Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Közös képviselet túlszámlázás...

Közös képviselet túlszámlázás visszakövetelése?

Figyelt kérdés

A közös képviselő rosszul állította be a távhő fogyasztási értékeket a lakásra, ezért 2 év alatt kb 120e ft többletköltséget generált ezzel.

A távhővel egyeztetve derült ki a dolog, mivel itt almérőkről van szó így csak megerősíteni tudták a megállapításunkat, ők a számlákon módosítani nem tudnak mivel azt a társasház kérésének megfelelően osszák szét a lakások között.

Mivel a közös képviselet nem túl együttműködő arra gondoltam, hogy feljelentem őket ügyvéddel és amíg az egyezkedés zajlik addig felfüggesztem a közös költség fizetését.

Ha később bebizonyosodik , hogy ők mulasztottak és a tévesen megállapított összeget vissza kell fizetniük akkor a be nem fizetett közös költségből jóvá tudják majd írni.


2023. márc. 1. 17:08
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:

"Ha később bebizonyosodik,..." Ott van a ha.


Nem cselekszel helyesen. Te is szabálytalanul jársz el. A közös ktg-et minden hónapban fizetni kell, függetlenül attól, hogy jogos-e a követelésed. A társasháznak a havi számlákat fizetni kell.

Az egy más dolog, hogy feljelented a közös képviselőt.

2023. márc. 1. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:

Olyan nincs, hogy te "felfüggeszted" a fizetést, mert ez nem így működik.


Egyébként a feljelentés is téves, ez ugyanis polgári útra tartozó jogvita.


Mindenképp ügyvéddel egyeztess, mert te nagyon rossz irányba akarsz jelenleg indulni, és így - még, ha amúgy igazad is van - csak bajt csinálsz magadnak. Az ugyanis, hogy egy elszámolási vitában (erről van itt szó) mondjuk igazad van, nem jogosít fel téged más jogtalanság elkövetésére. Ez nem "egy neked, egy nekem"-dolog.

2023. márc. 1. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:

Igaza van 1-es, 2-esnek ez nem úgy működik, hogy majd jóváírják a közös ktg. számlán. Neked kötelességed a havi közös ktg-et fizetni.

Azt nem tudom tudod-e, hogy a közös képviselőtök felhőalapú társasházkezelő szoftvert használ a könyveléshez? Mert ha igen, akkor jó ha tudod, hogy a programban van kamatszámítási modul is és ha nem fizetsz határidőre, akkor naponta a mindenkori jegybanki alapkamatot fizeted késedelmi díjként. Sokkal rosszabbul fogsz járni.

Ez a felhőalapú könyvelés rászorítja a tulajdonosokat a pontos havi fizetésre, ha nem akarnak késedelmi díjat fizetni.

Gondolom van Számvizsgáló Bizottság is, talán tőlük tudsz infót szerezni.

Egyébként iratokba is betekinthetsz.

"A Kúria elvi éllel mondta ki, hogy a társasházakról szóló 2003. évi CXXXIII. törvény, valamint a szervezeti és működési szabályzat korlátozó előírásának hiányában a tulajdonostársnak a tulajdonjog részét képező rendelkezési jogából fakadó jogosultsága, hogy a társasház működése során keletkezett iratokba betekinthessen, jegyzeteket készíthessen, másolatot kaphasson és a másolatokat felhasználhassa."

Először kérd ki levélben a közös képviselőtől a Téged érdeklő iratokat, tértivevényesen. Aztán jöhet az ügyvéd.

2023. márc. 1. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 A kérdező kommentje:

A szukseges papirok mind megvannak amik bizonyitjak hogy mennyi fogyasztas utan fizettem illetve hogy mennyi volt a tenyleges fogyasztas.

A kamatfizetes a hazat is terheli ha bebizonyosodik , hogy ok hibaztak?

Milyen ugyvedhez erdemes fordulni? Hol keressek?

2023. márc. 1. 22:51
 5/28 anonim ***** válasza:

Ha a háznak a végény ténylegesen vissza kell fizetni pénzt, akkor késedelmi kamatokkal, igen.


Ügyvédet vagy ismerősön keresztül, vagy pedig saját magad kereshetsz. Magyar Ügyvédi Kamara oldalán van ügyvédkereső, ahol tudsz hozzád közelit keresni.

Polgárjoggal, társasházi joggal foglalkozó ügyvédet keress.

2023. márc. 1. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 anonim ***** válasza:

2014. január 1-től hatályos az a rendelkezés, mely alapján a társasház szervei felett a törvényességi felügyeletet a jegyző látja el. Ez azt jelenti, hogy a területileg illetékes jegyző hivatalból ellenőrizheti, hogy a Th. alapító okirata, az SZMSZ, ezen iratok módosításai valamint a Th. működése, közgyülési határozatai, megfelelnek-e a jogszabályoknak. Ezen felül azt is ellenőrizheti, hogy a társasház működése megfelel-e az elfogadott közgyűlési határozatoknak.


Ha a jegyző jogsértést tapasztal, akkor írásban felszólítja a Th. közös képviselőjét, hogy 60 napon belü állítsa helyre a működés törvényességét. Ha a Th. a megadott haráidőn belül nem teszi meg, akkor a jegyző a határidőt követő 30 napon belül bírósághoz fordulhat.

Tehát először kérj egy időpontot a jegyzőhöz, vagy írj egy levelet.


A kamatfizetés csak a tulajdonost terheli, ha nem fizeti be a közös költséget az SZMSZ-ben meghatározott határidőre.

2023. márc. 1. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:

Késedelmi kamatot a Ptk szerint mindenki köteles fizetni, aki késedelmesen fizet meg pénzt.

Ha pedig kimondják, hogy valaki jogalap nélkül gazdagodott, vagyis a pénzt eleve be sem szedhette volna, akkor kapásból, a beszedés pillanatától késedelemben van. Tehát a társasháznak is kell kamatot fizetnie, ha a Kérdezőnek igaza van, és ezt bíróság megállapítja. Nem az SZMSZ, hanem a Ptk szerint.


És mivel ez elszámolási vita, így a bíróságra tartozik, ergo ebben a kérdésben a jegyző nem fog tudni eljárni. Ő amúgy is max megállapítást tesz, amihez nem kapcsolódik szankció.

2023. márc. 1. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:

6-os vagyok. Én a késedelmi kamatnál a felhős tárhelyen használt társasházkezelő program kamatszámítási moduljára gondoltam ami a tulajdonosokat terheli, ha határidőn túl fizet.

Természetesen a szolgáltatóval való egyezkedés tárgyát képezi a kamat. Nálunk a víznél elengedték.

2023. márc. 1. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 anonim ***** válasza:

De itt most nem arról van szó, hogy a társasház beszedett a lakóktól olyan pénzt, amit nem kellett volna? Pontosabban többet.

A kérdés az, ez a pénz hol van, vagyis kitől lehet visszakövetelni. Ha a háznál van, az a jobbik, mert a szolgáltató nem fogja visszaadni. Akkor a ház felé kártérítés jöhet talán szóba.

Mindenesetre ezért kellene ügyvéd, mert itt így hiába találgatunk.

2023. márc. 1. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 A kérdező kommentje:

Koszi a tanacsokat.

Igen a haznal van a penz. A fomero ora alapjan fizetett a szolgaltatonak a haz. Az almerok alapjan pedig szetosztotta a lakok kozott. De egyebkent bonyolult a dolog mert tobb lakonak kevesebbet szamolt es tobbeknek pedig tobbet a valos fogyasztasnal. Az orak hitelesek, a szolgaltato intezi.

2023. márc. 2. 19:08
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!