Kezdőoldal » Otthon » Kert » A lidl-ben vásárolt kis...

A lidl-ben vásárolt kis cserepes bazsalikom és menta, hazavitel után 3. napra halanak meg, mi lehet az oka?

Figyelt kérdés
Igazából minden benne van a kérdésben. Mit tegyek, hogy életben maradjanak?
2023. nov. 23. 11:22
 1/6 anonim ***** válasza:

Van hogy nem megfelelően tárolták és elfagyott a növény, ezért pár napig még úgy néz ki mintha élne.

Próbáld meg nem a melegbe rögtön betenni, hanem a folyosón, vagy hasonló helyen pihentetni pár napig, ahol hűvösebb van és közben alulról legyen mindig locsolva, hogy ne ázzon a növény a vizes földben, de legyen a gyökereknek elég nedvessége! Tegyél alá valami műanyag tálat, abba vizet 1-2cm magasan, abba tedd a növényt!

Nem kell rögtön kidobni ha a levelei lekonyulnak, összeszáradnak, a töve ha életben van akkor majd hoz új leveleket nemsokára.

2023. nov. 23. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Ne vidd lakásba. Ezek fényigényes kültéri növények. A menta télen-nyáron tartható kint, a bazsalikom egynyári növény.

Hűvös, napos helyen bent is életben lehet őket tartani egy darabig, de szépek nem lesznek akkor se, a sanyarú körülmények meglátszódnak rajtuk.

Tavasszal vegyél majd, és kintre rakd, nagy cserépbe ültetve.

2023. nov. 23. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

A második válasz végén van a teendő.

A kertészetben eladásra termelik ezeket és a növény tápoldatban fejlődik ott, kevés a talaja.

A kevés és túl laza föld valójában nem tartja a vizet és amikor eladják, már kicsi a cserepe, ezeket azonnal át kell ültetni nagyobb cserépbe, mégpedig akkorába, amikor majd eléri azt a fejlettséget, amikor visszavágod, felhasználva a levágott részeket, elegendő méretű legyen a még jobban gyarapodott gyökérzetnek.

20-25 cm nagyságú cserépben jól tartható. mert igazából mediterrán növény eredetileg, ha kap elég vizet, jól bírja a meleget, így télen is tartható fűtött lakásban, ha elég fényt kap.

A fényhiánytól tud lecsepülődni. Jó fényviszonyú ablakba kell tenni, meghálálja, ha melegebb nappalokon, ami mostanában gyakran van, kiteszed a napra, erkélyen, vagy balkonon 10 °C fölött már megteheted pár órára, csak estére kell ilyenkor bevenni.

Visszavágáskor én a harmadát meghagyom, bár van, aki jobban visszavágja, de szerintem az már jobban megviseli a növényt és ha nem is pusztul el esetleg, a továbbiakban lassabban fejlődik.

Gyakori visszavágáskor legalább két hetente tápozni kell, de - attól függ, milyen fajta - nem szabad teljes méretére engedni megnőni, mert hamar felmagzik télen is és utána lassabban fejlődik, meg nem lesz olyan zsenge, mint előtte.

2023. nov. 23. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

3

Mutass már képet egy télen 2 hónapig lakásban tartott, és normálisan kinéző bazsalikomról vagy mentáról.

Hiába mediterrán növények, a fény és a hőmérséklet arányával nem lehet mit tenni. Télen a lakás meleg (éjszaka is), fény meg kevés van (rövid, borongós nappalok), ettől tönkre fognak menni.

2023. nov. 24. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

#4

Jelenleg nincs, idén nyárra nem ültettem, mert előre tudtam, hogy utazni fogok többször is és heteket töltöttem a bátyáméknál vidéken.

Az, hogy egynyári a bazsalikom, új palántánál, amit most vásárok, nem számít és a tavasszal ültetettnél sem igazán, ha jól van tartva.

Azt én is írtam, hogy fény kell neki. Borongós napokra én készítettem egy grow-led lámpát cob led chipből, nagyjából az alábbi link szerint, bár nem teljesen így néz ki, mert egy alumínium sínre szereltem, ami csak elől árnyékozza le, vagyis ernyőt nem csináltam rá. Ma már drágább, mint akkor, amikor a video készült, de ma sem eget verő költség. Kifejezetten növények világítására készült, a szükséges spektrumban, 220 V feszültséggel direktben a hálózatra kötve. Külföldről olcsóak a cob led chippek, de nálunk is kapható, például a ledszaki - nál.

https://www.youtube.com/watch?v=vkQ0Umt79F0

A tavalyi így nézett ki télen, ahogy írtam, kitettem napozni melegebb napon.

[link]

2023. nov. 24. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Nyilván nyurga, meg mintha éhen akarna halni annyira satnya, de ha rendesen van öntözve, tápsózva, és nincs túl sem locsolva, akkor hónapokig le lehet csipegetni belőle egy-egy levelet a házi pizzára. Én mindig megemelem cserepestül, hogy elég víz van-e a földjében. A feleségem kiszárítja, azért szokott neki elpusztulni, anyósom meg minden másnap meglocsolja, szóval túlöntözi, neki kirohad 2 hét alatt. Én a konyhaablakban tartom és hetekig bírja. Aztán ha nagyon lesatnyult és nagyon leraboltam, akkor veszek újat. Én fogyasztója vagyok, nem dísznövényként tartom.
2023. nov. 24. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!