Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Mi értelme a határellenőrzésnek?

Mi értelme a határellenőrzésnek?

Figyelt kérdés
Számomra elég fura, hogy az egész Földet ellenőrzési zónákra osztották, és minden egyes zónahatárnál több órát kell várakoznod, mire átengednek. Jó, értem én, hogy a bűnözést és a kábítószerek terjedését akarják gátolni. De akkor is logikátlan, hogy a zónahatárokat miért pont az államhatárokhoz igazítják. Különböző méretű országok vannak, így az egyik zóna 2 millió km2, míg egy másik csak 2000. Ha a schengeni övezetben már ki tudták váltani a határellenőrzést más módszerekkel (pl mélységi ellenőrzés) akkor miért nem működhet ez máshol is? Szóval azt kérdezném, hogy ez miért alakult így ki, van-e valami oka, amiért így működik a rendszer. Van-e létjogosultsága?
2011. szept. 28. 01:31
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Nemcsak bűnözés, hanem adószedés (jövedéki adó), vámolás, egészségügyi zár (nemcsak humán, hanem növény- és állategészségügyi is), katonai (zavarosabb térségekben), szóval van pár ok, ami miatt zónák vannak.

Hogy kisebbek vagy nagyobbak? Hát ez jó kérdés. Mert egy kis ország is lehet olyan, hogy jobb, ha ellenőrzik a belépőket (pl. Izrael), de egy nagyjából egységes USA vagy EU esetén nincs szükség komolyabb ellenőrzésre. Van ahol meg belső ellenőrzések is lehetnek, vagy voltak. (régen a Szovjetúnióban más megyébe sem mehettél át megfelelő papír nélkül)

2011. szept. 28. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Nagyon irigyellek kerdezo (KOMOLYAN!!!)

Fiatal lehetsz, es akarhogy szidjuk a rendszervaltast, a kerdesed megis mutatja, hogy szabad vilagban szulettel. (Ugy is fogalmazhatnek, hogy normalis ember lettel)

2011. szept. 28. 06:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Számomra meg az elég fura, hogy ki be mászkálhatnak idegen állampolgárok az országba. Ha rajtam múlna minden határon aknamező lenne telepítve a határőrök pedig kötelesek lennének felszólítás nélkül lőni arra aki nem az ellenőrző ponton kel át.
2011. szept. 28. 06:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Hát ha ez a normális, akkor én sosem szeretnék normális lenni.
2011. szept. 28. 06:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Szerinted,mi lenne a logikus,ha nem az állam határ?Mert,pl:mi közöm van a más országában ellenőrizni,beleavatkozni.kit,mit,hogyan ellenőrizzen?ha épp ott lenne az ellenőrző pont.Vagy itt nálunk kik jöhetnének ellenőrizni,idegen katonák? Voltak már elégszer!
2011. szept. 28. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat. Valóban fiatal vagyok, és én már ebbe a rendszerbe "nőttem bele", lehet hogy ezért furcsállom azt, ami eddig mindenkinek természetes volt.

Kicsit utánanéztem, és sok kisebb ország már eddig is vámunióban volt, pl Svájc és Lichtenstein, Benelux államok, szóval nem csak nekem jutott eszembe, hogy egyes országok túl kicsik önálló zónának:)

Aztán eszembe jutott még valami, ezt érdekes módon egyikőtök sem említette, az illegális bevándorlás (ami persze csak azért illegális, mert gátoljuk a szabad költözködést). A fejletteb országoknak az az érdekük, hogy izolálják magukat a harmadik világtól, pedig ez csak tüneti kezelés, ha kiegyenlítődne az életszínvonal a világon, az egész ügy okafogyottá válna. Attól félek hosszabb távon csak erőszakkal lehet fenntartani a gazdasági, szociális különbségeket, és kirekeszteni a bevándorlókat. De ez a kérdés már messzire vezet, majd még filózom rajta, nektek pedig még egyszer köszi.

2011. szept. 30. 15:28
 7/9 A kérdező kommentje:

láp pál:

nem úgy értettem a dolgot, hogy az államhatár helyett valahol random helyen legyen a zónahatár, hanem azt furcsálltam, hogy az országok méretétől függetlenül az "egy ország-egy zóna" elv érvényesül.

Természetesen nem idegen katonák ellenőriznének más országokban, hanem:

a) több kisebb országból álló vámunió esetén mindenki a közös külső határ rá eső részét ellenőrzi

b) a nagyobb országok maguk ellenőriznék a belső zónahatáraikat


És mielőtt még belekötnél, hogy ez teljesen irreális és mit akarok ezzel, gyorsan leszögezem, hogy csak elméleti síkon filózok az egész jelenségről, csak arra kerestem a választ, hogy tényleg logikus és szükségszerű-e a rendszer abban a formájában, ahogy jelenleg létezik, ahogy megszoktuk. Sok szempontból nyilván igen, hiszen nem véletlenül alakult így...satöbbi.

2011. szept. 30. 15:38
 8/9 anonim ***** válasza:
Az emberek sohasem tudnak egyenlőek lenni,és megegyezni mindenbe,és nem is akarnak.Nem igen volna értelme egyenlőséget tenni két teljesen különböző felfogású csoport közzé.
2011. szept. 30. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"a) több kisebb országból álló vámunió esetén mindenki a közös külső határ rá eső részét ellenőrzi"

A Benelux államok voltak ilyenek.


"b) a nagyobb országok maguk ellenőriznék a belső zónahatáraikat"

A Szovjetúnióban voltak belső zónahatárok. Nem volt ott sorompó (ha jól tudom), de megállíthattak az egyenruhások.

2011. okt. 1. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!