Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Franciaország miért nem...

Franciaország miért nem tudott olyan hatalmas gyarmatbirodalmat kiépíteni, mint Nagy-Britannia?

Figyelt kérdés

Persze a francia gyarmatbirodalom is óriási volt, a brit mögött a második volt, de London mégis sokkal nagyobb és értékesebb területeket (India, Kanada, Ausztrália) tartott az uralma alatt, míg Franciaországnak inkább a szegényebb részek (főként Afrikában) jutottak.

Franciaország fekvése legalább olyan kedvező, mint az Egyesült Királyságé (sőt, szerintem kedvezőbb is), milyen okai vannak, hogy ennek ellenére mégsem voltak annyira sikeresek a gyarmatosításban, mint a britek?



2014. nov. 17. 23:49
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Franciaországban mindig instabil volt a politikai helyzet.


A Brit Birodalom meg sziklaszilárd monarchia volt, stabil politikai berendezkedéssel.

2014. nov. 18. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Mert a hét éves háborúban sok területüket(gyarmatot) elnyerték a Britek tőlük. Utána pedig nem volt erejük visszavenni.
2014. nov. 18. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 hollófernyiges ***** válasza:
89%

Észak-Amerika a hétéves háború előtt:

[link]

2014. nov. 18. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Nagy-Britannia szigetország, hatalmas flottával, háború sem volt, Írország, Skócia, Wales és Cornwall megszerzése után.

Franciaország nagyon sokat háborúzott.

Nagy-Britannia megszállta az értékesebb francia, spanyol és holland gyarmatokat:

Kanadát, Belizét, Gambiát, Francia Indiát, kisebb francia szigeteket

a Bahamákat és más karibi szigeteket

Fokföldet, Ceylont, Johorét, Holland Ghánát, Nyugat-Guyanát, Új-Amszterdamot, Új-Hollandiát, Új-Zélandot

Gyakorlatilag összelopkodtak mindent a flottára támaszkodva.

2014. nov. 18. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Igen, egyrészt a franciák inkább európai, szárazföldi hatalom volt (persze komoly tengeri, gyarmatosító hatalom is, de nem annyira, mint a britek), így sok idejüket lekötötték az európai hegemonisztikus törekvések, a háborúk a spanyolokkal, Habsburgokkal... A briteknek nem voltak ilyen "problémáik", és pont ez volt az oka annak, hogy amíg az európaiak egymással háborúztak, Anglia nevetve szerzett meg mindenféle gyarmatokat. Ez az oka annak, hogy Anglia (Nagy-Britannia) mindig az európai egyensúlypolitika felett őrködött. Ha Európában valamelyik hatalom hegemóniára tört, a britek mindig ellene voltak (ha a Habsburgok erősödtek meg, ellenük, ha a franciák, akkor azok ellen - pl. Napóleon - aztán az egyesült Német Császárság ellen, majd Hitler ellen stb.). Ez azért volt, mert ha valamelyik hatalom Európában hegemóniát szerzett volna, akkor az angol gyarmatokat is veszélyeztethette volna. Ezért az angolok mindig olyan európai szövetségi rendszerbe léptek be, ami az aktuális legerősebb európai nagyhatalom ellen szerveződött...


A másik pedig, hogy társadalmilag-gazdaságilag és politikailag az angolok fejlettebbek, prosperálóbbak voltak, mint a franciák. Angliában hamar lebomlott a feudalizmus, és inkább a tőkés rétegek, a gazdasági vállalkozók erősödtek meg. A politikai rendszer is őket segítette. A franciáknál ezzel szemben a feudális államberendezkedés és mentalitás megmaradt valamilyen szinten... A protestáns-anglikán mentalitás is más volt, mint a hagyományos katolikus vallásüldözős francia (pl. elűzték a hugenottákat, akik Poroszországba költöztek, így erősödött meg Poroszország!).


Ezeknek az együttes hatásának eredménye, hogy inkább a városias, iparosodott, vállalkozó Anglia vált kereskedő-tengeri hatalommá és nem a nagybirtokos, feudális maradványokkal rendelkező Franciaország.

2014. nov. 18. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!