Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Felügyeleti jog, közös megegye...

Felügyeleti jog, közös megegyezés, hogyan tovább ?

Figyelt kérdés

Az exemmel nem voltunk házasok, nála laktam, várandós voltam mikor megromlott a kapcsolatunk és hazaköltöztem anyukámhoz. Apasági nyilatkozatott tett, így a nevére került a gyermek.

Ennek már 6 éve, a közös kislányunkat 90%-ban egyedül neveltem és nevelem most is mert apuka nem igazán támogatott, gyerektartást is néha-néha utal.

Utoljára tavaly nyáron volt nála, heti rendszerességgel jelentkezik, hív/ír de a gyerekről nem kérdez ha nem juttatom eszébe csak vitatkozni, kötekedni akar. A gyerek beszélni nem akar vele. Mondtam, hogy mondjon le a gyerekről és hagyjon engem békén, lemondani nem akar, gyerektartást fizetni nem akar mert neki nincs pénze, látni akarja de csak akkor ha házhoz viszem neki kocsival és haza is hozom, ha ott van a gyerek akkor is a nagyapjával meg az apja testvéreivel mert ő nem foglalkozik vele.

Felajánlottam neki két lehetőséget, hogy véget vessek ennek. Egyik, hogy ha lehet ilyet akkor lemond róla és az én nevemre kerül, békénhagy minket.

Másik, hogy enyém lehessen a kizárólagos felügyeleti jog, velem él a gyerek, (ő egyébként nem szeretné elvenni tőlem) korlátozzuk a láthatást (mikor, hol) és a gyerektartás összegét is.

Sokszor állapodtunk meg eddig is szóban de soha nem tartotta be.

Most ő a második lehetőséget választja és akarja is mert leírta, hogy ez neki így jó. Szeretném hivatalosan ezt valahogy megerősíteni.

Hogy kezdjem ? Ügyvéd előtt állapodjunk meg és beadjuk a dokumentumot a bíróságra vagy gyámügyre menjek ?

Lényeg, hogy a leghivatalosabb legyen és kötelessége legyen betartani amikben megállapodunk.


Köszönöm a hasznos válaszokat!



2021. ápr. 19. 07:44
 1/5 anonim ***** válasza:
80%

Lemondani a gyerekről nem lehet.

Bíróság, gyermekelhelyezes, kapcsolattartas és tartasdij megállítása kérelem.

2021. ápr. 19. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
65%

Kereset benyújtása a lakhely szerint illetékes bíróságra gyermekelhelyezés, láthatás és tartásdíj ügyében.

Ezt kell tenned és ez is az egyetlen értelmes és szabályozott megoldás.


Nem muszáj ügyvéd, ha képes vagy egyedül is elkészíteni, iratminta is van a neten és - ha a pandémia miatti korlátozások enyhülnek- heti egyszer ún panasznapi ügyintézésen kaphatsz ingyenes jogi tanácsot az ott dolgozóktól, ill beadhatod a kereseted (ránéznek, hogy nem tartalmi-formai hibás-e).


Ilyen nincs, hogy csak úgy gyerekről lemond valaki, mert lusta fizetni, látni (tekintsünk el a ritka esetektől, mikor valaki más a lemondással egyidőben örökbe fogadja).

Ne keverd a fogalmakat: a gyerekről lemondás és a kizárólagos szülői felügyeleti jog nem ugyanaz!

Ez utóbbihoz is nagyon alapos ok kell (pl édesapa életellenes cselekmény miatt ül, x éve eltűnt, bizonyíthatóan bántalmazta a családtagjait, korlátozó vagy kizáró gondnokság alá került pl szerfüggősége vagy mentális betegsége miatt stb.)


6 éve lett volna célszerű intézni, SOS kezdj neki, mert később egy diákigazolvány meg iskolai beíratás is gondot okozhat, ha az apa ilyen link.


A gyerektartás meg jár. A gyereknek. Gondolom édesapa is mindennap eszik...sajnos vagy nem, az nem kifogás, hogy “most nincs elég zs”...


Apuka hozzáállása minősíthetetlen, de készülj fel: a bíróság lehet megkérdezi, te mire vártál az elmúlt 6 évben :D


(Nemcsak akkor kell jogilag rendezni a dolgokat, mikor gond van..)


Sok sikert!

