Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ha még egy informatikus sem...

Ha még egy informatikus sem tud megélni Budapesten, akkor egy takarító 80 ezerből, hogy tud?

Figyelt kérdés

Azért hangsúlyozom Budapestet, mert ott elterjedt, hogy már fél millióért sem lehet munkaerőt találni IT-ben, mert így is inkább mennek ki külföldre. Na most, mi ezen a csoda? Az bruttó 500 ezer, nettóban kijön 250 ezer, amennyiből Budapesten nem lehet megélni. Vidéken meg lehetne, ott nem is lenne rossz egy ilyen fizetés, de a budapesti árak 3-4x akkorák mint a legtöbb helyen vidéken. Ennyi pénzből ott patkánylyukban lehetne lakni, BKV-val kellene közlekedni, szórakozni alig lehetne a 2-3 ezer forintos koktél árak mellett, és akkor még nem is menő helyet mondok, és egy igazi akcióleső-nek kell lenni, vadászni az akciós élelmiszer árakat a multi üzletekben, magyarul csóró patkány módon lehetne belőle megélni. Egy ilyen életre Afrikában se vágynak.


De ha még egy informatikus is így él, akkor miből él meg egy takarító, aki 80-90 ezer forintot keres?


2016. szept. 30. 13:28
1 2
 11/15 anonim válasza:
Hát köszi, igazán "biztató" válaszok.:D Én épp nettó 250ft-ból készülök megélni egyedül Bp.-en, albérletben. A kérdés feltevője arra gondolt, hogy jó életminőségben nem lehet megélni, és ebben van is valami. Szobát nem akarok kivenni.. hogy majd azon kelljen stresszelnem mikor mit lopnak el tőlem. Egy garzonlakás rezsivel 80-100 ezer ft-nál kezdődik, kajára legalább 60 ezer kell nekem egy hónapban. 160 ezer ft-nál tartok, és még nem vettem magamnak egy farmert, vagy például nem csinálok jogsit, nem veszek autót részletre, nem járkálok moziba és szórakozni, stb. Ha később nem emelkedve a fizetésem, saját lakásom az életben nem lehetne! Nekem az a szerencsém, hogy nagyon jó szakmám van, és erősen motivált vagyok, lesz lehetőségem többet keresni majd. De.. mi van azokkal, akik mindig ennyit keresnek?
2017. jún. 18. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim válasza:
*előző vagyok. nettó 250e ft-ot akartam írni:D
2017. jún. 18. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim válasza:
Igaza van a kérdezőnek. Mindenhol csak azt lehet hallani, hogy az informatikusok így meg úgy sokat keresnek. Azt már elfelejtik megemlíteni, hogy milyen komoly szaktudással és mennyi munkával. Mert nem olyan "kényelmes" munka ez, mint az emberek gondolják, folyamatosan komoly kihívásoknak kell megfelelni, és problémákat megoldani. Viszont akkor valóban, miért ne élvezhetnék a tudásuk gyümölcsét? Miért ne vehetnének 2-3 ezer ft-os koktélokat, vagy 15 milliós autót? Miért ne élhetnének nagyon jól?
2017. jún. 18. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:

Igen, sokfélét lehet hallani. Ennél csak a hallomások félreértése és értelmezése még több féle.


Néhány megállapítás.

1. Sokféle élethelyzet van, amelyben a megélhetéshez szükséges összegek meglehetően eltérők lehetnek.

a) fiatalként lehet szülői háttértámogatásként lakással, autóval és minden induló eszközzel felszerelten kezdeni. Ekkor átlagos kulturális igénnyel éppen ki lehet jönni 150 ezerből, ez gyakorlatilag az "üzemeltetés". Kicsit igényesebben (színház, könyvek, tájékozódás, némi utazás, tisztességes ruhák, stb.) már 250 ezer fölött járunk.

b) ha fiatalként nincs szülői háttértámogatás (lakás, autó, induló készlet), akkor épeszű időn belül (5-7 év) ezek megszerzése évi 3-4 millió megtakarítást igényel, ez havi 350-450 ezer plusz az előzőhöz képest.

c) az extra igényeket most ne tárgyaljuk, mert ezek havi 100-500 ezer pluszt is jelenthetnek.

