártmányt, max 2,5 vastagságban.
2015. márc. 8. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
Én nem tudok igazán hegeszteni, inkább csak "taknyoltam", mert nyilván ezt is a legjobb valakitől a gyakorlatban elsajátítani. Annyi biztos, hogy a hálózati kismegszakítónak nagy teljesítményűnek és lomha kioldásúnak kell lennie, mert különben a nagy induló áramerősség miatt leveri a hegesztőtrafó. Amilyen trafóm nekem van, ahhoz kb. 2 mm-es elektróda kell, aminek az a gyakorlati hátránya, hogy vékony és rugalmas, ezért gyakorlatlan és remegő kézben bizony nehézkes a használata. Emiatt érdemes megtartani a rövidre fogyott, de még használható elektróda darabokat, amelyek már nem hajlanak olyan könnyen. Azt sem tudom, hogy a gyakorlott hegesztők megtámasztják-e az elektródákat tartó karjukat (könyöknél), mert nagyon határozott és biztos kéztartás kell ahhoz, hogy a folytonosan fogyó elektróda vége mindig a megfelelő távolságban legyen az anyagtól, különben vagy megszakad a ív, vagy hozzátapad az elektróda az anyaghoz. Nagy bizonytalanságot jelent a védőpajzs/védőszemüveg használata, mert ha fenn van, akkor nem lehet rajta keresztül látni az anyagot és a hegesztőpálca végét, ha meg nincs, akkor a hegesztés indítása után kell a szem elé emelni és akkor meg rövid ideig károsodik a szem az ívfény miatt. Annyi biztos, hogy kell elérhető távolságban vizet tartani egy kiöntőben, amivel gyorsan le lehet hűteni a hegesztési varratot, ha kis tárgyakról van szó, vagy ha gyorsan akarunk dolgozni. A hegesztési varrat eltisztázásához kell sarokcsiszoló vágó vagy polírozó koronggal, mert reszelővel a kemény varrat nehezen megmunkálható.
2015. márc. 8. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:

"amivel gyorsan le lehet hűteni a hegesztési varratot"

Nem élszerű siettetni a kihűlést, ridegedik a varrat és azonnal ledobja a bevonatot, ami a varraton van, az is védi a gyors kihűléstől.

Még annak a leütésével is célszerű várni, hogy ne csökkenjen a varrat szilárdsága.

2015. márc. 8. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
Néhány téves infót szeretnék pontosítani. Hálózati kismegszakító: B 16 Amperrel sima ügy lesz a hegesztés, pedig az ugye nem lomha kioldású (a "C" a lomha). Nem kell könyöktámasz, bizonyos helyzetekben amúgy sem lenne lehetőség kezet, könyököt, meg egyéb testrészeket kitámasztani, gyakorolj anélkül, és egy idő után menni fog. A 2 mm vastagságú pálca az már inkább lemez hegesztéséhez alkalmas, és bizony a 2 mm az vékony, de ez nem hátránya, mert megfelelő munkára megfelelő elektróda vastagság kiválasztásával inkább előny, még ha "rugalmas" is. Az elektródával addig hegesztünk, míg el nem fogy, és ha marad is a végére rövidebb darab, azt nem azért tartjuk meg, mert már nem hajlik könnyen, hanem azért, mert nem pazarlunk, azzal még lehet később hegeszteni. Pajzs használatát persze gyakorolni kell, de lehet már automata pajzsokat is kapni, egész kibírható áron, kezdőknek nagyon tudom ajánlani. A varratot pedig nem kell vízzel borogatni, ki fog az hűlni magától, de mint írtam, óvatosan tapogatni. Nem akarlak megbántani négyes, de azzal kezdted, hogy te nem tudsz igazán hegeszteni, nekem ez az egyik szakmám.
2015. márc. 8. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

Első és legfontosabb dolog a tűzvédelem! A hegesztés környezetében nem lehet semmilyen gyúlékony anyag és valamilyen tűzoltásra alkalmas berendezés mindig legyen a közelben (víz, homok, poroltó).

A második legfontosabb az egészséged védelme! Zárt helyen megfelelő szellőzés, pajzs, kesztyű, védőruházat, stb.. Az ívfény rövid idő alatt súlyos égési sérüléseket tud okozni a szabad bőrfelületen, ezért csak zárt ruházatban szabad dolgozni.

Ezek sima trafós barkácsgépek, bármelyikkel elkezdheted a gyakorlást. Elektródából valamilyen rutilost vegyél. Alapnak nevezhetjük az ESAB OK 46.16-os pálcáját, vagy valamilyen ennek megfelelő más márkájút 2-2,5 mm-es vastagságban. Ezzel biztos nem fogsz mellényúlni. A többit már nagyjából leírták.

2015. márc. 8. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

20 pálca után majd elkészül az első értelmesebb varratod:D majd kitapasztalod, először ne 2 dolgot próbálj össze hegeszteni hanem csak simán egy felületen értelmes varratokat csinálni. Igaz én pont 2db összehegesztésével kezdtem, mert egy tárcsának hegesztettem be a közepét, mert sütőtárcsát csináltam:D Bele is nyomtam pár pálcát. Azóta már tudok egész szép varratokat csináln. Addig gyakoroltam egy lemezen a varratokat amíg a salak egy darabban le nem jött a varratról ami tart is, szóval csak gyakorlás kérdése. Mivel ritkán hegesztek ezért előtte is elgyakorlok vagy 2 pálcát mielőtt nekikezdek a munkának

Neten is vannak egész jó videók amin megnézheted a pálca mozgatásának a módját és a sarok varratok készítését stb... Ja és műszálas nadrágban ne hegessz én is ráfáztam :D elég kellemetlen amikor beég a bőrödbe

2015. márc. 8. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Hétvégén ha lesz rá időm kipróbálom!
2015. márc. 11. 19:01
 10/16 anonim ***** válasza:
Amire vigyázni kell, az éghető anyagok, meg a fej fölötti hegesztés. Illetve nem árt még egyet megemlíteni, a horganyzott csövek esetét, amikor is kibszottul tud fröcskölni az anyag.
2015. márc. 11. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!