2021. ápr. 19. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
0%

Ahogy előttem már leírták, NEKED kell a BÍRÓSÁGON kérvényezni a kizárólagos felügyeleti jogot és hasonlókat. Attól mert nem fizeti a gyerektartást még nem kell lemondani róla. Ha neked nem olyan fontos hogy fizessen akkor egyszerűen nem reklamálsz amiért nem küldte és ennyi. Visszamenőleg fél évre lehet behajtatni az állammal peres úton, tehát ha meggondolnád magad akkor is csak az elmúlt fél évre lehetne követelésed.

Éppen így van a láthatással is. Ez egy jog, nem kötelesség. Ha nem jön meglátogatni a gyereket az az ő gondja, nem vagy te köteles vinni a gyereket ide-oda. Az, hogy te nem akarod hogy a gyereked ne ismerje az apját az egy szép dolog és akkor ha te ezt fontosnak tartod akkor nyugodtan vidd hozzá meg a szüleihez időnként. De akkor ne hánytorgasd fel hogy nem is foglalkozik a gyerekkel, hiszen láthatólag neki nem fontos csak neked.

Ahogy írták előttem, nem kell lemondania az apának a gyerekről, neked kell a kizárólagos felügyeleti jogot megszerezned - ami most könnyen is menne amiatt hogy nem akarja a gyereket ő maga is nevelni, látogatni. Iskolakezdéstől minden egyes pillanatban neked kell majd rohangálnod az exed után a hivatalos papírokkal akár egy iskolai bizonyítvánnyal, akár egy külföldi osztálykirándulással kapcsolatban kell majd valamit aláírni.

Az apa meg majd nyugodtan meggondolhatja magát később, amikor már nem kell ennyit foglalkozni a gyerekkel, mert önjáró lesz és akkor meg majd te fogod a fejedet, hogy miért is megy a gyerek az apjához hiszen amikor kicsi volt nem is érdekelte.

Kérvényezd a kizárólagos felügyeleti jogot, hagyd meg a láthatások mennyiségét és idejét, a gyerektartás nagyságát. Attól mert ezek LEHETŐSÉGEK még nem kell vele élni is ha az mindkettőtöknek másképpen is jó. A felügyeleti jog neked lesz fontos a jövőben, hogy könnyebb legyen intézkedned a gyerekkel kapcsolatban, a láthatási időt pedig ha az apa nem használja ki akkor ennyi, nem kell vele többet foglalkoznod. A gyerektartás meg a gyerekednek jár. Ha nem tud fizetni az apa és ez téged nem zavar - akkor nem problémázol azon hogy nem fizet. De kerülhetsz olyan helyzetbe amikor az apa fog jól keresni és neked meg nagyon kellene a pénz hogy a közös gyereketeket el tudd látni, akkor meg már majd nem jöhetsz azzal, hogy újra emeljék meg a gyerektartás összegét. A gyerektartás nem azért jár hogy mennyiszer láthatja a gyerekét a másik szülő, nincs kapcsolat a láthatás mennyisége és a fizetett pénz között. Attól mert kevesebb a láthatás ideje vagy el van tiltva a szülő teljesen a gyerekétől, a gyerektartás még ugyanúgy kötelezettség, mert azt a gyereket fel kell nevelni, el kell tartani.

2021. ápr. 19. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm, hogy ilyen bőven megfogalmaztátok a véleményeteket csak nem ez volt a kérdés. Leírtam az előzményeket, az a múltban történt és nem is akartam nagyon részletezni, meg annyi mindent le se írtam...de mi közösen megegyeztünk már pár napja és ezt szeretnénk hivatalossá tenni. A kérdés az, hogy közösen hova menjünk ezeket leírni és hitelesíteni....Nem keverem a fogalmakat, ő is azt szeretné, hogy az enyém legyen a kizárólagos felügyeleti jog.
2021. ápr. 19. 09:35
 5/5 anonim ***** válasza:

Amennyiben ő is azt akarja, a tiéd lesz a kizárólagos felügyeleti jog. Bár esélyes, hogy ha megtudja, ez nem változtat azon, hogy tartásdíjat kell fizetnie, már nem biztos, hogy akarni fogja. De mindegy, tovabbra is birosag, gyermekelhelyezési kérelem, kapcsolattartás szabályozása és tartásdíj megállapítása, hiyg már az 1. kommentemben is írtam.

Ügyvéd felesleges, te magad is meg tudod fogalmazni, nem bonyolult.

2021. ápr. 19. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!