2. Az előzőket összefoglalva a) eset 500-1000 €, b) eset 2000-3000 € nettó havi jövedelmet igényel. Ez Magyarországon néhány kivételes esetben lehetséges még kezdőként is, de nem szabad ezt figyelembe venni, mert az évi 100-200 ezer új kezdőből kevesebb, mint egy ezreléknek adatik meg ilyen lehetőség. Pár százalék kaphat tűrhető összeget, a többi számára a fejlődés gyakorlatilag kizárt, a fenntartás úgy ahogy elmegy. Egy fiatal fejlődni akar, ha nem, elveszett. A döntő többség ezért megy el. Lehet, hogy nem fogalmazza meg magában pontosan, szabatosan, de a lényeg: Magyarországon egy rendkívül szűk rétegtől eltekintve nulláról építkezni nem lehet. Ehhez külföldi fizetés kell. Ez a következménye Orbán bérvisszatartó politikájának.

3. És miért ilyen a politikája Orbánnak? Mert új oligarchia kiépítéséhez rengeteg pénz kell. Tehát gazdaságfejlesztésre nem futja. Viszont egy országot legalább formálisan mégis kell működtetni. Ez úgy lehetséges, ha mi semmit sem csinálunk, viszont minden multit beengedünk, csábítunk, akik itt összeszerelő műhelyeket telepítenek. Ehhez viszont alacsonyan kell tartani a béreket, különben senki se jön ide. Orbán tehát egy rendkívül alacsony színvonalú, rendkívül alacsony bérű, kiszolgáltatott helyzetben lévő munkavállalókkal működő összeszerelő műhelyt csinált az országból, a névleges vállalkozások nagy jövedelme a klientúrához áramlik. És ennek még két haszna van számára. Ki lehet rabolni az oktatást, hiszen egyfelől nem kell ehhez a munkához okos ember, másfelől az okos ember okoskodna, ami nem jó. Ő csak legyen buta, ne lássa át rafinált intézkedéseinek ügyeskedéseit, lophasson nyugodtan. Pedig már az 1990-es évek elején bebizonyosodott, hogy Antall politikája, gyorsan létrehozni gazdag tőkés réteget, hogy a tőke hazai maradjon, nem lehet. Csak maffiaréteget lehet gyorsan létrehozni.

4. Mindent összevetve, az orbáni célok, az alacsony bér, az értelmes munkaerő kiáramlása, az eligénytelenedés és általános lepusztulás szorosan összefüggenek, egyik a másiktól nem elválasztható. Aki ezt próbálja tenni, mind Orbán malmára hajtja a vizet, mert megvalósítja legfőbb célját, a megosztást.

2017. jún. 18. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim válasza:

Előzőnek: nagyon jól leírta a helyzetet.


Én szoftverfejlesztőként igyekszem boldogulni Bp.-en teljesen egyedül. Igyekezetből és tudásvágyból nem szenvedek hiányt, viszont elég egyetlen hiba, és végleg utcára kerülhetek. Embertelenül drágák az albérletek Budapesten, és nem azért tanultam ennyit, hogy egy szobát vegyek ki, miközben azon kellene aggódnom, épp mit fognak tőlem ellopni.


Sok munka és fejlődés vár rám, de van remény arra, hogy idővel anyagilag stabilizáljam magam. Ha valaki kimegy mosogatni külföldre, az első hónapban 2x annyit fog keresni mint én, viszont szeretem a munkámat. Szakadék van az osztrák és magyar bérek között.. Akinek nincs hivatása, annak sajnos mindenképp mennie kell innen, ha családot, lakást/házat, autót, és stabilitást akar. Ezek ma már Magyarországon csak ÁLMOK.

2017. jún. 18. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!